title
کد خبر: 262952
00
دعوت مقام معظم رهبری از دانشجویان آمریکایی برای دفاع از مظلومان غزه باید به گفتمان مشترک دانشگاهیان تبدیل شود

رئیس فرهنگستان علوم در نشست بین‌المللی «یک دهه سخن رهبر حکیم انقلاب اسلامی با جوانان آمریکا و اروپا، ورق خوردن تاریخ از غرب تا شرق» تأکید کرد: دعوت مقام معظم رهبری از دانشجویان آمریکایی باید به گفتمان مشترک دانشگاهیان تبدیل شود.

به گزارش بهداشت نیوز دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، رئیس فرهنگستان علوم در نشست بین‌المللی «یک دهه سخن رهبر حکیم انقلاب اسلامی با جوانان آمریکا و اروپا، ورق خوردن تاریخ از غرب تا شرق» که امروز پیش از ظهر در سازمان مرکزی دانشگاه تهران در سالن شهید آیت‌الله رئیسی برگزار شد، با تشکر از دانشگاه تهران برای پیشرو بودن در پرداختن به این موضوع، خواستار تبیین نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی و آمریکایی در سایر دانشگاه‌های کشور شد.

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری برای دانشجویان آمریکا و اروپا در یک دهه اخیر سه نامه نوشتند که محور نامه اول شکل‌دهی آینده بود. این نامه آینده‌ای را که می‌تواند پیش روی دانشجویان باشد فارغ از اطلاعات نادرستی که جهان غرب در حال القا و حتی تحریف، انحصار رسانه ای و آپارتاید رسانه‌ای دارد، همچون آیینه تبیین می‌کنند.

دکتر مخبر دزفولی گفت: موضوع اصلی نامه دوم رهبر انقلاب اسلامی تروریسم و خشونت بود؛ در این نامه به موضوعاتی اشاره می‌شود که پرداختن به آن می‌تواند به یک موضوع مشترک جهانی تبدیل شود. این موضوع نه‌تنها در غرب تلفات و قربانی دارد، بلکه در شرق و آسیای جنوب‌غربی نیز گریبان‌گیر است.

رئیس فرهنگستان علوم بیان کرد: نامه سوم رهبر معظم انقلاب که در این روزها منتشر شده است، یک نکته کلیدی به عنوان یک نظریه جهانی مشترک دارد، این نکته کلیدی مبنای دینی دارد و ایشان دفاع از مظلومان را محور مرکزی این نامه جدید قرار داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مخاطبان رهبر انقلاب اسلامی اعم‌از مسلمان، مسیحیان و یهودیان هستند و فرقی میان آن‌ها قائل نشده‌اند بلکه حریت را مورد تأکید قرار داده‌اند، تصریح کرد: اینکه دانشجویان حریت و آزادمنشی داشته باشند ارزشمند است، نظریه مشترک این نامه آن است که سمت صحیح تاریخ کجاست؟

دکتر مخبردزفولی با بیان اینکه اتفاقاتی که در قرن بیستم افتاده و در ابتدای قرن 21 در حال شکل‌گیری است، در حال پیدا کردن جایگاه خود است، اظهار کرد: ابتدای قرن 21 یک اتفاق خاص در دنیا افتاد و آن وقوع انقلاب اسلامی بود. ادبیاتی را که امام(ره) در دنیا طرح کرده‌اند با هیچ کدام از کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. ایشان مستضعفین، جوانان و سران کشورها را خطاب قرار دادند، گفتند که کمونیسم شکست می‌خورد است و باید آن را در موزه‌ها دنبال کرد و امروز با پیش‌بینی مقام معظم رهبری افول لیبرال دموکراسی غربی را شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: امروز هم باید این دعوت فراگیر که مقام معظم رهبری مدنظر قرار داده‌اند را به یک گفتمان مشترک میان استادان، محققان و دانشجویان تبدیل کنیم.

رئیس فرهنگستان علوم با اشاره به تاریخچه‌ی‌ جنبش‌های دانشجویی در دنیا، اظهار کرد: سابقه‌ی موج اول دانشجویی تحت عنوان راست افراطی در اروپا و آمریکای شمالی و برخی از کشورهای منطقه  باز می‌گردد و از دل همین راست افراطی فاشیسم و جریان‌های مرتبط با لیبرال دموکراسی در آمده است، که حتی ظلم و تبیعض را هم تئوریزه کرده است. جریان دوم جریان دانشجویی چپ مارکسیستی است که فقط در ایران نبود، این اتفاق در اروپا نیز رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب به‌صورت مکرر نسبت به جریان سوم تذکر می‌دهند که در حال شکل‌گیری است، عنوان کرد: در این جریان رهبر معظم انقلاب نمادهای مشترک را معرفی می‌کنند. جریان سوم دانشجویی در غرب در حال شکل‌گیری است و از دانشجویان و دانشگاهیان می‌خواهم نسبت به این جریان تأمل ویژه‌ای داشته باشند. کسانی که با موج دانشحوبی آشنا هستند، بهتر می‌توانند این موضوع را درک کنند.

دکتر مخبر دزفولی با بیان اینکه پیام رهبری موج سوم جریان دانشجویی را مخاطب قرار می‌دهد، اظهارکر‌د: حال سوال این است که چرا جوانان آمریکا از رهبر مسلمان که مدافع حقوق مردم غزه است حمایت می‌کنند و می‌پذیرند؟

رئیس فرهنگستان علوم بیان کرد: در غرب رفاه و امکانات وجود دارد، اما سوالات متعددی در دانشجویان غربی شکل گرفته در مهد لیبرال دموکراسی تربیت شده‌اند، چرا عدالت در غرب اتفاق نیفتاده است، این سوالات باید در فطرت پاک دنبال شود، مقام معظم رهبری این فطرت‌های پاک دانشجویان را مخاطب قرار داده است.

وی افزود: دفاع از مظلوم و مقابله با ظلم از تأکیدات مقام معظم رهبری است که در اروپا و آمریکا مورد توجه قرار گرفته است. افولی که تمدن غرب پیدا کرده است در زندگی بشر غربی خود را نشان می‌دهد؛ بی‌هویتی در کل و بی‌هویتی جنسی یکی از معضلاتی است که این روزها غرب با آن دست و پنجه نرم می‌کند. دانشگاهیان باید برای تبدیل کردن این جریان‌ به نظریه تلاش کنند، پیشگامی در این نظریه پردازی جدید می‌تواند دانشگاه را زنده کند و افق جدیدی برای دانشجویان باشد.

دکتر مخبردزفولی با اشاره به فعالیت دانشجویان در اوایل انقلاب گفت:‌ در ابتدای انقلاب از دفتر تحکیم وحدت از بیش از 100 کشور دنیا مهمان دعوت کردیم بنابراین می‌توانیم ظرفیت فطرت‌های پاک را فعال کنیم. باید فعالان دانشجویی جهان را صرف نظر از دین آن‌ها برای حمایت از مظلومان غزه دعوت کنیم چراکه باید برای دانشجو، مفهوم صلح، عدالت و دفاع از مظلوم را با این نگاه بازنگری کنیم و با مخاطبین جهانی که همراه با این اندیشه‌ی ساخت آینده‌ی بشریت که رهبری معظم انقلاب پرچمدار آن هستند، جبهه‌ی جهانی سعادت‌بخش را تشکیل دهیم.

منبع: فرهنگستان علوم


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز