title
کد خبر: 243402
00
بهترین زمان مصرف قرص و کپسول نوافن/ قرص سه کاره نوافن و موارد مصرف

نوافن ترکیبی از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است که برای درمان دردهای خفیف تا متوسط استفاده می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، نوافن ترکیبی از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است که برای درمان دردهای خفیف تا متوسط استفاده می شود.

نوافن
نوافن (Novafen) به عنوان یک مسکن خوب برای سردرد و بدن درد به شمار می آید. زمان مناسب مصرف این دارو عموما هر ۶ یا ۸ ساعت یکبار است. علاوه بر استفاده از نوافن برای سردرد، از قرص نوافن برای درد قاعدگی و کم کردن علائم آنفولانزا و سرماخوردگی نیز استفاده می‌شود. آیا تاکنون نوافن در سبد دارویی شما قرار داشته است؟ در این مقاله به شما می گوییم که نوافن چیست؟ چگونه باید آن را مصرف کرد؟ عوارض جانبی رایج نوافن چیست؟ و چه تداخلات دارویی دارد؟ همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش ساختمان پزشکان خبرگزاری سلامت مراجعه و با پزشکان عضو این خبرگزاری در خصوص این دارو مشورت کنید.

نوافن چیست؟ آشنایی با ترکیبات نوافن
نوافن ترکیبی از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین می باشد. به این صورت که هر عدد کپسول نوافن دارای ۳۲۵ میلی گرم استامینوفن، ۴۰ میلی گرم کافیین و ۲۰۰ میلی‌گرم ایپوبروفن است. کافئین محرک خفیف دستگاه عصبی مرکزی است و عروق خونی مغز را منقبض می کند و این اثر ممکن است به رفع سردرد کمک کند. اثرات ضد درد و ضد تب کپسول نوافن نیز مربوط به استامینوفن و ایبوپروفن است. کافئین به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود و نیمه عمر آن ۴-۳ ساعت است. اتصال آن به پروتئین های پلاسما کم است و متابولیسم آن عمدتا کبدی است. استامینوفن و ایبوپروفن نیز به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شوند و متابولیسم هر دو کبدی است. استامینوفن به مقدار ناچیز و ایبوپروفن ۹۹ درصد به پروتئین پلاسما پیوند می یابد.

قرص سه کاره نوافن و موارد مصرف
از قرص نوافن برای دندان درد، درمان دردهای خفیف تا متوسط ناشی از سردرد (عصبی و میگرنی)، ، دردهای عصبی- ماهیچه ای، دردهای مفصلی و دیس منوره و … استفاده می شود. همچنین از نوافن برای درد پریود نیز می‌توان استفاده کرد. از این دارو باید براساس تجویز پزشک استفاده شود. حتما قبل از مصرف دستورالعمل روی بسته را بخوانید. این کپسول را می‌توانید همراه یا بدون غذا استفاده کنید. به گونه ای که اگر دچار ناراحتی معده می‌شوید، کپسول نوافن را همراه با غذا میل کنید. اما درصورتی‌که ناراحتی معده شدید شد، حتما با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید که کپسول یا قرص نوافن را نجوید و خورد نکنید. همواره آن را با یک لیوان آب قورت دهید. این دارو را می توانید بدون نسخه هم تهیه کنید. اگر بدون تجویز پزشک از آن استفاده می‌کنید، نباید مصرف دارو را برای بیش از ۳ روز ادامه دهید.

مقدار مصرف قرص نوافن Novafen
به طور کلی هر ۸ ساعت یکبار یک کپسول یا قرص نوافن را باید مصرف کنید. مصرف بیشتر نوافن را پزشک باید تجویز کند. چون این قرص حاوی سه دارو است و ممکن است یکی از این داروها برای شما خیلی مفید نباشد. دقت کنید که نباید در ۲۴ ساعت بیش از هزار و ۲۰۰ میلی گرم از این دارو را مصرف کنید

انواع داروی نوافن
این دارو که خاصیت ضد التهابی دارد، برای مصرف بیماران به ۳ شکل در دسترس است که عبارت‌اند از:

شربت نوافن
کپسول نوافن
قرص نوافن
پزشک پس از تشخیص نیاز شما به این دارو می‌تواند هرکدام را تجویز کند. عموما برای تسکین درد کودکان شربت نوافن تجویز می شود.

کپسول نوافن و موارد مصرف آن
 عکس قرص سر درد؛ هر ۸ ساعت یکبار یک کپسول نوافن را باید مصرف کنید
منع مصرف کپسول نوافن
اگر دچار آلرژیک شدید از جمله آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی هستید نباید این دارو را مصرف کنید.
همچنین اگر دچار الکلیسم فعال بیماری کبدی و هپاتیت ویروسی استامینوفن هستید، باید این دارو را با احتیاط و با مشورت پزشک مصرف کنید.
در سه ماهه آخر بارداری نباید از این دارو استفاده کنید.
در زمان درگیری با عفونت های شدید، مصرف این دارو توصیه نمی‌شود.
مصرف این دارو برای کسانی که سابقه خونریزی و سوراخ شدن دستگاه گوارش دارند، مناسب نیست.
اگر به زخم معده گرفتار هستید، از مصرف این دارو اجتناب کنید.
عوارض قرص نوافن
مهمترین عوارض قرص نوافن در صورت زیاده روی در مصرف آن عبارتند از:

بثورات جلدی
درماتیت آلرژیک
اختلالات خونی
پانکرات
صدمات کبدی به دلیل مصرف بیش از حد داروهای حاوی استامینوفن
ناراحتی دستگاه گوارش نظیر تهوع، اسهال و گاهی خونریزی و زخم
عفونت های پوستی
نفخ و اسهال
احساس سوزش در دهان و گلو
برخی عوارض جانبی نادر این دارو:
تنگی نفس
اختلالات خونی مانند کم‌خونی آپلاستیک
بی‌خوابی و افسردگی
سردرد و سرگیجه
بالارفتن فشارخون.
فراموشی مصرف نوافن
اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، آن را دراسرع‌ وقت بخورید. اما در صورتی‌ که نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی بود، از مصرف دارو خودداری کنید. به یاد داشته باشید هرگز دوز دارو را دو برابر نکنید.

عوارض قرص نوافن 
 قبل از استفاده از نوافن در مورد داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید
تداخلات دارویی نوافن قرص
همانند سایر داروها، نوافن ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. به گونه ای که مصرف هم‌زمان آنها می‌تواند باعث کاهش تاثیر دارو یا تشدید عوارض هر یک از آنها شود. به همین جهت باید قبل از استفاده از آن، در مورد داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

کاربامازپین (تگرتول)، ایزونیازید، باربیتورات ها مانند فنوباربیتول و ریفامپین که آنزیم های کبدی را فعال تر می کنند تاثیر استامینوفن را کمتر خواهند کرد.
طبق اطلاعات بدست آمده داروی کلستیرامین موجب کاهش جذب استامینوفن از روده شده و بنابراین استامینوفن باید یک ساعت قبل و یا ۴-۳ ساعت بعد از آن استفاده شود.
مصرف استامینوفن با دوز بیش از ۲ گرم در روز میتواند اثر رقیق کنندگی خون وارفارین را افزایش دهد.
مصرف همزمان کپسول نوافن با آنتی بیوتیک ها، کورتیکواستروئیدها و NSAIDs احتمال بروز عوارض گوارشی را افزایش می دهد.
نوافن قرص با داروهایی مانند فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین، ونکومایسین و … تداخل دارویی دارد.
رانیتیدین و متوترکسات
سایمتیدین
آسپرین
جایگزین کپسول نوافن چیست؟
ایبوبروفن، مگافن، ژلوفن یا استامینوفن جایگزین های مناسبی برای این دارو است که توسط پزشک تجویز می شود.

نتیجه‌گیری
نوافن از جمله داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی است که برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط تجویز می‌شود. از این دارو برای تسکین درد در بیماری هایی همچون دندان‌درد، میگرن، سردرد، التهاب‌های روماتیسمی و عضلانی و کاهش علائم سرماخوردگی استفاده می‌شود.

سوالات متداول شما
بهترین زمان مصرف novafen چه زمانی است؟
به دلیل وجود کافئین در نوافن، بهتر است کپسول نوافن را قبل از خواب مصرف نکنید. اگر پزشک آن را روزی یک‌بار تجویز کرده است، می‌توانید عصرها آن را مصرف کنید.

نوافن قرص برای چیست؟
نوافن جز داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است که به کاهش دردهای خفیف و متوسط کمک می‌کند. کپسول نوافن به عنوان یک مسکن خوب برای سردرد و بدن درد به شمار می آید. از این دارو برای تسکین انواع درد در نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود.

نوافن برای دندان درد خوب است؟
این دارو دردهای خفیف تا متوسط را تسکین می‌دهد. برای کاهش دندان درد هم می‌توان از آن استفاده کرد. البته نوافن به طور موقت درد را تسکین می‌دهد و باید برای درمان مشکل دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

نوافن تا چند ساعت اثر می کند؟

قرص نوافن حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد تا اثر کند. تاثیر این دارو با توجه‌ به میزان درد می‌تواند تا ۲۴ ساعت یا کمتر در بدن باقی بماند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با سفالکسین "کپسول سفالکسین، مشخصات و عوارض آن" را مطالعه کنید.

منبع: خبرگزاری سلامت


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز