title
کد خبر: 234787
00
 اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت چیست؟

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سه موضوع پزشک خانواده، پیشگیری و درمان سرطان و درمان ناباروی در راستای تحقق موضوع جوانی و افزایش جمعیت، جزو اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر یونس پناهی در حاشیه اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، در گفتگو با وبدا اظهار کرد: یکی از مهمترین سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مرجعیت علمی استفاده از تمامی ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی در داخل و خارج از کشور است. نخبگان توانمند ایرانی زیادی وجود دارند که فارغ‌التحصیل داخل کشور بوده و در اقصی نقاط جهان هستند و تمایل زیادی دارند در ایران باشند و در جهت رفع مشکلات حوزه‌های مختلف از جمله حوزه سلامت ایفای نقش کنند.


وی تصریح کرد: این افراد را شناسایی کرده ایم و مسئولان مربوطه در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با آنان ارتباط مؤثر برقرار کردند تا از ابتدای سال آینده اجرای طرح‌های مشترک را با آنان داشته باشیم.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در داخل کشور هم نخبگان زیادی را داریم که در خارج از کشور فارغ‌التحصیل شدند و می‌خواهیم که از ظرفیت آنان در مناطق تحقیقاتی استفاده کنیم.


دکتر پناهی با بیان اینکه متأسفانه میزان استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در راستای تولید علم و فناوری کم بوده است، خاطرنشان کرد: استفاده از این ظرفیت در ایران در مقایسه‌ با تعدادی از کشورهای منطقه 30 درصد است که عدد چشمگیری نیست و باید آن را مثل دیگر کشورهای منطقه به بالای 70 درصد برسانیم و تلاش می کنیم در سال 1402 از ظرفیت ایرانیان داخل و خارج از کشور و حتی غیرایرانیانی که فرهنگ مشترک دارند، بیش از پیش استفاده کنیم.


وی با ذکر این نکته که از طرح‌های پیشنهادی دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها در جهت ارتقای حوزه سلامت استفاده خواهیم کرد و برای آنکه مشارکت تمامی آنان را به نحو احسن داشته باشیم برای هر دانشگاه و دانشکده یک مأموریت ویژه در راستای تحقق نیازهای کشور تعریف کرده‌ایم، تأکید کرد: در همین خصوص بودجه 111 میلیارد تومانی را به 17 دانشکده‌ و دانشگاه‌ علوم پزشکی در قالب موضوعاتی که جزو تهدیدات حوزه سلامت بوده اختصاص داده ایم. این اقدام با تأکید وزیر صورت گرفته تا تمامی دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها مأموریت‌گرا باشند. اکنون برای هر دانشگاه یک ماموریت ویژه تعریف شده است.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: به کلان‌ منطقه یک و دانشگاه‌های علوم پزشکی گیلان، مازندران و سمنان مأموریت جوانی و افزایش جمعیت، به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مأموریت پرداختن به موضوع سرطان و دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، بندرعباس و شیراز هم مأموریت مربوط به سیستم نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده واگذار شده است.


دکتر پناهی افزود: از ظرفیت و توانمندی تمامی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در جهت پیگیری تخصصی موضوعات مختلف مرتبط با حوزه سلامت استفاده کرده‌ایم و به‌طور مثال می‌توان به استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در 2 موضوع تغذیه و امنیت غذایی و همچنین اجرای روش‌های نوین درمانی اشاره کرد.


وی با تأکید بر اینکه تغذیه مناسب نقشی اساسی در سلامت جامعه دارد، گفت: ایمنی و امنیت غذایی موضوع بسیار مهمی است که در حفظ سلامت جامعه و پیشگیری از ابتلای به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، مغزی و انواع سرطان‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این حوزه توانمندی‌های بسیاری دارد.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: همچنین باید به ظرفیت مشهد در موضوعات ژن درمانی، سلول درمانی، مهندسی بافت و درمان‌های نوین هم اشاره کنیم و به همین جهت مأموریت اجرای این برنامه های بسیار مهم را به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار کرده ایم.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز