title
کد خبر: 191474
00
 انتشار کلید اولیه دکتری تخصصی

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی از انتشار کلید اولیه دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) سال ۱۴۰۰ بر روی سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی خبر داد.

به گزارش بهداشت نیوز، سعید هاشمی نظری رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی، از انتشار کلید اولیه آزمون دکتری پزشکی خبر داد و گفت: کلید اولیه و دفترچه سوالات آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) سال ۱۴۰۰ بر روی سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی قرار گرفت.
 
 رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی بیان کرد: داوطلبان در صورت لزوم تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۱۱ تیرماه فرصت دارند تا از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی نسبت به ارسال درخواست خود به بررسی سوالات آزمون اقدام کنند.
 
  وی اظهار کرد:  آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی در پنج نوبت صبح و عصر روز شنبه ۵ تیر، صبح و عصر روز یکشنبه ۶ تیر و صبح دوشنبه ۷ تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.
 
هاشمی نظری با اشاره به تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری ۱۴۰۰ بیان کرد: از مجموع ۱۶ هزار و ۸۳۵ نفری که در آزمون ثبت نام کرده بودند، ۱۲ هزار و ۷۱۹ داوطلب (حدود ۷۵.۵ درصد) در جلسه آزمون حاضر شدند و ۴ هزار و ۱۱۶ نفر (حدود ۲۴.۵ درصد) غایب بودند.
 
 رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی بیان کرد: طبق اعلام قبلی به دانشگاه‌های حوزه آزمون، تمام محل‌های مربوط به برگزاری آزمون ضدعفونی شد و آزمون با رعایت حداکثری موارد بهداشتی انجام پذیرفت و در فاصله بین دو آزمون صبح و عصر نیز مجدداً تمام محل‌های مربوط به برگزاری آزمون ضدعفونی شدند و آزمون در ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور (۳۰ شهر) بطور همزمان برگزار شد.
 
هاشمی نظری بیان کرد: با تمهیدات انجام شده مبنی بر تعدد حوزه‌های آزمون و نوبت‌های برگزاری آزمون، از تراکم جمعیت داوطلبان در حوزه‌ها به شدت کاسته شد. همچنین افرادی که در فرم خوداظهاری مربوط به کرونا وضعیت خود را مبتلا اعلام کرده بودند، در هر حوزه در محیطی مجزا از سایر داوطلبان آزمون دادند.
 
 رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی بیان کرد: مرحله دوم آزمون پس از اعلام کلید نهایی آغاز می شود. این دوره از مصاحبه ها به صورت متمرکز و حضوری در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران برگزار می‌شود.
 
جزئیات نحوه برگزاری آزمون دکتری پزشکی ۱۴۰۰ 
شنبه ۵ تیرماه ۱۴۰۰ داوطلبان رشته‌های بهداشت حرفه ای، آمار زیستی، انگل شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، علوم سلولی کاربردی، ویروس شناسی، مواد دندانی، سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، اپیدمیولوژی، طب سوزنی، مدیریت اطلاعات سلامت، مهندسی بافت، کاردرمانی، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، فیزیک پزشکی، علوم و فناوری های تصویربرداری پزشکی– گرایش تصویربرداری عصبی، مهندسی پزشکی (رباتیک)، سیاست های غذا و تغذیه، مددکاری اجتماعی، سلامت و رفاه اجتماعی، آینده پژوهی سلامت، علوم و فناوری های تصویربرداری پزشکی– گرایش سلولی مولکولی، مهندسی بهداشت محیط و مطالعات اعتیاد به رقابت پرداختند.
 
یکشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۰ داوطلبان مجموعه فیزیولوژی (فیزیولوژی پزشکی، فیزیولوژی ورزشی)، علوم بیومدیکال مقایسه ای، علوم تغذیه، علوم تشریحی، نانوفناوری پزشکی، فارماکولوژی پزشکی، اخلاق پزشکی، شنوایی شناسی، گفتار درمانی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، ارگونومی، زیست پزشکی سامانه ای، سالمند شناسی، مجموعه علوم و صنایع غذایی (علوم و صنایع غذایی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی)، سلامت در بلایا و فوریت ها، مجموعه آموزش پزشکی (آموزش پزشکی و یادگیری الکترونیکی)، بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها (حشره شناسی پزشکی)، مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)، بینایی سنجی، هوش مصنوعی در علوم پزشکی، تاریخ علوم پزشکی، فیزیوتراپی به رقابت پرداختند.
 
در روز دوشنبه هفتم تیر داوطلبان رشته‌های مجموعه مدیریت و اقتصاد(اقتصاد سلامت، سیاستگذاری سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی)، علوم اعصاب، مشاوره توانبخشی، مجموعه باکتری شناسی(باکتری شناسی پزشکی، توکسین های میکروبی)، خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون، ایمنی شناسی، بیولوژی تولید مثل، ژنتیک پزشکی، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، انفورماتیک پزشکی، مجموعه بهداشت باروری(بهداشت باروری، مامای)، طب سنتی ایرانی، پرستاری، مجموعه زیست فناوری و پزشکی مولکولی(زیست فناوری پزشکی، پزشکی مولکولی)، بیوشیمی بالینی، مجموعه روانشناسی (روانشناسی بالینی، روانشناسی نظامی)، مجموعه داروسازی به رقابت پرداختند.
 
بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد آزمون رشته های نوبت سوم صبح روز یکشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۰ به شیوه الکترونیک در دانشگاه های محل حوزه و سایر نوبت‌ها به شکل کاغذی برگزار شد.  
 
 آزمون رشته های فیزیولوژی پزشکی، فیزیولوژی ورزشی، علوم بیومدیکال مقایسه ای، علوم تغذیه، علوم تشریحی، نانوفناوری پزشکی، فارماکولوژی پزشکی، اخلاق پزشکی، شنوایی شناسی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، گفتاردرمانی و ارگونومی به صورت الکترونیک برگزار  شد.
 
سهمیه‌های آزمون دکتری پزشکی ۱۴۰۰ 
انواع و جزئیات سهمیه های پذیرش در آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی رشته های علوم پایه، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعلام شد و بر این اساس اگر داوطلبی مشمول سهمیه رزمندگان یا بومی نباشد، " سهمیه آزاد"تلقی خواهد شد و در صورت عدم احراز حد نصاب نمره توسط داوطلبان سهمیه های بومی و رزمندگان، ظرفیت مربوطه به "سهمیه آزاد" تعلق خواهد گرفت.
 
سهمیه رزمندگان
با توجه به تصویب "قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسالمی ایران "۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان اختصاص دارد.
 
همچنین ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.
 
طبق تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسالمی ایران، در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران توسط داوطلبان مشمول این سهمیه تکمیل نشود، ظرفیت باقی مانده ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصد که شرایط و حد نصاب را داشته باشند تخصیص یافته و سپس، در صورت عدم تکمیل به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد.
 
پس از اتمام مهلت ثبت نام، هیچ گونه تغییر در سهمیه صورت نمی پذیرد. بر اساس آئین نامه اجرائی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان داوطلب بسیجی و اصلاحیه های بعدی آن، افراد می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.
 
رزمندگان بسیجی 
رزمندگان بسیجی، جهادگران جهاد کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح که براساس ماده ۱ و تبصره های چهارگانه ماده مذکور در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ ۳۱ شهریور سال ۵۹ تا ۳۱ شهریور سال ۶۷ حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب، داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند. لازم است ضمن مراجعه به سازمان های  نیروهای مسلح  نسبت به دریافت کد رهگیری ۱۲ رقمی ایثارگری خود جهت استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی آزمون در نظر گرفته شده است، درج کنند.
 
آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در دورهی کاردانی و سپس در دورهی کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شدهاند، در صورتی که دارای حداقل ۱۸ ماه حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل باشند، می توانند در این آزمون با سهمیه رزمندگان شرکت کنند.
 
همچنین آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در آزمون دکتری تخصصی (PH.D ) پذیرفته شده اند طبق ضوابط حق استفاده مجدد از سهمیه رزمندگان در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره دکتری تخصصی (PH.D ) را نخواهند داشت.
 
آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در آزمون کارشناسی ناپیوسته و یک بار کارشناسی ارشد ناپیوسته پذیرفته شده اند، در صورتی که دارای حداقل ۲۴ ماه حضور در جبهه باشند، می توانند در آزمون دکتری تخصصی (PH.D ) متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان شوند.
 
داوطلبان واجد شرایط سهمیه رزمندگان اعم از این که در آزمون های ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل و دکتری تخصصی) سنوات گذشته شرکت کرده یا نکرده باشند، برای استفاده از سهمیه رزمندگان باید طبق توضیحات فوق عمل کنند و تمام داوطلبان رزمنده و ایثارگر در این آزمون، در سهمیه رزمندگان گزینش می گردند.
 
با توجه به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه آن، پذیرش رزمندگان و ایثارگران به شرط کسب حد نصاب علمی (کسب حداقل ۷۰ درصد نمرهی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد توسط ایثارگران، و کسب حداقل ۸۰ درصد نمرهی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد توسط رزمندگان) صورت می گیرد.
 
بر اساس قانون ۱۰ درصد  مازاد بر ظرفیت هر رشته، برای اعضای هیأت علمی مربی رسمی دانشگاه های علوم پزشکی(حداقل یک نفر) منوط به کسب حداقل ۸۰ درصد نمرهی آخرین فرد پذیرفته شده اختصاص می یابد. توزیع واجدین شرایط در هر رشته، بین دانشگاه های پذیرنده و بر اساس نمره و انتخاب داوطلب خواهد بود. به طوریکه افراد پذیرفته شده در هر دانشگاه حداقل یک نفر و حداکثر ۱۰ درصد ظرفیت رشته آن دانشگاه باشند.
 
سهمیه بومی
براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده ۳ آن، ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ۱۰ قطب آمایشی (کلان منطقه کشور)، در رشته های مورد نیاز به متقاضیان واجد شرایط پذیرش استفاده از سهمیه بومی موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، متناسب با نیاز استان ها و در چهارچوب نظام سطح بندی و با رعایت کلیه مندرجات این دفترچه راهنما و اطلاعیه های بعدی، در زمینه پذیرش به این سهمیه تعلق می گیرد. رشته های مورد نیاز و شرایط انتخاب رشته/ محل در دانشگاه های قطب آمایشی مربوطه، متعاقباً اعلام خواهد شد.
 
 تعهدات
از پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه بومی موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی جهت پوشش مناطق محروم، به میزان سه برابر مدت آموزش تعهد خاص اخذ می گردد و این تعهد قابل خرید یا جابه جایی نیست. در واقع دانشجوی بومی برای ارائه خدمت در منطقه مربوطه، جذب میشود و این به مفهوم الزام برای ایجاد رابطه استخدامی نیست.
 
پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه بومی موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، پس از فراغت از تحصیل فقط در حوزه مناطق محروم و یا نیازمند تعیین شده خود، فعالیت تخصصی مرتبط با رشته خود را خواهند داشت و در خارج از منطقه مربوطه حق فعالیت تخصصی در رشته تحصیلی خود را تا پایان دوره تعهدات ندارند.
 
ارائه مدرک فارغ التحصیلی این گروه از پذیرفته شدگان بعد از اتمام تعهدات مورد نظر مجاز است و پذیرفته شدگان مذکور تا پایان زمان تعهدات و ارائه تسویه حساب از دانشگاه علوم پزشکی محل ارائه خدمات امکان ارائه خدمات تخصصی در سایر مناطق کشور را ندارند.
 
ادامه تحصیل در مقاطع آموزشی بالاتر، پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهدات امکانپذیر می . انتقال و تغییر محل تعهدات ممنوع است. پذیرش این داوطلبان در کلیه مراحل، براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده ۳ آن خواهد بود.

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز