title
کد خبر: 169726
00
اختلاف آراء در ۵ ایالت سرنوشت ساز+ جدول

در هر پنج ایالت سرنوشت ساز فاصله رای ها به کمترین میزان رسیده است. ترامپ در سه ایالت بایدن را در سایه خود حس می کند. فاصله بایدن با ترامپ نیز در دو ایالتی که جلو است بسیار نزدیک است.

هر چه آرای پستی بیشتر شمارش می شود فاصله ترامپ و بایدن کمتر می شود برخی احتمال می دهند حداقل در دو ایالت ها نامزد با فاصله هزار رای پیروز شوند.
 
ساعت 6 صبح:کاهش اختلافات در ایالت های کلیدی به شدت سرعت گرفته است، مهم ترین ایالت ها جورجیا و پنسیلوانیا است که رقم اختلاف بسیار ناچیز شده است. در پنسیلوانیا هنوز شش درصد دیگر آراء خوانده نشده است که فاصله به 53 هزار رای رسیده است. روز چهارشنبه ترامپ با 500 هزار رای از بایدن جلو بود اما ظرف یک روز یک صفر از رقم مورد اختلاف پریده و فاصله به 50 هزار رای رسیده است.
 
ساعت3:30:دونالد ترامپ در یک سخنرانی صریح و بی سابقه ساختار انتخابات را زیر سئوال برد و با حمله به دموکرات ها و جریان های قدرت مدعی شد می خواهند رای او را بدزدند. به نظر می رسد او با این سخنرانی نشان داد که فعلا قصد پذیرش نتیجه انتخابات را ندارد زیرا مدعی شد جریان قدرت در حال مهندسی انتخابات 2020 است.
 
ترامپ می گوید بانکداران وال استریت با میلیون ها دلار هزینه علیه او و مردم عادی نمی خواهند او دوباره رئیس جمهور آمریکا شود. او می گوید آرای که او  از قومیت ها گرفته در تاریخ حزب جمهوریخواه بی نظیر بوده است. او می گوید رای او از سوی حزب رقیب و جریان قدرت در آمریکا سرکوب شده است. ترامپ با اشاره به نظرسنجی ها قبل از انتخابات تاکید دارد: تمامی نظرسنجی ها تا کنون اشتباه درآمده است و دستگاه های اداره کننده انتخابات که حامی حزب دموکرات هستند اجازه نداند ناظران ما بر جریان رای گیری نظارت کنند.آنها ابتدا صبر کردند تا متوجه شوند چقدر رای کم دراند و بعد با آوردن آرای پستی در حال کم کردن فاصله بایدن از من هستند تیم ما در حال شکایت از این فرایند است. ترامپ می گویند به دلیل این که به ناظران او اجازه حضور برای شمارش آراء را نداده اند با دوربین ناچار شده اند روند را زیر نظر بگیرند.
 
نامزد حزب جمهوریخواه ادعا دارد: شمارش در پنسیلوانیا شمارش آراء از سوی یک دستگاه فاسد انجام می شود و سه روز بعد از انتخابات هنوز برگه رای دریافت می کنند برگه رای هایی که مهر پستی ندارد. ترامپ با تفکیک رای های قانونی از همه رای ها می گوید: می خواهیم روز انتخابات، روز انتخابات باشد و هیچ اتاق مخفی نباشد. به همین دلیل کار را به دیوان عالی کشور می کشانیم و کوتاه نمی آییم و از طریق یک فرایند قانونی باید کار را دنبال می کنیم و این قاضی است که باید در نتیجه انتخابات تصمیم بگیرد.
 
ساعت 2:42:اختلاف در ایالت سرنوشت ساز پنسیلوانیا به 78 هزار رای رسید ترامپ در روز چهارشنبه 500 هزار رای از بایدن جلو بود اما با ادامه شمارش آراء این اختلاف کمتر و کمتر شد گفته می شود 300 هزار رای دیگر شمارش نشده است. تیم بایدن ادعای پیروزی در این ایالت دارد و تیم ترامپ با ارسال چند شکایت حقوقی خواستار بازنگری در روند شمارش آراء است.
 
ساعت 2 بامداد:در حالی که شمارش آراء نهایی نشده است تیم ترامپ کماکان به نتیجه اعتراض دارد و مدعی تقلب است. روزنامه یو اس تودی نوشته است در تاریخ آمریکا سابقه نداشته یک رئیس جمهور نتایج آراء را نپذیرد اما هر اتفاقی تاریخ انقضا دارد. در تازه ترین اتفاق پسر و وکیل ترامپ به جمهوریخواهان و غیبت آنان در حمایت از ترامپ طعنه زده اند و نوشته کجا هستید. برخی می گویند جمهوریخواهان احتمال دارد در صورت استنکاف او از نتیجه راه خود را ترامپ جدا کنند و برای آینده برنامه ریزی کنند.
 
ساعت 24:در حال حاضر نتیجه 5 ایالت هنوز مشخص نسیت در ایالت بایدن پیش تاز است و در سه ایالت ترامپ.ترامپ برای پیروزی علاوه بر سه ایالتی که پیش تاز است به رای ایالت نودا نیز نیاز دارد. نودا 6 الکترال دارد و 89 درصد آرای آن تا کنون شمارش شده است. بایدن در این ایالت با 11 هزار رای جلوتر از ترامپ است البته در ایالت جورجیا هم که 98 درصد آرای آن شمارش شده است برتری ترامپ از بایدن کمتر از 13 هزار رای است. تیم بایدن ادعا دارد با شمارش آرای باقی مانده جورجیا را پیروز می شود.در کارولینای شمالی هم که فقط درصد رای ها شمارش نشده است ترامپ حدود 77 هزار رای جلو است.در پنسیلوانیا نیز ترامپ تا عصر 5 شنبه 130 هزار رای از بایدن بیشتر داشت. با این که برخی رسانه های آمریکایی آرای ایالت آرویزنا را به سبد جو بایدن ریخته اند اما نیوریوک تایمز و چند رسانه معتبر رنگ این این ایالت را خاکستری نگه داشته اند.بنا برگزارش این رسانه از 86درصدی رای که شمارش شده سهم بایدن50.5 درصد و سهم ترامپ 48.1 درصد است، فاصله رای 68 هزار برآورد می شود. 
 
 اما برخی وبسایت‌های خبری با افزودن ۱۱ الکترال ایالت آریزونا به سبد جو بایدن، آرای الکترال وی را ۲۶۴ اعلام کردند. اگر دونالد ترامپ آرای الکترال کارولینای شمالی، جورجیا و پنسیلوانیا را به نام خود ثبت کند، آرای الکترال وی به ۲۶۵ خواهد رسید و در چنین شرایطی همه چیز به نتیجه ایالت نوادا بستگی دارد.

اعتراضات پساانتخاباتی در حال اوج‌گیری؛ آریزونا و میشیگان نا آرام شد

16:30- با نزدیک شدن به ساعات پایانی شمارش آرا و احتمال تعیین نتیجه نهایی انتخابات، و در حالیکه هنوز هم نمی‌توان با قطعیت هیچ‌یک از ۲ نامزد رزا پیروز انتخابات دانست، برخی شهرهای آمریکا، صحنه نخستین ناآرامی‌های پساانتخاباتی است، تا آنجا که طرفداران ترامپ خواستار توقف یا بازشماری آرا در برخی ایالت‌ها هستند و طرفداران بایدن از لزوم شمارش همه آرا می‌گویند.
 
تصاویر ​ناآرامی‌های پساانتخاباتی در آمریکا
 
آکسیوس در گزارشی به اعتراضات حامیان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل یکی از مراکز اخذ رای در شهر «فینیکس» ایالت آریزونا، پرداخته. این اعتراض بعد از آن صورت گرفت که ترامپ از بابت آنکه رسانه‌هایی چون فاکس نیوز و آسوشیتدپرس، جو بایدن رقیب دموکرات را فاتح این ایالت کلیدی با ۱۱ رای الکترال معرفی کردند؛ به خشم آمد.
سی بی اس هم در گزارشی از تجمع طرفداران مسلح ترامپ در مرکز رای‌گیری «ماری‌کوپا کانتی» ایالت آریزونا و حضور همزمان پلیس ضدشورش خبر می‌دهد حال آنکه ظاهراً مسئولین این حوزه حساس، حین شمارش باقی‌مانده آرا، مانع از حضور رسانه‌ها شده‌اند.
 
 
اما در «مینیاپلیس» ایالت مینه‌سوتا هم این طرفداران بایدن هستند که در اعتراض به ادعای ترامپ مبنی بر بروز تقلب از سوی حزب دموکرات به خیابان‌ها آمده‌اند.
 
در شهر «دنور» ایالت کلرادو، پلیس با طرفداران ترامپ درگیر شده و چند نفری هم بازداشت شده‌اند.
 
در شهر «فیلادلفیا» ایالت پنسیلوانیا نیز، طرفداران بایدن با شعار «تک تک آرا را بشمارید» به خیابان‌ها آمده‌اند.
 
در «دیترویت» ایالت میشیگان هم، همزمان با اعلام پیروزی بایدن، طرفداران ترامپ با شعار «شمارش آرا را متوقف کنید» به طرف مراکز اخذ رای هجوم بردند.
 
ساعت13:30- وبسایت خبری پالیتیکو با آبی کردن رنگ ایالت آریزونا در نقشه انتخاباتی خود، آرای بایدن را معادل ۲۶۴ کالج الکترال اعلام کرد. به این ترتیب جو بایدن برای پیروزی تنها به ۶ رأی الکترال نیاز خواهد داشت.
 
همچنین در آرای عمومی شمارش شده در کل کشور تا اینجای کار جو بایدن ۷۲/۱ میلیون رأی معادل ۵۰/۴۰ درصد و دونالد ترامپ ۶۸/۶ میلیون رأی معادل ۴۷/۹۷ درصد از آرای عمومی را ازآن خود کرده است.

13:30- در همین حال آسوشیتدپرس نیز ایالت آریزونا را به رنگ آبی درآورده و نتیجه درا ۲۶۴ به ۲۱۴ به نفع جو بایدن گزارش داده است.

 
با افزودن ایالت آریزونا -که اغلب به عنوان یک ایالت قرمز قلمداد می‌شد- به جبهه دموکرات‌ها، او تا فتح کاخ سفید تنها ۶ رأی الکترال فاصله دارد.
 
 
در همین حال اگر فرض کنیم دونالد ترامپ آرای الکترال کارولینای شمالی (۱۵)، جورجیا (۱۶) و حتی پنسیلوانیا (۲۰) را به نام خود ثبت کند، آرای الکترال وی به ۲۶۵ خواهد رسید و با یک الکترال بالاتر از جو بایدن قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی همه چیز به نتیجه ایالت نوادا بستگی دارد.
 
گفتنی است نقشه انتخاباتی برخی رسانه‌های معتبر دیگر نظیر نیویورک‌تایمز همچنان نتیجه ایالت آریزونا را نامشخص گزارش کرده‌اند و نتیجه ۲۵۳ به ۲۱۴ نمایش داده‌اند.
 
نوادا کلید پیروزی را به کدام نامزد می‌دهد؟
بنابر گزارش‌ها از مراکز اخذ و شمارش آراء در ایالت نوادا، تاکنون حدود سه‌چهارم از کلیه آرای ثبت شده شمارش شده است که تا اینجای کار بایدن در رقابتی تنگاتنگ از ترامپ پیش افتاده است.

تا اینجای کار جو بایدن ۵۸۸ هزار و ۲۵۲ رأی معادل ۴۹/۳ درصد و دونالد ترامپ ۵۸۰ هزار و ۶۰۵ رأی معادل ۴۸/۷ درصد از کل آرای شمارش شده (۷۵٪) در این ایالت را به دست آورده است.

 

دونالد ترامپ مدعی تقلب شد
ساعت 13:00: دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در توییتی نوشت: در پنسیلوانیا ناظران قانونی اجازه حضور بر سر صندوق نداشتند و در میشیگان هم تعداد زیادی آرای تقلبی به صندوق ریخته شده است.
 
ساعت 12:50: جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانست در ایالت میشیگان بر ترامپ غلبه کند و 16 رای الکترال این ایالت را از آن خود کند. اگر بایدن ایالت نودا را ببرد پیروز قطعی انتخابات خواهد بود. او در یک سخنرانی گفت اطمینان دارد که پیروز انتخابات است. شمارش آراء نشان می دهد بایدن از ترامپ اندکی جلو است هر چند که امکان دارد نتایج تغییر کند. بایدن دقایقی پس از پیروزی توئیت کرد: رئیس جمهوری خواهد شد که حامی همه مردم آمریکا باشد زیرا ریاست جمهوری یک نهاد حزبی نیست. تیم ترامپ نیز در نشت خبری که برگزار کرد بدون پاسخ به پرسش خبرنگاران مدعی تقلب در انتخابات شد.
 
ساعت 12:ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد که دادخواستی را به دادگاه ایالت پنسیلوانیا داده که طی آن خواستار توقف شمارش آرا در این ایالت شده است. وکیل ترامپ گفته ذیل این دادخواست مدعی شده که قصد دارد مانع اقدام مقامات دموکرات این ایالت در مخفی کردن فرایند شمارش آرا از دید ناظران جمهوری‌خواه شود.دادستانی ایالت پنسیلوانیا می‌گوید که اجازه هیچ‌گونه وقفه یا توقف در شمارش آراء این ایالت را نمی‌دهد.
 
ساعت 11:20: آمار رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تغییر کرد و آرای ویسکانستین رسما به سبد بایدن ریخته شد تا رای الکترال در برابر ۲۱۴ رای الکترال دونالد ترامپ از او پیشی بگیرد. تیم ترامپ به شمارش آراء در این ایالت معترض است و دونالد ترامپ به روند شمارش آراء طعنه توئیتری می زند. در واکنش به توئیت های ترامپ رقیب دموکرات او توئیت زده است. جو بایدن در توئیت خود خواستار شمارش همه آراء شده است.
 
ساعت 10:20: ترامپ در توئیتی اعلام کرد که در پنسیلوانیا بزرگ پیروز می شود او از سخنان فرماندار این ایالت درباره آرای باقی مانده انتقاد کرد.
 
ساعت 10:هم اکنون هر دو نامزد رقابت نزدیکی در ایالت های حساس کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان دارند. گفته می شود هنوز میزان زیادی از آرای پستی در این ایالت های حساس شمارش نشده است.در همین حال تام وولف فرماندار ایالت پنسیلوانیا  در توئیتی اعلام کرد که حدود یک میلیون رای پستی شمرده نشده در این ایالت وجود دارد.وی به شهروندان این ایالت وعده داد که تمامی آرای پستی شمرده خواهند شد.
 
فرماندار ایالت آریزونا نیز اعلام کرده که هنوز شمارش آرای پستی در این ایالت آغاز نشده است.به گفته وی اختلاف آرای بایدن و ترامپ در حال کاهش است.
برخی کارشناسان دو روز تا حتی یک هفته را برای اعلام نتیجه نهایی پیش بینی کرده و علت آن را طولانی شدن شمارش آرای پستی دانسته اند که این بار به دلیل شیوع کرونا در مقایسه با دوره های قبلی انتخابات آمریکا بسیار گسترده بوده است.ناظران معتقدند که بیشتر آرای پستی از آن دموکرات ها و طرفداران بایدن است.
 
ساعت 9:30: تیم ترامپ خواستار بازشماری آرای ویسکانسین شد اما کمیسیون انتخاباتی اعلام کرد ترامپ برای شکایت باید 10 روز صبر کند.
 
ساعت 8:20: رسانه های امریکایی از پیروزی قطعی بایدن در ایالت سرنوشت ساز ویسکانسین خبر داده اند در صورت تایید رسمی این خبر 10 الکترال به مجموع آرای الکترال بایدن اضافه می شود و مجموع آرای الکترال او به 248 افزایش می یابد.در این حالت فاصله بایدن تا پیروزی 22 رای الکترال خواهد بود. با پیروزی بایدن در ویسکانسین اگر ترامپ آرای میشگان را از آن خود نکند شانس پیروزی را تا حد زیادی از دست خواهد داد مگر این که نودا را از بایدن ببرد و در سه ایالت دیگر نیز که پیشتاز است بر بایدن غلبه کند.
 
ساعت 5:41:میشیگان  یکی از ایالت‌های کلیدی و سرنوشت ساز، در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت 16 رأی الکترال دارد و تا کنون 93 درصد از آرای آن شمارش شده است. (جزئیات بیشتر)
 
نتایج انتخابات آمریکا تا عصر امروز
 به گزارش اقتصادنیوز؛با پایان یافتن تدریجی آخرین مرحله رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا، روند شمارش آراء در برخی ایالت‌ها آغاز و نتایج حاصل از آن اعلام شده است.
 
بر اساس گزارش مراکز انتخاباتی ایالت‌های مختلف، تا این لحظه بسیاری از ایالت‌ها شمارش آرای مأخوذه حضوری و غیرحضوری را آغاز کرده‌اند و نتایج قطعی یا نسبی در بسیاری از این ایالت‌ها مشخص شده است.
 
به رغم نامعلوم بودن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در اغلب ایالت‌های کلیدی و تعیین کننده، با شمارش بخشی از آراء، نتایج نسبی در برخی ایالت‌هایی که گرایش حزبی آن‌ها از پیش مشخص بوده، اعلام شده است.
 
تا ساعت ۸ صبح چهارشنبه 4 نوامبر به وقت شرق آمریکا -۱۶/۳۰ بعدازظهر چهارشنبه 14 آبان به وقت تهران- وضعیت آرای عمومی و الکترال دونالد ترامپ و جو بایدن در برخی ایالت‌ها بر اساس گزارش‌های مختلف به شرح زیر است.
 
بر اساس گزارش 270towin.com تا اینجای کار ۲۲۷ رأی الکترال در سبد  جو بایدن و ۲۱۳ رأی الکترال در سبد دونالد ترامپ ریخته شده است. البته ۱۱ رأی الکترال ایالت آریزونا که بطور سنتی حامی جمهوری خواهان بوده است را از هم‌اکنون باید در سبد جو بایدن حساب کرد و مانند پالیتیکو الکترال‌های نامزد دموکرات‌ها را ۲۳۸ عدد تلقی کرد.

 

به جز پالیتیکو، وب‌سایت AssociatedPress نیز، آرای جو بایدن را معادل ۲۳۸ کالج الکترال و آرای ترامپ را معادل ۲۱۳ کالج الکترال برآورد کرده و به شرح شکل زیر گزارش داده است.

به رغم پیشتازی جو بایدن، این آرای الکترال اغلب مربوط به ایالت‌های غیر کلیدی است که از پیش انتظار می‌رفت شرایط بایدن در آن‌ها بهتر باشد. اما شرایط در ایالت‌های کلیدی و چرخشی آنطور که در نظرسنجی ها پیش‌بینی می‌شد، به نفع بایدن پیش نمی‌رود.

 
در میان ایالت‌های کلیدی چنانچه در شکل زیر که آخرین به‌روزرسانی POLITICO از نقشه انتخاباتی است؛
 
فلوریدا و کارولینای شمالی -با مجموع ۴۴ رأی الکترال- مانند سال ۲۰۱۶ به ترامپ رسید،
پیشتازی ترامپ در جورجیا و ویسکانسین -با مجموع ۲۶ رأی الکترال- برای بایدن به سختی قابل جبران به نظر می‌رسید. اما تا ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران بایدن توانسته این مأموریت سخت در ویسکانسین را پیش ببرد.
و با شمارش بیش از ۷۵ درصد از آرای میشیگان و پنسیلوانیا -با مجموع بیش از ۳۶ رأی الکترال- ترامپ با فاصله ۵ تا ۱۲ واحد درصدی بالاتر از جو بایدن قرار گرفته است.
 
اما در ساعت 7 بعد از ظهر جو بایدن توانسته دو ایالت میشیگان و ویسکانس را بچرخاند و در آن‌ها پیشتاز شود.
 
با این حال چشم امید دموکرات‌ها به همین ۲ ایالت دوخته شده است. اما چرا؟
 
 
آرای پستی پنسیلوانیا؛
تنها نگرانی کمپین ترامپ، آخرین امید کمپین بایدن
 
آرای ۲ ایالت کلیدی پنسیلوانیا و میشیگان همواره سرنوشت‌ساز بوده‌اند و در این دوره از انتخابات نیز، مشارکت حداکثری رأی‌دهندگان این ۲ ایالت -بالأخص حامیان بایدن و دموکرات‌ها- در رأی‌گیری غیابی (پستی یا ایمیلی) باعث تأخیر در نهایی کردن شمارش آراء و اعلام نتایج قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. با توجه به نزدیک بودن رقابت بایدن و ترامپ و میزان تاثیر ۳۶ رأی الکترال آن‌ها در تعیین پیروز انتخابات، کمپین هر دو نامزد باید در بیم و امید اعلام نتایج این ۲ ایالت باشند.
 
آخرین شمارش آرای پنسیلوانیا
 
 
احیای امید در اردوگاه بایدن
 در حالی‌که یأس بر اردوگاه دموکرات‌ها حاکم شده بود و تنها چشم امید به آرای پستی شمارش نشده پنسیلوانیا و میشیگان دوخته شده بود، اینبار به نظر می‌رسد ویسکانسین برخلاف انتخابات سال ۲۰۱۶ به روزنه امید دموکرات‌ها تبدیل می‌شود.
 
در حالی که تا پیش از این در ویسکانسین، دونالد ترامپ با فاصله حدود ۲ واحد درصد از جو بایدن پیش افتاده بود، از ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران با اعلام نتایج شمارش بیش از ۹۸ درصد آراء در این ایالت کلیدی -با ۱۰ رأی الکترال-، ناگهان آفتاب امید از ناحیه ویسکانسین طلوع کرد و به اردوگاه دموکرات‌ها تابید تا بار دیگر به این کمپین شور و حرارت ببخشد.تا این لحظه وضعیت آرای ۲ نامزد به شرح زیر است؛
 
 
سبقت بایدن در میشیگان
 
سونامی آرای بایدن در گام‌های آخر
اقتصادنیوز؛ در حالی که امیدها در کمپین جو بایدن روبه افول بود، پس از تغییر وضعیت آراء در ویسکانسین به نفع جو بایدن، شرایط در ایالت هسایه آن یعنی میشگان نیز تغییر کرد. اکنون بایدن با 49.3 درصد در این ایالت پیشتاز است. میشیگان  یکی از ایالت‌های کلیدی و سرنوشت ساز، در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا به حساب می‌آید. اگر ترامپ این ایالت را از دست بدهد شانس برد او بسیار کم می‌شود. در واقع اگر بایدن بتواند فاصله خود را با ترامپ در ایالت‌های نوادا، ویسکانس و میشیگان حفظ کند پیروز انتخابات 2020 آمریکا خواهد بود.
 
 
 بر اساس آخرین گزارش‌ها از مراکز انتخاباتی در ایالت سرنوشت‌ساز میشیگان، آرای جو بایدن در گام‌های پایانی روند افزایشی خود را شدت بخشیده، و بر اساس آنچه پایگاه خبری آسوشیتدپرس اعلام کرده است، به یک قدمی نامزد جمهوری‌خواهان رسیده است.
 
همچنین وبگاه 270towin وضعیت آرای شمارش شده در میشیگان را به شرح زیر اعلام کرد:
 
وضعیت های ایالت های سرنوشت ساز به حساس ترین لحظات خود رسیده است. فاصله رای دو نامزد به کمترین میزان رسیده و هر آن امکان دارد نتیجه نهایی جابجا شود.
 
 هر چه آرای بیشتری در 5 ایالت مهم شمرده می شود تشخیص قطعی برنده نهایی سخت تر می شود. تا قبل از برگزاری انتخابات شانس بایدن برای پیروزی بسیار بالا بود اما از صبح امروز ورق برگشت و بخت ترامپ برای انتخاب مجدد بالا رفت. اما اخرین شمارش آرا نشان می دهد ترامپ نباید از پیروزی زیاد مطمئن باشد زیرا  بایدن در بسیاری از ایالت ها یک نفس با او فاصله دارد.
 
 
 

مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تالار کده
اینستاگرام بهداشت نیوز