title
کد خبر: 263641
00
بایدها و نبایدهای اشتراک گذاری تصاویر کودکان در فضای دیجیتال

بسیاری از والدین و مراقبان کودک، عکس های کودکان و نوجوانان خود را به اشتراک می گذارند زیرا می‌خواهند خانواده و دوستان خود را در شادترین لحظات زندگی خود سهیم کنند. با این حال، بسیار مهم است که از خطرات ناشی از پست کردن محتوای آنلاین در مورد فرزندان خود یا "اشتراک گذاری شبکه‌ای تصاویر کودکان توسط والدین" آگاه باشید.

به گزارش بهداشت نیوز،  به دست آوردن مهارت های والدگری در عصر دیجیتال کار آسانی نیست. رسانه‌های اجتماعی، تلفن‌های هوشمند و سایر فناوری‌ها با سرعتی در حال پیشرفت هستند که به نظر می‌رسد سریع‌تر از فرزندان ما رشد می‌کنند و همیشه روشن نیست که چگونه از آنها به طور ایمن استفاده کنیم؛ حتی وقتی بهترین نیت و هدف را دارید.

اشتراک گذاری شبکه ای تصاویر کودکان توسط والدین چیست؟

اشتراک‌گذاری شبکه ای یعنی وقتی والدین در مورد فرزندان خود در خارج از دایره خانواده صحبت می کنند؛ یک پست در شبکه‌های اجتماعی به همراه یک عکس، یک پست در وبلاگ در مورد فرزندشان، یک ویدیو از طریق یک بستر پیام‌رسانی مانند واتس آپ و غیره.

چه نکاتی که والدین و مراقبین هنگام به اشتراک گذاری محتوای آنلاین در مورد فرزندان خود باید بدانند

برای به اشتراک گذاشتن محتوا در مورد فرزندانمان باید به دو موضوع اساسی فکر کنیم. اولین مورد آسیب ملموسی است که بچه ها می توانند در هنگام اشتراک گذاری آنلاین والدین تجربه کنند. برای مثال، بزرگسالانی هستند که ممکن است بخواهند به دلیل محتوایی که به صورت آنلاین دیده‌اند، با فرزندان شما ارتباط برقرار کنند یا به آنها آسیب برسانند. در برخی از کشورها، کارشناسان بازاریابی اطلاعات نیز وجود دارند که بر اساس اطلاعاتی که ما به اشتراک می‌گذاریم، پرونده های دیجیتالی را در مورد فرزندانمان ایجاد می کنند، ممکن است پیش بینی‌هایی در مورد آنچه که فرزندان ما می گویند یا انجام می دهند یا مشکلات سلامتی که فرزندان ما در آینده ممکن است داشته باشند را بر اساس اطلاعاتی که ما به آن‌ها می دهیم و به اشتراک می گذاریم، پیش بینی کنند.

تصاویر جعلی نیز بسیار نگران‌کننده هستند. تهدید به تغییر کاربری تصاویر فرزندان ما به روشی غیرقانونی یا مخرب که می‌تواند باعث آسیب شود یا احتمال ایجاد متن‌ها، نوشته ها و جوک های ناشایست و خجالت‌آوری که می‌تواند فرزند ما را در یک موقعیت منفی نشان دهد. خوشبختانه به نظر می‌رسد که در حال حاضر این موارد آن قدر رایج نیستند، اما ما نمی‌دانیم که با پیشرفت فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، آینده چه خواهد شد یا چگونه تغییر خواهد کرد.

دومین مورد این است که وقتی ما اطلاعات و مطالبی را در مورد فرزندان خود به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذاریم بدون اینکه آنها را در فرآیند تصمیم گیری دخالت دهیم، فرصت ارزشمندی را برای آموزش موضوع "رضایت گرفتن قبل از به اشتراک گذاری" به فرزندانمان از دست می‌دهیم و قادر نخواهیم بود به آن‌ها نشان دهیم که برای حریم خصوصی افراد ارزش قائل هستیم.

وقتی فرزندان ما در سنی هستند که خودشان می‌توانند از شبکه های اجتماعی استفاده کنند، امیدواریم که به حریم خصوصی ما احترام بگذارند و تصاویری از ما را که نمی خواهیم به اشتراک بگذاریم به اشتراک نگذارند. ما همچنین از آنها می خواهیم که به حریم خصوصی همسالان خود احترام بگذارند و بدون رضایت عکس سایر کودکان و بزرگسالان را برای دیگران ارسال نکنند.

بچه‌ها چه احساسی نسبت به اشتراک گذاری شبکه ای دارند؟

مهم نیست چند سال داریم، همه ما مایلیم قدرت تصمیم گیری داشته باشیم و مستقل عمل کنیم. همه ما برای تصاویر فردی خود ارزش قائل هستیم، چه چهار یا پنج ساله باشیم و بخواهیم لباس صورتی بپوشیم نه لباس بنفش، یا اینکه 12 یا 13 ساله باشیم و بخواهیم در حالی که دست مادربزرگ را گرفته ایم، دیده شویم. یا ممکن است نخواهیم در حالی که دست مادربزرگ را گرفته ایم دیده شویم. اینها ممکن است برای بزرگسالان چیزهای کوچکی به نظر برسند، اما برای فرزندان ما واقعاً مهم هستند. وقتی بچه‌ها احساساتی دارند، احساساتشان مهم و عمیق هستند و ما باید فضایی را برای ابراز آن‌ها در نظر بگیریم. کودکان خردسال نمی توانند رضایت آگاهانه در مورد به اشتراک گذاری عکس‌ها و ویدیوهایشان بدهند. ما باید در نظر داشته باشیم که اگر می‌توانستیم گفت و گوهای عمیق‌تری درباره به اشتراک گذاری با آنها داشته باشیم و آنها بتوانند نظرشان را بیان کنند، چه احساسی در این باره خواهند داشت.

همچنین، اگر بلافاصله بعد از یک رویداد، تصاویری را که از کودکانمان در آن رویداد گرفته ایم، به اشتراک بگذاریم و تصاویر یا ویدیوهایی را که گرفته‌ایم به فرزندمان نشان دهیم، نگرانی من آن است که نکند تجربه واقعی رویداد کودکی او را مخدوش کند. بنابراین ما باید درباره زمان به اشتراک‌گذاری نیز آگاه باشیم. بهتر است که ما وقتی با بچه‌هایمان هستیم، از وسایل دیجیتال خود دور بمانیم تا بتوانیم واقعاً در لحظه باشیم و در دنیای اخبار سیر نکنیم و بتوانیم به بچه‌هایمان اجازه دهیم تا خاطراتی را که در آن لحظه می سازند را زندگی کنند نه اینکه بعدها تصاویر و ویدیوهایی که در دستگاه های خود گرفته ایم تماشا کنند.

چگونه والدین می توانند از حریم خصوصی فرزندان خود در دنیای دیجیتال محافظت کنند؟

کاری که والدین می توانند انجام دهند این است که از به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیش از حد شخصی در مورد فرزندان خود مانند داستان هایی که کودک را در موقعیت آسیب پذیری نشان می دهد یا تصاویر بسیار خصوصی کودک اجتناب کنند، حتی اگر ممکن است آنها را با نمک و بامزه بدانند. این مهم است که سعی کنید دیدگاه فرزندتان را درباره تصاویر و عکس ها بدانید. والدین هرگز نباید تصاویر فرزندان خود را در هر حالتی که لباس به تن ندارند به اشتراک بگذارند زیرا متأسفانه کاربران اینترنتی فریبکار و خلافکاری وجود دارند که ممکن است از این تصاویر برای مقاصد و اهداف نادرست و بد استفاده کنند.

والدین همچنین می توانند با فرزندان خود در مورد آنچه به اشتراک می گذارند و روندی که طی می کنند صحبت کنند تا تصمیم بگیرند که آیا مطلبی برای به اشتراک گذاری مناسب است یا خیر. برای مثال وقتی از ماشین حساب برای حل یک مسئله ریاضی کمک می گیریم، فقط نمی‌خواهیم که ماشین حساب به ما پاسخ دهد، بلکه می‌خواهیم فرایند کارمان را درک کنیم. به همین ترتیب، صحبت کردن و مشورت با فرزندمان درباره چگونگی به اشتراک گذاری تصاویر، یک فرصت ارزشمند یادگیری برای اوست.

با این حال، مهم است توجه داشته باشید که والدین نمی توانند این کار را به تنهایی انجام دهند. بسیاری از اقدامات حمایتی و مراقبت از کودکان باید بر عهده سیاست گذاران ما و بسترهای دیجیتالی باشد تا فضاهای امن تری برای خانواده ها ایجاد کنند. این غیرمنصفانه است که از والدین انتظار داشته باشیم که متوجه باشند که بسترهای فناوری چگونه کار می‌کنند و چه فرایندهایی را طی می کنند، به ویژه با در نظر گرفتن سرعت بالای تغییرات آنها.

چگونه والدین می توانند از دیگران درخواست کنند که عکس فرزندانشان را در فضای مجازی منتشر نکنند؟

در مورد سلیقه و تمایلات خود برای به اشتراک گذاری تصاویر فرزندتان با دوستان و خانواده بزرگ خود گفت و گوهای صادقانه داشته باشید، اما به یاد داشته باشید که اشتراک گذاری اطلاعات در مورد کودکان در رسانه‌های اجتماعی یک پدیده نسبتاً جدید است و همه به یک اندازه به این موضوع توجه نکرده اند و متوجه خطرات آن نیستند. با این فرض که گفت و گو و تعامل بیشتر با خانواده و افراد فامیل، به شما کمک می کند تا خواسته های شما درباره زندگی فرزندتان توسط دیگران مورد احترام قرار گیرد، به این گفت و گوها نزدیک شوید و آن را ترویج کنید.

در محیط مدارس و سایر سازمان‌ها، می‌توانید بپرسید که آیا خط‌ مشی و برنامه‌ای برای به  اشتراک‌گذاری تصاویر کودکان در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد یا خیر. اگر این برنامه و خط مشی مشخص نشده است، با توجه به اینکه بسیاری از والدین در سازمان ها یا مدرسه ممکن است بخواهند بر جریان تصویر و اطلاعات فرزندان خود کنترل داشته باشند، شما به عنوان والد می توانید به ایجاد آن کمک کنید.

چگونه والدین و مراقبان می توانند با خیال راحت عکس ها و فیلم های فرزندان خود را به اشتراک بگذارند؟

اشتراک گذاری تصاویر کودکان هرگز نمی تواند 100 درصد ایمن باشد. همیشه باید بین خطرات و آنچه که والدین به عنوان مزایای به اشتراک گذاری تصاویر برداشت می کنند، تعادل برقرار کرد.

برای خانواده هایی که قصد دارند درباره فرزندان خود تصاویر و اطلاعاتی را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند، بسیار اهمیت دارد که مخاطبانی را که با آنها به اشتراک می گذارند در نظر بگیرند، تنظیمات حریم خصوصی شما در شبکه ها و رسانه های اجتماعی شما چیست، افرادی را که به عنوان دوست یا دنبال کننده اضافه کرده اید و غیره چقدر می شناسید... ، چه مقدار اطلاعات را به اشتراک می گذارید مانند مکان‌های خاص که می توانند شناسایی شوند و ویژگی‌های قابل شناسایی دیگر مانند نام مدرسه و اینکه آیا این اطلاعات می تواند در حال حاضر یا در آینده برای فرزندان شما خصوصی، خجالت آور و یا آسیب رسان باشد یا خیر.

ما درگیر این می شویم که فرزندانمان بخشی از هویت ما هستند، اما در نهایت فرزندان ما مستقل هستند و احساسات و اندیشه های خاص خودشان را دارند. اشتراک گذاری تصاویر درباره خودمان یک موضوع است، اما وقتی در خانه خود درباره دیگران و کودکانمان مطالبی را به اشتراک می گذاریم موضوع دیگری مطرح می شود.

اگر قبلاً در مورد فرزندان خود پست های زیادی به اشتراک گذاشته اید و حالا مردد شده اید و به آن فکر می کنید، چه کاری می توانید انجام دهید؟

نفسی عمیق بکشید! بیشتروالدین قصد و نیت بدی از به اشتراک گذاری تصاویر و اطلاعات کودکانشان ندارند وبدخواه فرزندانشان نیستند. اغلب، وقتی والدین بیش از حد تصاویر کودکانشان را به اشتراک می گذارند، از اهمیت و عمق اطلاعاتی که درباره فرزندشان در فضای مجازی به اشتراک می گذارند و ردپایی که به جا می گذارند، آگاه نیستند. 

در صورتی که والدین در حال تجدید نظر درباره مقدار و چگونگی به اشتراک گذاری تصاویر فرزندان خود هستند، اولین قدم مهم  این است که آنچه که در گذشته به اشتراک گذاشته اند را بررسی کنند و تا جای ممکن تصاویر را  حذف کنند.

والدین همچنین می‌توانند کودکان 9 تا 10 ساله شان را با روند ورود به فیدهای رسانه‌های اجتماعی و حذف مطالبی که مناسب آن‌ها نیست آشنا سازند. متعهد شوید که این کار را به طور منظم هر چند ماه یکبار انجام دهید: فید های رسانه های اجتماعی را مرور کنید، به آنچه به اشتراک گذاشته اید نگاه کنید و اطلاعات قدیمی را حذف کنید.

باور من این است که کودکان برای درگیر شدن و یادگیری این فرایند و شرکت در این فعالیت از ما قدردانی میکنند. به یاد داشته باشید کار آسانی نیست. فرزندان ما اولین نسلی هستند که به صورت مشترک و در فضای آنلاین بزرگ می‌شوند. ما اولین نسل از والدینی هستیم که فرزندان خود را با حضور رسانه های اجتماعی بزرگ می کنیم و این دشوار است.

نویسنده مقاله:

استیسی استاینبرگ، مادر، استاد حقوق و مدیر مرکز "کودک و خانواده" در دانشگاه فلوریدا است. او نویسنده کتاب پرفروش فرزندپروری با این عنوان است: "بزرگ شدن در فضای آنلاین و به اشتراک گذاشته شده: چگونه والدین می توانند هوشمندانه تر مطالب و اطلاعاتی در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و چه کارهایی می توانید انجام دهید تا از خانواده خود در دنیایی فاقد حریم خصوصی مراقبت کنید."


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز