title
کد خبر: 263564
00
راهکارهایی برای کنترل خشم هنگام ورزش

مسئول کمیته روانشناسی هیات پزشکی ورزشی خوزستان گفت: در تیم‌هایی که مربیان شدیدا بر پیروزی تاکید دارند، استفاده از رفتار تهاجمی و تاکتیک های غیرمجاز بیشتر به چشم می‌خورد.

به گزارش بهداشت نیوز، امین ضمیری اظهارکرد: خشم ورزشکار چه کنترل شود و چه بروز کند، ممکن است نتایج مثبت یا منفی بر عملکرد داشته باشد. رفتار تهاجمی یکی از پیامدهای خشم است که به نظر می رسد بروز آن در ورزش های تیمی به نسبت ورزش های انفرادی، در سطوح بالای عملکرد در مسابقات با انگیختگی بالا و در ورزش های برخوردی به ویژه برای مردان بیشتر دیده می شود. همچنین در تیم هایی که مربیان شدیدا بر پیروزی تاکید دارند، استفاده از رفتار تهاجمی و تاکتیک های غیرمجاز بیشتر به چشم می‌خورد.

او ادامه داد: برای ارزیابی این که آیا رفتاری تهاجمی است یا نه، و چرا ورزشکاران این چنین عمل می کنند، مهم است که هدف و غرض از رفتار مورد توجه قرار گیرد؛ در این راستا نیز باید بعد عاطفی خشم، ابعاد انگیزشی و شناختی، بعد جسمی و بعد رفتاری مورد بررسی قرار بگیرنئ.

این روانشناس ورزشی با بیان این که توصیه هایی که برای کنترل خشم در ورزش ارائه می شود بیشتر بر اساس آرمیدگی و تصویرسازی تنظیم می شود، گفت: همچنین رفتارهای حمایتی و تشویقی به کارگیری تلقینات مثبت و نیز آموزش مهارت های ارتباطی می تواند به عنوان راهکارهای مستقیم در پیشگیری از خشم معرفی شوند.

او با اشاره به مقوله آگاهی از خشونت فردی، عنوان کرد: با پرسیدن سؤالاتی از ورزشکاران می توان به ارزیابی خشم آن ها پرداخت و راهکارهایی برای چگونگی مواجهه با خشونت در مسابقه ارائه داد؛ چه چیزی شما را عصبانی می کند؟ وقتی در مسابقه عصبانی می شوید چه کار می کنید؟ دوست دارید خشم و عصبانیت خود را چگونه کنترل کنید؟ چه عبارت ها یا جمله‌هایی به شما در مهار خشم کمک می کند؟ ضمن این که فرد می‌تواند از برنامه تصویرسازی استفاده کند و آن را یک یا دو بار در روز به کار گیرد. برای نتیجه بهتر هم می‌تواند آن را با صدای خودش ضبط کرده و هر روز گوش کند.

ضمیری گفت: ترس و خشونت دو هیجان قدرتمند هستند و اگر آنها را رها کنیم و در اقرار و بیانشان راحت باشیم، می توانیم بر اغلب موانع ذهنی خود غلبه کنیم و به سمت موفقیت حرکت نماییم. هر آنچه را که به سمت آن حرکت کنیم، می توانیم به آن غلبه کنیم و هرآنچه را که در مقابلش مقاومت کنیم، ممکن است شدیدتر یا مبالغه آمیزتر شود.

منبع: ایسنا


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز