title
کد خبر: 262834
00
همسرانی که این ویژگی را دارند، اختلاف نظر با یکدیگر را تضاد و دشمنی معنا نمی کنند

به مناسبت هفته ازدواج (۱۶ الی ۲۵ خرداد ماه) احمدی روانشناس مرکز مشاوره مبتنی سبک زندگی اسلامی ایرانی یادداشتی را رابطه با رابطه زوجین منتشر کرد

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از مفدا، به مناسبت هفته ازدواج (۱۶ الی ۲۵ خرداد ماه) احمدی روانشناس مرکز مشاوره مبتنی سبک زندگی اسلامی ایرانی یادداشتی را منتشر کرد: رابطه زوجین رابطه ای منحصر به فرد با نقش ها و ارزش های منظومه زن و شوهری می باشد که از خانواده مبدا تاثیر می پذیرد. ازدواج به عنوان یکی از مهمترین چرخه های زندگی ،چالش ها و تکالیف خاصی دارد. عبور موفق از این مرحله، زوجین را برای داشتن فرزند و مراحل جدید آماده می سازد. زوج ها با عواملی که مربوط به گذشته هریک می باشد و اختلاف فرهنگی و میراث روانشناختی والدینشان وارد یک رابطه دوتایی می شوند که ورود و تشکیل هر سیستمی نیازمند مهارت و یکپارچگی و حفظ تعادل است .هرگونه رقابت جویی، ناارزنده سازی ،عدم درک و حمایت نشدن باعث افزایش اضطراب و ناامنی در نظام خانواده می شود و صمیمیت زوجین را که از مولفه های اساسی رابطه سالم است تهدید می نماید. زوجین اسطوره هایی درباره همسر، رابطه و ازدواج دارند که از خانواده اصلی جامعه و رسانه گرفته شده است و نقش حیاتی در رابطه زوجی ایفا میکند. این اسطوره ها نیاز به مواجهه بازبینی و اصلاح دارد و فقط از طریق گفتگو انجام پذیر است. برخی از آنها به این شرح است:
۱.ما باید همیشه خوشحال باشیم
۲.همیشه باهم باشیم
۳.همیشه بر سر هرموضوعی توافق داشته باشیم
۴.ذهن خوانی همسر و اینکه می دانیم او چه فکری دارد
۵.رابطه خودش اتفاق میفتد و نیاز به صحبت و تلاش ندارد
۶.نیازی به دوستان و خانواده نداریم
۷.اگر مشکلی باشد مقصر باید پیدا شود
۸.اگر باهم فعالیت کنیم بهم نزدیکتر هستیم
۹.هرکس نقش خودش را داسته باشد و انعطاف پذیری باعث انتظار بیشتر می شود.
۱۰.درصورت صحبت و حل تعارض اگر به نفع من نباشد آن را نمی پذیرم.

باور غیرمنطقی در ابتدای ازدواج این است که آنها می بایست در تمامی موارد با هم توافق داشته باشند و اگر اینچنین نباشد به بحث و زورگویی برای برنده شدن تلاش می کنند.

وجود تعارض و اختلاف در زندگی زناشویی امری طبیعی است. زوجین شاد و سالم، داشتن اختلاف نظر با همدیگر را تضاد و دشمنی معنا نمی کنند، آنها می توانند بپذیرند که همسر ممکن است در زمینه سیاست، مذهب،نوع انتخاب برنامه تلویزیونی،چیدمان خانه، نحوه پوشش، مدل مو، سطح و میزان رفتار و آمد با خانواده ها با من توافق نداشته باشد ولی مرا دوست دارد، یک مرد انطباق پذیر می پذیرد که همسرش در یک خانواده کم جمعیت رشد کرده و نمیتواند در کنار خانواده با مرزهای بسیار در هم تنیده معاشرت طولانی کند. یک زن انعطاف پذیر که خودش شخصیتی بسیار برونگرا دارد، همسرش را به خاطر منفعل بودن و عدم جراتمندی و ابراز نکردن احساسات عمیق زیر سوال نمی برد را می پذیرد چنین اختلاف سلیقه ای ممکن است به سبب تفاوت شخصیت یا فرهنگ خانوادگی یا حتی عدم آگاهی و آموزش باشند.

زوجین سالم توانایی مواجهه با تعارض ها و درک متقابل، احترام، خودمختاری در عین باهم بودن، حل مسایل، عدم سرزنش و کنترل گری، مشارکت در وظایف، داشتن فلسفه مثبت درباره رابطه، فعالیت های لذت بخش، مرزبندی و توجه به نیازهای فردی از جمله معاشرت و تفریحات فردی و اجتماعی خویش جهت تحکیم رابطه را دارند.
در این میان استرس های عمودی و افقی مانند حوادث غیر قابل پیش بینی، مرگ عزیزان، ازدواج فرزندان، تولد فرزندان، مرگ، تصادف، بیماری مزمن، سرطان، انتظارات و آداب و رسوم و اسرار و میراث روانشناختی نسل های گذشتگان، در مراحل چرخه زندگی خانوادگی میتواند تعارضاتی رو بوجود آورد. از این رو می بایست به تکالیف خاص هر مرحله آگاه بوده و با همکاری وحمایت و ارزیابی فشارهای وارد بر رابطه زوجی را ترمیم و بازسازی کرد

اتخاذ جهان بینی: همسر من دوست من است.

در چرخه روابط زوجین قطعا تعارض و فراز نشیب هایی وجود دارد که زوج ها برای داشتن رابطه خوب باید با حفظ فردیت به آن ها بپردازند
زوجین می بایست از خودمحوری به سمت شکل گیری هویت زوجی و باهم بودن به معنای "مابودن" حرکت کنند. زمانیکه شخص در رابطه زوجی علایق خودمحورانه خویش را رها کند و بر مفاهیم همسر خوب بودن و منصفانه رفتار کردن، حمایت و امنیت روانی و احترام متقابل، مراقبت تاکید کند بستر صمیمیت شکوفا می شود. نزدیکی عاطفی یعنی در دسترس یکدیگر باشند در عین حال هویت فردی خویش را حفظ کنند بدین معنا که افکار و احساس و ارزشهای خود را دارد و نسبت به عقاید و باورهای دیگری گشودگی و انعطاف پذیری دارد .

در یک زندگی شاد و سالم زوجین با مهارت گفتگو و ابراز وجود اصیل و تاب آوری و پذیرش تفاوت ها برای رشد و تغییرات مثبت تلاش می کنند.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
بیتا
1403/03/23 - 05:580 0
فوق العاده خوب و قابل استفاده بود.ممنون
اینستاگرام بهداشت نیوز