title
کد خبر: 260870
00
درد زیر دنده چپ نشانه چیست؟ / چگونه درمان می شود؟

قفسه سینه شما متشکل از 24 دنده است،12 دنده در سمت راست و 12 دنده در سمت چپ.وظیفه آن ها حفاظت از اندام هایی است که در زیر آن ها قرار دارند.

به گزارش بهداشت نیوز، در سمت چپ، شامل قلب، شش چپ، پانکراس، طحال، معده و کلیه است. هنگامی که هر یک از این اندام ها آلوده، ملتهب و یا مجروح می شوند، درد در زیر و اطراف قفسه سینه ایجاد می شود.
 
در حالی که قلب شما زیر قفسه سینه تان است، احساس درد در آن منطقه معمولاً یک حمله قلبی را نشان نمی دهد. بسته به علت، ممکن است احساس تیزی و خنجر زدن و یا درد و گرفتگی داشته باشید که در اغلب موارد، درد در قفسه سینه به خاطر یک شرایط خوب قابل درمان است.
 
دلایل احتمالی درد زیر دنده چپ:
کاسکاندریت:
 
کاسکاندریت به التهاب غضروف هایی که دنده های شما را به سینه می چسباند، اشاره می کند. این می تواند به چند دلیل رخ دهد، مانند:
 
عفونت
آسیب جسمی
آرتروز
باعث درد تیزی می شود که معمولاً در سمت چپ قفسه سینه احساس می شود. وقتی سرفه می کنید یا عطسه می کنید یا به دنده هایتان فشار می آورید نیز بدتر می شود.
 
پانکراتیت:
 
پانکراس یک غده در نزدیکی روده کوچک در قسمت چپ بالایی بدن شما است. آنزیم ها و آنزیم های گوارشی را به روده کوچک ترشح می کند تا به شکستن غذا کمک کند. پانکراتیت به التهاب لوزالمعده شما اشاره می کند. این می تواند به این دلیل باشد:
 
جراحت
سو مصرف الکل
سنگ صفرا
درد ناشی از پانکراتیت معمولاً به کندی پیش می آید و بعد از غذا تشدید می شود. ممکن است بیاید و یا ثابت باشد. علائم دیگر عبارتند از:
 
تهوع
استفراغ
کاهش وزن
درد زیر دنده چپ از چیست؟
شکستن طحال و انفارکتوس حاد:
 
طحال شما نیز در قسمت بالایی قسمت چپ بدن شما نزدیک قفسه سینه قرار می گیرد. به حذف سلول های خونی آسیب دیده یا پیر کمک می کند و سلول های سفید را تولید می کند که با عفونت مبارزه می کنند.
 
یک طحال بزرگ که به نام اسپلنومگالی نیز نامیده می شود، معمولاً بعد از خوردن تنها مقدار کمی غذا، هیچ نشانه دیگری غیر از کامل بودن ندارد. با این حال، اگر طحال شما آسیب ببیند، احتمالاً دردی را نزدیک قفسه سینه تان تجربه خواهید کرد. احتمال پاره شدن طحال بزرگ شده بیشتر از طحال معمولی می باشد.
 
چیزهای زیادی می تواند باعث بزرگ شدن طحال شود، از جمله:
 
عفونت های ویروسی، مانند تک هستهای
عفونت های باکتریایی، مانند سیفیلیس
عفونت های انگلی مانند مالاریا
بیماری های خونی
بیماری های کبد
اگر طحال شما پاره شود، زمانی که آن منطقه را لمس می کنید، احساس سوزش می کند. همچنین به احتمال زیاد این تجربه ها را خواهید داشت:
 
فشار خون پایین
سرگیجه
دید تار
تهوع
پارگی طحال معمولاً در نتیجه آسیب رخ می دهد. این یک وضعیت اورژانسی پزشکی است و باید سریعاً به دنبال جلب توجه پزشکی باشید. شما همچنین می توانید درد در سمت چپ قفسه سینه خود را با یک انفارکتوس طحالی تجربه کنید.
 
انفارکتوس طحالی شرایطی نادر است که در آن بخشی از طحال نابالغ می شود یا «می میرد».
 
گاستریت:
 
گاستریت به التهاب غشا شکم شما اشاره می کند که به سمت چپ قفسه سینه تان نیز نزدیک است. علایم دیگر of شامل یک درد سوزان در معده شما و احساس ناراحتی کامل بودن در شکم فوقانی شما می شوند.
 
عوامل بروز بیماری گاستریت عبارتند از:
 
عفونت های باکتریایی یا ویروسی
استفاده مکرر از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)
سو مصرف الکل
سنگ کلیه و یا عفونت
کلیه ها بخشی از دستگاه ادرار شما هستند. آن ها در دو طرف ستون فقرات شما قرار گرفته اند، اما وقتی ملتهب و یا عفونی می شوند، درد می تواند به جلو تابش دهد. هنگامی که کلیه چپ شما درگیر است، ممکن است احساس درد را در کنار سمت چپ قفسه سینه احساس کنید.
 
سنگ های کلیوی، کلسیم و رسوبات نمک هستند که به سنگ تبدیل می شوند. آن ها می توانند باعث درد شدیدی شوند چون از کلیه ها خارج می شوند و راه خود را به سمت مثانه تان باز می کنند. علاوه بر درد در قفسه سینه، سنگ کلیه نیز می تواند موجب شود:
 
تمایل شدید به ادرار کردن و کمی بیرون روی
ادرار خونی یا ابری
درد در پهلوی شما که به جلوی بدن می زند.
عفونت های کلیوی وقتی رخ می دهند که باکتری ها از مجاری ادراری شما به کلیه ها وارد شوند. هر چیزی که مانع جریان ادرار می شود از جمله سنگ کلیه می تواند باعث عفونت کلیه شود.
 
علائم دیگر عفونت کلیوی شامل:
 
تب
حالت تهوع
استفراغ
پریکاردیت:
 
قلب شما توسط یک کیسه پر از مایع به نام غشا خارجی احاطه شده است. پریکاردیت به التهاب این کیسه اشاره می کند. وقتی ملتهب می شود, می تواند به قلب شما ضربه بزند و باعث درد نزدیک دنده های چپ شما شود. درد ممکن است درد مبهمی داشته باشد و یا دردی دردناک که معمولاً هنگام خوابیدن بدتر می شود.
 
محققان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد , اما دلایل احتمالی عبارتند از:
 
عفونت
آسیب
خون خاص رقیق کننده خون
داروهای ضد تشنج
التهاب جنب:
 
التهاب جنب یک بیماری است که در آن بافتی که ریه ها را می پوشاند, ملتهب می شود. این بیماری می تواند در نتیجه باکتریایی, ویروسی یا پنومونی قارچی, بدخیمی, تروما یا انفارکتوس ریوی در ریه رخ دهد.
 
چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است در سمت چپ ممکن است درد زیر دنده چپ باعث ایجاد درد شود، اما علامت اصلی درد شدید و دردناک هنگام تنفس است. اگر در طول تنفس درد قفسه سینه شدیدی را تجربه کنید پزشک را ببینید.
 
علت درد زیر دنده چپ چگونه تشخیص داده می شود؟
برای اینکه بفهمید چه چیزی باعث ایجاد درد در دنده چپتان می شود, پزشک شما یک تست فیزیکی می دهد که شامل احساس منطقه آسیب دیده است. این کار به آن ها کمک می کند که نشانه هایی از ورم و یا التهاب, به خصوص به خاطر التهاب را بررسی کنند.
 
اگر به درد ناشی از مشکل قلبی مشکوک هستید, پزشکتان ممکن است از یک الکتروکاردیوگرام برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب تان استفاده کند. این کار به هر وضعیت زمینه ای جدی کمک می کند.
 
سپس آن ها نمونه های خون و ادرار را برای آزمایش می گیرند. بررسی این نتایج می تواند منجر به بروز علائم کلیوی, پانکراتیت و گاستریت گردد. اگر شما مشکوک هستید که ممکن است دچار التهاب معده باشید, ممکن است یک نمونه مدفوع بگیرید یا از دستگاه آندوسکوپی برای نگاه کردن به شکم تان استفاده کنید.
 
دستگاه آندوسکوپی یک لوله صاف و انعطاف پذیر با دوربینی است که در انتهای آن قرار دارد. اگر علت درد قفسه سینه تان هنوز مشخص نیست, ممکن است به یک اشعه ایکس, سی تی اسکن یا mri نیاز داشته باشید. این به پزشک شما نظر بهتری از اندام های شما و هر ناحیه التهابی می دهد که در طول امتحان فیزیکی نشان نداده اند.
 
درمان درد زیر دنده چپ:
درمان درد قفسه سینه به چیزی بستگی دارد که باعث ایجاد آن می شود. اگر به هر نوع التهاب مربوط باشد, پزشک شما به شما توصیه می کند که برای کاهش درد و تورم داروهایی تجویز کنید.
 
در برخی موارد, ممکن است به یک آنتی بیوتیک برای پاک سازی یک عفونت باکتریایی نیاز داشته باشید. در موارد نادر, ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. برای مثال, اگر سنگ کلیه برای عبور از بدن خود بسیار بزرگ باشد, ممکن است پزشک شما نیاز به حذف آن داشته باشد.
 
علائم هشدار درد زیر دنده چپ:
در حالی که درد در دنده چپ معمولاً چیز جدی نیست, اما گاهی اوقات می تواند نشانه اورژانس پزشکی باشد. در صورت وجود درد در قفسه سینه, به دنبال درمان اورژانسی باشید.
 
مشکل تنفس
آشفتگی ذهنی
عرق کردن بیش از حد
گیجی و یا سرگیجه
علل تهدید کننده زندگی درد زیر دنده چپ :
حمله قلبی:
 
اگر فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی یا اورژانس پزشکی دیگری شوید, فوراً شماره اورژانس تماس بگیرید. یکی از شایع ترین علائم حمله قلبی, تنگی, درد, درد, فشار و یا فشردن قفسه سینه یا بازوها است. این ممکن است به فک, پشت و یا گردن شما پخش شود.
 
علائم دیگر حمله قلبی، عبارتند از:
 
خستگی
سرگیجه ناگهانی
تهوع, سوهاضمه, سوزش معده و یا درد شکم
تنگی نفس
عرق سرد
شما ممکن است تنها یک یا دو مورد از این علائم را داشته باشید, اما اگر هر کدام از آن ها را تجربه کردید و فکر کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شوید, شماره اورژانس را بگیرید.
 
درمان حملات قلبی:
 
حمله قلبی باید در یک بیمارستان درمان شود. گزینه های درمانی شامل داروها و جراحی هستند. شامل:
 
داروهای رقیق کننده خون
آسپرین
داروهای ضد درد
نیتروگلیسرین
مهار کننده های ACE
مسدود کننده های بتا
جراحی جای گذاری استنت
عمل جراحی قلب
دلایل درد زیر دنده چپ و درمان آن ها
آنژینا:
 
آنژینا یکی دیگر از بیماری های قلبی است که ممکن است باعث ایجاد درد در این ناحیه شود. آنژینا زمانی رخ می دهد که خون قلب شما اکسیژن کافی نداشته باشد. این ممکن است باعث تشدید یا درد در قفسه سینه, فک, پشت, شانه ها و بازوها شود.
 
علائم دیگر آنژینا شامل:
 
تنگی نفس
سرگیجه
حالت تهوع
خستگی
عرق کردن باشد.
آنژینا یک بیماری قلبی نیست. این مشکل می تواند به عنوان یکی از بیماری های قلبی - عروقی شناخته شود.
 
درمان آنژینا:
 
درمان آنژینا وابسته به عامل زمینه ای است. گزینه های درمانی شامل:
 
داروهایی مانند رقیق کننده خون و مسدود کننده های بتا.
تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر بیماری های قلبی بیشتر
روش های جراحی مانند استنت یا بای پس
پریکاردیت:
 
پریکاردیت از ورم غشا اطراف قلب شما ایجاد می شود. این غشا که هم چنین تحریک می شود, غشا خارجی نامیده می شود. چهار نوع پریکاردیت وجود دارد. این نوع با میزان مدت علایم مشخص می شود. این چهار نوع عبارت اند از:
 
حاد:علائم کم تر از سه هفته.
مداوم:نشانه ها مداوم و چهار تا شش هفته است.
عود:نشانه ها چهار تا شش هفته پس دوباره ظاهر می شوند و هیچ علامتی در بین دوره های قبلی وجود ندارد.
مزمن:علائم بیش از سه ماه است.
علائم هر نوع متفاوت است و ممکن است شامل:
 
درد شدید در وسط یا چپ سینه تان که ممکن است هنگام تنفس بدتر شود
احساس تهوع, ناتوانی یا ضعف
سرفه
ورم غیر معمول در شکم و یا پا
تنگی نفس در هنگام خوابیدن یا لم دادن
تپش قلب
تب خفیف باشد.
درمان پریکاردیت:
 
درمان به نوع, علت و شدت بستگی دارد. گزینه ها شامل:
 
مصرف داروهایی مانند آسپیرین, کورتیکواستروئیدها و کلشیسین
آنتی بیوتیک ها, اگر عفونت ناشی از عفونت باشد
یک روش جراحی که مایع اضافی را از عضله قلب خارج می کند (معمولا فقط در یک عارضه تامپوناد قلبی است).
پریاردیتکتومی، یک روش جراحی برای پریکاردیت است که در آن یک عضله قلب سفت و سخت خارج می شود.
دلایل هاضمه برای درد زیر دنده چپ:
نفخ به دام افتاده:
 
گاز به دام افتاده زمانی رخ می دهد که حرکت گاز از طریق دستگاه گوارش شما کند باشد یا نتواند حرکت کند. این مشکل می تواند ناشی از غذا یا شرایط گوارشی باشد. علائم گاز به دام افتاده عبارتند از:
 
-گرفتگی عضلات
-احساس گره خوردگی در شکم
-گاز عبوری
-نفخ شکم
درمان گاز به دام افتاده:
 
گاز بخشی عادی از فرآیند هضم است, اما می تواند موجب ناراحتی شود. گاز به دام افتاده را می توان با:
 
تغییر رژیم غذایی خود
کاهش یا حذف غذاهایی که می توانند باعث گاز شوند, مانند:
غذاهای حاوی فیبر بالا
لبنیات
غذاهای سرخ شده
حذف نوشابه های گازدار
عادات غذایی خود را با خوردن آهسته تر و خوردن وعده های کوچک تر تغییر دهید
توقف جویدن آدامس یا استفاده از فک
مصرف داروهای پیش خوان (otc) مانند بینو, GasX ، یا میلانتا.
اگر شما گاز گیر افتاده را تجربه می کنید, ایده خوبی است که با پزشک خود چک کنید تا ببینید که آیا علت این بیماری گوارشی است یا خیر.
 
یبوست:
 
یبوست وقتی رخ می دهد که کم تر از سه حرکت روده در هفته داشته باشید و یا مدفوع سفتی داشته باشید که عبورش مشکل و سخت باشد. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک توضیح دادیم که یبوست مهم ترین عامل در کودکانی است که از درد شکم شکایت دارند.
 
علائم یبوست:
 
مدفوع سخت
فشار برای عبور مدفوع
احساس خالی نشدن روده ها
احساس انسداد در جلوگیری از حرکت روده
احتیاج به فشار آوردن برای دفع مدفوع
درمان یبوست:
 
گزینه های درمان برای یبوست ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
ایجاد تغییرات سبک زندگی مانند ورزش منظم
زمانی که شما تمایل به دفع مدفوع دارید آن را به عقب نیندازید
مصرف فیبر بیشتر در غذاها و مکمل ها
مصرف داروهای otc و تجویزی مانند ملین ها
درمان برای سفت و شل کردن ماهیچه های کف لگن
برای برخی افراد مبتلا به یبوست مزمن, ممکن است جراحی نیاز باشد.
درد سمت چپ بالای شکم و زیر دنده چپ
سوزش سردل:
 
سوزش سردل یک مشکل رایج است که شامل درد متوسط تا شدید در سینه می شود. تخمین زده می شود که بیش از 60 میلیون نفر دست کم ماهی یک بار سوزش سردل را تجربه می کنند. سوزش سردل معمولاً بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد.
 
این اتفاق زمانی می افتد که اسید از معده به مری باز می گردد و باعث احساس سوزش و ناراحتی در سینه شما می شود. درد می تواند احساس شدید، سوختن، و یا مانند احساس سفت شدن را داشته باشد. برخی افراد هم چنین ممکن است سوزش سردل را به جای سوزش در اطراف گردن و گلو و یا ناراحتی که در پشت استخوان قرار گرفته است، توصیف کنند.
 
درمان سوزش سردل:
 
بسته به علت و روش درمان، سوزش سردل می تواند دو یا چند ساعت طول بکشد. شاید بتوانید سوزش سردل خود را با این موارد کنترل کنید:
 
کم کردن وزن
ترک سیگار کشیدن
خوردن غذاهای چرب
پرهیز از غذاهای تند و اسیدی
سوزش سردل خفیف و نادر نیز ممکن است با داروهایی مانند آنتی اسیدها درمان شود.
با این حال، اگر شما در طول هفته چندین بار یا بیشتر آنتی اسید مصرف می کنید، پزشک باید شما را ارزیابی کند. سوزش سر دل ممکن است نشانه ای از مشکل بزرگتر مانند ریفلاکس اسید یا GERD باشد.
 
بیماری رفلکس معده به مری (GERD):
 
بیماری رفلکس معده به مری (GERD)، که معمولاً برگشت اسید نامیده می شود، شرایطی است که هر هفته بیش از دو بار سوزش سر دل را تجربه می کنید. علائم GERD نیز ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 
ریزش کردن اسید
خشونت
درد قفسه سینه
سفتی گلو
سرفه
تنفس بدبو
به سختی آب دهان را قورت دادن باشد.
درمان GERD:
 
گزینه های درمانی برای GERD بسته به شدت علائم شما متفاوت هستند. هم چنین آن ها به طور کلی ترکیبی از تغییر سبک زندگی و داروها هستند. تغییرات در سبک زندگی که می توانند به تسکین GERD کمک کنند عبارتند از:
 
کاهش وزن
ترک سیگار
قطع مصرف الکل
بالا بردن سر در زمان خواب
وعده های غذایی کوچکتر
بعد از سه ساعت غذا خوردن روی زمین دراز نکشیدن
داروها برای GERD عبارتند از:
 
آنتی اسیدها
مسدود کننده های گیرنده H2
مهار کننده های پروتون (ppis)
پروکینتیک
در موارد شدید، زمانی که تغییر دارو و سبک زندگی موثر نیستند، و یا هنگامی که مشکلات رخ می دهند، پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند.
 
سندروم روده تحریک پذیر (IBS):
 
سندروم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری مزمن است که در آن گروهی از علایم روده ای معمولاً با هم اتفاق می افتند. نشانه ها در شدت و مدت از فرد به فرد متفاوت هستند. نشانه ها عبارتند از:
 
درد شکمی و یا گرفتگی، معمولاً همراه با اسهال و یا یبوست
مدفوع با مخاط سفید
باد و نفخ
ناتوانی در تمام کردن دفع مدفوع و یا احساس کردن مثل این که نمی توانید آن را به پایان برسانید
درمان IBS:
 
هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد. هدف از درمان، نشانه تسکین و مدیریت شرایط است. این می تواند شامل موارد زیر باشد:
 
افزایش مصرف فیبر
رژیم بدون گلوتن را دنبال کنید.
رژیم غذایی کم FODMAP را امتحان کنید
خوابیدن کافی
ورزش کردن مرتب
کاهش استرس
استفاده از داروها و پروبیوتیک ها
تمرین روش های تمدد اعصاب، مانند تمرکز یا مدیتیشن
بیماری روده التهابی (IBD):
 
بیماری روده التهابی (IBD) شامل هر اختلالی است که باعث التهاب در بخش گوارشی شما می شود. شایع ترین این شرایط بیماری کولیت اولسراتیو و کرون است. نشانه های IBD ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
خستگی
تب
درد و گرفتگی در شکم
اسهال
مدفوع خونی
کاهش وزن ناخواسته
از دست دادن اشتها
درمان IBD:
 
چند گزینه درمانی برای IBD وجود دارد که بسیاری از آن ها را می توان برای بهترین مدیریت شرایط ترکیب کرد. درمان شامل موارد زیر است:
 
تغییراتی در سبک زندگی، از جمله تغییراتی در رژیم غذایی، رژیم ورزش و روش های کاهش استرس
استفاده از داروهایی مثل:آنتی بیوتیک ها ،ضد ویروس ،مکمل ها ،داروی ضد اسهالی ،مسکن ها
ارائه پشتیبانی غذایی به شکل یک لوله تغذیه در صورت لزوم
جراحی که ممکن است شامل برداشتن بخش آسیب دیده از دستگاه گوارش و یا از بین بردن همه یا بخشی از کولون باشد
استفاده از درمان های جایگزین مثل طب سوزنی
سنگ های کلیه:
 
وقتی که مواد زاید در کلیه ها جمع می شوند و بهم می چسبند، سنگ کلیه اتفاق می افتد. این به خاطر کمبود آب کافی نیست. علائم رایج سنگ کلیه، عبارتند از:
 
درد شدید در شکم و پشت
درد وقتی که ادرار می کنید
استفراغ
تهوع
خون در ادرار
درمان سنگ کلیه:
 
درمان سنگ کلیه براساس شدت و اندازه سنگ کلیه متفاوت است. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
مصرف داروهای ضد درد
افزایش مصرف آب
داشتن یک عمل جراحی مثل موج شوک، لیت تریپسی، یا نفرولیتوتومی پوستی
پانکراتیت:
 
پانکراتیت زمانی اتفاق می افتد که لوزالمعده شما ملتهب است. دو نوع پانکراتیت وجود دارد:حاد و مزمن. نشانه ها برای هر کدام فرق دارند.
 
علائم پانکراتیت حاد ممکن است شامل:
 
درد شکمی که به پشت شما پخش می شود
درد شکمی که بعد از خوردن غذا بدتر می شود
حساسیت معده
تب
استفراغ و حالت تهوع
افزایش میزان ضربان قلب
علائم بیماری مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 
درد در قسمت فوقانی شکم
کاهش ناخواسته وزن
مدفوعی که بوی چربی می دهد
درمان پانکراتیت:
 
موارد درمانی پانکراتیت برای موارد حاد عبارتند از:
 
داروهای ضد درد
روزه موقت
مایعات از طریق IV
روش های جراحی که ممکن است شامل برداشتن کیسه صفرا، تخلیه مایع از لوزالمعده و یا برداشتن موانعی در لوله صفرا باشد
گزینه های درمان برای پانکراتیت مزمن می تواند شامل تمام درمان ها برای پانکراتیت حاد و نیز موارد زیر باشد:
 
تغییر رژیم غذایی
مکمل های آنزیم پانکراس
مدیریت درد
طحال
یک طحال بزرگ، یا اسپلنومگالی، می تواند ناشی از تعدادی از بیماری ها و شرایط باشد. عفونت یکی از شایع ترین علل طحال بزرگ است. مشکلات مربوط به کبد، مانند سیروز و فیبروز کیستی می تواند باعث طحال بزرگ شود.
 
علائمی که ممکن است با یک طحال بزرگ تجربه کنید، عبارتند از:
 
دردی که تا شانه می پیچد
افزایش تعداد عفونت ها
کوتاهی و تنگی نفس
خستگی
شما هم چنین علائمی را با طحال بزرگ تجربه خواهید کرد.
 
درمان طحال بزرگ:
 
درمان برای یک طحال بزرگ به علت اصلی بستگی دارد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
آنتی بیوتیک ها
دارو
جراحی
استراحت
علل دیگر درد زیر دنده چپ:
ذات الریه:
 
ذات الریه یک عفونت است که در یک یا هر دو ریه شما رخ می دهد. می تواند دلایل مختلفی از جمله قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها داشته باشد. علائم زیر شایع ترین علائم ذات الریه هستند:
 
لرز
تب
سرفه حاوی خلط
سردرد
کوتاهی نفس
درد شدید سینه در هنگام سرفه یا تنفس عمیق
خستگی مفرط
درمان ذات الریه:
 
ذات الریه می تواند در خانه تحت هدایت پزشک شما درمان شود. این درمان در منزل شامل موارد زیر است:
 
افزایش استراحت
افزایش مصرف مایعات
مصرف آنتی بیوتیک
مصرف داروهای کاهنده تب
ذات الریه شدید یا مداوم نیاز به درمان در بیمارستان دارد، از جمله:
 
مایع IV
آنتی بیوتیک ها
درمان هایی برای کمک به تنفس
اکسیژن
پلوریستی:
 
پلوریستی، التهاب غشا اطراف ریه ها و همچنین داخل سینه تان است و همانطور که در این بخش بسیار مهم از سلامت نمناک گفته ایم علائم پلوریستی ممکن است شامل:
 
درد سینه وقتی که سرفه می کنید عطسه یا تنفس می کنید
سرفه
تب
کوتاهی نفس
درمان پلوریستی:
 
موارد درمان پلوریستی عبارتند از:
 
آنتی بیوتیک ها
تجئیز داروی متناسب با بیماری
ضد انعقاد و یا داروهایی که هر گونه لخته خونی و خلط بزرگی را از بین می برند.
برنشودها از طریق دستگاه تنفسی حاوی مواد تنفسی، مانند آن هایی که برای درمان آسم به کار می روند،
داروهای ضد التهابی و مسکن ها
شش یا ریه تخریب شده:
 
ریه درهم شکسته به نام پنوموتوراکس می تواند زمانی رخ دهد که هوا در فضای بین شش و دیواره سینه قرار می گیرد. وقتی هوا منبسط می شود، به سمت شش حرکت می کند و در نهایت، ریه ممکن است فرو بریزد. فشار ناشی از این هوای محبوس شده نیز می تواند به سختی نفس کشیدن را دشوار کند.
 
شایع ترین نشانه ها عبارتند از:
 
درده ای شدید سینه
ته رنگ مایل به آبی در پوست شما
ضربان قلب نامنظم
کوتاهی نفس
خستگی
افزایش میزان تنفس سطحی
سرفه
درمان شش تخریب شده:
 
اگر این تخریب ملایم باشد، درمان ها عبارتند از:
 
درمان اکسیژن
تخلیه هوای اضافی
جراحی
کاسکاندریت:
 
کاسکاندریت زمانی اتفاق می افتد که غضروف که قفسه سینه تان را به سینه تان متصل می کند ملتهب می شود. این بیماری می تواند علائمی را داشته باشد که شبیه به حمله قلبی باشند.
 
علائم بیماری کاسکاندریت شامل موارد زیر هستند:
 
درد در سمت چپ سینه
دردی که تیز است، احساس فشار یا احساس خفگی می دهد.
درد و رنجی که وقتی نفس یا سرفه می کنید افزایش می یابد
بیش از یکی از دنده ها درد می کند
درمان کاسکاندریت:
 
کاسکاندریت ممکن است با این موارد درمان شود:
 
ضد ویروس ها
داروهای ضد تشنج برای کمک به کنترل درد
استفاده از داروهای ضد افسردگی برای کمک به کنترل درد
دنده های شکسته:
 
دنده های شکسته معمولاً از آسیب جدی و یا ضربه ناشی می شوند. با این حال، اگر پوکی استخوان یا بیماری دیگری داشته باشید که بر استخوان شما تاثیر بگذارد، می توانید یک دنده شکسته از یک آسیب جزئی بردارید. نشانه ها عبارتند از:
 
درد شدید سینه
دردی که وقتی نفس می کشید بدتر می شود
دردی که برایتان سخت می شود نفس عمیقی بکشید
درد و رنجی که برای مدت طولانی و گاهی هفته ها طول می کشد
درمان دنده های شکسته:
 
معمولاً با دنده های شکسته این گونه برخورد می شود:
 
مسکن ها
تمرینات تنفسی عمیق
سرفه، برای جلوگیری از پنومونی
بستری شدن در بیمارستان
اندوکاردیت:
 
اندوکاردیت عفونت بخش داخلی قلب شما است. علایم اندوکاردیت ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 
نارسایی قلبی
تب
مورمور قلب
خستگی
کاهش وزن ناخواسته
درد شکمی خفیف
درمان اندوکاردیت:
 
گزینه های درمانی برای اندوکاردیت شامل آنتی بیوتیک و عمل جراحی است.
 
آپاندیس:
 
درد آپاندیس وقتی اتفاق می افتد که آپاندیس شما ملتهب است. نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 
درد شکمی که معمولاً در ربع راست پایینی بدن وجود دارد
شکم در معرض لمس قرار دارد
در منبع خیلی نادر، درد شکمی در قسمت بالایی چپ شکم
درمان آپاندیس:
 
در بیشتر موارد ورم آپاندیس توسط جراحی برای حذف آپاندیس درمان می شود.
 
منبع: نمناک 

مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز