title
کد خبر: 260088
00
نقش و تاثیر خود را بر سلامت روان و سلامت اجتماعی دیگران درک کنیم

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر هر یک از ما نقش و تاثیر خود را بر سلامت روان و سلامت اجتماعی دیگران درک نموده و به مسئولیت خود در این خصوص متعهد باشیم، بدون شک بسیاری از آسیبهای تهدید کننده خانواده بی اثر خواهد شد.

دکتر ندا اخروی افزود: خانواده یکی از عواملی است که نقاط قوت آن می تواند محل رشد افراد و کمک به حل مشکلات و فشار های روانی آن ها باشد و نقاط ضعف آن می تواند عامل خطری برای روی آوردن افراد به رفتارهای پرخطر باشد.
 وی اظهار کرد: مطالعات علمی نشان می دهد صرفا دادن اطلاعات درباره آسیبهای اجتماعی، عوارض مصرف مواد و رفتارهای پرخطر، بزرگنمایی پیامد های آن و ایجاد رعب و ترس از  این عوارض، تاثیر قابل توجهی در کاهش گرایش افراد به این آسیبها نداشته است و آنچه که مانع جدی گرایش نوجوانان و جوانان به آسیب های اجتماعی و مصرف مواد می شود، بهبود فرایند رشد و تکامل جسمی، و ارتقاء سلامت روانی و اجتماعی آن ها در جامعه است. دکتر اخروی خاطرنشان کرد: محیط خانوادگی آشفته و بهم ریخته، مشاجره و اختلاف شدید بین والدین، روشهای فرزند پروری ناکارامد، دلبستگی ضعیف بین والدین و فرزندان، وجود والدین مصرف کننده مواد در خانواده برخی از مهمترین عوامل زمینه ساز آسیب های روانی اجتماعی و  رفتارهای پرخطر در خانواده است.

وی با تاکید بر حمایت از  برنامه ها و مداخلات پیشگیرانه گفت: توجه به عوامل خطر و محافظت کننده در خانواده یکی از مهمترین بخش های موثر در هر برنامه پیشگیری از آسیب های روانی  اجتماعی است و هرچه عوامل خطری که کودک تجربه می کند بیشتر باشد احتمال این آسیبها در دوران نوجوانی و جوانی افزایش خواهد یافت.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه تصریح کرد: کودکان بیش از همه از والدین خود تاثیر می پذیرند بعنوان مثال در خانواده هایی که یکی از والدین پرخاشگر باشند، یا دخانیات یا مواد مصرف کنند، ممکن است کودکان با الگو برداری از آن ها به این رفتارها روی آورند.

دکتر اخروی ارتباط خوب بین اعضای خانواده یا بین والدین، دلبستگی و روابط عاطفی مثبت بین اعضای خانواده و تلاش اعضای خانواده برای رشد و شکوفایی خانواده و افزایش مهارت ها و توانایی ها را از مهمترین عوامل محافظت کننده از آسیب های روانی اجتماعی و  رفتارهای پرخطر در خانواده برشمرد و گفت: مهمترین مسئولیت اعضای یک خانواده برای حفظ و بهبود سلامت روانی و اجتماعی خود و سایر اعضا، توجه به تقویت عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر در خانواده است. وی ادامه داد: عوامل خطر و عوامل محافظت کننده در زندگی همه افراد وجود داشته و همانند کفه های ترازو عمل می کنند به طوری که عوامل محافظتی نقش تعادل دهنده دارند و توجه به عوامل محافظتی و تقویت ان ها برای مقابله با عوامل خطر موجب پیشگیری از آسیب روانی اجتماعی، پیشگیری از مصرف مواد، دخانیات و الکل خواهد شد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز