title
کد خبر: 260036
00
مهم ترین چالش روانشناسان و مشاوران

مصاحبه صدرا خدایی خبرنگار مفدا مراغه با نوشین رضایی کارشناس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشکده علوم پزشکی مراغه به مناسبت روز جهانی روانشناس و مشاور ،باهم می خوانیم.

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از مفدا در این مصاحبه آمده استبا سلام و احترام و تبریک روز روانشناس، خانم رضایی ، لطفاً در ابتدای صحبت خود مختصری در خصوص اهمیت سلامت روان در بین دانشجویان و نقش اداره مشاوره و روانشناسی در این زمینه توضیح بفرمایید.

با تشکر.اگربخواییم به این سوال جواب بدیم باید اول سلامت روان رو به صورت مختصر تعریف کنیم . سلامت روان ، صرفا نداشتن بیماری روانی خاصی نیس ؛ ما نیاز داریم که بصورت معنی دار و منعطف به تجربه های زندگی و اتفاقات اون واکنش نشون بدیم و بتونیم با توانمندی مسائلی که باهاش رو به رو هستیم رو حل کنیم ؛که خب با این تفاسیر همه ما نیازمند ارتقا سلامت روان در مسیر زندگی خود هستیم،مرکز مشاوره در رابطه با ارتقا سلامت تلاش داره با برگزاری کارگاه های آموزشی و اطلاع رسانی از طریق بروشور،پنفلت،پادکست و همچنین برگزاری جلسات مشاوره درمورد سلامت روان تاثیر گزار باشه

در حال حاضر چه چالش‌ها و مشکلاتی در زمینه سلامت روان دانشجویان وجود دارد و برای رفع آنها چه اقداماتی در اداره مشاوره و روانشناسی انجام می‌شود؟

مهمترین چالش های سلامت روان دانشجو و در حالت کلی یاوران سلامت روان با اون روبه رو هستن انگ زدایی هست،که از نظر من نیاز هست به این موضوع بیشتر پرداخته بشه،مرکز مشاوره امیدواره که با اطلاع رسانی در مورد انگ زدایی به دانشجویان در این مورد بتونه قدم های مثبتی رو بردارد.

چه خدماتی در اداره مشاوره و روانشناسی به دانشجویان ارائه می‌شود و دانشجویان چگونه می‌توانند از این خدمات استفاده کنند؟

خدماتی که مرکز مشاوره به دانشجویان ارائه میده،شامل خدمات مشاوره ای در تمامی حیطه ها و اطلاع رسانی به دانشجویان،برگزاری کارگاه های اموزشی برای دانشجویان،کارکنان و اساتید مشاور در جهت ارتقا دانش این افراد در رابطه با سلامت روان میبادشد،و دانشجویان میتوانند با مراجعه و حتی تماس با روانشناسان این مرکز از این مرکز خدمات بگیرند.

نقش و همکاری معاونت‌های دانشجویی، آموزشی و فرهنگی دانشگاه در ارتقای سلامت روان دانشجویان تا چه حد حائز اهمیت است و در این زمینه چه تعاملاتی با آنها صورت می‌گیرد؟

اصل ارتقا سلامت روان به شکل تعامل سازنده معاونت ها شکل میگرد،تعامل معاونت ها به صورت همفکری و همیاری در فعالیت های آموزش ،رفاهی و فرهنگی میباشد.

به نظر شما، بزرگترین چالش پیش روی اداره مشاوره و روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی در حال حاضر چیست و برای رفع آن چه راهکارهایی وجود دارد؟

مرکز مشاوره با چالش های بسیاری در بعد سلامت روان در دانشجویان رو به رو است،ما در مورد امید به اینده ، شادکامی،سواد عاطفی،حل مسئله و تاب آوری در مواجعه با مسائل نیازمند توجه بیشتری هستیم و امیدواریم که توجه های لازم به اداره در این خصوص انجام شود.

سلامت روان در دانشگاه: با توجه به فشارهای تحصیلی و تنش‌های موجود در محیط دانشگاه، چه راهکارهایی برای پیشگیری از بروز مشکلات روانشناسی در بین دانشجویان وجود دارد؟

تجربه نشان داده که اموزش مهارت های زندگی در قالب کارگاه کمک کننده بوده و این مسلح کردن دانشجو به مهارت زندگی نه تنها در زمان تحصیل بلکه در مراحل متفاوت زندگی به دانشجو کمک کننده خواهد بود،در کنار این مرکز مشاوره با حضور در دانشکده و خوابگاه های دانشجویی این زمینه و بستر را برای دانشجویان ایجاد کرده که بتواند در زمان مواجه شدن با مشکل به روانشناسان این مرکز مراجعه نماید.

در خصوص اقدامات و برنامه‌های اداره مشاوره و روانشناسی برای مقابله با استرس، اضطراب و افسردگی در بین دانشجویان توضیح بفرمایید.

قطعا همه انسان ها با هیجان های متفاوتی در مراحل و شرایط متفاوت زندگی خود رو به رو هستند،اینکه ما چقدر هیجانات خود را میشناسیم و چقدر توانایی مدیریت آن را داریم اهمیت بسیاری دارد،در این مورد مرکز مشاوره سعی دارد آموزش های مورد نظر را به دانشجویان در ابعاد متفاوت ارائه داده و در کنار دانشجو باشد.

چه تمهیداتی برای شناسایی دانشجویانی که در معرض خطر مشکلات روانشناسی هستند در نظر گرفته شده است و در صورت شناسایی این دانشجویان چه اقداماتی برای کمک به آنها انجام می‌شود؟

افت تحصیلی دانشجویان شاخص مناسبی برای ارزیابی دانشجویان در معرض خطر میباشد،همچنین مرکز مشاوره از همتایاران و آزمون غربالگی سلامت روان نیز در این مورد یاری گرفته و در صورت تشخیص دانشجو به اتاق مشاوره جهت خدمات مشاوره ای دعوت میگردد.

نقش و همکاری خانواده‌ها در ارتقای سلامت روان دانشجویان تا چه حد حائز اهمیت است و در این زمینه چه تعاملاتی با خانواده‌ها صورت می‌گیرد؟

خانواده اولین و مهمترین گروهی است که ما در آن به دنیا امده و زیسته ایم،خانواده مهمترین نقش را در ارتقا و یا آسیب به سلامت روان را دارد،از این رو مرکز مشاوره با ارتباط و همچنین آموزش والدین دانشجویان از طریق وبینار های آموزشی سعی در بهبود و ارتقا سلامت روان دانشجویان دارد.

افسردگی و غم و اندوه از دیگر مشکلاتی است که ممکن است دانشجویان در دوران تحصیل با آن مواجه شوند. برای یاری رساندن به دانشجویانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند چه اقداماتی انجام می‌شود؟

اموزش و خدمات مشاوره از جمله مهمترین اقداماتی است که مراکز مشاوره در دانشگاه ها در این مورد انجام میدهند و اداره مشاوره دانشگاه ما هم از این قاعده مستثنا نیست.

برخی از دانشجویان ممکن است در روابط عاطفی خود با مشکلاتی مواجه شوند. در این زمینه چه مشاوره‌ها و حمایتی از سوی اداره مشاوره و روانشناسی به دانشجویان ارائه می‌شود؟

کارگاه های سواد عاطفی ،شکست عاطفی و پیش از ازدواج از مهمترین کارگاه هایی است که مرکز مشاوره هر نیمسال آن را برگزار می‌نماید و به دانشجویان در این زمینه ها خدمات مشاوره ارائه می‌نماید

تنهایی و انزوا نیز از جمله مشکلاتی است که می‌تواند سلامت روان دانشجویان را تحت تاثیر قرار دهد. برای پیشگیری از این مشکل و ایجاد فضایی صمیمی و پویا در بین دانشجویان چه برنامه‌هایی در نظر دارید؟

متاسفانه بعد از پاندمی کرونا اضطراب اجتماعی در دانشجویانی که در ان زمان دانش آموز بوده اند بیشتر شده که این موارد به سلامت روان دانشجویان آسیب وارد مینماید،مرکز مشاوره با برگزاری نشست های کتابخوانی و اردو و کارگاه های آموزشی در نطر دارد با بحث و گفتگو فعال با دانشجویان به این موضوع پرداخته و اموزش های لازم را به دانشجویان با این مشکلات ارایه نماید.

حمایت از دانشجویان در شرایط خاص: آیا برنامه‌ای برای حمایت از دانشجویانی که در شرایط خاص مانند فوت عزیزان، مشکلات خانوادگی یا بیماری‌های مزمن قرار دارند، در نظر گرفته شده است؟

روانشناسان مرکز مشاوره وظیفه خود میدانند که در شرایط سخت و مشکلات دانشجویان در کنار دانشجو بوده و نهایت تلاش خود را در جهت یاری رسانی به دانشجویان انجام دهند.

در خصوص خدمات مشاوره و روانشناسی تخصصی برای دانشجویانی که با مشکلات پیچیده‌تر روانشسی مواجه هستند توضیح بفرمایید.

خدمات تخصصی که تحت عنوان روان درمانی صورت میگرد در مرکز مشاوره به صورت جدی و با پیگیری مداوم روانشناس این مرکز در هر جلسه انجام میشود،سعی بر این است که روند درمان به صورت تخصصی و با انجام و تکمیل پروتکل درمان اجرا شود.

آیا برنامه‌ای برای ترویج فرهنگ مراجعه به مشاور و روانشناس در بین دانشجویان وجود دارد و در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟

فرهنگ مراجعه به مشاور و روانشناس با انگ زدایی پر رنگتر خواهد شد،هدف مراکز مشاوره یاری رسانی به دانشجویان میباشد،مرکز مشاوره در نظر دارد با ارتباط بیشتر با دانشجویان در محیط خوابگاه ها و اردو های دانشجویی و خارج از اتاق مشاوره در مورد این فرهنگ سازی گام بردارد.

روز روانشناس در خصوص برنامه‌های اداره مشاوره و روانشناسی به مناسبت روز روانشناس و اقدامات نمادین برای ترویج سلامت روان در بین دانشجویان توضیح بفرمایید.

مرکز مشاوره با پخش موشن گرافی در مورد روانشناس و اتاق مشاوره قصد در معرفی مراکز مشاوره و ترویج مراجعه دانشجویان به این مرکز را دارد.

چه پیامی برای دانشجویان در خصوص اهمیت مراقبت از سلامت روان خود دارید؟

عوامل و شرایط متفاوت مانند تغییر سبک زندگی ،شبکه های اجتماعی،مسایل اقتصادی و عاطفی و کاهش حمایت اجتماعی،از دست دادن عزیزان،زندگی انسان امروز را پرآشوب و نامطمئن کرده و ممکن است بر سلامت روان ما تاثیر گزار باشند،ما در طول زندگی با چنین مشکلی رو به رو هستیم و این مسائل اهمیت سلامت روان را برای ما پررنگتر نموده اند و شاید باعث شود که این سوال را از خود بپرسیم که آیا در جهت ارتقا سلامت روان خود اقدامات لازم را انجام داده ایم!؟

در پایان، اگر نکته‌ای هست که می‌خواهید به آن اشاره کنید، بفرمایید.

روانشناسی علاوه براینکه یکه علم است یک هنر نیز هست،هنر یاری رسانی به یک همنوع.این را بیاد داشته باشیم که ما با هم قوی هستیم و واقعا مجبور به تحمل و حل مشکلات به تنهایی نیستیم،میتوانیم از هم کمک بگیریم،کمک گرفتن از سایرین باعث ضعف ما نیس،مرکز مشاوره در کنار دانشجویان دانشکده علوم پزشکی مراغه است.

منبع: مفدا


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز