title
کد خبر: 252863
00
روش تهیه روغن ذرت و خواص آن

روغن ذرت در مقایسه با سایر روغن های گیاهی دارای خواص درمانی زیادیست از این خواص می توان به درمان سرطان، مشکلات گوارشی، تقویت استخوان ها و غیره اشاره کرد.

به گزارش بهداشت نیوز اکثر شهروندان اندونزی ممکن است روغن نخل (پالم) را تنها یکی از مواد اولیه لازم برای پخت و پز بدانند. در حقیقت جایگزین دیگری وجود دارد که می توانیم از آن برای جایگزینی روغن نخل برای پخت و پز استفاده کنیم. مثلاً روغن ذرت. انواع روغن پخت و پز اساساً ترکیبی از چربی اشباع و غیر اشباع در اندازه گیری های مختلف می باشند.

مقدار چربی اشباع شده در روغن ذرت نسبت به روغن نخل کمتر است بنابراین می توان از آن برای جایگزینی روغن نخل به منظور حفظ سلامتی استفاده کرد. روغن پالم حاوی تقریبا ۴۱٪ چربی اشباع شده است.

فرآیند تولید روغن ذرت

روغن ذرت به عنوان یک محصول استخراج، ساخته می شود یا از ذرت فشرده شده به دست می آید. رنگ ذرت باید زرد باشد. روغن ذرت معمولاً به عنوان ترکیبات صابون، روان کننده، مواد آرایشی، روغن پخت و پز و همچنین خوراک حیوانات استفاده می شود.

در فرآیند تهیه روغن ذرت، روغن از استخراج ذرت، چه از ابزار پرس یا چه از مایعات ارگانیک استفاده می شود. ابزار پرس برای تهیه روغن ذرت فقط پس از خیساندن ذرت تقریباً به مدت ۲ روز در آب داغ استفاده می شود تا بتوان آن را توسط ابزار فشرده ساخت. ابزار پرس معمولاً توسط دستگاه هیدرولیک با فشار زیاد تشکیل می شود که باعث افزایش چگالی مواد می شود. با فشار زیاد، ذرت ها رنده می شوند و روغن هایی را که به روغن ذرت معروف هستند، بدست می آیند. اگر می خواهید از فواید روغن ذرت، بهره مند شوید، به دنبال انواعی باشید که با سرما پرس شده و نام ارگانیک یا تصفیه نشده دارند. یکی از مضرات استفاده از این روش اتلاف وقت است در حالی که روغن های به دست آمده فقط با روش مایع آلی مقایسه میشوند پس از آن، تمام اجزای سازنده با فرآیند تقطیر مخلوط و تصفیه می شوند.

خواص درمانی زیبایی روغن ذرت

درمان سرطان و سرشار از اسید فنولیک

مهمترین مزیت سلامتی روغن ذرت برای درمان سرطان است. اسید فنولیک از نظر علمی برای از بین بردن سلول های سرطانی از جمله سرطان سینه و سرطان کبد اثبات شده است. حتی در برخی تحقیقات، این نتیجه به دست آمد که سلول های سرطان سینه و سرطان کبد با مصرف روزمره روغن ذرت کوچکتر می شوند. علاوه بر این، آنتی اکسیدان موجود در روغن ذرت به طور موثر ایمنی را افزایش می دهد بنابراین برای جلوگیری از هرگونه بیماری خطرناک از جمله سرطان قدرتمند است.

درمان مشکلات گوارشی

بدیهی است، فیبر فقط در مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه موجود نیست. روغن ها نیز حاوی فیبر می باشند، از جمله روغن ذرت. همانطور که می دانید، فیبر موجود در هر غذایی برای هضم سلامتی مفید است. درست مثل فیبر موجود در روغن ذرت. یک فنجان روغن ذرت حاوی ۴/۱۸ درصد فیبر مورد نیاز روزانه است. از طرفی دیگر، مصرف روغن ذرت به طور معمول از بروز برخی مشکلات هضم مانند یبوست، بواسیر و سرطان روده بزرگ جلوگیری خواهد کرد.همچنین، این فیبر برای کمک به برنامه های رژیم غذایی شما نیز توصیه می شود. روغن ذرت باعث می شود احساس اشباع طولانی تر از گذشته داشته باشید. بنابراین، با کاهش وزن می توانید یک بدن سبک داشته باشید.

حل مشکلات بارداری با اسید فولیک

برای هر زنی که نعمت داشتن فرزند را تجربه نکرده است، اکنون می توانند خوش بین تر باشد. در بسیاری از موارد، پزشک برای پشتیبانی از جنین، مکمل اسید فولیک را برای شما تجویز می کند. در حقیقت، اسید فولیک برای باروری نیز مفید است، بنابراین ممکن است احتمال بارداری را بهبود بخشد. برای آقایان، مصرف روغن ذرت نیز برای بهبود احتمال باروری مفید است. اسید فولیک موجود در روغن ذرت به منظور بهبود کمیت و کیفیت اسپرم مفید است.

تقویت استخوان توسط اسید لینولئیک

اسید لینولئیک یا امگا ۶ یک چربی غیر اشباع است که در خارج از بدن ما می باشد اما توسط غذای ما تامین می شود. چربی، از جمله اسید لینولئیک نقش مهمی در توزیع ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D دارد. به همین دلیل، مواد مغذی روغن ذرت موجود در بدن در جذب ویتامین D مورد نیاز برای تقویت استخوان ها مفید خواهد بود.

کاهش سطح کلسترول توسط اسید لینولئیک

ثابت شده است که روغن ذرت برای کاهش کلسترول بد بدن مفید است. پیوند غیر اشباع در اسید لینولئیک یا امگا ۶ موجود در روغن ذرت نقش مهمی در کاهش شدید میزان کلسترول موجود در خون دارد. به تعبیر دیگر، پیوند چربی اشباع موجود در روغن کلزا، روغن زیتون، روغن دانه آفتابگردان، روغن بادام زمینی و روغن کنجد کمتر از روغن ذرت است. تحقیقات نشان داده است که روغن ذرت در کل بیش از ۸ درصد کلسترول را کاهش می دهد. در حالیکه، روغن های دیگر فقط ۲٪ کاهش می دهند. از طرفی روغن ذرت برای کاهش سطح کلسترول مؤثرتر است.

کاهش سطح قند خون

اسید لینولئیک همچنین برای عادی کردن عملکرد لوزالمعده مهم است. اختلال در عملکرد لوزالمعده باعث انسداد در تولید انسولین می شود. علاوه بر این، عدم وجود انسولین کافی نیز برای تثبیت سطح قند خون مانع خواهد شد. بنابراین باعث ایجاد دیابت می شود. به همین دلیل اسید لینولئیک موجود در روغن ذرت می تواند سطح قند خون را کاهش داده و یا عادی کند، زیرا این امر در عادی سازی عملکرد لوزالمعده نقش دارد.

درمان روماتیسم با اسید لینولئیک

روغن ذرت با اسید لینولئیک موجود در خود می تواند ترکیباتی را ایجاد کند که باعث درمان التهاب و درد مفاصل می شود. به عبارت دیگر، به کلیه بیماری هایی که در اثر التهاب مفاصل ایجاد می شود، مانند روماتیسم یا بیماری های دیگری که با کاهش عملکرد مفاصل شما ایجاد می شود، روغن ذرت می تواند از محتوای اسید لینولئیک موجود در خود به درمان این شرایط کمک کند .

مراقبت از پوست به کمک لینولئیک اسید

عوامل زیادی وجود دارد که روی پوست تأثیر می گذارد. دو مورد از آنها بازسازی سلول و انتقال اکسیژن در خون است. هر دوی آنها توسط اسید لینولئیک موجود در روغن ذرت تامین می شوند. روغن ذرت در داشتن پوست روشن نیز مفید خواهد بود. همچنین آنتی اکسیدان ها و توکوفرول های موجود در این روغن سبب جلوگیری از عفونت های پوستی و تسکین خارش، لک، اگزما و پسوریازیس می شود. این روغن می تواند به کاهش چین وچروک ها و لکه های پیری نیز کمک کند.

تغذیه مغز توسط امگا ۳

امگا ۳ در سلول های مغزی باعث می شود مغز شما از انرژی برای رشد و نمو خود استفاده کند. امگا ۳ نه تنها برای کودکان بلکه برای تغذیه مغز بزرگسالان نیز مناسب است. بنابراین از کاهش عملکرد مغز شما به شدت جلوگیری می کند.

مراقبت از چشم به وسیله امگا ۳

امگا ۳ نه تنها برای مغز،بلکه برای چشم نیز مفید است. این ماده به عنوان مراقب از چشم شما عمل خواهد کرد زیرا ۶۰٪ شبکیه توسط امگا ۳ تشکیل شده است. بنابراین، مصرف روغن ذرت که حاوی امگا ۳ باشد به مراقبت از چشم شما کمک خواهد کرد. لوتئین موجود در روغن ذرت می تواند فعالیت رادیکال آزاد را در بدن کاهش دهد . همچنین لوتئین، قادر به محافظت از سلامت بینایی و جلوگیری از پیشرفت آب مروارید نیز هست.

تشکیل استخوان ها با مصرف امگا ۳

استخوان توسط عناصر مهمی از جمله کلسیم تشکیل شده است. کمبود کلسیم باعث شکننده شدن استخوان می شود. درست مانند وقتی که کمبود امگا ۳ دارید، زیرا این کمبود روی استحکام استخوان ها نیز اثر می گذارد، چرا که امگا ۳ حاوی کلسیم است.

بهبود سلامت خون و قلب

نقش مهم امگا ۳ برای جنین، تشکیل گلبول های قرمز و قلب است و برای بزرگسالان نیز، امگا ۳ نقش مهمی در قلب و عروق دارد. همانطور که مشخص است امگا ۳ در روغن ذرت موجود است، بنابراین مصرف روغن ذرت برای حفظ سلامتی خون و قلب شما توصیه می شود.

کاهش LDL به وسیله امگا ۳

LDL یا کلسترول بد نقش ذخیره چربی در عروق خون را دارد که برای سلامتی خطرناک است. این کلسترول بد می تواند باعث فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری قلبی دیگری شود. امگا ۳ موجود در روغن ذرت ، برای بهبود HDL (کلسترول خوب) در خون مفید است.

تقویت هوش کودک با امگا ۳

همانطور که مشخص است روغن ذرت حاوی امگا ۳ است. این امگا ۳ برای بهبود هوش کودکان بسیار مفید است. امگا ۳ حاوی LNA ، DHA و EPA است که مواد مغذی مغز را تأمین می کنند. بنابراین، مصرف روغن ذرت برای مادر و مادر باردار باعث تقویت هوش فرزندان و نوزادان آنها می شود.

جلوگیری از اگزما با مصرف امگا ۳

براساس تحقیقات سوئدی، امگا ۳ برای تسکین التهاب در هر قسمت از بدن ما از جمله پوست مؤثر است. امگا ۳ برای ایمنی نیز مفید است بنابراین شما را از هرگونه بیماری ناشی از نقص ایمنی مانند اگزما باز می دارد. به همین دلیل مصرف روغن ذرت باعث پیشگیری از خطر اگزما خواهد بود.

کاهش التهاب

درصورت استفاده متعادل روغن ذرت امگا۳ و امگا۶ موجود در آن با التهاب بدن مبارزه می کنند و به همین خاطر سبب کاهش علائم آرتریت، سردرد، مشکلات گوارشی و وضعیت های التهابی پوست می شوند.

جلوگیری از بیماری های مزمن

خواص آنتی اکسیدانی چربی های تک غیراشباع، چربی های چندغیراشباع، فلاونوئیدها و ویتامین E سبب کاهش استرس اکسیداتیو بدن می شود و از بیماری های مزمن و ابتلا به سرطان جلوگیری می کند .

کاهش حساسیت ها

برخی ترکیبات موجود در روغن ذرت، واکنش حساسیتی در بدن را کاهش و علائم آسم و رینیت را کم می کند. استفاده موضعی از روغن ذرت به واکنش های حساسیتی پوست کمک می کند.

روغن ذرت- حقایق تغذیه ای

روغن ذرت درصورت استفاده مناسب، می تواند مواد مغذی موردنیاز بدن را تامین کند. در روغن ذرت تصفیه نشده چربی های تک غیر اشباع و چربی های چندغیراشباع وجود دارند که شامل اسیدلینولئیک و اسید اولئیک هستند. نسبت اسیدهای چرب امگا۶، در روغن ذرت ۵۰ برابر اسیدهای چرب امگا۳ است.

مضرات روغن ذرت

اگر قصد استفاده از این روغن را دارید، از روغن ذرت ارگانیک و تصفیه نشده استفاده کنید که بالاترین سطح ترکیبات مفید را داراست.روغن ذرت، به علت بالا بودن چربی آن مضرات برای سلامتی دارد که عبارتند از :

افزایش خطر سرطان

برخی از عناصر موجود در روغن ذرت به جلوگیری از سرطان کمک می کنند اما باقی عناصر و میزان بالای اسید چرب امگا۶ روغن ذرت خطر سرطان را افزایش خواهند داد.

سمی بودن روغن ذرت

احتمال سمی بودن روغن وجوددارد زیرا در تولید ذرت از علف کش ها و آفت کش های زیادی استفاده می شود . مصرف این روغن ذرت سبب ایجاد مشکل در کبد و کلیه های شما می شود.

به خطر افتادن سلامت قلب

وجود چربی های تک غیراشباع و چندغیراشباع در روغن ذرت و عدم تعادل بین امگا۳ و امگا۶، این روغن برای سلامتی قلب مضر است زیرا یک قاشق غذاخوری از این روغن، ۲۰ درصد چربی مجاز روزانه را در خود دارد بنابراین سبب افزایش کلسترول افرادی می شود که از این روغن بیش از حد استفاده می کنند ، افزایش کلسترول نیز مشکلات قلبی عروقی را به دنبال دارد.

چاقی و اضافه وزن

هر قاشق غذاخوری روغن ذرت، بیشتر از ۱۲۰ کالری دارد. مصرف بیش ازحد از روغن ذرت سبب افزایش کالری و چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

منبع: نمناک

 


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز