title
کد خبر: 248657
00
راهکارهایی برای داشتن انگیزه در مسیر لاغری

در مسیر کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام ابتدا باید انگیزه قوی داشته باشید تا موفق شوید بنابراین از راهکارهای افزایش و حفظ انگیزه برای لاغری استفاده کنید.

به گزارش بهداشت نیوز کاهش وزن فراتر از انتخاب یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی است. موفقیت شما ۱۰۰% بستگی به حفظ انگیزه و پابرجا ماندن تان دارد. رژیم غذایی غلط قطعاً فرصت کاهش وزن را از شما می گیرد و همچنین ورزش نامناسب هم می تواند شما را به وزن قبل و عقب برگرداند و یا حتی ممکن است باعث آسیب دیدگی شود و مجبور باشید به طور کامل از این قضیه صرف نظر کنید.

مهم تر از همه این که ذهن شما نیز باید کاملاً استوار و محکم باشد. در این بخش از تناسب اندام نمناک عواملی را معرفی می کنیم که به حفظ انگیزه شما در مسیر کاهش وزن تان کمک خواهد کرد.

دلایل خود را برای کاهش وزن مشخص کنید

بسیاری از مشتریان کمپین های مربوط به کاهش وزن، در مورد دلایل لاغری صحبت می کنند و سپس بعضی از این دلایل باعث می شود که فرد انگیزه پیدا کند تا بتواند در این مسیر قدم بگذارد.

اولین و مهم ترین مرحله در داشتن انگیزه، این است که دقیقاً دلایل خود را مشخص کنید و هر زمان که ناامید شدید، آن ها را به خودتان یادآوری نمایید. لیستی از دلایلی را که برای تغییر لازم است را برای خودتان تعیین کنید.

به عنوان مثال:

 • باید ۲۰ کیلو قبل از مراسم عروسی وزن کم کنم تا در عکس هایم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشم.
 • باید برای از بین بردن افسردگی و خستگی کاهش وزن داشته باشم.

نمونه های بالا و دلایل خود را روی کاغذ بنویسید و یک کپی از آن بگیرید و داخل کیف تان نیز بگذارید. یا آن ها را در تلفن همراه بنویسید و هر زمان که بی انگیزه و خسته شدید، به آن مراجعه کنید.

اهداف و انگیزه‌های واقع‌بینانه داشته باشید

شاید یک اشتباه شما را به عقب ببرد بنابراین اهداف تان باید واقع بینانه باشد.

مثلاً فرص کنید که در هفته می توانید یک کیلو وزن کم کنید، پس انتظار بیش از حد نداشته باشید. اکثر متخصصان یک معیار متناسب برای کاهش وزن در هفته را در نظر می گیرند و نباید شما انتظار خود را از آن بالا تر ببرید. اگر اهداف بیش از حد بزرگ داشته باشید و در رسیدن به آن ها موفق نشوید، قطعا به مرور انگیزه خود را از دست خواهید داد.

خودانتقادی را کنار بگذارید

اهداف واقع بینانه تعیین کنید که به جلوگیری از ناامیدی ها کمک می کند. اگر هم شکست خوردید، خود انتقادی را کنار بگذارید زیرا سطح اضطراب شما را بالا می برد که قطعاً اضطراب و استرس باعث افزایش کورتیزول و آدرنالین می شود و ممکن است خود، عاملی برای افزایش وزن باشد و میل شما را به غذاهای مضر افزایش دهد.

یک بار در هفته خودتان را وزن کنید و میانگین آن را بنویسید

اکثر افراد فکر می کنند که در پروسه کاهش وزن باید هر روز خودشان را وزن کنند اما وزن شما به دلایل مختلف در طول روز بالا و پایین می شود و بستگی به زمانی دارد که این کار را انجام می دهید. پس هر روز این کار را نکند زیرا باعث بی انگیزگی تان خواهد شد.

یک روز در هفته و هر بار سر تایم مشخصی این کار را انجام دهید. معمولاً بهترین حالت این است که هنگام صبح خودتان را وزن کنید و سپس میانگین کاهش وزن ۴ هفته گذشته را به ثبت برسانید.

فقط به عدد وزن خود توجه نکنید

یک سوء تفاهم رایج در این زمینه وجود دارد که افراد فکر می کنند کاهش وزن سالم، یعنی تنها همان کاهش وزن اما در واقع این گونه نیست. کاهش وزن سالم یعنی کاهش چربی های بدن. با ورزش چربی های بدن شما کاهش پیدا می کند اما ماهیچه سازی هم انجام می شود. پس وزن تان بیشتر نشان داده می شود که نباید ان را با اضافه وزن اشتباه بگیرید.

زمانی که کالری می سوزانید، بدن شروع به سوزاندن چربی ها برای دریافت انرژی می کند و در نتیجه این چربی ها از بین می روند و عضلات جایگزین آن ها می شوند و شما قوی تر خواهید شد. پس سعی کنید به جای وزن کردن و اندازه گیری سایز، سطح کاهش چربی بدن تان را بسنجید.

صادقانه بابت بدنی که دارید، شکرگزار باشید

افرادی که اضافه وزن دارند، معمولاً جلوی آینه نمی روند زیرا از ظاهر خود راضی نیستند. باید این عادت خود را تغییر دهید. مطالعات نشان می دهد خانم هایی که صادقانه خودشان را قبول کرده اند، بدن خود را در آغوش می کشند و از خود مراقبت می کنند، از لحاظ تناسب اندام و عادات غذایی در وضعیت بهتری به سر می برند.

پس دفعه بعد با اعتماد به نفس مقابل آینه بایستید و سعی کنید خودتان را همان طور که هستید قبول داشته باشید و به آن عشق بورزید و بیشتر از خودتان مراقبت کنید.

برای غذا انتخاب هوشمندانه داشته باشید

اکثر برنامه های غذایی تکنیک های شبیه به هم را در پیش می گیرند و بعضی از غذاها را به طور کامل حذف می کنند و بعضی از نوشیدنی ها را برای شما ممنوع می کنند.

پس سعی کنید برای غذای خود انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید و بیش از حد به سراغ رژیم های نا معتبر که بخش زیادی از مواد غذایی را حذف می کنند، نروید و از یک فرد متخصص کمک بگیرید. به سبک زندگی صحیح پایبند بمانید و فقط روی غذا تمرکز نکنید.

هزینه‌های خود را ثبت کنید

همیشه یک سبک زندگی فعال داشته باشید. سبک زندگی فعال چیزی فراتر از اختصاص دادن زمان و انرژی است. سعی کنید حتما عضو ثابت باشگاه باشید و وضعیت پیشرفت تناسب اندام خود را به ثبت برسانید. حتی می توانید مربی خصوصی بگیرید و برای خودتان هزینه کنید.

اگر پول خرج کردید و وضعیت شما باز هم تغییر پیدا نکرد، احتمالا مسیر را اشتباه رفته اید.

به دنبال کار گروهی باشید

یکی دیگر از راهکارهای موثر قرار گرفتن در گروه است پس وارد گروهی شوید که اهدافی شبیه به شما دارند و در کنار آن ها انگیزه خود را حفظ کنید. سعی کنید از تجربیاتشان استفاده کنید. زمانی که در یک تیم و گروه فعالیت می کنید، قطعا وضعیت بهتری را از لحاظ انگیزه و تلاش برای کاهش وزن احساس خواهید کرد.

روابط و معاشرت های حمایت کننده داشته باشید

اگر خوش شانس باشید، دوستان شما هم به این موضوع علاقه مند خواهند بود و در کنار آن ها می توانید کار خود را بهتر پیش ببرید پس اهدافی را تعیین کنید. این افراد می توانند دوست صمیمی و یا اعضای خانواده تان باشند که با آن ها رابطه حمایتی بسازید و در این مسیر کنار هم باشید و به یکدیگر انگیزه بدهید.

ماجراجو باشید

به دنبال راهکارهای جدید بروید و بیش از حد نگاه خود را به آینده، هفته و ماه بعد ندوزید و به زمان حال توجه بیشتری کنید.

سعی کنید همین امروز کار خود را به درستی انجام دهید و همچنین در کنارش ماجراجویی داشته باشید:

 • سفر کنید.
 • هر هفته با دوستان تان دوچرخه سواری کنید.
 • مسیری را در کنار آن ها پیاده روی کنید.
 • یک کوله پشتی بردارید و به کوهنوردی بروید.
 • در کلاس های شنا شرکت کنید.
 • ... و راهکارهای مختلف را به کار بیندازید.

هدف خود را با اطرافیانتان در میان بگذارید

زمانی که یک هدف داشته باشید و کسی از آن مطلع نباشد، قطعاً دست کشیدن از آن برای شما راحت تر است اما زمانی که به دیگران بگویید چه هدفی دارید، سطحی از انگیزه را در خودتان مشاهده می کنید که باعث می شود راحت تر به سمت جلو حرکت کنید.

مثلاً می توانید هدف خود را در مورد کاهش وزن در توییتر، اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی پست کنید. به شرطی که مطمئن باشید به آن پایبند می مانید.

معجزه موسیقی را دست‌کم نگیرید

مطالعات نشان می دهد خانم های چاقی که هنگام ورزش به موزیک گوش می دهند، بیشتر از بقیه به انجام تمرین ها پایبند می مانند. بله! موسیقی می تواند به شما کمک کند که سختی ورزش کردن را فراموش کنید. پس هنگام ورزش حتماً به موسیقی های انرژی بخش گوش دهید.

مجلات تناسب اندام و مدلینگ را کنار بگذارید

شاید این مجلات بتواند عامل ایجاد انگیزه باشد اما قطعاً موقتی هستند زیرا شما مدام خودتان را با این افراد مقایسه می کنید و از این که نمی نوانید مثل آن ها شوید، ناامید خواهید شد. به جای آن سعی کنید زندگی کسانی را مطالعه کنید که با سختی و پشتکار به هدف مشابه شما رسیده اند.

اهداف کوتاه‌مدت تعیین کنید

اهداف بلند مدت قطعاً سخت تر به دست می آیند. اگر اهداف کوتاه مدتی را در این مسیر برای خود مشخص کنید و این اهداف هفتگی و ماهانه باشند، حس اعتماد به نفس و انگیزه شما در این مسیر افزایش پیدا خواهد کرد.

بیش از حد خودتان را محدود به کاهش وزن نکنید

کاهش وزن یکی از اقدامات شما در این مسیر است. باید گزینه های دیگر مثل تمیز کردن خانه، تعمیر ماشین، پرداخت بدهی ها، رسیدگی به کار های مربوط به باغچه، کمک کردن به دوستان و غیره را هم انجام دهید و در کنار خانواده باشید.

سعی کنید با انجام کارهای روزانه دیگر انگیزه و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و بیش از حد خودتان را محدود و درگیر برنامه های کاهش وزن نکنید.

چیزهایی را که دوست دارید در آغوش بگیرید

شاید چیزی که دوست دارید یک جفت شلوار جین باشد که می خواهید دوباره اندازه تان شود. انگیزه کاهش وزن می تواند به افسردگی غلبه کند و باعث شود که به خودتان ارزش بیشتری بدهید.

اهداف شما قطعاً بسیار بزرگ و قابل احترام هستند و اگر به آن ها برسید، زندگی سالم تری خواهید داشت و زمان خود را با کیفیت بیشتری در کنار دیگران سپری می کنید. پس هر چیزی که شما را به هیجان در می آورد را در ذهنتان نگه دارید و برای آن برنامه بریزید و روی آن ها تمرکز کنید.

پس اصلا قرار نیست که شلوار های جین سایز کوچک خود را از دیگران قایم کنید. آن ها را دم دست نگه دارید که به زودی بتوانید بعد از کاهش وزن مجددا استفاده کنید.

رقابتی باشید

معمولاً انسان ها درونا تمایل دارند که در هر زمینه ای بهترین باشند. قطعاً ما هم کامل بودن را به شدت دوست داریم. کاهش وزن رقابتی در یک کار گروهی قطعاً ۲۰ درصد پیشرفت بیشتری نسبت به انجام این کار به تنهایی دارد. پس سعی کنید با گروهی که ورزش می کنید، رقابت داشته باشید و یک رقابت سالم داشته باشید تا محدودیت ها را کنار بزنید و سریع تر به اهداف خود برسید.

ثابت‌قدم باشید

گاهی اوقات واقعاً خسته هستید و اصلاً نمی خواهید ادامه دهید اما به نظر شما در چنین شرایطی باید چه اقداماتی انجام داد؟ اگر احساس کردید، واقعا خسته شده اید و می خواهید دست بکشید، سوالات زیر را خیلی جدی از خودتان بپرسید:

 • اگر اکنون تسلیم شوید، آیا دوباره می توانید به هدفتان برسید؟
 • آیا دوباره می توانید از نو شروع کنید؟
 • اگر از هدفتان دست بکشید، زندگی برایتان چگونه خواهد شد؟
 • شش ماه دیگر در چه جایگاهی هستید و چه احساسی دارید؟

با پاسخ دادن به این سوالات می فهمید که تسلیم شدن اصلاً کار درستی نیست و چه بهتر که کارتان را پیش ببرید.

از پیشرفت خود عکس بگیرید

زمانی که ورزش کنید و غذای سالم بخورید، قطعاً تغییرات در شما ایجاد خواهد شد که این تغییرات بسیار آهسته هستند. به همین دلیل باید چند وقت یک بار از خودتان عکس بگیرید تا همین تغییرات ریز را در خودتان متوجه شوید و انگیزه تان را بالا ببرید. این تغییرات به شدت ریز هستند و اگر آن ها را در عکس به ثبت برسانید، متوجهشان خواهید شد.

مانند کسی زندگی کنید که همیشه آرزویش را داشته‌اید

آیا می خواهید به طور کلی سبک زندگی از لحاظ غذا خوردن و ورزش کردن شما تغییر پیدا کند؟ خب از همین امروز عادات خود را مثبت کنید. اگر می خواهید سبک زندگی سالم و فعال داشته باشید، همین امروز شرایط و محیط را برای انجام چنین اقداماتی فراهم کنید. حتی شده لباس ها، خودرو ، محل کار و هر چیزی را متناسب با آنچه که می خواهید، تغییر دهید.

برای تسلیم شدن‌ها در این مسیر برنامه‌ریزی کنید

همه ما تمایل داریم که در هر هدفی که تعیین کرده ایم، کامل و عالی باشیم اما مشکل این جاست که همیشه شکست هایی در مسیر رسیدن به موفقیت وجود دارد بنابراین باید اجازه دهید که این عقب نشینی ها و ضعف ها خودشان را نشان دهند.

سپس برای بهبود آن ها برنامه ریزی نمایید. شما سوپرمن نیستید، گاهی اوقات نیاز به توقف دارید. ذهن خود را برای این شکست ها و تسلیم شدن ها آماده کنید تا راحت تر با آن ها کنار بیایید.

فکر نکنید که هدف شما انتهای همه چیز است

اگر هدف شما کاهش وزن است و می خواهید بعد از رسیدن به آن کاهش وزن، دوباره به زندگی قبلی خود برگردید، پس بدانید که زمان تان را هدر داده اید. کاهش وزن یک راه حل کوتاه مدت نیست بلکه سبک زندگی شما باید به طور دائمی عوض شود زیرا اگر دوباره به روال قبلی برگردید، حتماً نتیجه شما نیز مانند قبل خواهد شد ؛ پس باید زندگی تان را به طور دائم بهبود ببخشید.

برای هر عادت و یا غذای ناسالم یک جایگزین سالم پیدا کنید

اگر در این مسیر اشتباه کردید و هر غذا یا ماده ناسالمی را مصرف کردید، بهتر است با خودتان عهد ببندید که یک عادت و یا غذای سالم را جایگزین کنید. غذاهای سالم و مورد علاقه تان را که در لیست " غذاهای رژیمی "  " آشپزخانه نمناک " فراوان است پیدا کنید که بتوانید آن ها را جایگزین مواد غذایی مضر کنید. پس همیشه در مسیری که در پیش گرفته اید، ثابت قدم باقی بمانید.

از مجلات ورزش و غذا استفاده کنید

داشتن ژورنال های ورزشی باعث می شود که به روتین عادت های سالم خود پایبند باشید، انگیزه ای برای ادامه مسیر پیدا کنید، برنامه ریزی کرده و ذهن خودتان را آماده کنید. همچنین می توانید از راهکارهای جدید این ژورنال های علمی هم استفاده نمایید.

به چیزی وابسته نباشید

انسان ها معمولاً در زندگی با محیط اطراف خود سازگاری پیدا می کنند. به طور مثال اگر کار شما پشت میز نشینی باشد، قطعاً عادت می کنید که همیشه این کار را انجام دهید اما مراقب باشید که این سازگاری در شما ایجاد نشود.

هر روز کارهای جدید انجام دهید و از یکنواختی جلوگیری کنید و مدام در حال رشد و پیشرفت باشید. سعی کنید کار خود را در یک فضای جدیدتر انجام دهید که با انجام چنین روشی سطح خلاقیت شما افزایش پیدا می کند و کمتر هم خسته خواهید شد.

منبع: نمناک


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز