title
کد خبر: 248352
00
بیانیه دانشجویان بین الملل دانشگا‌های علوم پزشکی در حمایت از مردم غزه

دانشجویان بین الملل دانشگا‌های علوم پزشکی در حمایت انسان دوستانه از مردم غزه و محکومیت فاجعه حمله رژیم غاصب اسرائیل به مراکز بهداشتی و درمانی و بمباران بیمارستان المعمدانی بیانیه ای صادر کردند.

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از وبدا، متن بیانیه دانشجویان بین الملل دانشگا‌های علوم پزشکی به شرح زیر است:


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیم
ِأُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَٰتَلُونَ بِأَنَّهُمۡ ظُلِمُواْۚ وَإِنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ نَصۡرِهِمۡ لَقَدِیرٌ

به کسانى که جنگ بر آنها تحمیل مى‌گردد، اجازه جهاد داده شده است؛ زیرا آنها مورد ستم واقع شده‌اند و بى‌تردید خدا بر یارى آنها کاملاً تواناست.

شامگاه سیاه سه‌شنبه گذشته، تمامی آزادگان و دردمندان جهان یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ را به چشم خود دیدند؛ داغ بیمارستان المعمدانی نه فقط داغ مسلمانان، بلکه داغ بشریت است. جنایتی که لکه ننگ آن پررنگ‌تر از جنایات دِیریاسین و صبرا و شتیلا باقی خواهد ماند و از حافظه تاریخی آزادگان جهان پاک نخواهد شد. رژیم غاصب صهیونیستی که سابقه‌ای ۷۵ ساله، همزاد موجودیت خود، در جنایت و کشتار مردم مظلوم فلسطین دارد، بار دیگر نشان داد که واژه انسانیت در قاموس فکری و سیاسی‌اش جایی ندارد؛ این رژیم غاصب در روزهای اخیر با هدف قرار دادن بیمارستان، مسجد، کلیسا، منازل مسکونی و مدارس نشان داده است دشمن بشریت است و سرطانی است که درپی نابودی حیات انسان‌هاست.بیمارستان المعمدانی در حالی مورد حمله واقع شد که صدها شهروند نظامی و غیر نظامی، زن و مرد، کودک و جوان و سالمند در آن تحت مراقبت بودند؛ دادگاه انسانیت معتبرترین دادگاهی است که این جنایت را محکوم می‌نماید، اما قوانین جهانی نیز چنین توحشی را محکوم می‌نمایند.کنوانسیون چهارم ژنو، مصوب ۱۲ آگوست ۱۹۴۹، در این خصوص تصریح می‌نماید :- کلیه مجروحان و بیماران باید در هر شرایطی مورد احترام و حمایت قرار گیرند، نباید کشته یا مجروح شوند. باید با آن‌ها به طور انسانی برخورد و رفتار شود و در اسرع وقت و به بهترین شکل ممکن تحت معالجه و مراقبت‌های پزشکی قرار گیرند.- کلیه واحدهای پزشکی (نظامی و یا غیرنظامی) که تحت کنترل یک مقام مسئول به مجروحان و بیماران خدمت‌رسانی می‌کنند باید تحت حمایت این قانون قرار گیرند، بدان معنا که پرسنل، مواد، ساختمان‌ها و تأسیسات پزشکی و همچنین حمل و نقل وسایلی که برای اهداف پزشکی به کار می‌روند و با نشان صلیب یا هلال قرمز در زمینه سفید مشخص شده‌اند باید تحت حمایت این قانون قرار گیرند.ستم‌های رژیم صهیونیستی که عمری به درازای موجودیت این رژیم دارند، بایستی به رخ مدعیان دروغین حقوق بشر کشیده شده و محکوم کردن آن‌ها ضرورتی است که در صورت غفلت از آن، زمینه تکرار آن جنایات را فراهم می‌کند. استفاده از بمب‌های فسفری و شیمیایی، کشتار صبرا و شتیلا در ۱۶ تا ۱۸
سپتامبر ۱۹۸۲، کشتار های یازده گانه سال ۱۹۴۸، کشتار کَفر قاسم در ۲۹ اکتبر ۱۹۵۶، کشتار قبیه در ۱۴ اکتبر ۱۹۵۳، قتل عام مسجد الخلیل در ۲۵ فوریه ۱۹۹۴، کشتار قانا در ۱۸ آوریل ۱۹۹۶، کشتار جنین در ۳ تا ۱۱ آوریل ۲۰۰۲، حمله به کاروان آزادی و ترور فرماندهان مقاومت و خانواده‌های آنان، تنها گوشه‌ای از اقدامات خون‌خوارانه و ددمنشانه رژیم منحوس صهیونیستی است که در کشتار وحشیانه مردم مظلوم فلسطین در روزهای اخیر و قطع آب، برق و سوخت و ممانعت از رسیدن حداقل کمک‌های بشردوستانه، جدیدترین نمونه آن است و البته که در صورت ادامه حیات این رژیم غاصب، آخرین آن نخواهد بود.

استفاده از سلاح های کشتار جمعی و ممنوعه در همه دنیا محکوم است اما رژیم اشغالگر قدس به راحتی از بمب های فسفری استفاده نموده و به وحشیانه ترین حالت موجب کشتار عظیم مردم غیرنظامی و به خصوص کودکان بی گناه شده است. این جنایت و جنایات مشابه علاوه بر قتل عام مردم خسارات جبران ناپذیری در سلامت این منطقه کوچک جغرافیایی در سال های آینده خواهد داشت.


ما دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی که خود را در امتداد نسل مدافعان سلامت می‌دانیم و در حراست از سلامت انسان‌ها در هر جای دنیا احساس وظیفه می‌کنیم، به ندای قدس برای دفاع از آن لبیک می‌گوییم. ما خود را موظف می‌دانیم تا جامعه سلامت جهانی را بدین امر مهم خوانده و اعلام داریم :

۱- از همه اساتید، دانشجویان و جامعه دانشگاهی ایران و جهان دعوت می‌نماییم تا با محکوم نمودن نسل‌کشی و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه مجروح و موضع‌گیری در قبال آن، به خیل دانشجویان آزاده و آزادی‌خواه حامی فلسطین پیوسته و حداقلی ترین وظیفه انسانی خود را ادا نمایند؛ لازم است مرزبندی نهاد مقدس علم با اقدامات ضدانسانی کاملا مشخص باشد و همان‌گونه که مولای متقیان فرمود، عدم سکوت در برابر چنین جنایاتی، میثاق الهی از علما و دانشمندان است.

«وَ ما اَخَذَ اللهُ عَلَى الْعُلَماءِ اَنْ لا یُقارّوا عَلى کِظَّةِ ظالِم وَ لا سَغَبِ مَظْلوم»

۲- ضمن تشکر از وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران بخاطر حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعلام آمادگی برای اعزام امدادگران و کمک‌های بشردوستانه به غزه، تقاضا می‌نماییم دستیابی به راهی پایدار جهت ورود این کمک‌ها به غزه را جدی‌تر پیگیری نموده و از ظرفیت دانشجویان و داوطلبانِ ارائه خدمات بشردوستانه نیز بهره برند.


۳- ضمن تقدیر از حمایت‌های ارزشمند و راهبردی از ملت فلسطین و پاسداری از آرمان قدس شریف، به دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعلام می‌نماییم به عنوان جامعه دانشگاهیان و نخبگان حاضر در ایران اسلامی، از موضع آنان در قبال مسئله فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس قویاً حمایت و پشتیبانی نموده و آمادگی خود را جهت نقش‌آفرینی در این برهه تاریخی و ارائه هرگونه کمک‌های بشردوستانه اعلام می‌داریم.


۴- به پزشکان، پرستاران و دیگر همکاران خود در سراسر جهان، خصوصا کسانی که خود را «پزشک بدون مرز» می‌دانند نیز اعلام می‌داریم : در این لحظه از تاریخ، چشم دنیا به سوی ماست تا وظیفه خطیر خود را به درستی ایفا نماییم؛ همکاران شما در نوار غزه تحت سخت‌ترین شرایط و با حداقلی ترین امکانات در حال تلاش برای کاهش آلام مردم غزه هستند؛ شما نیز برای کمک به مردم ستم‌دیده غزه اقدام نمایید تا شاید بتوان مانع نسل‌کشی و قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین شد و البته که نجات جان یک نفر نیز به منزله نجات بشریت خواهد بود.

« وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا»

۵- در آستانه روز 24 اکتبر, روز جهانی سازمان ملل متحد از سازمان های بین المللی، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، وزارت بهداشت و درمان و جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در تمامی کشورها ضمن تاکید بر وظایف ذاتی و ماموریت انسانی تمامی نهادهای بین المللی سلامت محور در قبال جنایات اسرائیل بر علیه زنان، کودکان و مردم فلسطین، درخواست رسیدگی
 
فوری به وضعیت بهداشتی و درمانی غزه  داریم و درخواست می‌نماییم تا در امر امدادرسانی و ارسال کمک‌ها به غزه شتاب ورزیده و تمهید مسیر دائمی و مطمئن جهت ارسال امدادگران و کمک‌ها را با جدیت دنبال کنند؛ چرا که هر روز تاخیر در این روند، با مرگ صدها زن و کودک مظلوم در این منطقه همراه خواهد بود.

۶- سخنی با دولت‌های اسلامی : ما معتقدیم که وضعیت کنونی ملت فلسطین، حاصل انفعال و انحراف مواضع دولت‌ها، خصوصاً دولت های اسلامی در ۸ دهه اخیر است که به رژیم منحوس صهیونیستی امکان تنفس داده است؛ لذا مهم‌ترین وظیفه را در مقابله با رژیم جنایتکار متوجه شما می‌دانیم و مسئولیت هر اتفاقی که در اثر ادامه انفعال شما در قبال جنایت جنگی در نوار غزه بیافتد، متوجه شما خواهد بود. تعطیل کردن سفارتخانه رژیم جعلی صهیونیستی در کشور خود و اخراج سفیر رژیم صهیونیستی، تعطیل کردن سفارتخانه خود در فلسطین اشغالی و فراخواندن سفیر خود در آنجا، به رسمیت شناختن کشور فلسطین و برقراری روابط دیپلماتیک با آن و نیز تلاش جهت گشودن راهی برای رساندن امدادگران و کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه، حداقل کاری است که می‌توان برای جبران اعمال گذشته انجام داد.

۷- خطاب به ملت‌های آزاده در سرتاسر دنیا عرض می کنیم : بیایید متحد شویم! مخصوصا ملل اسلامی که سال‌هاست با تفرقه میان ما، وضعیتی اسفناک برای فلسطین و قدس شریف رقم خورده است. سرطان رژیم صهیونیستی جز با این اتحاد نابود نمی‌شود و هرگونه غفلت و تفرقه امروز ما، مصیبت فردای ما خواهد بود؛ از یاد نبریم رفتار وحشیانه این رژیم جعلی، از ذات پلید و عقاید زشت آن‌ها در برتر دانستن خود از دیگر انسان‌ها منشأ گرفته و در صورت پیروزی در فلسطین، رفتاری چندان متفاوت از آنچه با فلسطینیان کردند مشابه با دیگر ملت‌های جهان خواهند داشت.

۸- از برادران اهل کتاب، مسلمانان سراسر عالم و اعضای جامعه کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان ایران و سراسر جهان دعوت می‌نماییم تا به فطرت انسانی و آموزه‌های وحیانی خود بازگردیم؛ دفاع از مظلوم، مبارزه با ظالم و تلاش جهت عدالت در همه ادیان مشترک است و بر این اساس ما همگی اتفاق نظر داریم که کشتار مردم بی‌دفاع غزه توسط رژیم اشغالگر قدس بر خلاف فطرت بشری و نیز تمامی این آموزه‌هاست و اعلام برائت و نفرت از صهیونیسم بر همه ما لازم است.

«قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ»

۹- جهانیان بدانند رژیم منحوس صهیونیستی در حقیقت بخشی از استکبار جهانی است و آمریکا و انگلیس به‌عنوان سردمداران آن، به‌وجود آورنده این غده‌ی سرطانی و مقصر اصلی این جنایات هستند. سیاست های کثیف آن‌ها تاکنون درد و رنج زیادی به بشریت تحمیل نموده است که در آخرین نمونه نیز با وتوی‌ آتش بس فوری توسط سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه، جلوی توقف جنگ‌ و کشتار مردم بی‌دفاع نوار غزه را گرفتند. این دولت‌ها بدانند مردم جهان و ملت‌های مسلمان از اقدامات ضدبشری آنها جدّاً عصبانی هستند و در صورت ادامه این اتفاقات، نمی‌توان چیزی جز انتقام سخت از سوی آن‌ها را متصور بود.
در نهایت لازم به ذکر است فریاد آزادی‌خواهانه و عزتمندانه مردم در جای‌جای جهان در لبیک به این مردم مظلوم مقتدر بلند شده است و استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل باز هم در صدد خاموشی این فریادهای روشنی‌بخش هستند ولی حاشا که نور خدا خاموش شدنی نیست.

 
یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ

همگان بدانند رژیم اشغالگر به روز‌های پایانی خویش نزدیک شده است و مقاومت طوفانی مستضعفین، چهره‌ی متوهمانهٔ امنیت آن را به سخره گرفته است؛ ما دانشجویان بین الملل دانشگا‌های علوم پزشکی ضمن محکومیت مجدد قتل عام مردم و کودکان مظلوم غزه و اعلام آمادگی برای انجام هرگونه اقدامی برای نجات جان این انسان های بی دفاع اعلام می داریم تا نابودی رژیم اشغالگر قدس، این غده‌ی سرطانی از کل صحنه وجود آرام نخواهیم نشست و در آینده‌ای نزدیک، آسمان صهیونیسم را تیره کرده و انتقام مسلمین و مستضعفان جهان را از آن‌ها می‌گیریم و با صدای بلند فریاد خواهیم زد: «مرگ بر اسرائیل!»

وَانْتَصَرُوا مِنْ بَعْدِ مَا ظُلِمُوا وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز