title
کد خبر: 245753
00
تاثیر عالی این گیاه بر درمان بیماری‌های زنانه

مدیرعامل یک شرکت خلاق در حوزه گیاهان دارویی گفت: "موتا" تنها داروی طبیعی ایرانی درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) است. این محصول عصاره شنبلیله است که براساس یک مطالعه بالینی در درمان (PCOS) تولید شده است.

به گزارش بهداشت نیوز سیدسعید میرحسینیان؛ مدیرعامل شرکت خلاق "کی‌دارو فناوری سلامت" اظهار کرد: این شرکت در سال ۱۳۹۵ توسط تعدادی از بچه‌های دانشکده داروسازی دانشگاه تهران‌ تأسیس شد؛ این شرکت پایونیر ورود به حوزه قارچ‌های دارویی در کشور محسوب می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دارویی تصریح کرد:‌ مجموعه محصولات ما براساس قارچ‌های دارویی ساخته شده است؛ یکی از محصولات کلیدی این شرکت خلاق، محصول "موتا" است که تنها داروی طبیعی درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) است. این محصول عصاره شنبلیله است که براساس یک مطالعه بالینی در درمان (PCOS) تولید شده است.

میرحسینیان اظهار کرد:‌ مشکل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک معضل مهمی در بانوان کشور است و جزو بیماری‌هایی است که همیشه متخصصان زنان و ماماها با آن درگیر هستند و درمان رسمی در حوزه شیمیایی نیز ندارد و برای درمان آن هورمون‌تراپی می‌کنند یا داروی متفورمین تجویز می‌کنند که عوارض بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: ما با مطالعاتی برپایه طب سنتی انجام دادیم و داروهایی پایین‌آورنده طبیعی قند خون طبیعی مثل شنبلیله که اثر پایین‌آورنده قند خون خوبی دارند، می‌توانند در حوزه (PCOS) نیز مؤثر باشند. ما مطالعاتی انجام داده نمونه‌های خارجی آن را پیدا کردیم که در دنیا نیز ثبت پتنت شده است که در ایران آن را بازسازی کردیم که وارد بازار شده است و هیچ عوارضی نیز ندارد.

مدیرعامل این شرکت دارویی تصریح کرد:‌ در گذشته فردی یک شرکت را به یک اسمی به‌عنوان دانش‌بنیان ثبت می‌کرد اما پولی که برای یک محصول می‌گرفت برای محصول دیگری هزینه می‌کرد اما قانون را تغییر دادند و فقط به یک محصول، مجوز دانش‌بنیانی داده می‌شود و اگر تقاضای وامی نیز شرکت داشته باشد فقط باید برای همان محصول لحاظ شود.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شامل مجموعه‌ای از علائم از جمله هیرسوتیسم، آمنوره یا الیگومنوره و افزایش حجم تخمدان‌ها است که عواملی از جمله افزایش هورمون مردانه و افزایش مقاومت نسبت به هورمون انسولین در به‌وجودآوردن آن دخیل است. مشخص شده است که در این سندرم، مشکلی در ارتباط هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان وجود ندارد، اما عوامل یادشده سبب افزایش هورمون LH و کاهش هورمون FSH (تحریک‌کننده فولیکول) می‌شود.

این چرخه تکرارشونده و افزایش LH سبب تحریک افزایش تکثیر سلولی و افزایش سنتز آندروژن در تخمدان می‌شود، این افزایش نیز سبب افزایش تولید گلوبولین متصل‌شونده به هورمون جنسی (SHBG) می‌شود. افزایش آندروژن آزاد باعث بروز پرمویی و یا آکنه و در نهایت تبدیل آن به استروژن می‌شود.

این عوامل سبب ایجاد توده‌هایی در تخمدان و عدم تخمک‌گذاری و گاهی نازایی می‌شوند، نتیجه دیگر افزایش سطح استروژن، افزایش تشکیل بافت آدیپوز (چربی) و افزایش تکثیر سلولی اندومتر رحم است که ممکن است به سرطان اندومتر نیز منجر شود.

یکی از دلایلی که برای بروز (PCOS) در طب سنتی هند ذکر می‌شود، افزایش مصرف شیرینی‌جات (قندها) است. یکی از علامات (PCOS)، مقاومت به انسولین، همراه با افزایش سطح گلوکز خون ناشتاست، بدین ترتیب، برقراری تعادل انسولین در بدن، به‌عنوان یکی از راهکارهای برطرف کردن مشکلات این سندرم بیان شده است.

در طب امروز نیز از جمله راهکارهای درمان این سندرم، استفاده از داروهای حساس‌کننده بدن به انسولین مانند متفورمین عنوان شده است. در طب سنتی هند به داروهای طبیعی با این اثر،‌ مانند شنبلیله اشاره شده است.

منبع تسنیم


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز