title
کد خبر: 244074
00
لیپوماتیک روش مناسبی برای لاغری است؟

باشگاه‌ها هر روز شلوغ‌تر از گذشته می‌شوند و در کنار آن بسیاری از افراد به دنبال رژیم‌های لاغری می‌گردند تا بتوانند اندامی زیبا و متناسب داشته باشند.

به گزارش بهداشت نیوز در این میان افراد دیگری وجود دارند که نداشتن وقت کافی را بهانه‌ای برای نرفتن به باشگاه و گرفتن رژیم غذایی می‌دانند به همین دلیل این دسته از افراد به دنبال راه‌های آسان‌تری می‌گردند تا به وزن ایده‌آل خود برسند. راه‌های زیادی برای این منظور وجود دارد که یکی از این راه‌ها «لیپوماتیک» است، لیپوماتیک یک روش جدید برای از بین بردن چربی‌ها محسوب می‌شود که این روزها نظر خیلی از افراد را به خود جلب کرده است. «دکتر حمید عارف»، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و استادیار دانشگاه، شما را با لیپوماتیک آشنا می‌کند.

تاریخچه چربی سوزی

روش‌های زیادی برای از بین بردن چربی‌های اضافه بدن وجود دارد که یکی از متداول‌ترین آن‌ها از گذشته تا به امروز، لیپوساکشن(Liposuction) (جراحی بسته‌ای محسوب می‌شود که با ایجاد سوراخ، چربی‌ها را به‌وسیله مکش به شیوه‌ای خاص بیرون می‌کشند) است. از بین بردن چربی‌ها بیش از اینکه برای افراد جنبه سلامتی داشته باشد، جنبه زیبایی پیدا کرده است و به همین دلیل در کنار لیپوساکشن طی سال‌های مختلف روش‌های دیگری به وجود آمده است که با آن چربی‌های زائد را از بین می‌برند. هر کدام از این روش‌ها دارای تفاوت‌هایی با سایر روش‌هاست.

بعد از مدتی که برخی از افراد جراحی لیپوساکشن را تجربه کردند، روش‌ دیگری در بین مردم برای از بین بردن چربی‌ها جذابیت پیدا کرد. این روش اولتراسوند(Ultrasound) نام داشت که در آن به‌وسیله‌ی امواج سونوگرافی بافت چربی را با شدت بالا به حالت مایع در آورده و آن‌ها را با مکش بیرون می‌آوردند. بعد از اولتراسوند، لیپولیزر (Lipolaser) خیلی در بین مردم طرفدار پیدا کرد و سپس اولتراسونیک (مادون‌قرمز) برای از بین بردن چربی‌ها موردتوجه قرار گرفت.

این روش‌ها چندان نتوانست افراد را راضی کند و خیلی از افراد به آن نتیجه‌ای که می‌خواستند نرسیدند، به همین دلیل کرایولیپولیز(Cryolipolysis) برای مدتی رواج پیدا کرد. در این روش برای از بین بردن چربی‌ها از دمای زیر ۳۰ درجه استفاده می‌شد که این روش با مشکلاتی چون بسته شدن رگ‌های پوست و سیاه شدن پوست همراه بود، به همین دلیل بعد از مدتی که دستگاه‌های آن به فروش رسید و برخی از افراد آن را تجربه کردند، دیگر چندان موردتوجه قرار نگرفت.

تحت تأثیر تبلیغات هستید؟

بسیاری از افرادی که به دنبال زیبایی می‌گردند، خواستار جدیدترین روش‌هایی هستند که برای این منظور وجود دارد، به همین دلیل برخی از شرکت‌ها از این فضا برای فروش محصولات خود که خیلی از آن‌ها استاندارد هم نیستند، استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های جدیدی که این روزها بسیار موردتوجه افراد قرار گرفته، لیپوماتیک(lipomatic) است. تبلیغات زیادی برای لیپوماتیک انجام شده که این تبلیغات با واقعیت فاصله زیادی دارند. این روش با یک دستگاه انجام می‌شود که این دستگاه به‌وسیله لیزر کار می‌کند، البته لیزر نمی‌تواند تا عمقی که چربی‌ها قرار دارند نفوذ کند، چربی‌های حجیم معمولاً در عمق ۱۰ تا ۱۲ میلی‌متری از سطح پوست قرار دارند.

خیلی از افرادی که به لیپوماتیک گرایش پیدا می‌کنند به دلیل ترس از لیپوساکشن این روش را انتخاب می‌کنند، غافل از اینکه بسیاری از پزشک‌هایی که لیپوماتیک برای فرد انجام می‌دهند، در کنار آن نیز از لیپوساکشن استفاده می‌کنند. دستگاه لیپوماتیک مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیست و در هیچ جای دنیا چندان موردتوجه قرار نگرفته، ضمن اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیز این دستگاه را تأیید نکرده است.

بسیاری از مراکزی که با این دستگاه کار می‌کنند افراد غیرمتخصص هستند که همین مسئله مشکلات زیادی را برای بیماران در پی دارد. افرادی که تحت تأثیر تبلیغات قرار می‌گیرند، هزینه‌های زیادی را برای این منظور می‌پردازند. هزینه انجام لیپوماتیک در مراکز مختلف متفاوت است. هزینه انجام این کار با توجه به مقدار چربی و محل آن تعیین می‌شود و معمولاً از ۳ تا ۱۰ میلیون تومان است.

یک عمل و هزار عارضه!؟

بسیاری از افرادی که این روش را برای از بین بردن چربی‌ها انتخاب می‌کنند، با شکست مواجه می‌شوند. خیلی از مراکزی که این کار را برای فرد انجام می‌دهند به مسئله پوست فرد توجه کافی ندارند و در خیلی از موارد پوست فرد به‌گونه‌ای است که بعد از انجام لیپوماتیک دچار افتادگی می‌شود و شکل نازیبایی به خود می‌گیرد.

یکی دیگر از نکاتی که در این مراکز برای بیمار در نظر گرفته نمی‌شود، مسئله شاخص توده بدنی (BMI) است. برای انجام تمام روش‌هایی که به این شکل برای از بین بردن چربی وجود دارند، باید به مسئله شاخص توده بدنی توجه کرد چون این روش‌ها برای افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها بالای ۳۰ است کاربرد ندارد. لیزر دستگاه لیپوماتیک، می‌تواند باعث ایجاد سوختگی و ناهمواری در سطح پوست شود. بسیاری از افرادی که لیپوماتیک انجام می‌دهند، به متخصصین پلاستیک و زیبایی مراجعه می‌کنند چون بدنشان به دلیل عدم مهارت فردی که این کار را بر ایشان قبلاً انجام داده است، دچار غیرقرینگی می‌شود. این دسته از افراد مجدداً مجبور می‌شوند هزینه‌ی زیادی را برای بهبود وضعیت ظاهری نامناسب بدنشان انجام بدهند.

لیپوماتیک معمولاً در مطب‌ها و کلینیک‌های غیر مجهز انجام می‌شود که فاقد اتاق عمل هستند. در چنین شرایطی خطرات زیادی بیمار را تهدید می‌کند چون لیپوماتیک را با لیپوساکشن انجام می‌دهند و حجم زیادی پلاسما، چربی و خون از بدن فرد خارج می‌شود. در چنین شرایطی باید انتظار آسیب به بافت و خونریزی‌های شدید را داشت. در خیلی از موارد خونریزی آن‌قدر شدید است که ادامه عمل جراحی متوقف می‌شود.  

زمانی که قرار است این روش برای فردی انجام شود، باید حتما متخصص بیهوشی در اتاق عمل حاضر باشد چون در برخی موارد ممکن است بیمار با بی‌حسی موضعی دچار درد شود و نیاز به بی‌هوش کردن فرد باشد، متأسفانه در بسیاری از مراکزی که این کار برای افراد انجام می‌شود، متخصص بیهوشی حضور ندارد نتیجه اینکه با ایجاد درد شدید در بیمار، کار متوقف خواهد شد و به بیمار می‌گویند که این روش پاسخگوی مشکل شما نیست. در خیلی از موارد مراکز غیر معتبر، سهل‌انگاری‌های زیادی انجام می‌دهند. برای مثال، لوازمی را که برای انجام این کار استفاده می‌شود به‌خوبی ضدعفونی نمی‌کنند و نتیجه اینکه عفونت‌های خطرناکی افراد متقاضی این کار را تهدید می‌کند.

روش قدیمی بهتر از روش جدید

آن دسته از افرادی که اصرار دارند برای از بین بردن چربی‌های اضافه از عمل‌ جراحی‌های بسته کمک بگیرند، باید حتماً از جراح متخصص پلاستیک و زیبایی ماهر کمک بگیرند. عمل جراحی لیپوساکشن با وجود قدیمی بودن، نسبت به سایر روش‌ها به‌ویژه لیپوماتیک بهتر است البته به شرطی که بیمار برای این منظور درست انتخاب شود و برای این نوع عمل جراحی مناسب باشد. این دسته از افراد باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشند. افرادی که با رژیم غذایی زیر نظر متخصص وزن کم نمی‌کنند برای این نوع عمل جراحی مناسب هستند.

این روش‌ها بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که چربی‌های موضعی اضافه دارند و برای چاقی‌هایی که حجم بسیار زیادی چربی وجود دارد چندان مناسب نیست. یکی از مزیت‌های این روش، خارج کردن حدود ۱۰ لیتر چربی در یک جلسه است. این نوع عمل جراحی با هدف کاهش سایز انجام می‌شود و کاهش وزن مطرح نیست و افراد نباید با تصور کاهش وزن به این روش روی بیاورند. همچنین افرادی که تمایل برای انجام چنین کاری دارند، باید به این نکته توجه کنند که نتیجه مطلوب از انجام این نوع عمل جراحی در شرایطی ایجاد می‌شود که فرد پوست خوبی (پوست نازک) داشته باشد. این روش برای افرادی که استخوان‌بندی درشتی دارند مناسب نیست.

این عمل جراحی برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند هم مناسب نیست و احتمال عفونت وجود دارد. افرادی که به کم‌خونی مبتلا هستند، در صورت مصرف دارو و کنترل کم‌خونی می‌توانند زیر نظر پزشک متخصص این نوع عمل جراحی را انجام بدهند. بیماران قلبی نباید عمل جراحی لیپوساکشن را انجام بدهند.

آگاهی درباره مراقبت‌های بعد از عمل
افرادی که عمل جراحی به روش لیپوساکشن انجام می‌دهند معمولاً بعد از گذشت سه روز تا دو هفته بهبود پیدا می‌کنند که البته این مسئله از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افرادی که لیپوساکشن انجام می‌دهند دو هفته بعد از انجام این عمل می‌توانند به استخر بروند یا پیاده‌روی کنند همچنین بعد از گذشت یک ماه و به تشخیص پزشک متخصص این دسته از افراد می‌توانند ورزش را شروع کنند. افرادی که این نوع عمل را انجام می‌دهند باید توجه داشته باشند که در صورت ورزش نکردن مداوم و نداشتن رژیم غذایی، چربی‌ها مجدداً برمی‌گردند. یکی از نگرانی‌های بیماران، باقی ماندن جای سوراخ‌هایی است که از آن‌ها چربی خارج شده است، جای سوراخ‌ها را می‌توان با روش‌های مختلفی از بین برد که انتخاب روش بر عهده متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی است. برای از بین بردن جای سوراخ‌ها می‌توان از انواع کرم‌ها، چسب‌های مخصوص، ترمیم با برش‌های کوچک و ... کمک گرفت.


به دنبال بهترین پزشک باشید
برای عمل جراحی زیبایی باید به یکسری نکات توجه کرد و هرگونه بی‌توجهی به این نکات می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.

 برای انتخاب نوع جراحی، گول تبلیغات را نخورید. در حال حاضر تبلیغات زیادی در اینترنت، سایت‌های غیر معتبر و شبکه‌های اجتماعی در رابطه با لیپوماتیک می‌شود که با واقعیت فاصله زیادی دارند.
 به این نکته توجه کنید که هیچ معجزه‌ای در کار نیست و جراحی‌های بسته‌ای که برای کاستن از حجم چربی‌ها انجام می‌شوند، تنها می‌توانند بخش کمی از چربی‌ها را از بین ببرند و با انجام این نوع عمل جراحی انتظار نداشته باشید که تبدیل به شخص دیگری ‌شوید.
 قبل از اینکه تصمیم به انجام این نوع عمل‌های جراحی بگیرید، راه‌های دیگر مثل گرفتن رژیم غذایی زیر نظر متخصص و ورزش کردن زیر نظر مربی را نیز امتحان کنید.
 اگر یک پزشک متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ماهر، به شما گفت که برای انجام این نوع عمل جراحی مناسب نیستید، برای انجام آن اصرار نکنید.
 تصور نکنید که برای کاهش هزینه‌ها هر پزشکی مناسب انجام این کار است، برای انجام این نوع عمل جراحی، حتماً یک پزشک متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ماهر را انتخاب کنید.
 برای انجام این نوع عمل جراحی باید حسابی پرس‌وجو کنید و افرادی را که قبلاً این نوع عمل‌ها را انجام داده‌اند از نزدیک ببینید و به دیدن عکس‌هایی که به‌عنوان تبلیغ انتشار داده می‌شوند، توجه نکنید چون خیلی از این عکس‌ها ساختگی هستند و با واقعیت تفاوت زیادی دارند.
 چنانچه تحت تأثیر مد، می‌خواهید این کار را انجام بدهید، تجدیدنظر کنید چون عمل‌های جراحی‌ بسته، خطر و عوارض مخصوص به خود را دارند.
 اگر یک نفر این کار را انجام داد و نتیجه‌ی خوبی از انجام این عمل گرفت، به این معنا نیست که انجام این نوع عمل برای شما هم مناسب است.
 متخصصین جراحی پلاستیک، محدودیتی برای انجام این نوع عمل جراحی برای آن دسته از افرادی که قصد بارداری دارند نمی‌بینند، بااین‌حال این دسته از افراد در صورت داشتن تصمیم به بارداری، باید حتماً از متخصص زنان و زایمان نیز مشورت بگیرند.

منبع: همشهری


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز