title
کد خبر: 243182
00
ترفندهایی برای بهبود خارش پوست سر

خلاص شدن از خارش پوست سر با یافتن دلیل خارش شروع می‌شود. در این مطلب چند دلیل برای خارش پوست سر همراه با توصیه‌های متخصصان پوست در مورد آنچه می‌تواند باعث تسکین شود، آورده شده است.

به گزارش بهداشت نیوز هنگامی که پوست سر خارش پیدا می‌کند؛ ممکن است احساس کنید که راه درمانی برای آن وجود ندارد، درحالی‌که این‌گونه نیست. به‌طورکلی خلاص شدن از خارش پوست سر با یافتن دلیل خارش شروع می‌شود. در اینجا چند دلیل برای خارش پوست سر همراه با توصیه‌های متخصصان پوست در مورد آنچه که می‌تواند باعث تسکین شود، آورده شده است.

شوره سر و درماتیت سبورئیک

شوره سر از  شایع‌ترین دلایل خارش پوست سر است. پاسخ التهابی بدن به رشد بیش از حد مخمر باعث خارش و پوسته‌پوسته شدن مرتبط با این شرایط می‌شود. دکتر پی لیانگ می‌گوید که مخمر معمولاً روی پوست سر و سایر نواحی مودار بدن زندگی می‌کند، اما مشکل زمانی ایجاد می‌شود که مخمر بیش از حد وجود داشته باشد.

روش رفع آن: برای موارد خفیف، می‌توانید از شامپوهای بدون نسخه حاوی سلنیوم یا روی پیریتیون استفاده کنید - موادی که به کنترل مخمر کمک می‌کنند. برای موارد جدی‌تر، ممکن است به یک شامپو ضدقارچ قوی، کورتیزون موضعی یا فوم دارویی، محلول، کرم یا پماد نیاز داشته باشید.

واکنش به یک محصول مراقبت از مو

خارش، خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست سر می‌تواند به شما هشدار دهد که بادی از مواد شست و شوی بهتری استفاده کنید. ارتباط مقداری شامپو با پوست سر می‌تواند باعث تحریک شدن آن شود.

اگر بثورات پوستی و خارش پوست سر دارید، ممکن است تحت شرایطی به نام درماتیت تماسی آلرژیک قرار داشته باشید. این امر در بین افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند رایج است. اغلب مقصر ماده‌ای در رنگ به نام پارافنیلن دی آمین (PPD) است که در رنگ موهای سیاه یافت می‌شود.

همچنین ممکن است به شامپو، نرم‌کننده یا سایر محصولاتی که پوست سر شما را لمس می‌کند، حساسیت داشته باشید. اگر این‌طور باشد، احتمالاً روی پوست سر و هر پوست دیگری که محصول با آن تماس می‌گیرد، راش خارش‌دار خواهید داشت.

روش رفع آن: برای متوقف کردن خارش، باید استفاده از محصولی که باعث واکنش شده است را متوقف کنید. اگر در پیداکردن آن مشکل دارید، از یک متخصص پوست می‌تواند کمک بگیرید.

کهیر

کهیرها برآمدگی‌های قرمز، برجسته و بسیار خارش‌دار هستند که می‌توانند در هرجایی از پوست، از جمله پوست سر ایجاد شوند. کهیر در عرض چند ساعت ظاهر می‌شود و می‌رود. گاهی کهیر از بین می‌رود و برمی‌گردد. اگر کهیر بیش از ۶ هفته بیاید و از بین برود، کهیر مزمن (طولانی‌مدت) نامیده می‌شود.

روش رفع آن: کهیر اغلب خودبه‌خود از بین می‌رود، اما اگر طولانی‌مدت باشد، درمان می‌تواند کمک‌کننده باشد. متخصصان پوست معمولاً می‌توانند به خوبی کهیر را درمان کنند.

شپش سر

اگرچه اکثر مردم وقتی در مورد شپش سر می‌شنوند به بچه‌های مدرسه فکر می‌کنند، اما آنها می‌توانند به پوست سر هرکسی حمله کنند. دکتر پی لیانگ می‌گوید شپش‌ها موهای تمیز را ترجیح می‌دهند، بنابراین داشتن یک مورد شپش سر به این معنی نیست که بهداشت ضعیفی دارید.

اگر دقت کنید، می‌توانید دانه‌های ریز را ببینید که به تک‌تک رشته‌های مو متصل شده‌اند. آنها کمی شبیه شوره سر هستند، اما به‌راحتی از بین نمی‌روند زیرا به ساقه مو چسبانده شده‌اند.

روش رفع آن: می‌توانید شپش سر را با شامپوهای بدون نسخه حاوی حشره‌کش پیرترین یا پرمترین درمان کنید.

دکتر پی لیانگ هشدار می‌دهد: هر فرمول شامپوی شپش سر پروتکل درمانی خاص خود را دارد. برای خلاص شدن از شر شپش باید دقیقاً دستورالعمل‌های روی جعبه را دنبال کنید.

گال

گال معمولاً توسط یک حشره کوچک به نام کنه، بر روی پوست انسان خارش ایجاد می‌کند. اگر این کنه‌ها در پوست سر فرو بروند، پوست سر می‌تواند کاملاً خارش پیدا کند. خارش شایع‌ترین علامت گال است و می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که شما را در شب بیدار نگه دارد.

روش رفع آن: برای اطمینان از ابتلا به گال، باید به پزشک مراقبت‌های اولیه یا یک متخصص پوست مراجعه کنید. اگر گال دارید، به درمان نیاز خواهید داشت که فقط با تجویز پزشک امکان‌پذیر خواهد بود.

کرم حلقوی پوست سر

کرم حلقوی ناشی از کرم نیست بلکه ناشی از قارچ است. اگر روی پوست سرتان کرم حلقوی ایجاد شود، احتمالاً یک جوش قرمز و شدید خارش‌دار مشاهده خواهید کرد.

روش رفع آن: برای تسکین، به تشخیص و درمان دقیق کرم حلقوی نیاز دارید. درمان کرم حلقوی روی پوست سر نیاز به تجویز دارو دارد، بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید. متخصصان پوست معمولاً توانایی درمان کرم حلقوی دارند، بنابراین مراجعه به یک متخصص پوست می‌تواند مفید واقع شود.

پسوریازیس پوست سر

این یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث ایجاد لکه‌های برجسته، قرمز و پوسته‌پوسته شدن سر می‌شود. شما نمی‌توانید پسوریازیس را از افراد دیگر دریافت کنید. کارشناسان درک دقیقی از علت این اختلال پوستی ندارند، اما اگر فردی در خانواده شما به آن مبتلا باشد، احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

روش رفع آن: دکتر پی لیانگ توصیه می‌کند برای کنترل پسوریازیس پوست سر، شامپوهای دارویی بدون نسخه حاوی قطران زغال‌سنگ یا اسید سالیسیلیک را امتحان کنید. اگر این‌ها جواب نداد، به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک معمولاً می‌تواند شامپوهای قوی‌تر و کورتیزون موضعی را تجویز کند.

درماتیت آتوپیک

اگر نوعی اگزما به نام درماتیت آتوپیک (AD) دارید، می‌تواند روی پوست سر شما ایجاد شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، می‌توانید قرمزی و پوسته‌پوسته شدن روی پوست سر را مشاهده کنید. برخی افراد می‌گویند که پوست سرشان می‌سوزد و پوست سر اغلب خارش دارد.

روش رفع آن: درمان AD می‌تواند باعث تسکین شود. ازآنجایی‌که پوست روی سر با پوست سایر نقاط بدن شما متفاوت است، بهتر است برای برنامه درمانی به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

مشکل عصبی

خارش شدید پوست سر بدون علائم جوش یا واکنش پوستی دیگر می‌تواند نشانه‌ای از مشکل عصبی باشد. پزشک ممکن است بگوید شما نوروپاتی (neu-rop-ah-thie) دارید. این اصطلاح پزشکی برای مشکل در امتداد عصب به دلیل  بیماری، آسیب و ناهنجاری در عملکرد عصبی است. بیماری‌هایی که می‌توانند بر اعصاب شما تأثیر بگذارند عبارت‌اند از؛ زونا و دیابت.

جای زخم می‌تواند به اعصاب آسیب برساند. اگر ریزش مو دارید که باعث ایجاد جای زخم عمیق شده است، ممکن است این به اعصاب شما آسیب رسانده باشد. این آسیب می‌تواند باعث خارش پوست سر شود.

روش رفع آن: یک متخصص پوست می‌تواند ریشه مشکل را پیدا کند.

سرطان پوست

اگر سرطان پوست روی پوست سر شما ایجاد شود، ممکن است خارش داشته باشد.

روش رفع آن: یک متخصص پوست باید حتماً پوست سر را معاینه کند. پزشکان در تشخیص سرطان پوست تخصص دارند و می‌توانند به شما بگویند که آیا نیاز به آزمایش سرطان پوست دارید یا چیز دیگری ممکن است باعث خارش شود.

واکنش‌های آلرژیک

رنگ مو، اگزما و درماتیت آتوپیک از دیگر علل کمتر شایع خارش سر هستند.

روش رفع آن: اگر بتوانید ماده شیمیایی که به آن حساسیت دارید را شناسایی کرده و از آن اجتناب کنید، واکنش‌های آلرژیک معمولاً خودبه‌خود از بین می‌روند.

 
منبع: خبرآنلاین

مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز