title
کد خبر: 242091
00
علت‌های مختلف ریزش مو در مردان

اغلب آقایان قبل از رسیدن به ۵۰ سالگی دچار ریزش مو می‌شوند؛ البته می‌توان ریزش موی مردان را با مراقبت از مو، رژیم غذایی سالم و مراجعه به متخصص درمان کرد.

به گزارش بهداشت نیوز تصورات زیادی در مورد عواملی که باعث ریزش مو در مردان می‌شود، وجود دارد این تصورات اغلب می‌تواند برای افرادی که از مشکل ریزش مو رنج می‌برند، گیج‌کننده باشد و این خیلی اهمیت دارد که هر مردی قبل از گشتن به دنبال راه علاج، دلیل ریزش موهایش را پیدا کند. برای کمک به مردانی که مشکل ریزش مو دارند، در این مطلب دلایل اصلی ریزش مو را توضیح داده ایم و برخی شایعات در مورد این‌که چرا مردان مشکل ریزش مو دارند را نیز، برطرف کرده همچنین روش‌های درمان این مشکل آزاردهنده مردان رانیز بیان کرده‌ایم.

ریزش مو در مردان علت و درمان 

علل اصلی و مهم ریزش مو در مردان و ۳ الگو یا مدل ریزش موی مردان شامل موارد زیر است:

ژنتیک

در اکثر موارد،علت ریزش مو در مردان، ریزش موی آندورژنتیک یا الگوی ریزش مردانه است موی مردان به طور طبیعی، درست بعد از رسیدن به سن بلوغ شروع به کم پشت شدن می‌کند، هر چقدر سن مرد بالاتر می‌رود، این روند ادامه پیدا می‌کند و در حدود ۲۰ درصد از مردان، نزدیک به بیست سالگی، نشانه‌هایی از ریزش مو را نشان می‌دهند. این رقم در چهل سالگی به ۴۰درصد و در پنجاه سالگی به ۵۰درصد می‌رسد. سه عامل به الگوی ریزش مردانه ربط دارند، ژن، هورمون، زمان.

اگرچه الگوی ریزش مردانه به طور ژنتیکی از یکی از والدین به ارث رسیده است، هنوز ثابت نشده است که این ژن کچلی چگونه منتقل شده است برای مثال ممکن است یکی از افراد خانواده مشکل کچلی داشته باشد، در حالی که دیگری موهای خیلی پرپشتی دارد. این احتمال وجود دارد،، که شما ناقل ژن کچلی باشید ولی خودتان این مشکل را نداشته باشیدهم چنین این احتمال که شما استعداد کچلی را بیشتر از سمت مادر نسبت به سمت پدر به ارث برده باشید نیز، مورد قبول است. مهم است که به یاد داشته باشید،که ژن کچلی به تنهایی نمی‌تواند موجب ریزش مو در شما شود، وجود هورمون‌ها و گذشت زمان، چیزهایی هستند، که به ژن، این قابلیت را می‌دهد تا خودی نشان دهد.

علت ریزش موی مردان و درمان آن 

هورمون‌ها

دی هیدرو تستسترون یا DHT هورمونی،در رابطه با تستسترون است، که مسئول راه‌اندازی روند کچلی است و این هورمون زمانی به وجود می‌آید،که تستسترون نسبت به آنزیم آلفا ردوکتاز پنج واکنش نشان می‌دهد زمانی که فولیکول‌های مو،در معرض DHT قرار می‌گیرند، شروع به کوچک شدن می‌کنند مویی که از این فولیکول‌ها رشد می‌کنند، نازک و کوتاه‌تر است و بعد از گذشت مدتی، رشد تمامی موهایی که از این فولیکول‌ها به وجود آمده اند، متوقف می‌شود.مردان، معمولا زمانی متوجه ریزش موهایشان می‌شوند که، بیش از نیمی از موها در یک ناحیه ی مشخص در معرض DHT قرار گرفته اند. 

زمان

اثر گذاری DHT، بر روی فولیکول‌های مو یک شبِ اتفاق نمی‌افتد مدت زمانی طول می‌کشد، تا این هورمون بر روی فولیکول مو تاثیر کند و اثر خودش را نشان دهد، میزان وجود DHT، ژن شخص، و سن همگی به این‌که ریزش مو چه قدر سریع اتفاق می‌افتد، ربط دارند. مردان با ریزش موی شدید، قسمت بیشتر موهایشان را قبل از ۳۰ سالگی از دست می‌دهند، در حالی که بقیه مردان تا اواخر ۳۰ یا ۴۰ سالگی مشکلی نمی‌بینند به طور کلی، کسانی که مشکل الگوی ریزش مردانه دارند، متوجه دوره‌های ریزش موی آهسته یا سریع و یا دورانی اصلا بدون ریزش مو، خواهند شد.

ریزش مردانه با سیستم الگوی نوروود

این یک سیستم برای کمک به بخش بندی ریزش موی ژنتیکی در مردان است، این سیستم به طور ساده، مراحل مختلف الگوی ریزش مردانه را نشان می‌دهد. سیستم، دو طرح اساسی و اصلی از ریزش مو دارد، یکی که از شقیقه شروع می‌شود، و یکی دیگر که از فرق سر شروع می‌شود. تصوراتی در مورد دلایل و عوامل موثر ریزش مو در مردان: کدام واقعیت کدام شایعه؟ اکنون که ما دلایل ریزش مو در مردان را طرح‌ریزی کرده‌ایم، می‌توانیم هر گونه باور غلط یا شایعه را رد کنیم. 

گردش خون ضعیف

گردش خون ضعیف در سر، علت ریزش موی مردان نیست اگر اینگونه بود، موی پیوند زده شده هرگز رشد نمی‌کرد، همان‌طور که می‌توانید در نتایج قبلی پیوند مو را ببینید، در بیشتر مواقع موی پیوند زده شده، رشد کرده است.

کلاه و کلاه ایمنی

پوشیدن کلاه معمولا، اگر تنگ نباشد و موجب اصطکاک نشود، باعث ریزش مو نمی‌شود این تصور به این دلیل می‌تواند به وجود آمده باشد که بیشتر مردانی که مشکل ریزش مو دارند، کلاه بر سر می‌گذارند ولی حقیقت ندارد.

بهداشت ضعیف پوست سر

این فرضیه به وسیله هیچ شواهد علمی ثابت نشده است و اگر این گونه بود، کسانی که در کشورهای فقیرتر زندگی می‌کنند، جایی که شستشو کمتر رایج است، باید همگی کچل باشند. همچنین می‌تواند، به این معنی نیز باشد، افرادی که در یک نقطه از سر مشکل ریزش مو دارند، برنامه‌ریزی کرده‌اند که به آن قسمت از سر آب و شامپو نزنند، که البته غیر ممکن است.

بهداشت بیش از حد پوست سر

همانند بهداشت ضعیف پوست سر، این نیز حقیقت ندارد ریزش مو در مردان،حتی قبل از این‌که شستشوی سر و استفاده از شامپو به طور منظم به عنوان یک کار معمولی جا بیفتد، نیز وجود داشته است و هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند از زمانی که مردان شروع به شستن موهایشان به طور دائم کرده اند، تعداد افرادی که از مشکل ریزش مو رنج می‌برند، افزایش پیدا کرده است.

استفاده دائمی از سشوار

استفاده از سشوار به طور نادرست، ممکن است موجب سوختن مو و افتادن آن شود به غیر از موارد خیلی شدید، موی جدیدی از فولیکول رشد می‌کند و جایگزین موی سوخته می‌شود.

اضطراب

اضطراب می‌تواند باعث ریزش مو شود، ولی این باور وجود دارد که کسی بدون وجود ژنِ الگوی ریزش مردانه، نمی‌تواند به دلیل اضطراب ریزش مو داشته باشد اضطراب می‌تواند، موجب نوعی از ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم شود، ولی این نوع ریزش، مانند الگوی ریزش موی مردانه برگشت ناپذیر نیست.

مشکلات تیروئید

تیروئید شما، ممکن است نسبتا کوچک باشد، ولی تیروئد، کمک رسان اصلی برای عملکردهای متابولیک بدن شما است.هیپوتیروئید یک مشکل رایج و روشن است که نشان می‌دهد تیروئید شما کم کار است، که می‌تواند موجب انواع گوناگونی از مشکلات سلامتی شود. (مانند سرطان)

عفونت‌ها

موارد خیلی زیادی از عفونت‌ها هستند، که به ریزش مو ربط داده شده اند، که یکی از آنها عفونت قارچی است.گران نباشید، برخلاف اسمش هیچ کرمی در کار نیست، ولی قارچ‌هایی هستند، که نسبتا می‌توانند در هر جایی از بدن مانند پوست کف سر رشد کنند و باعث ریزش موی سر در قسمت‌هایی شوند.

رژیم غذایی ضعیف

اینکه رژیم غذایی ضعیف، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مختلف و از جمله موی ضعیف شود، اصلا پنهان نیست همچنان که روزنامه دیلی میل انگلستان اشاره کرده است، مو از پروتئین ساخته شده است، پس اگر هیچ پروتئینی در رژیم غذاییتان نیست، این خبر بدی است. ریزش مو همچنین می‌تواند نشانه کمبود آهن یا ویتامین C باشد.

درمان ریزش مو مردان

داروهای درمان ریزش موی سر مردان

در حالی که بسیاری از داروها به هدفی که برای آن استفاده می‌شوند، می‌رسند، عوارض جانبی‌ای نیز دارند، که ریزش مو یکی از آنها است. Everyday health موارد مختلفی از داروها را نام برده که باعث ریزش مو می‌شوند مانند، رقیق کننده‌های خون، داروهای تپش قلب و ضد افسردگی.

روش های درمان برای ریزش موی مردان

۱. داروها

( توصیه می‌شود حتما با مشورت پزشک مصرف شود تا عوارضی مثل تشدید ریزش مو نداشته باشد)

اداره کل غذا و داروی آمریکا دو دارو برای درمان الگوی طاسی مردان، را تائید کرده است:

مینوکسیدول(روگین): روگین به صورت مایع و فوم روی پیشخوان‌ها موجود است برای رویش مو و جلوگیری از ریزش مو،روزی دوبار روی پوست سر استفاده کنید.

فیناستراید: فیناستراید، به صورت قرص است و دوبار در روز مصرف می‌شود این دارو،فقط با تجویز دکتر قابل خریداری است. در مورد هر دوی این داروها، ممکن است یک سال طول بکشد تا نتیجه دیده شود، و شما باید مدام از این داروها استفاده کنید، تا آثار آن باقی بماند.

۲. کاشت مو بهترین روش درمان ریزش مو

دو مرحله مهم در کاشت مو، کاشت فولیکول و برداشت فولیکول مو هستند.

کاشت فولیکول مو(FUT): این روش سنتی‌تر است و در آن قسمتی از پوست پشت سر،در جایی که تعداد زیادی مو وجود دارد، برداشته می‌شود و موها دوباره در قسمت‌هایی از سر که ریزش مو دارند، قرار داده می‌شود.

برداشت فولیکول مو(FUE):در این روش،فولیکول مو مستقیما از پوست کف سر برداشته می‌شود و روی قسمت‌های بدون موی سر کاشته می‌شود.

نکته مهم: برای انجام کاشت مو حتما به مراکز تخصصی و تایید شده مراجعه کنید.

۳.لیزر درمانی

لیزر درمانی،به عنوان روشی شناخته شده است که تورم در فولیکول‌های مو را که باعث توقف رشد مو شده است، کاهش می‌دهد. تحقیقات کمی بر روی اثر گذاری لیزر، بر روی ریزش مو انجام شده است،ولی تحقیقی در سال ۲۰۱۶ نشان داده است، که لیزر درمانی در حد کم، برای درمان الگوی ریزش مردانه، بی‌خطر و تاثیر گذار است که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۴. سیگار را ترک کنید

اگر شما سیگاری هستید، احتمالا در مورد تمام آثار منفی‌ای که سیگار کشیدن بر روی سلامتی شما دارد، شنیده‌اید اما آیا می دانید که سیگار کشیدن، باعث ریزش مو در قسمت بالای چروک‌های صورت و خاکستری شدن زودرس موها می‌شود؟ تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه‌ای بین سیگار کشیدن و ریزش مو وجود دارد اگر می‌خواهید از طاس شدن خود جلوگیری کنید، ترک سیگار ایده ی خوبی به نظر می‌رسد.

۵. ماساژ پوست سر

ماساژ سر، نه تنها حسی فوق العاده است، بلکه به حل ریزش مو هم کمک می‌کند ماساژ پوست سر، فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند در یک تحقیق کوچک، مردان ژاپنی سالم، که برای مدت ۲۴ هفته، ۴ دقیقه در روز، ماساژ پوست سر گرفته اند، در آخر موهای ضخیم تری داشتند.

۶. روغن ها

شواهدی موجود است،که روغن نعنا به رشد مو کمک می‌کند روغن رزماری نیز،به طور سنتی برای افزایش چرخش خون در پوست سر استفاده می‌شده است طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۳، عصاره برگ رزماری، رویش مجدد مو در موش‌ها را سریع‌تر می‌کند. روغن نارگیل، روغن کرچک، و روغن زیتون نیز خیلی پیشنهاد می‌شوند، ولی تحقیقات درباره فواید آنها، بر رویش مو محدود است.

۷. یک رژیم متعادل

یک رژیم متعادل خوب، می‌تواند موهای شما را در بهترین حالت خود قرار دهد مطمئن شوید که رژیم شما شامل انواع سبزیجات، میوه، گندم کامل، چربی‌های غیر اشباع و پروتئین‌های کم چرب است و ورودی شیرینی به بدن خود را محدود کنید؛ ویتامین‌ها و موادهای معدنی، به خصوصی، نیز به سلامت موی شما ارتباط دارند.

سعی کنید، این نوع از غذاها را وارد رژیم غذاییتان کنید غذاهای غنی از آهن، مانند گوشت گاو کم چربی، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، گندم‌های غنی شده با آهن، و تخم مرغ.
غذاهای سرشار از اسید چرب امگا۳، مانند سالمون، ماهی خالدار، ماهی تن، بذر کتان، زرده تخم مرغ، شاهدانه و گردو.
غذاهایی با پروتئین بالا:به طور مثال تخم مرغ، گوشت‌های کم چربی، غذاهای دریایی.

۸. نخل اره ای

نخل اره ای گیاهی است که توت‌های‌ریزی دارد و اغلب بخشی از درمانی است که برای پروستات بزرگ شده استفاده می‌شود در حالی که تحقیقات در مورد اثر نخل ارهای برای درمان ریزش مو خیلی محدود است، یک تحقیق، آثار مثبتی بر روی مردانی که با فرمول موضعی درمان شده‌اند، نشان داده است.

۹. بیوتین

بیوتین یک ویتامین است که به طور طبیعی در این غذاها یافت می‌شود: آجیل ها- سیب زمینی شیرین- تخم مرغ- پیاز و جو دو سر ؛ شواهدی وجود دارد،که مصرف مکمل‌های بیوتین، شدت ریزش مو را کاهش می‌دهد، ولی بیشتر تحقیقات بر روی زنان انجام شده است.

۱۰. آب پیاز

تحقیقات در سال ۲۰۰۲،نشان می‌دهد که استفاده آب پیاز،به عنوان درمان موضعی در افرادی که ریزش موی تکه تکه در ناحیه‌های مخلتف دارند،نسبت به آب شیر نتیجه شگفت انگیزتری در رشد مجدد مو دارد.

۱۱. بهیرنگراج

بهیرنگراج، که آفتابگردان تقلبی نیز نامیده می‌شود، از تیره آفتابگردان است که در طب سنتی هندی (آیو وردا) به عنوان گیاهی که موجب رشد مو می‌شود، شهرت دارد تحقیقات بر روی موش‌ها، نشان داده است که عصاره گیاه،نسبت به ماینوکسیدول اثر بهتری بر رشد مجدد مو داشته است اگرچه، برای تائید این آثار بر روی انسان، تحقیقات بیشتری نیاز است.

۱۲. چای سبز

یکی دیگر از درمان‌های گیاهی که مدعی درمان ریزش مو است، چای سبز است. یک تحقیق بر روی موش‌های مرکب پلی فنولیکی، نشان داده است،که چای سبز یک درمان طبیعی برای درمان ریزش مو است، ولی هیچ تحقیقات انسانی برای تائید این آثار انجام نشده است.

۱۳. گل بامیه

ختمی چینی در هند به طور وسیع برای رشد مو داد و ستد می‌شود تحقیقات بر روی موش‌ها آثار مثبتی نشان داده است، ولی هیچ تحقیقی بر روی انسان انجام نشده است.

۱۴. با موهایتان ملایم رفتار کنید

سعی کنید هنگام شانه زدن و فرم دادن به موهایتان، تا می‌توانید ملایم باشید پیچ و تاب دادن موها و محکم کشیدن موها به طور مداوم، می‌تواند منجر به ریزش مو شود.اگر در مورد ریزش مو نگران هستید از موارد زیر اجتناب می‌کنید:

  • مدل موهای سفت مانند، گیس بافت، بافت کف سر، بافتن مو و دم خرگوشی
  • درمان‌هایی با روغن داغ
  • مواد شیمیایی مورد استفاده،برای فر کردن دائم و صاف کردن مو
  • اتوهای داغ فر یا صاف کننده
  • دکلره کردن موهایتان

اگر مجبورید از مواد شیمیایی یا سفیدکننده بر روی موهای خود استفاده کنید، حتما از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید و این کار را خودتان در منزل انجام ندهید.

۱۵. آزمایش بدهید

در کنار ژنتیک، چندین شرایط پزشکی وجود دارد، که می‌توانند موجب ریزش مو شوند شما می‌توانید با درمان این شرایط پنهان، ریزش موهایتان را مدیریت کنید. شرایط زیر می‌توانند موجب ریزش مو شوند:

دیابت

سل جلدی

بیماری لیکن(پیدا شدن لکه بر روی پوست بدن)

سارکوئیدوز(پیدا شدن زخم و آماس در ریه و پوست و استخوان)

پسوریازیس پوست سر( بر اثر خارش پوست سر)

ریزش مو به صورت تکه ای

مشکلات تیروئید

اختلالات خوراکی( به دلیل تغذیه ضعیف)

کم خونی و فقر آهن

اختلال کشیدن مو که به عنوان سندروم کندن مو بر اثر فشار روانی شناخته می‌شود.

بیماری سلیاک

سفلیس( بر اثر عفونت جنسی)

اگر هر کدام از این شرایط را دارید، یا در کنار ریزش مو، نشانه‌های دیگری نیز دارید، حتما با پزشک مو مشاوره کنید و درمان مورد احتیاج خود را بگیرید،با بهتر شدن وضعیتتان، شرایط ریزش موهایتان هم بهتر می‌شود.

۱۶. اضطرابتان را کاهش دهید

اضطراب، واقعا مشکلاتی در بدن شما به وجود می‌آورد که موی شما نیز شامل آن می‌شود ریزش مو،می تواند بر اثر یک زندگی پراضطراب باشد.

راهکارهایی برای کاهش اضطراب:

تمرین منظم
گوش دادن به موسیقی
یوگا و مدیتیشن(تفکر عمیق)
خواب کافی، نیز خیلی ضروری است.

۱۷. داروهایتان را متوقف کنید، یا تغییر دهید

بعضی درمان‌ها، به خصوصی منجر به ریزش مو می‌شوند، مانند:

شیمی درمانی و پرتو درمانی
رقیق کننده‌های خون
داروهای درمان افسردگی
داروهای درمان فشار بالا
داروهای قلبی
داروهای درمان نقرس
ایزوترتینوئین(آکوتان) درمان آکنه

منبع: ایسنا


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز