title
کد خبر: 239331
00
بیش از ۴۰ نوع  بیماری با روش پیوند مغز استخوان درمان می شود

رییس بخش پیوند معز استخوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: روش پیوند مغز استخوان برای درمان بیش از ۴۰ نوع بیماری موثر است و در سال گذشته ۴۴ بیمار در این مرکز تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفتند.  

به گزارش بهداشت نیوز، ٢٩دکتر علی قاسمی، در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه نخستین عمل پیوند مغز استخوان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ١٣٩١ انجام شده است. خاطر نشان کرد: این مرکز چهارمین مرکز پیوند مغز استخوان در حوزه بالغین و سومین مرکز پیوند مغز استخوان کودکان در کشور محسوب می شود.

رییس بیمارستان کودکان دکتر شیخ با اشاره به اینکه پیوند مغز استخوان درمانی است که در بسیاری از  بیماری ها کاربرد دارد، تصریح کرد: بیش از ۴۰ نوع بیماری را می توان با این روش درمان کرد و به صورت مدون در کتب علمی به این روش اشاره شده است.

وی گفت: این روش درمانی به دو شکل آتولوگ و آلوژنیک انجام می شود؛ در آتولوگ از خود فرد فرد سلول های درمانی را می گیرند و طی فرایند شیمی درمانی به خود فرد باز می گردانند  اما در برخی از مواقع مغز استخوان بیمار معیوب است و نیاز به دریافت مغز استخوان وجود دارد که به این روش آلوژنیک می گویند.

دکتر قاسمی با بیان اینکه پیوند مغز استخوان آلوژنیک  می تواند از خواهر، برادر،  پدر و  مادر از اقوام درجه دوم و بند ناف باشد، گفت: خوشبختانه میزان بقای این روش درمانی در کل بیماران ٧۵ درصد است و بیماران زیادی با این روش درمانی نجات یافتند.

وی با اشاره به اینکه روش درمانی آتولوگ از روش درمانی آلوژنیک عوارض کمتری دارد، عنوان کرد: جدا سازی بخش پیوند مغز استخوان اطفال و بالغین و اختصاص فضای بیشتر به این حوزه  زمینه را برای ارایه خدمات گسترده تر فراهم می کند.

به زودی دو دستگاه دیالیز به فرایند خدمت رسانی بیمارستان دکتر شیخ افزوده می شود.

رئیس بیمارستان دکتر شیخ مشهد  ابراز کرد: به همت خیرین دو دستگاه دیالیز جدید برای بیمارستان دکتر شیخ خریداری شده است که فرایند دیالیز به شکل کم عارضه تری برای بیماران ارائه خواهد شد.

دکتر قاسمی، با اشاره به اینکه دو دستگاه دیالیز جدید روند ارایه خدمت را به بیماران با سهولت بیشتری همراه خواهد کرد، گفت: خوشبختانه در طی یک سال گذشته فضای فیزیکی  بیمارستان دکتر شیخ رشد کرده است و زمینه را برای خدمت بهتری به بیماران فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه بخش های بیمارستان نیز  بهینه سازی شده است، عنوان کرد: بخش کرونا اطفال نیز در دوران پاندمی راه اندازی شده است و در حال حاضر نیز مواردی از بستری کرونا  در این مرکز درمانی وجود دارد.

دکتر قاسمی با اشاره به اینکه این بیمارستان تنها مرکز فوق تخصصی  ارایه کننده خدمات درمانی سرطان خون کودکان در  شمال شرق  کشور است که به استان های مجاور و کشورهای همسایه خدمت ارایه می دهد، گفت: امسال برای اولین بار مصوبه جذب دانشجوی فوق تخصصی هماتولوژی صادر شده است که در این صورت خدمت رسانی با کیفیت و کمیت بهتری به بیماران ارایه می شود.

وی تاکید کرد: تجهیز بیمارستان به دستگاه سی تی اسکن با همت خیرین و حمایت دانشگاه و بهره گیری هر چه بیشتر از توانمندی شورای مشارکت های مردمی از جمله برنامه پیش رو بیمارستان دکتر شیخ برای ارتقا کیفی خدمات و تکریم ارباب رجوع است.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز