title
کد خبر: 237227
00
با این ترفندها کودک تان را از آزار جنسی نجات دهید

کودکان موجودات معصومی هستند که در جامعه با تهدیدات متعددی رو به رو شده و به همین دلیل باید تحت آموزش و حمایت قرار گیرند. یکی از حیاتی ترین موارد آموزشی برای کودکان این است که در  مورد ایمنی بدن خود و راه های حفاظت در برابر تهدیدات، موارد مورد نیاز را آموخته و مرزهای اطرافیانشان را بشناسند.

به گزارش بهداشت نیوز، تهدیدات متعددی می تواند یک کودک را در جامعه و محیط خارج از خانواده تهدید کند و متاسفانه در گاهی موارد خاص این تهدیدات از سوی نزدیکان یک کودک رخ می دهد که والدین وی هیچ گاه تصور وجود خطر از سوی آن فرد را نمی کنند. به همین دلیل آگاه سازی کودکان با اطلاعات لازم می تواند به آنها کمک کند موقعیت های ناامن را تشخیص داده و از خود در برابر سوء استفاده دفاع کنند.

دکتر شالون نینو، یکی از پژوهشگران آکادمی اطفال آمریکا در این رابطه می گوید: کودکان و نوجوانانی که احساس می کنند کنترل بدن خود را در دست دارند، کمتر طعمه سوء استفاده کنندگان جنسی می شوند و اگر هم مورد سوء استفاده قرار بگیرند، به احتمال زیاد به یک بزرگسال مورد اعتماد می گویند. این عمل می تواند در متوقف کردن تهدید و متعاقبا کمک به آنها برای بهبودی از این تجربه دردناک مفید باشد.

متاسفانه آمارهای بین المللی نشان می دهد: از هر ۳ دختر ۱ نفر و از هر ۲۰ پسر ۱ نفر تا سن ۱۷ سالگی آزار یا تجاوز جنسی را تجربه خواهند کرد.

متخصصین این حوزه به والدین توصیه می‌کند که نام‌ های مناسب و مودبانه همه اعضای بدن از جمله اندام تناسلی را به فرزندان خود بیاموزند. به خاطر داشته باشید ساختن نام جعلی برای اعضای بدن ممکن است موجب گیج شدن کودک شده و این تصور را ایجاد کند که آن ها بد یا یک راز هستند.

به فرزندتان بیاموزید که کدام قسمت های بدن آن ها خصوصی هستند و هیچ شخصی به جز مادر و پدر در موارد خاص اجازه لمس و دیدن ان را ندارد. بهترین توضیح برای این بخش ها که کودکان آن را درک کنند این است که به وی بگویید ابخش های خصوصی شامل قسمت هایی از بدن آنها می شود که با لباس شنا پوشیده شده و همچنین لب و دهان آن ها نیز نباید توسط کسی لمس شود. برای بچه ها مهم است که بدانند این مکان ها را نباید بدون اجازه آنها لمس کرده یا به آنها نگاه کرد.

به یاد داشته باشید هیچگاه محبت را به کودکتان تحمیل نکنید و زمانی که فرزندانتان نمی خواهند مادربزرگ یا پدربزرگ یا فردی از اطرافیانش وی را در آغوش گرفته یا ببوسند، وی را مجبور به این کار نکنید زیرا در صورت تکرار این موضوع، شرایط برای وی عادی شده و در مقابل غریبه ای که می خواهد به زور وی را در آغوش گرفته و ببوسد مقاومت نکرده و آن را عادی می داند.

توصیه می شود به کودک خود راه هایی را برای نشان دادن محبت و احترام بیاموزید که شامل هیچ لمسی نمی شود.

به کودکان بیاموزید که هیچ کس بدون اجازه وی نباید به اندام های خصوصی آن ها نگاه یا آن را لمس کند و همچنین وی نیز نباید این کار را در برابر دیگران انجام دهد. به کودکتان اعتماد به نفس کافی برای نه گفتن به خواسته های دیگران را داده و به وی بیاموزید در شرایطی که مطلوبش نیست، مخالفت خود را صراحتا عنوان کند.

 به فرزند خود یادآوری کنید که همیشه مشکلات خود را به والدین در وهله نخست و سپس به سایر بزرگسال مورد اعتماد بگوید. این موضوع به ویژه اگر کسی به اندام خصوصی آنها دست زد یا به هر طریقی باعث ناراحتی او شد، دارای اهمیت است و کودک نباید به دلیل ترس یا شرم موضوع را مخفی نگهدارد. در این رابطه مهم است که به فرزندان خود اطمینان دهید که اگر به شما در مورد لمس های غیر عادی دیگران بگویند به آنها گوش خواهید داد و آنها را باور خواهید کرد.

به طور جدی توصیه می شود، محتوای تصویری و مجازی کودکان را تحت نظر قرار داده و بازی‌ های ویدیویی، فیلم ‌ها و  برنامه های تلویزیون که وی را در معرض قرار گرفتن محتوای جنسی یا خشونت قرار می دهد، از وی دور نگهدارید.

فرزندان شما ممکن است رفتارهای جنسی بزرگسالان را در فضای مجازی ببینند و ممکن است به شما نگویند که این اتفاق افتاده است. بهتر است فعالیت کودک در اینترنت را کنترل کرده و وی را در این دنیای غیر قابل کنترل رها نکرده و این اطلاعات را به طور منظم با فرزندان خود مرور کنید.

در خاتمه هیچ گاه شرایط را به گونه ای ایجاد نکنید که کودک شما از ترس واکنش و رفتارتان، حقایق را به شما نگوید. به عنوان والدین و بر اساس آنچه که برای سن کودک مناسب است، همیشه منتظر طرح سؤال از سوی کودکتان باشید و به این سوالات به طور منطقی و متناسب با سن وی پاسخ دهید.
منبع: سیناپرس


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز