title
کد خبر: 231944
00
پیشاپیش سلامت مردم خودمان را  به حراج نگذاریم/در بالاترین سطوح پیگیر رفع مشکلات جامعه پزشکی هستم

دکتر محمد رئیس زاده در نشست هماهنگی روسای نظام پزشکی سه استان شمالی مازندران گیلان و گلستان گفت: مسولین تولیت سلامت ببینند با جامعه‌ی پزشکی چه رفتاری داشته اند که  شیب مهاجرت رو به بالا می رود و این شیب نگران کننده به سمت متخصص و فوق تخصص سوق پیدا می کند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر رییس زاده در خصوص رعایت اخلاق حرفه ای پزشکی گفت: نکته‌ای که بسیار مهم می باشد الگو گیری از افراد بزرگی امثال استاد فقید دکتر مسلم بهادری است که هیچ گاه از چارچوب اخلاق حرفه‌ای و پزشکی  و آن وزین بودن رشته‌ ای شان خارج نشدند و به همین دلیل است که همواره مورد احترام و اعتماد بودند چون تعهد حرفه‌ای خودشان را هیچ وقت فدای تلاطم ها نکرده ‌اند و به همین دلیل است که نام بزرگانی چون دکتر مسلم بهادری ، دکتر یلدا ، دکتر فرخ سعیدی در تاریخ ماندگار و جاودانه خواهد بود.
 

نگران قداست و شان جامعه پزشکی هستم
رییس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: با تکیه بر آمار و اطلاعات و داده های دقیق  به شدت نگران جایگاه جامعه‌ی پزشکی کشور و نگران افت کیفی کار جامعه پزشکی هستم واین بحث ها، مباحث هویتی ماست و کسی که از مکانی کاملا بی‌کیفیت بدون رعایت همه‌ی زیرساخت های آموزشی فارغ‌التحصیل بشود پزشک قابل اعتماد و قابل افتخاری برای آینده ایران نخواهد بود.


رئیس زاده ادامه داد: این امر  اکنون شأنیت و جایگاه پزشکی کشور که بلندآوازه و در دنیا صاحب نام است  را کوتاه خواهد کرد و  نتیجه‌ی عینی و عملی این خواهد شد که در چند سال آینده این اعتمادی که مردم کشورما به توان متخصصین ما دارند وجود نخواهند داشت.اگر الان بعضی از کشورها بیمارانشان را برای درمان به ایران  اعزام می کنند این امر دستاورد بسیار بزرگی برای جامعه پزشکی بوده و نشانه وجود این اعتماد است اما این اعتمادو اعتبار همیشگی نمی باشد و کسی با ما پیوند اخوت  نبسته که همیشه این را حفظ و اعتماد را دایمی و تضمینی نمایند و اگر کیفیت آموزش و استانداردهای آموزشی توسط تولیت نظام سلامت جدی گرفته نشود حتما مردم ما دچار این مشکل خواهند شد و به این معناست که ما داریم پیشاپیش سلامت مردم خودمان را  به حراج می گذاریم. تولیت نظام سلامت ، مجلس ، دولت و رسانه وظیفه دارند که از این جایگاه پرافتخار جامعه‌ی پزشکی کشور دفاع نمایند
 

پیشاپیش سلامت مردم خودمان را  به حراج نگذاریم
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر حفظ جایگاه و شأن جامعه پزشکی گفت:  آن گروهی که باید نگاهبان اصلی جایگاه پزشکی در کشور باشد نظام پزشکی است و این دغدغه اصلی ماست و اگر از آن مراقبت نکنیم در همه‌ی حوزه ها از قبیل آموزش،اجتماعی ، فرهنگی ،اخلاق و تعهد حرفه‌ای که باید به آن بپردازیم با مشکل روبرو خواهیم شد.
مهاجرت پدیده تلخ و ناگواری است که یک پزشک با تلخی تصمیم به مهاجرت می گیرد
 

مهاجرت برای افراد جامعه پزشکی تصمیم  تلخ و ناگواری است
رئیس زاده با توجه به مهاجرت پزشکان افزود: هر یک از پزشکان ایرانی که به هر کشوری مهاجرت نموده اند قطعاً سرمایه های ارزشمند کشور هستند وباید این را مد نظر داشته باشیم که مهاجرت پدیده تلخ و ناگواری است که یک پزشک با تلخی تصمیم به مهاجرت می گیرد.


رئیس کل نظام پزشکی ادامه داد:  مسولین تولیت سلامت ببینند با جامعه‌ی پزشکی چه رفتاری داشته اند که  شیب مهاجرت رو به بالا می رود و این شیب نگران کننده به سمت متخصص و فوق تخصص سوق پیدا می کند.
چرا حق واقعی جامعه پزشکی را نسبت به سایر کشورها محاسبه نمی کنید؟

در بالاترین سطوح پیگیر رفع مشکلات جامعه پزشکی هستم/ اعتبار جامعه پزشکی در گرو حفظ کیفیت آموزش است

رئیس زاده با اشاره به مقایسه هایی که در رسانه ها در جهت مخدوش نمودن چهره جامعه پزشکی صورت می گیرد گفت: بحث جایگاه اجتماعی،  امکان خدمت کیفی به مردم  وتعرفه  جزو دغدغه  های جامعه پزشکی است و باید متذکر گردید که دکتر لاری پور سخنگوی سازمان در یکی از برنامه های صدا و سیما شرکت کردند که آمار مقایسه ا‌ی سرانه‌ی پزشک در ایران با کشورهای دیگر، مقایسه مدت زمانی را که پزشک ایرانی صرف معاینه بیمار می کند، مقایسه‌ی دسترسی مردم، مقایسه توزیع و ... را با ایشان مطرح نمودند ولی متاسفانه مقایسه و نموداری برای یک دستیار که چند ساعت را باید در بیمارستان بگذراند و در کشورهای دیگر به چه میزانی است؟  دریافتی اینترن و رزیدنت و متخصص  و فوق تخصص در دوران تحصیلش نسبت به کاری را که انجام می دهد به چه مقداری است؟ بازای هر دقیقه ، پزشک ما چقدر دریافتی دارد و در کشورهای همجوار چه میزانی است؟ را اصلا مطرح نمی کنند، چرا حق واقعی جامعه پزشکی را نسبت به سایر کشورها محاسبه نمی کنید؟ اگر دنبال مباحث علمی بودید که آمار واقعی و متقن را عنوان می کردید.
 

تلاش های بسیار زیادی برای واقعی کردن قیمت تعرفه ها انجام شده است/ رشد تعرفه های خدمات سلامت باید طبق قانون باشد
رئیس زاده در خصوص وضعیت تعرفه های 1402 نیزگفت: مکرراً اعلام کردیم که طبق قانون باید عمل شودو جلسه تعرفه گذاری در سالجاری به رای‌گیری کشیده شد و نهایتا با رأی چهار در مقابل سه رأی یک عدد قابل قبولی مصوب گردید و به عنوان نظر شورای عالی بیمه به سازمان برنامه بودجه اعلام گردید و در این مدت تصدی،  سازمان نظام پزشکی از هر مجرا، فرصت و جلسه رایزنی ، فرصتی و مکاتبه‌ای که لازم بود برای واقعی کردن تعرفه‌ها استفاده کرده ایم .
 

به نفع سلامتی مردم به جنگ با مشکلات جامعه پزشکی برویم
بنابر گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، رئیس زاده در پایان گفت: جامعه پزشکی پرتلاش در استان‌ها و شهرستان‌ها مشکلات بسیار زیادی را بخصوص در حوزه های اقتصادی ، تعرفه‌ای و  معیشتی داشته اند و بحث هایی را نیز مطرح نمودند اما وظیفه‌ی ما این است که در جهت دفاع از سلامتی مردم باتمام قدرت تلاش نموده و به نفع سلامتی مردم به جنگ با این مشکلات برویم.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز