title
کد خبر: 228378
00
حمایت از طرح‌های کلان پیشگیرانه در کاهش مقاومت آنتی بیوتیکها

همزمان با هفته جهانی آگاه سازی آنتی بیوتیکها،‌ همایش مجازی پیشگیری از ایجاد مقاومت میکروبی با بررسی راهبردهای همگرا در تحقیقات پیشگیرانه جهت کاهش مقاومت میکروبی برگزار شد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر یونس پناهی در این نشست با بیان اینکه همواره مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و ایجاد مقاومت میکروبی چالش بزرگی بوده است، افزود: سازمان جهانی بهداشت هم در این زمینه توجه ویژه دارد و از همه کشورها خواسته که روی این مبحث کار کنند و آموزش های لازم را ارائه دهند.

وی عنوان کرد: ابتدا باید آسیب ها و تبعات ایجاد این مقاومت برای بیمار، سیستم بهداشت و درمان و اثرات اجتماعی آن را بررسی کرد. حجم بزرگی از مشکلات مقاومت میکروبی به دوز مصرفی، مقدار مصرف آنتی بیوتیک و فرهنگ مصرف آن مرتبط است. سیاستگذاری در مصرف آنتی بیوتیک ها بسیار اهمیت دارد تا بدانیم در کشور های مختلف چگونه عمل شده است. کشورهایی با اقتصاد قوی از چه سیاستی بهره بردند تا توانستند دوز مصرفی، مقدار و در نتیجه مقاومت میکروبی را کاهش دهند. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با تاکید بر ضرورت پایش مصرف به منظور کاهش استفاده آنتی بیوتیک ها در کشور، یادآور شد: آنتی بیوتیک ها از نظر اثربخشی با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی تجویز آن توسط افراد بدون توجه به نمودار تجویز آنتی بیوتیک ها انجام می شود و این می تواند بر میزان بروز مقاومت آنتی بیوتیکی تاثیرگذار باشد. 

دکتر پناهی به پنج برنامه کلان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در کاهش مقاومت میکروبی اشاره کرد و گفت: برای متخصصان و تصمیم گیران و حتی آحاد مردم باید آموزش های لازم ارائه و دانش و شواهد جهت راه های پیشگیری از مقاومت کافی تقویت شود. کاهش بروز عفونت از طریق روش های پیشگیرانه که می تواند بر میزان و حجم نیاز به آنتی بیوتیک ها اثر بگذارد. بهبود استفاده ضدمیکروب ها در پزشکی و دامپزشکی که حائز اهمیت بسیاری است و همچنین توسعه فناوری های نوین جهت کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی اثرگذار خواهد بود.

وی تصریح کرد: دنیا و کشورها در وضعیتی هستند که داشتن یک سیستم داینامیک پایش مستمر نتایج تجویز بر بهبود بیماری، بررسی رفتار تجویز، ارائه مستمر تجربه های موفق، صرفه جویی در هزینه ها و تقویت مشارکت های بین المللی ضروری است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: توصیه می شود که به صورت دوره ای آنتی بیوتیک های پر مصرف را از چرخه خارج کنیم و بعد از یک مدت دوباره به آنها برگردیم تا به نحوی بتوانیم در این زمینه کنترل داشته باشیم. 

دکتر پناهی خاطرنشان کرد: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت این باور وجود دارد که هر چه در این حوزه هزینه شود درواقع سرمایه گذاری است بنابراین آمادگی لازم برای ارائه حمایت از طرح های کلان پیشگیرانه و حمایت از طرح های کلان نوآورانه جهت معرفی ترکیبات جدید به منظور کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد. 

در پایان این وبینار بسته سیاستی و حمایتی در کاهش مقاومت میکروبی تهیه، جمع بندی و با تایید حاضران در نشست اعلام شد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز