title
کد خبر: 227681
00
تولید سرم به اندازه نیاز نیست

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مشکل کمبود آنتی بیوتیک تا اواخر هفته رفع می شود تحریم را علت برخی کمبودهای دارویی دانست و گفت: طی هفته های آینده میزان تولید سرم یک و نیم میلیون عدد افزایش می یابد و تا پایان سال صادرات خواهیم داشت.

به گزارش بهداشت نیوز، حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه نشست امروز ( دوشنبه، 23 آبان ماه ) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد کمبود دارو و سرم، گفت: طی چند هفته گذشته با کمبودهایی در رابطه با آنتی بیوتیک های خوراکی مواجه شدیم و وضعیت بحرانی شد البته مواد اولیه به وفور در کشور داشتیم اما تولید انجام نشد زیرا سیستم رگولاتوری و صنعت پیش بینی افزایش نیاز را نمی کرد البته در حال حاضر تولید آنتی بیوتیک سه شیفت در حال انجام است.

وی افزود: برای رفع کمبودهای به واردات روی آوردیم و در مرحله اول حدود یک میلیون آنتی بیوتیک خوراکی یعنی حدود 50 تن و در اواخر هفته نیز 6 میلیون و 800 هزار عدد وارد و مشکل آنتی بیوتیک تا اواخر هفته رفع خواهد شد.

محمدی ادامه داد: مشکل کمبود شربت های سرماخوردگی، استامینوفن، ایبوپروفن و دیفن هیدرامین به عنوان داروهای حمایتی حل شد و نیازی به واردات دیده نشد البته برخی از شهرها به صورت مقطعی با کمبود مواجه هستند که ستاد رصد تامین به فوریت و 24 ساعته نسبت به ارسال دارو به این مناطق اقدام خواهد کرد.

تولید سرم به اندازه نیاز نیست

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تولید سرم به اندازه نیاز نیست، تصریح کرد: بعد از کرونا و اواخر سال1400 میزان نیاز سرم از تولید پیشی گرفت و ماهانه حدود یک و نیم تا 2 میلیون بیش از تولید نیاز داشتیم بر همین اساس از شهریورماه شروع به واردات سرم کردیم و تنها دو تا سه استان مشکل کمبود سرم دارند که در حال رفع مشکل آنها از طریق شرکت های پخش هستیم و استان هایی که مازاد سرم دارند جابجایی ها را به استانی هایی که کمبود دارند انجام می دهند.

محمدی در مورد کمبود داروهای بیهوشی، گفت: چون تولیدکننده داخلی نداشتیم واردات را نامحدود کردیم تا مشکل بازار رفع شود؛ طی چند روز اخیر بیش از 500 هزار داروی بیهوشی در مراکز درمانی سراسر کشور توزیع شد تا اتاق های عمل با مشکل مواجه نشوند و سایر اقلامی که کمبودهای آنها بالا نیست را از طریق جلسات بازخوانی در ستاد رصد تامین حل می کنیم؛ برخی از داروها به دلیل زیان ده بودن قیمت گذاری شدند البته در رابطه با برخی نیز با مشکل مواد اولیه مواجه بودیم که اجازه واردات مواد اولیه به فوریت از طریق کشورهای همسایه صادر شد همچنین کمبود برخی داروهایی که مشکل تامین جهانی داشتند باید از طریق سیاست خارجه حل شود.

تحریم علت برخی کمبودهای دارویی

رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: برخی کشورها به دلیل تحریم به ما دارو نمی دهند و چندین قلم از کمبودها مربوط به مساله تحریم است که تامین آنها زمان بر بوده و نیاز به مذاکرات بین المللی داریم البته سایر اقلام وضعیت خوبی دارد و تلاش خواهیم کرد که بخش اساسی کمبودها را یک تا دو هفته آینده رفع و کمبودهایی که بحرانی نیست را طی یک تا دو ماه آینده رفع خواهیم کرد تا آرامش به بازار دارویی برگردد.

وی با بیان اینکه مشکل کمبود سرم به صورت پایدار زمانی حل خواهد شد که تولیدکنندگان به خط شوند، گفت: میزان تولید سرم توسط شرکت های تولیدکننده طی هفته های آینده یک و نیم میلیون اضافه خواهد شد و در واقع تولید سرم به 15 و نیم میلیون عدد می رسد و پس از گذشت یک ماه نیز یک میلیون عدد دیگر افزایش می یابد و طی سه ماه می توان واردات را متوقف کرد.

محمدی ادامه داد: شرکت داروسازی در تبریز در حال آماده سازی تولید سرم بوده و چنانچه تست های تاییدیه آن صادر شود تا دو ماه آینده سرم های تولیدی به بازار ارائه خواهد شد به گونه ای اگر با وضعیت بحرانی در کشور مواجه نشویم تا پایان سال امکان صادرات سرم را خواهیم داشت.

واردات 500 هزار عدد سرم در هفته

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در حال رفع مشکل سرم از طریق واردات هستیم و در هفته 500 هزار برای رفع نیاز کشور وارد می کنیم و پس از آن هم با تولید نیازها را رفع خواهیم کرد.

به حمایت وزارت صمت برای واردات تجهیزات ساخت دارو نیاز داریم 

وی در مورد همکاری وزارت صمت با وزارت بهداشت برای رفع کمبودهای دارویی، گفت: صنعت دارویی صنعتی حیاتی و بسیار با اهمیت است و همه دنیا دارو را به عنوان صنعتی امنیتی می بینند زیرا با امنیت و سلامت مردم مرتبط است؛ در سال 1400 بیش از 98 درصد از داروی مورد نیازمان را تولید کردیم و امیدواریم در سال جاری این میزان افزایش یابد؛ به تدریج در حال محدودکردن واردات هستیم و به حمایت وزارت صمت برای واردات تجهیزات ساخت دارو نیاز داریم؛ آب سازها و هواسازها را خودمان تولید می کنیم و به واردات محدود نیستیم البته در مورد دستگاه ها پرس قرص هنوز به تولید انبوه نرسیدیم و نیاز است از تولیدکننده برای تامین این دستگاه ها حمایت شود.

محمدی یادآور شد: بعد از اجرای طرح دارویاری با افزایش قیمت ها مواجه شدیم از این رو نیاز است سایر دستگاه ها از جمله بانک مرکزی برای تامین تسهیلات به ما کمک کند همچنین سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبارات مورد نیاز وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر را در دستور کار قرار دهد تا زنجیره بتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز