title
کد خبر: 222981
00
با بدخلقی فرزند اول پس از تولد خواهریا برادرش چه باید کرد؟

مضطرب شدن کودکان پس از ورود خواهر یا برادر جدید در خانواده، امری طبیعی است. اما چنانچه این دوران طولانی شود، خوب است پدر و مادر با در نظر گرفتن تمهیداتی به فرزندشان برای گذر از این دوران خاص کمک کنند. به رسمیت شناختن جایگاه او به عنوان فرزند ارشد، محبت بی‌قید و شرط به او، اختصاص وقت کوتاه انحصاری به فرزند اول در طول روز و ... مواردی از این دست هستند.

به گزارش بهداشت نیوز، یکی از موقعیت هایی که به طور طبیعی بچه های اول در آن دچار اضطراب می شوند، ورود فرزند دوم است. پس بخشی از این اتفاق کاملا طبیعی است. بچه ها کم کم با شرایط پیش آمده کنار می آیند و سطح اضطراب آنها کاهش می یابد. اما وقتی که مدت زمانی از این اتفاق می گذرد و اضطراب کودک خودش را در رفتارهای دیگری نشان می دهد، ما متوجه می شویم که اکنون فرزندمان برای عبور از این مرحله، نیاز به کمک دارد. در همین راستا، یکی از مخاطبان فارس سوالی را مطرح کرده است: «با بدخلقی فرزند اولم پس از تولد خواهرش چه باید بکنم؟» این مخاطب در تشریح سوالش آورده است که «شش ماه است که فرزند دوم مان به دنیا آمده است. ما در این مدت سعی کرده ایم فرزند اول مان به خواهرش حساس نشود. اما دو ماهی می شود که بدخلقی او بیشتر شده و گویی مضطرب است. چه کار باید بکنیم؟»

 

*از کودک بزرگ تر تعریف کنید و به او مسئولیت دهید

برای پاسخ دادن به این سوال مخاطب،  سراغ دکتر «فهیمه فداکار»؛ دکترای تخصصی مشاوره و خانواده درمانگر رفتیم. ایشان چند توصیه برای این پدر و مادر دارد ؛ «برای جایگاه فرزند اول به عنوان برادر بزرگ تر یک اعتبار ویژه قائل شوید. از ارجاعاتی مثل اینکه چشم های فرزند دوم شبیه چشم های زیبای برادر بزرگ ترش است یا موهای دخترتان هم مثل برادرش فرفری است یا... استفاده کنید. همچنین به عنوان برادر بزرگ تر مسئولیت هایی به او بدهید و در قبال انجامش او را، خصوصا در جمع، تایید و تشویق کنید. مثلا برای تعویض پوشک از او بخواهید که مسئول آوردن پوشک باشد. یا وقتی دستتان به آشپزی مشغول است، از او کمک بخواهید که به عنوان برادر بزرگ تر مهربان، مواظب خواهرش باشد».

*بیا با هم بازی کنیم

توصیه بعدی دکتر فداکار این است؛ «فرزند شش ماهه، طبیعتا وقت زیادی از شما می گیرد و شما کارهای متعددی در خانه دارید. اما حتما و حتما در طول روز، زمانی که دخترتان خواب است یا آرام است و نیازی به شما ندارد، یک وقت اختصاصی کوتاه برای فرزند اول تان بگذارید. لازم نیست این وقت اختصاصی طولانی باشد، پانزده دقیقه یا نیم ساعت هم کفایت می کند. به پسرتان بگویید که بیا با هم بازی کنیم. هر بازی ای که او دوست دارد؛ بازی حرکتی، درست کردن کاردستی، گل کوچیک و... . در طول مدت این فعالیت مشترک، نه سراغ موبایل بروید، نه با تلفن صحبت کنید و نه به کس دیگری توجه کنید. تمام توجه تان معطوف به پسرتان باشد».

*بی دلیل فرزند اول را در آغوش بگیرید

دکتر فداکار در ادامه به این مخاطب فارس من پیشنهاد می کند؛ «حتما شما و پدرش پسرتان را خیلی زیاد در آغوش بگیرید، ببوسید و تماس جسمی خوبی با او داشته باشید. گاهی با یک هدیه یا خوراکی خیلی کوچک او را خوشحال کنید. لازم نیست بهانه خاصی وجود داشته باشد و فرزندتان در ازای آن این هدیه را دریافت کند. بی دلیل او را در آغوش بگیرید و با یک هدیه غافلگیرانه که ارزش مادی کمی هم دارد، محبت تان را به او ابراز کنید. بگذارید متوجه شود که وجود او برای شما ارزشمند و محبوب است، و این وابسته به انجام کار خوب ویژه یا عمل به دستوری از سمت شما نیست».

توصیه دیگر دکتر فداکار را هم بخوانید؛«طبیعتا دختر شش ماهه شما خیلی شیرین و دوست داشتنی است. اما شما می توانید ابراز محبت تان به او را در موقعیت هایی به دور از چشم پسرتان انجام دهید. و یا اگر در جمع به فرزند کوچک ترتان توجه کردید، حتما این توجه مثبت را به فرزند بزرگ ترت هم داشته باشید و ارزشمندی و توانایی ها و محبوبیت او را هم به زبان بیاورید».

*مرور خاطرات دوران شیرخوارگی

 پیشنهاد آخر دکتر فداکار به والدینی که چنین دغدغه ای دارند این است؛«گاهی عکس های دوران شیرخوارگی و نوپایی پسرتان را با هم ببینید تا برایش یادآوری شود که او هم این سنین را پشت سر گذاشته و همین قدر از شما توجه و خدمات دریافت کرده است. در موقعیت های مختلف، مثلا پیش از خواب که در کنارش می نشینید، از خاطرات دوران نوزادی و نوپایی اش تعریف کنید.
منبع: خبرگزاری فارس


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تالار کده
اینستاگرام بهداشت نیوز