title
کد خبر: 220261
10
فواید علمی خوابیدن به پهلو

شیوه های درست رفتارهای زندگی در بسیاری از متون دینی آمده است. این توصیه ها علاوه بر مسائل مربوط به بعد معنوی انسان، به بعد مادی و دنیوی انسان نیز پرداخته است. در بسیاری از موارد، تطبیق این توصیه ها با علم مدرن صورت پذیرفته و ارتباط آن با سلامتی انسان به اثبات رسیده است. یکی از این توصیه ها که بسیار مورد تاکید قرار گرفته است، توصیه به خوابیدن به پهلو است.

به گزارش بهداشت نیوز، همانطور که از تعالیم دین اسلام پیداست، شیوه های درست رفتارهای زندگی در بسیاری از متون دینی آمده است. این توصیه ها علاوه بر مسائل مربوط به بعد معنوی انسان، به بعد مادی و دنیوی انسان نیز پرداخته است. در بسیاری از موارد، تطبیق این توصیه ها با علم مدرن صورت پذیرفته و ارتباط آن با سلامتی انسان به اثبات رسیده است.

یکی از این توصیه ها که بسیار مورد تاکید قرار گرفته است، توصیه به خوابیدن به پهلو است که در بسیاری از متون به صراحت بیان شده است.

تاکنون نظریه هایی مبنی بر اثرات سودمند این نوع خوابیدن از لحاظ آناتومیک ارائه شده است، ما آیا این توصیه دین اسلام به لحاظ مولکولی در مطالعات علوم پزشکی قابل توجیه است؟
به منظور پاسخ به این سوال می توان به بررسی سیستم گلیمفاتیک و ارتباط آن با حالت های مختلف بدن پرداخت.

سیستم گلیمفاتیک یک سیستم پاکسازی مواد زاید ماکروسکوپی است که اخیراً کشف شده است.

سیستم گلیمفاتیک از یک شبکه منحصربه‌فرد کانالی در اطراف عروق توسط سلول‌های آستروگلیال تشکیل شده‌ است.

هدف اصلی این سیستم تسهیل و تسریع حذف موثر پروتئین‌ها و متابولیت‌های محلول از سیستم عصبی مرکزی است که غالبا در طول روز در مغز تولید می شوند. علاوه بر حذف مواد زائد، سیستم گلیمفاتیک همچنین توزیع چندین ترکیب از جمله گلوکز، لیپیدها، اسیدهای آمینه، فاکتورهای رشد و تعدیل کننده های عصبی را در سراسر مغز تسهیل می کند.

جالب اینجاست که سیستم گلیمفاتیک عمدتاً در هنگام خواب عمل می کند و در هنگام بیداری تا حد زیادی فعالیت آن کاهش می یابد. بنابراین نیاز بیولوژیکی به خواب در همه گونه ها ممکن است منعکس کننده این باشد که مغز باید وارد حالتی از فعالیت شود که باعث حذف مواد زائد عصبی، از جمله بتا-آمیلوئید شود. بتا آمیلوئید از جمله عناصر اصلی دخیل در ایجاد و پیشرفت بیماری آلزایمر است. علاوه بر این، این سیستم در پاکسازی آلفا-سینوکلئین، از عناصر اصلی دخیل در پاتوفیزیولوژی بیماری پارکینسون نیز دخیل است.

مطالعات گوناگون بیانگر این مهم هستند که اختلال در عملکرد سیستم گلیمفاتیک در پیشرفت بیماری های آلزایمر، پارکینسون، ALS و سکته های مغزی دخیل است [1]. اما ارتباط سیستم گلیمفاتیک با حالت بدن در هنگام خواب چیست؟

در مطالعه ای در سال 2015 توسط Lee و همکاران، اثر خوابیدن در حالت های مختلف بدن (خوابیدن به پهلو، خوابیدن روی شکم و پشت) بر فعالیت سیستم گلیمفاتیک مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه که در مجله وزین The Journal of Neuroscience به چاپ رسیده است، نتایج حاصل به این صورت است که خوابیدن به پهلو در مقایسه با خوابیدن به پشت یا شکم بصورت معناداری سبب افزایش عملکرد سیستم گلیمفاتیک می شود.

بررسی های MRI و ارزیابی های میکروسکوپی فلورسنس بیانگر افزایش معنی دار پاکسازی پروتئین بتا-آمیلوئید در حالت خوابیده به پهلو در مقایسه با حالت خوابیده به پشت و شکم بوده است [2]. از طرفی، در مطالعاتی نشان داده شده است افزایش فعالیت این سیستم در کاهش سرعت پیشرفت بیماری ALS سودمند بوده است [3].

این مطالعات می تواند تاییدی بر تعالیم دین اسلام در آموزش آداب زندگی و رفتارهای روزمره باشد که می تواند در زمینه سایر توصیه های آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز