title
کد خبر: 218423
00
درس خواندن جهشی سلامت روحی روانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

والدین هیچ وقت فرزندشان را با سایر بچه‌ها مقایسه نکنند چرا که هر فردی استعداد و توانایی‌های خاص خود را دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، سالیانه تعداد زیادی از دانش‌آموزان با توجه به شرایطی که دارند برای جهش تحصیلی اقدام می‌کنند. نحوه درس خواندن هر دانش آموز با دیگری متفاوت است که این تغییرات دنباله رو استعداد و توانایی‌های فردی آن هاست.

والدین باید واقع بینانه نسبت به توانایی‌های فرزندانشان راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهند تا مسیر زندگی و آینده شان دچار بی برنامگی و خیالات واهی برای رسیدن به دستاوردهایی بسیار بزرگتر از توانمندی‌های دانش آموزان نباشد.

"جهش تحصیلی" مورد تأیید کارشناسان آموزشی نیست
علی محمدبیگی با بیان اینکه سالیانه آمار دانش آموزان متقاضی تحصیل جهشی متغییر است، گفت: سال گذشته ۳۰۵ دانش‌آموز در استان کرمانشاه متقاضی جهش تحصیلی شده بودند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه درصد خیلی پایینی از متقاضیان در نهایت واجد شرایط جهش تحصیلی انتخاب می‌شوند، گفت: متقاضیان تا ۲۰ مرداد فرصت دارند با مراجعه به پایگاه‌های سنجش سلامت تخصصی اقدامات لازم در راستای جهش تحصیلی فرزندشان را انجام دهند.

وی یادآوری کرد: دانش آموزانی که بخواهند جهش چند پایه داشته و یا برای بار دوم جهش تحصیلی کنند، در کمیسیون‌های تخصصی ویژه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

محمدبیگی به فرآیند جهش تحصیلی دانش‌آموزان در سال جاری اشاره کرد و گفت: از امسال والدین دانش‌آموز متقاضی جهش تحصیلی باید در وهله اول درخواست کتبی برای جهش تحصیلی فرزندش را به همراه کارنامه او در تمامی سال‌های تحصیلی قبلی به مدرسه تحویل دهد و در صورتی که با نظر معلم، دانش‌آموز واجد شرایط جهش تحصیلی تشخیص داده شود، برای تایید به کمیسیون‌های تخصصی آموزش و پرورش ارجاع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جهش تحصیلی از نظر علمی و کارشناسی برای دانش آموزان توصیه نمی‌شود و مورد تایید نیست، خاطرنشان کرد: اصرار خانواده‌ها آموزش پرورش را مکلف را به انجام این امر کرده است.

این مقام مسئول در ادامه گفت: در هنگام جهش تحصیلی دانش‌آموز در کنار دانش‌آموزانی قرار خواهد گرفت که سن اجتماعی و جسمی بالاتر داشته و این موضوع دانش‌آموز جهش یافته را در برخورد با گروه همسالان با چالش مواجه خواهد کرد که این موضوع می‌تواند اثرات منفی زیادی بر روند بلوغ اجتماعی و فکری دانش‌آموز داشته باشد؛ لذا روال عادی تحصیل مورد تایید است.

محمدبیگی در پایان با تاکید بر اینکه جهشی درس خواندن دانش‌آموز ممکن است باعث افت تحصیلی دانش‌آموز شود، گفت: گاهی خانواده‌ها از روی چشم و هم چشمی می‌خواهند فرزندشان را باهوش معرفی کرده و از این رو اصرار به جهشی درس خواندن فرزندشان دارند. در حالیکه طبق بررسی‌های تخصصی واجد شرایط نیست.

جهش تحصیلی سلامتی روحی روانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد
رویا فرامرزی  اظهار داشت: والدین هیچ وقت فرزندشان را با سایر بچه‌ها مقایسه نکنند چرا که هر فردی استعداد و توانایی‌های خاص خود را دارد.

این کارشناس ارشد روانشناسی افزود: برخی خانواده‌ها برای ورود فرزندان خود به جهش تحصیلی، آن‌ها را در کلاس‌های خصوصی و تقویتی مختلف ثبت‌نام می‌کنند و فرزند خود را زیر فشار زیادی قرار می‌دهند که این کار باعث ایجاد استرس فراوان، مشکلات روحی و سرخوردگی در آن‌ها می‌شود.

وی با اشاره به پیامدهای جهش تحصیلی افزود: بچه‌هایی که با جهشی درس خواندن در کنار سایر دانش آموزان که از نظر سنی و جثه‌ای از آن‌ها بزرگتر هستند قرار می‌گیرند، سازگاری و هم‌خوانی کافی با آن‌ها ندارند.

ناسازگاری در کنار بچه‌های بزرگتر موجب مشکلات روحی و سرخوردگی می‌شود
فرامرزی ادامه داد: همین ناسازگاری در کنار بچه‌های بزرگتر موجب مشکلات روحی و سرخوردگی، کاهش اعتماد به نفس و اضطراب می‌شود.

وی گفت: کودکان با استعداد و باهوش، رشد نا همزمان را تجربه می‌کنند. این بدین معنی است که آن‌ها ممکن است از نظر تحصیلی پیشرفته، اما از نظر عاطفی نابالغ باشند.

این دانش آموخته روانشناسی همچنین به یکی از چالش‌های غیرمنتظره اشاره کرد و گفت: کودکان با استعداد که از جهش تحصیلی استفاده می‌کنند معمولا به شاگرد اول بودن عادت دارند. این موضوع می‌تواند برای این دانش‌آموزان پس از جهش کمی دشوار باشد، آن‌ها در کلاس جدید با دانش‌آموزانی هستند که سطح علمی یکسانی دارند؛ بنابراین این موضوع ممکن است بر روی روحیه این کودکان تاثیر داشته باشد.

وی افزود: باید هدف خود را از جهش، مشخص کرده باشیم و این نکته سرلوحه کار باشد که جهش تحصیلی سلامتی روحی روانی، لذت از زندگی و یادگیری و کیفیت زندگی دانش‌آموز را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا تأثیر منفی برای او دارد.

در مواقعی جهش تحصیلی باعث موفقیت در آینده می‌شود و گاهی هم به نتیجه دلخواه منجر نمی‌شود چرا که جهش تحصیلی فرآیندی است که باید همه جانبه به آن نگریست و علاوه بر هوش و استعداد، باید توانایی‌های فردی و اجتماعی و روحیات فرزندمان را در نظر بگیریم و با آگاهی کامل از مزایا و معایب آن تصمیم‌گیری کنیم؛ بنابراین بهتر است که به دانش آموزان این اجازه را بدهیم که روند رشد سنی و عقلی خود را به صورت طبیعی در دوره تحصیل خود طی کنند و کودکان خود را به اجبار با دانش آموزانی که ۲ سال از آن‌ها بزرگتر هستند همکلاس نکنیم.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز