title
کد خبر: 203312
00
۲۰ نکته ای که دانش آموزان باید رعایت کنند تا با مدرسه رفتن کرونا نگیرند

وزارت آموزش و پرورش از والدین دانش‌آموزان خواست در زمان بازگشایی مدارس و در زمان همه‌گیری ویروس کووید19، برای حفاظت از فرزندان‌شان، آنها را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی ترغیب کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت بهداشت در «دستورالعمل پیشگیری و کنترل کووید ۱۹ در مدارس، ویژه مدیران» که اخیرا تهیه و منتشر شده است بر ضرورت رعایت نکات ذیل از سوی والدین دانش‌آموزان تاکید کرده‌اند:

اصول کلی در پیشگیری و کنترل کووید ۱۹ عبارتند از: واکسیناسیون همگانی، شست‌وشوی مرتب و صحیح دست‌ها، رعایت فاصله فیزیکی مناسب، استفاده از ماسک و رعایت بهداشت تنفسی، تهویه مناسب و پرهیز از تجمعات و دورهمی، پرهیز از انتشار شایعات و ادای سهم فردی در مبارزه با کووید.

 والدین:

- از فرستادن دانش‌آموز مبتلا یا مشکوک (داشتن تماس نزدیک با فرد مبتلا) به مدرسه خودداری کنید و در اسرع وقت به مسئولین مدرسه اطلاع دهید.

- در صورت ابتلای فرزندتان به کرونا، پس از طی دوران درمان و واگیری، برای بازگشت به مدرسه لازم است مورد ارزیابی پزشک معتمد ادارات مناطق/ شهرستان یا مراکز جامع سلامت قرار گیرد.

- در صورتی که فرزندتان دارای یکی از شرایط زیر است برای حضور در مدرسه باید از پزشک معتمد گواهی دریافت کنید:

بیماری زمینه‌ای نظیر بیماری قلبی- عروقی، بیماری‌های کبدی، بیماری‌های کلیوی، فشارخون بالا، دیابت وابسته به انسولین، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای، آسم مقاوم به درمان چاقی زیاد.

نقص ایمنی: تحت درمان با کورتیکواستروئید به میزان بیش از ۱۲٫۵ میلی گرم پردنیزولون در روز بیش از دو هفته - شیمی درمانی - بدخیمی‌ها و پیوند اعضا.

فلج مغزی با ناتوانی حرکتی در دست‌ها، محدودیت بینایی شدید، کودکان ذهنی و اوتیسم و چند معلولیتی که توانایی خود مراقبتی مستقل مثل شستن دست‌ها و نگهداری ماسک ندارند.

۲۰ نکته بهداشتی که والدین باید به فرزندانشان آموزش دهند

به فرزندان خود آموزش دهید:

- دست‌های خود را به طور مکرر شسته یا ضدعفونی کنند.

- از دست دادن، رو بوسی و بغل کردن یکدیگر پرهیز کنند.

- در تمام مدت حضور در مدرسه به طور صحیح از ماسک مناسب استفاده کنند.

- در صورت نیاز به وسایل گرمایشی، هر یک ساعت یک‌بار پنجره‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه باز کنند و حتی المقدور با پوشش کافی در کلاس حضور داشته باشند.

- از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان قبل از شستن یا ضدعفونی خودداری کنند.

- هنگام عطسه یا سرفه کردن از دستمال کاغذی استفاده شود. در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنند.

- در نمازخانه ها از مهر و سجاده شخصی استفاده و فاصله ایمن با سایرین را رعایت کنند.

- از وسایل خود (خودکار، مداد، کتاب، ...) استفاده و از تبادل وسایل خود با سایر همکلاسی‌ها خودداری کنند.

- لیوان کاغذی یک‌بار مصرف و دستمال کاغذی به همراه داشته باشند.

- از همراه داشتن موبایل و وسایل الکتریکی غیرضروری خودداری کنند.

- برای تماس با دکمه‌های آسانسور، از دستمال کاغذی یا دستکش استفاده کنند.

- از تجمع در محیط‌های خاص مدرسه از قبیل دفتر، آبدارخانه، اتاق کپی، اتاق‌های کار عملی و آزمایشگاهی خودداری کنند.

- تا حد امکان کمترین وسایل را بین خانه و مدرسه جابه‌جا کنند.

- از دست به دست کردن مواد غذایی و ساندویچ در مدرسه خودداری کنند.

- در صورت امکان، دانش‌آموزان گچ و ماژیک وایت برد شخصی به همراه داشته باشند.

- محلول ضد عفونی کننده دست به همراه داشته باشند.

- در صورت استفاده از سرویس مدرسه، اگر فردی مبتلا یا مشکوک دارای علائم بیماری در سرویس وجود دارد، سوار سرویس نشوند.

-  خوراکی از خانه به همراه خود به مدرسه ببرند و از خرید مواد غذایی باز خودداری کنند.

چه قواعدی باید در مدرسه رعایت شده باشد؟

اطمینان حاصل کنید که موضوعات ذیل در مدرسه فرزند شما رعایت می‌شود:

- فعالیت‌های کارگاهی و مهارتی مدارس فنی‌وحرفه‌ای و متوسطه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می‌شود.

- در مناطقی که از نظر آب و هوایی مساعد هستند، کلاس‌های آموزشی در فضای حیاط با رعایت استانداردهای بهداشت محیط، برگزار می‌شود.

-  فعالیت‌های ورزشی فرهنگی، به صورت انفرادی و یا گروه‌های حداکثر ۱۵ نفره با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در محیط‌های باز انجام می‌شود.

- فاصله ایمن حداقل ۱٫۵ متر در قسمت‌های عمومی از جمله نمازخانه، سلف‌سرویس، کارگاه‌ها و مسیر ورود و خروج رعایت می‌شود.

- تعداد افراد در کلاس‌ها با احتساب ۱٫۵ متر فاصله و ۲٫۲۵ متر مساحت برای هر نفر در نظر گرفته می‌شود.

- قرار دادن صندلی، نیمکت، کامپیوتر و... دانش‌آموز و نظایر آن در فواصل لازم و ایمن، حداقل با فاصله ۱٫۵ متری در تمامی جهات صورت می‌پذیرد.

- در صورتی که مواجهه چهره به چهره کادر اداری، دانش‌آموز، هنر آموز، والدین، و ... با یکدیگر ناگزیر باشد، در حداقل زمان ممکن و با رعایت فاصله ایمن حداقل ۱٫۵ متر و با استفاده کامل از ماسک و وجود تهویه هوایی مناسب، برگزار می‌شود.

- استراحت بین کلاس‌های دانش‌آموزان (زنگ تفریح) در حداقل زمان و در زمان‌های مختلف بین کلاس‌ها انجام می شود.

- ساعت شروع و پایان مدرسه به گونه‌ای تعیین می‌شود که از هم زمانی رفت و آمد دانش‌آموزان و ازدحام جلوگیری شود.

- آموزش حضوری برای دروس نیازمند تعامل بیشتر معلم با دانش‌آموز از قبیل ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، دروس مهارتی و... انجام می‌شود و برای آموزش سایر دروس از بستر فضای مجازی استفاده می‌شود.

 - در صورت فعال بودن سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان و کارکنان، حداکثر به تعداد صندلی و مشروط به واکسیناسیون راننده صورت می‌پذیرد و در صورت امکان افزایش تعداد سرویس‌های ایاب و ذهاب برای رعایت فاصله‌گذاری ایمن در جابه‌جایی صورت می‌پذیرد.

- مراقب سلامت مدرسه/ رابط بهداشت در صورت مشاهده علائم بیماری در بین دانش‌آموزان و کارکنان، اقدامات بهداشتی لازم را انجام می‌دهند.

- در بدو ورود به مدرسه و روزانه همه دانش‌آموزان، معلمان و سایر کارکنان، از نظر وجود علائم بیماری و تب غربالگری می‌شوند.

- هرگونه فعالیت بوفه‌ها و پایگاه تغذیه سالم مدارس تعطیل است. غذای گرم برای معلمان، دانش آموزان و کارکنان مدرسه در مدرسه سرو نمی شود.

- برنامه مدون گندزدایی همه سطوح دارای امکان تماس زیاد در مدارس تهیه و به نیروی مسئول، آموزش لازم داده شده است. در صورت وجود سالن‌های ورزشی و بازی، وسایل و تجهیزات بعد از هر بار استفاده گندزدایی می‌شوند. ظروف حاوی مواد ضدعفونی کننده دست با پایه نگهدارنده به تعداد مناسب در تمام کلاس‌ها و هر طبقه و راهروها نصب می‌شود. و به صورت مستمر نظافت سطوح دارای تماس مشترک، نظیر میزهای خدمت، مبلمان، تخت، میز و صندلی های سلف سرویس، راه پله‌ها، دستگیره ها، کمدهای وسایل، سرویس های بهداشتی، اتاق ها، راهروها، سالن اجتماعات، کارگاه ها و سایت کامپیوتر، تجهیزات در محوطه و حیاط و ... انجام می شود.

- تمام لوازم شخصی دانش‌آموزان استثنایی شامل ویلچر، عصا، وسایل توانبخشی و .... بدو ورود و خروج گندزدایی می‌شوند.

- سیستم لوله کشی صابون مایع و دستمال کاغذی در توالت ها و سرویس های بهداشتی تعبیه می شود.

- دستشویی‌ها و توالت ها، روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت بر اساس دستورالعمل های ابلاغ شده گندزدایی می‌شوند.

- جهت کاستن از تماس مستقیم دست‌ها با در و دستگیره‌های ورودی و خروجی ساختمان و سرویس‌های بهداشتی، آنها را به حالت نیمه باز و یا مجهز به پدال باز شونده هستند (در صورت امکان) یا برای سهولت تردد از جک و آرام بند درها استفاده می‌شود.

- دفع پسماندها به شیوه بهداشتی در سطل‌های درب دار پدالی انجام می‌شود.

-  آب خوری‌ها و آب‌سردکن‌های سنتی استفاده نشود.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز