title
کد خبر: 202634
00
نامه رئیس سازمان نظام پرستاری به رئیس جمهور؛ مشکلات پرستاران را رفع کنید

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به رئیس جمهور با تشریح مشکلات و سختی‌های شغلی جامعه پرستاری و موانع خدمتی آنان، بر رسیدگی فوری به سه خواسته مهم پرستاران در دوران کرونا تا روز پرستار تاکید کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، با تشریح مشکلات و سختی‌های شغلی جامعه پرستاری و موانع خدمتی آنان، بر رسیدگی فوری به سه خواسته مهم پرستاران در دوران کرونا تا روز پرستار تاکید کرد.

 متن این نامه به این شرح است:احتراما به استحضار عالی می‌رساند دو سال سخت و نفسگیر از زمان مبارزه با کرونای منحوس گذشت و مدافعین سلامت، با نثار جان و سلامت خویش، ویروسی که با هدف گرفتن نفس‌های مردم؛ سینه همه را تنگ و رعب و وحشت را در کشور گسترانده بود. به لطف الهی و با مبارزه بی امان مدافعین توانمند سلامت، با جهاد در خط مقدم، اکنون متقابلا نفس کرونا را به شماره انداخته اند.

علیرغم تقدیم 150 شهید و ابتلا بالغ بر 140 هزار پرستار و تقدیم حدود ۹ هزار جانباز کرونایی اما حمایت های صریح وانگیزه افزای چندین و چند باره مولی و مقتدایمان، مقام عظمای ولایت و رهبری به مثابه قله افتخار وعظمت  ما است.  معظم له بارها در بدترین شرایط با دمیدن روح امید و نشاط در کالبد خسته و زخم خورده پرستاران؛ به آنها انگیزه مضاعف مبارزه بی امان با کرونای فوق خطرناک داد.

بسیاری از این مدافعان عزیز سلامت علاوه بر تقدیم جان، سلامتی و حیات خود؛ گاهی همسر، فرزند، پدر و مادر خویش را نیز در این مبارزه از دست دادند .

 حتی تعداد زیادی از این عزیزان دو سال از نعمت شیرین همراهی با اعضای خانواده خود گذشتند و به بیماران کرونایی نزدیکتر شدند و بیشتر از اعضای خانواده خود به آنها رسیدگی کردند. گاهی هفته‌ها ساکن بیمارستانها شدند تا میزبان بیماران و حتی ویروس کرونا باشند تا مردم کمتر آسیب ببینند.

  به نظرما تا سال‌های سال؛ مورخین تاریخ حال و آینده نخواهند توانست؛ مجاهدت‌های پرستاران این مرز و بوم را تصور و تصویر کنند.

 اقداماتی چون بازکردن راه‌های هوایی در حلق ‌و بینی؛ عملیات احیا مستقیم بیماران کرونایی، دادن تنفس مصنوعی و گاهی نفس به فس شدن با این بیماران؛ انتوباسیون؛ ساکشن ریه، تغذیه و ... توسط پرستاران برای بیمارانی که حتی اعضای خانواده‌شان جرات ملاقات آنها را نداشتند؛ نمی دانیم با کدام تصور و تصویر قابل دوباره سازی و انعکاس آن به تاریخ کشور است .

اما جناب ریاست محترم جمهوری عزیز!

ما شاهد زحمات وتلاش‌های شبانه روزی شما در شرایط فعلی کشورکه قطعا بدتر از دوران جنگ است، هستیم. نامه اخیر  (۱۰۰۷/۱۰۷۶) مورخه ۲۳/۸/1400 وزیر محترم بهداشت به دفتر حضرت عالی و محتوای آن؛ هم نشان از تلاش مشابه ایشان برای انعکاس مطالب و مشکلات مدافعین سلامت به حضرت عالی دارد. و گویا به تنهایی هنوز نتوانسته اند مشکلی را از مدافعین سلامت حل کنند.

جناب رییس جمهور محترم! 

کرونا برای ما بسیار بدتر از زمان جنگ بود.

از شما  انتظار داریم  که به برخی از مسئولان محترم اجاز‌ه ندهید تا کاری کنند که این مبارزین بی بدیل و بی تکرار تاریخ وطن، این روزها برای دفاع از حق خود؛ خودشان به صحنه بیایند !
آیت الله دکتر رئیسی!

مدافع سلامتی که در عنفوان جوانی است، در آغاز تشکیل خانواده است و درپی هزاران امید و آرزوی بلند، اما داوطلبانه تمام لذات و شیرینی های زندگی را کنار می گذارد و دوهفته دو هفته در بیمارستانها  همنشین؛ غمگسار و پرستار بدترین بیماران کرونایی می شود؛ آیا قدر و قیمتی می‌توان بر این پرستار و رشادت های او نهاد؟

جناب آقای رئیس جمهور!

در کدام آزمون استخدامی در سایر دستگاه‌ها، کسی جرات می‌کند  نه د ربخش ویژه کرونایی بیمارستانها بلکه فقط یک شب با روز با یک بیمار کرونایی بد حال در یک اتاق لوکس فقط همنشین شود واستراحت کند؟

مگر همین ویروس کرونا نیست که از ترس اینکه مبادا کسانی را گرفتارکند، تمام مراکز تجاری، علمی دانشگاهی، آموزشی و... و در یک کلام کل کشور را تعطیل کرد.

تنها شغلی که تعطیل نشد که هیچ؛ لیکن خدماتش چندصد برابر ظرفیتش شد، کدام شغل بود؟

 اینکه بارها در کلام گهربار مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) عبارت سخت و زیان آور بودن شغل پرستاری بیان شده است ؛ حداقل یک گواه بزرگ آن کرونا بود.

قوانین کاربردی خوبی هم در این زمینه توسط مجلس محترم تصویب شده است.

اگر خاطر مبارک باشد، در زمان ریاست حضرت عالی بر قوه عدلیه و قضاییه؛ نیز اعضای شورای عالی نظام پرستاری به نمایندگی از 250هزار پرستار و مدافع سلامت در جلسه ای خدمتتان رسیدند و شرح مبسوطی از مسائل؛ موانع خدمتی وعلل عدم اجرای قوانین  مذکور بیان شد و حضرت عالی به دفاع  جانانه برخاستید و با همکاری سازمان بازرسی و چند نهاد دیگر، برخی از اتفاقات مبارک  هم افتاد اما کامل نبود و نیمه تمام ماند. 

اکنون خواسته تمام مدافعان سلامت، همان تحقق فرامین و رهنمود های مقام معظم رهبری و اجرای کامل قوانین پرستاری است.        

 لیکن جناب آقای رئیس جمهور!

اکنون در آستانه روز پرستار

ملاحظه می‌فرمایید:علیرغم همه رشادتها و ایثارگری های این جماعت از جان گذشته؛ نه تنها مسئولین فعلی در عمل هیچگونه قدرشناسی نمی کنند، بلکه درمقابل چشم باز و تعجب و تاسف مدافعین سلامت؛ با تسری برخی مزایا مثل فوق العاده خاص به مشاغلی که به هیچ عنوان کل دوره خدمتی آنان با یک سال خدمات مدافعین سلامت، قابل مقایسه نیست باعث شده تا مدافعین سلامت با احساس عدم قدرشناسی از سوی مسئولان؛ خود رأسأ  دست  به کار شوند و کم کم اعتراضاتی شکل بگیرد که قطعا نه خواسته  قلبی این عزیزان نه نظام پرستاری  و نه خواسته هیچ دلسوزی در کشور و نظام اسلامیمان نیست.

بنابراین مستدعی است حضرت عالی به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور و نقطه امید  مدافعان سلامت و منتخبین قانونی آنها عنایت فرمایید :

1.  کمیته ای متشکل از دفتر حضرت عالی، نظام پرستاری، سازمان برنامه و وزارت بهداشت، رفاه و دفاع و…شکل بگیرد و به مسائل مربوط به مدافعین سلامت در حوزه های دولتی و غیر دولتی؛ کشوری و لشکری رسیدگی و برای حل آنها برنامه ریزی کند.

2. موضوعاتی چون اعطای فوق العاده خاص، تغییر وضعیت نیروهای شرکتی، قراردادی، تمدید طرح، 89 روزه و … هر نیرویی که در دوره کرونا؛ در بالین کار کرده بدون فوت وقت تغییر وضعیت پیدا کند.( با دستورالعملی که همین کمیته تهیه می کند )

و همچنین  قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از روز پرستار امسال اجرا شود و بیش از این به تاخیر نیفتد.      

 این سه موضوع مهمترین موضوعاتی هستند که در بین مدافعین سلامت عزیز که در حال فعالیت بالینی به عنوان مطالبات درجه اول آنها مطرح است و با حل این سه مسئله و موضوع مهم، مدافعین عزیز سلامت به حداقل های مورد نظرشان خواهند رسید.

 البته اعطای امتیازات ایثارگری برای آسیب دیده ها و همین طور خانواده های معظم شهدای نظام سلامت نیز جزو مواردی است که در اکثر کشورها مورد توجه قرار گرفته و به خصوص در ابعادی چون ( اضافه حقوق کرونا) اعطای فوق العاده سختی کار کرونا و اعطای مرخصی های اجباری به همراه برنامه های تفریحی و گردشگری که باعث بازسازی اوضاع روحی روانی مدافعین سلامت باشد،  تاکنون در کشور ما اصلا به آنها پرداخته نشده و نگرانی های جدی وجود دارد که «عوارضی چون سندرم پس از سوانح و حوادث»

سراغ مدافعین سلامت بخش‌ها و مراکز کرونایی بیاید که برای خودشان، محل کارشان و جامعه مشکل ساز باشد.

در پایان سازمان نظام پرستاری کشور که بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی نماینده منتخب بالغ بر 250 هزار کادر خدوم پرستری عزیز است. ضمن اعتقاد کامل به راه حل های قانونی و اعتقاد به چهارچوب‌های فنی و کارشناسی حل مسائل بیش رو، اما نگرانی جدی و عمیق خود را از نوع  رویکرد وعملکرد برخی مسئولان در دستگاه‌های کلان دولتی اعلام می‌کند و همراه و همگام عموم پرستاران ضمن آنکه پیگیر تمامی مطالبات و رفع موانع خدمتی این عزیزان جان بر کف است؛ از حضرت عالی تقاضا دارد؛ به این گونه مدیران که عمدتا در خارج از نظام سلامت اما موثر بر آن هستند، اجازه ندهید که وجهه مردمی دولت انقلابی و مردمی را در عرصه سلامت تضعیف کنند و باعث شوند تا با قیاس وضعیت نظام سلامت؛ وضعیت کارکنان؛ عملکرد آنها و سایر شاخص‌ها؛ خدای نخواسته دولت عدالت محور حضرت عالی را ضعیف‌تر از دولت‌های قبلی در ساحت سرمایه‌های انسانی حوزه سلامت معرفی کنند.

از خداوند متعال سلامت و توفیقات روزافزون شما و تمامی دلسوزان نظام را خواستاریم.  


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز