title
کد خبر: 202109
00
اگر نمی توانید احساساتتان را به خوبی بیان کنید از این ورزش آرام غافل نشوید

ناگویی هیجانی به معنای بی‌تمایلی به بروز هیجانات است. افراد با مشکل ناگویی هیجانی در یافتن کلمات مناسب برای توصیف احساسات و بیان هیجاناتشان ناتوانند. نتایج یک پژوهش نشان می دهد یوگادرمانی موجب کاهش طرح‌واره‌های ناسازگار و ناگویی هیجانی در زنان افسرده می‌شود.

به گزارش بهداشت نیوز، ناگویی هیجانی به معنای بی‌تمایلی به بروز هیجانات است. افراد با مشکل ناگویی هیجانی در یافتن کلمات مناسب برای توصیف احساسات و بیان هیجاناتشان ناتوانند. نتایج یک مطالعه نشان می دهد یوگادرمانی موجب کاهش طرح‌واره‌های ناسازگار و ناگویی هیجانی در زنان افسرده می‌شود.

زنان مبتلا به افسردگی نه‌تنها با سلسله مشکلات جسمی، بلکه با مشکلاتی نظیر درماندگی آموخته شده و مشکلات طرحواره ای و اضطراب به دنبال تشخیص و درمان و سیر بیماری نیز روبرو هستند که وضعیت آنان را بغرنج می‌کند و روال طبیعی زندگی آنها را برهم می زند.

یکی از انواع تمرینات بدنی، تمرینات غیرهوازی مانند یوگاست که به آرامی انجام و به ارتباط جسمی و شناختی در کودکان منجر می‌شود. تاکید یوگا بر آرام‌سازی ‌است و تمرینات آن، ایستا و پویا انجام می‌شوند که از ورزش‌های معمولی متمایز هستند. محققان در پژوهشی با عنوان «اثربخشی یوگادرمانی بر طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و ناگویی هیجانی زنان افسرده» این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش آمده است: «طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه شامل طرحواره‌های حوزه‌ی طرد و بریدگی و حوزه خودگردانی و عملکرد مختل است. در حوزه طرد و بریدگی، انتظار این است که نیازهای فرد برای امنیت، ثبات، محبت، همدلی، درمیان گذاشتن احساسات، پذیرش و احترام به شیوه‌ای پیش‌بینی‌پذیر ارضا نخواهد شد. طرح‌واره‌های این حوزه معمولا در خانواده‌هایی به وجود می‌آید که بی‌عاطفه، سرد، منزوی، تندخو، پیش‌بینی‌ناپذیر یا بدرفتار هستند. در حوزه خودگردانی و عملکرد مختل، انتظارات فرد از خود و محیطش با توانایی‌های محسوس او برای جدایی، بقا و عملکرد مستقل یا انجام موفقیت‌آمیز کارها تداخل پیدا می‌کند.»

نویسندگان، در بخش دیگری از این مقاله بیان می‌کنند:« ناگویی هیجانی به معنای بی‌تمایلی به بروز هیجانات است. افراد با مشکل ناگویی هیجانی در یافتن کلمات مناسب برای توصیف احساسات و بیان هیجاناتشان ناتوانند و این مسئله در بسیاری از بیماران روان‌تنی مشاهده می‌شود. در واقع، شکایت اصلی این بیماران هنگام مراجعه به پزشک، ناگویی نیست. بلکه این مشکل را در جسم بیمار خود نشان می‌دهند و به جای توصیف احساسات خود، جزئیات را شرح می‌دهند.»

این پژوهش از نوع نیمه‌تجربی بوده که به روش پیش‌آزمون پس‌آزمون همراه با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری این پژوهش از همه‌ی زنان افسرده‌ی مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره امید و راه فردا در نیمسال اول سال ۱۳۹۸ شهر تهران تشکیل می‌شد. روش نمونه‌گیری تصادفی ساده و تعداد نمونه‌ها سی آزمودنی بود که به طور تصادفی در دو گروه آزمایش(۱۵نفر) و کنترل(۱۵‌نفر) قرار گرفتند.

بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، گروه مداخله در هشت جلسه‌ی نود دقیقه‌ای و هفته‌ای یک بار به طور گروهی یوگادرمانی را آموزش دیدند ولی به گروه کنترل این آموزش داده نشد. پرسشنامه‌ی طرح‌واره‌های ناسازگار یانگ و ناگویی هیجانی تورنتو قبل و بعد از اجرای آموزش درباره‌ی گروه‌ها اجرا شد.

نویسندگان این مقاله می‌گویند: نتایج این پژوهش نشان داد که یوگادرمانی موجب کاهش طرح‌واره‌های ناسازگار و ناگویی هیجانی در زنان افسرده می‌شود. این یافته‌ها میتواند گام مفیدی برای حل مشکلات زنان افسرده و در نهایت، تضمین سلامت جسمی و روانی آنان شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود درمانگران و مشاوران با شناسایی طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و ناگویی‌های هیجانی و کسب مهارت در آموزش یوگا، میزان امید و رضایت از زندگی را در زنان افسرده افزایش دهند.

این پژوهش توسط سحر سعیدی اصل و فاطمه السادات رباطی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان انجام شده است. مقاله حاصل از این پژوهش در دومین شماره بیست و نهمین دوره مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا منتشر شده است.

منبع: ایسنا


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تالار کده
اینستاگرام بهداشت نیوز