title
کد خبر: 197539
00
اختصاصی| حمایت بیش از 12 هزار عمل پیوند استخوان توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی/ چرا تعداد پیوندهای کبد افت کرد؟

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی با اشاره به اینکه با حمایت این نهاد هم از لحاظ کمی و هم کیفی تعداد پیوندها در کشور افزایش پیدا کرده است، مطرح کرد: خوشبختانه دیگر نیازی به اعزام بیمار برای انجام پیوند در خارج از کشور نداریم.

دکتر هومن نریمانی با بیان اینکه براساس قانون مصوب مجلس در سال 1378 ، اهداف مختلفی برای صندوق هیات امنای صرفه جویی ارزی پیش بینی شده، به خبرنگار بهداشت نیوز گفت: از جمله این اهداف می توان به فراهم سازی زمینه ی معالجه ی همه بیماران در داخل کشور، صرفه جویی ارزی در زمینه ی هزینه های درمانی بیماران و بی نیاز کردن کشور از نظر اعزام بیماران به خارج از کشور اشاره کرد.

نیازی به اعزام بیمار برای انجام پیوند در خارج از کشور نداریم

وی افزود: در راستا و تحقق اهداف مذکور، یکی از سرفصل های عملیانی هیات امنا، حمایت از پیوندهای عضوی است . پیوندهای مورد حمایت هیئت امنای صرفه جویی ارزی شامل پیوند مغر استخوان، پیوند قلب، پیوند ریه و کبد است که با حمایت این نهاد هم از لحاظ کمی و هم کیفی تعداد پیوندها در کشور افزایش پیدا کرده است و خوشبختانه دیگر نیازی به اعزام بیمار برای انجام پیوند در خارج از کشور نداریم.

16 مرکز در کشور پیوند مغز استخوان، 8 مرکز پیوند قلب، 9 مرکز پیوند کبد و 5 مرکز پیوند نیز ریه انجام می دهند. 

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی خاطرنشان کرد: مراکز پیوند ما متعدد شده است و 16 مرکز در کشور پیوند مغز استخوان، 8 مرکز پیوند قلب، 9 مرکز پیوند کبد و 5 مرکز پیوند نیز ریه انجام می دهند. همچنین توزیع کشوری مراکز پیوند در شهرهایی چون تهران، اهواز، کرمانشاه، ارومیه، تبریز، اصفهان، شیراز ، مشهد، بابل به خوبی صورت گرفته است.

1054 عمل پیوند مغز استخوان در سال 99

نریمانی در خصوص پیوند مغز استخوان در کشور بیان کرد: اولین پیوند مغز استخوان را در سال 1369 داشته ایم و طی این 31 سال، 12692 پیوند مغز استخوان در مراکز پیوند کشور انجام شده است.

وی اضافه کرد: در سال 1399، 1054 عمل پیوند مغز استخوان در کشور انجام شد و با توجه به اینکه کشو درگیر خیزش های متعدد کرونا بود، این میزان پیوند واقعا قابل توجه است و مراکز اجازه ندادند تعداد پیوندها افت پیدا کند. اگر این عدد را با دوره قبل از کرونا هم مقایسه کنیم، عدد قابل قبولی هست چون در سال97، 1143 پیوند مغز استخوان و در سال 98، 1162 پیوند داشتیم.

چرا تعداد پیوند کبد افت کرده؟

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در خصوص پیوند کبد گفت: اولین پیوند کبد کشور در سال 73 در بیمارستان نمازی شیراز انجام شده است و مجموع پیوند کبد در کشور تا پایان سال 99 ، 7960 عمل بوده و تعداد پیوند کبد در سال 99، 539 عمل بوده است.

هومن نریمانی در رابطه با دلیل افت تعداد پیوند کبد اظهار داشت: پیوند کبد عملی است که میزان بستری بیمار طولانی است و در حال حاضر تخت های ما فعلا درگیر بستری بیماران کرونا هستند، به همین دلیل تعداد پیوند کبد ما نسبت به دوره قبل کرونا افت داشته است.

56 مورد عمل پیوند قلب در سال 99/ شرایط خاص پیوند ریه

وی با اشاره به اینکه در سال 1372 اولین پیوند قلب را در بیماستان شریعتی تهران داشته ایم، عنوان کرد: تعداد پیوند قلب ما از سال 88 تا پایان سال 99، 1059 عمل بوده است.در سال 99 هم 56 مورد عمل پیوند قلب داشته ایم. آنچه باعث می شود تعداد عمل پیوند قلب زیاد نباشد این است که ما در عضو قلب، دهنده ی محدودی نسبت به سایر پیوندها داریم .

در سال 99، 1054 عمل پیوند مغز استخوان، 539 پیوند کبد، 56 مورد پیوند قلب و  3 پیوند ریه در کشور داشته ایم. 

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی ادامه داد: اولین پیوند ریه در کشور در سال 1379 در بیمارستان امام خمینی تهران انجام شده است و تا پایان سال 99 ، 161 مورد عمل پیوند داشته ایم. تعداد پیوند ریه در کشور در سال 99، 3 پیوند بوده است.

هومن نریمانی گفت: ریه به دلیل اینکه سطح گسترده تماس با محیط خارج دارد، احتمال اینکه بیماری که پیوند انجام می دهد، دچار آسیب ها و عفونت ها بشود، بیشتر از سایر پیوندها است و رشد این پیوند نسبت به سایر پیوندها کمتر بوده است.

تعامل هیئت امنا با مراکز پیوند کلیه متوقف شده است

وی در زمینه ی پیوند کلیه تصریح کرد: پیوند کلیه نیز در گذشته در سبد حمایتی هیئت امنای صرفه جویی ارزی قرار داشت. به این صورت که هزینه انجام پیوند توسط هیات امنا پرداخت می شد و هیات امنا بستان کار سازمان های بیمه گر برای دریافت هزینه های پیوند می شد.

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی اشاره کرد: این موضوع باعث پرداخت به موقع هزینه های انجام عمل پیوند به بخش پیوند و در نتیجه رشد و گسترش انجام عمل پیوند کلیه در کشور شده بود، اما با نظر سازمان های بیمه گر در خصوص تعامل مستقیم سازمان ها با مراکز پیوند کلیه از 2 سال پیش تعامل هیئت امنا با مراکز پیوند کلیه متوقف شد.

حمایت های خوب هیات امنای ارزی از مراکز پیوند و بیماران پیوندی

هومن نریمانی در رابطه با کمک و حمایت های هیئت امنای صرفه جویی ارزی در خصوص پیوندها گفت:این کمک ها شامل تقبل بخشی از هزینه هتلینگ بیماران، تهیه اقلام مورد نیاز پیوند مانند محلول های نگهداری بافت پیوندی، تهیه ست های مورد نیاز انجام عمل پیوند و کیسه های انتقال بافت پیوندی برای بیماران با نرخ دولتی می باشد.

وی افزود: همچنین دستگاه های فرسوده مراکز پیوند را برای انجام عمل پیوند بروز می کنیم و برای مراکز جدیدی که در شرف تاسیس هستند، تجهیزاتشان را از طریق فرآیندهای خریدمان تامین می کنیم.

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی به بهداشت نیوز گفت: در مجموع تعامل خوبی با مراکز پیوند داریم و همه ی این مراکز روی این مساله توافق دارند که کمک های هیات امنای صرفه جویی ارزی به مراکز پیوند، کمک های ثابت و مستمری است برای اینکه در فرآیند درمان بیماران پیوندی اختلالی ایجاد نشود.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز