title
کد خبر: 191032
00
ورزشکاران موقع ورزش موسیقی گوش کنند+ علت

محققان در این مطالعه برای بررسی چگونگی تأثیر گوش دادن به موسیقی بر عملکرد دویدن، دو آزمایش بر روی ۱۸ فرد علاقه‌ مند به ورزش انجام دادند. در یک آزمایش آنها تأثیرات دویدن تناوبی - دویدن متناوب میان دویدن با شدت بالا و دویدن با شدت پایین- را بر گروهی متشکل از ۹ ورزشکار بررسی کردند. در آزمایش دوم گروهی از افراد متشکل از ۹ دونده آموزش دیده در یک آزمایش دو پنج کیلومتری شرکت کردند.

به گزارش بهداشت نیوز، محققان دانشگاه «ادینبرو» در اسکاتلند در این مطالعه متوجه شدند که گوش دادن به فهرستی از آهنگ‌های انگیزشی در زمان خستگی ذهنی می‌تواند موجب بهبود عملکرد افراد در آزمایش‌های دوی استقامت شود.

آنها ادعا می کنند که این اولین مطالعه ای است که تاثیر گوش دادن به فهرستی از موسیقی های انگیزشی را بر توان دو استفامت و عملکرد افراد در زمان خستگی ذهنی بررسی می کند . 

دکتر «شان فیلیپس» نویسنده مطالعه گفت: خستگی ذهنی  یک اتفاق معمولی است و برای بسیاری از ما رخ می دهد. خستگی ذهنی می‌ تواند بر بسیاری از فعالیت‌ های روزمره از جمله ورزش تأثیر منفی بگذارد بنابراین یافتن راه های ایمن و موثر برای کاهش این تأثیر منفی مفید است.

محققان در این مطالعه برای بررسی چگونگی تأثیر گوش دادن به موسیقی بر عملکرد دویدن، دو آزمایش بر روی ۱۸ فرد علاقه‌ مند به ورزش انجام دادند. در یک آزمایش آنها تأثیرات دویدن تناوبی - دویدن متناوب میان دویدن با شدت بالا و دویدن با شدت پایین-  را بر گروهی متشکل از ۹ ورزشکار بررسی کردند. در آزمایش دوم گروهی از افراد متشکل از ۹ دونده آموزش دیده در یک آزمایش دو پنج کیلومتری شرکت کردند.

تمامی این افراد قبل از انجام این آزمایش های دو توسط یک آزمایش شناختی ۳۰ دقیقه‌ ای مبتنی بر رایانه، در وضعیت خستگی ذهنی قرار گرفتند. همچننین محققان دوندگان هر دو گروه را به دو قسمت تقسیم کردند بطوریکه یک گروه در هنگام دو به موسیقی انگیزشی گوش می دادند و گروه دیگر در هنگام این فعالیت به این موسیقی گوش نمی دادند.

نتایج این مطالعه نشان داد افرادی که در هنگام دو تناوبی به موسیقی های انگیزشی گوش می دادند در مقایسه با افرادی که به این موسیقی ها گوش نمی دادند، بطرز شگفت آوری عملکرد بهتری داشتند بطوریکه گویا از نظر ذهنی خسته نشده بودند.  عملکرد این افراد با عملکرد افرادی که از لحاظ ذهنی خسته نشده بودند، یکی بود. 

اما در آزمایش دو پنج کیلومتری بهبود اندکی در میان افرادی که به موسیقی گوش می دادند و آنهاییکه در هنگام دو به موسیقی گوش نمی دادند مشاهده شد. محققان می گویند اثرات مثبت موسیقی می تواند بطور بالقوه به دلیل تغییر درک از تلاش در هنگام گوش دادن به این آهنگ ها باشد.

یافته های این مطالعه نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی انگیزشی می تواند یک استراتژی مفید برای کمک به افراد فعال باشد که در زمان خستگی ذهنی، توانایی دو استقامت و عملکرد خود را بهبود بخشند. تاثیر مثبت این موسیقی ها می تواند به افراد کمک کند تا کیفیت و تأثیر مفید جلسات ورزشی خود را بهتر حفظ کنند.

منبع: ایرنا

Human Sport and Exercise


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تالار کده
اینستاگرام بهداشت نیوز