title
کد خبر: 143630
00
شاه کلید موفقیت در امتحانات الهی

با صبر درها به روی انسان باز می شود و خوشی هایی را تجربه می کند که پاداش صبر و استقامت اوست و این صبر محصول اراده است و همت.

به گزارش بهداشت نیوز، این همه شهد و شکر کز سخنم می ریزد/ اجر صبری است کز آن شاخ نباتم دادند
همت حافظ و انفاس سحر خیزان بود/که ز بند غم ایام نجاتم دادند

چه زیبا حافظ سرود و با بیان شیرینش این حقیقت را اشاره کرد که با صبر درها به روی انسان باز می شود و خوشی هایی را تجربه می کند که پاداش صبر و استقامت اوست و این صبر محصول اراده است و همت. پس هر چه مصیبت ها برایمان سختتر و ناگوارتر باشد مزد و اجری که بابت صبر آن دریافت خواهیم کرد ارزشمندتر و بزرگتر خواهد بود، برای توجه هر چه بیشتر به پاداش صبر به این داستان توجه کنید:
نقل می کنند:هنگامی که عبد الله بن مطرف از دنیا رفت پدرش با لباس های نو و در حالی که خود را معطر کرده بود در برابر مردم ظاهر شد. در این حال بستگانش بر او ایراد گرفتند که عبدالله، پسرت مُرده و تو این گونه در میان ما آمده ای ؟!

مطرف گفت: آیا باید گریه کنم در حالی که پروردگارم به سه ویژگی مرا وعده داده و این ویژگیها برای کسانی است که می خواهند از این دنیا به سوی خدا بروند، خداوند می فرماید:
آنها کسانی هستند که هر گاه مصیبتی به ایشان می رسد می گویند ما از آنِ خداییم و به سوی او باز می گردیم. اینها همان ها هستند که الطاف و رحمت خدا شاملِ حالشان شده و آنان هدایت یافتگان هستند

آیا باز هم بعد از این همه، باید گریه کنم؟! سپس این مصیبت بر بستگان وی آرام شد
در حقیقت خداوند متعال با لطف و رحمت بی انتهایش به آنهایی که صبر می کنند و شکیبایی می ورزند نیرو می بخشد که در این راه پر از خوف و خطر، گرفتار اشتباه و انحراف نشوند. لذا در انتهای آیه می فرماید: هدایت شدگان واقعی اینانند.

با توجه به این مطالب که گفته شد صبر، شاه کلید موفقیت در امتحانات الهی است و اینکه دنیا با تمام مشکلاتش، گذرگاهی بیش نیست و این پیام دقیق، از آیه استرجاع «انا لله و انا الیه راجعون» فهمیده می شود، توجه به این واقعیت که همه از خدا هستیم این درس را به ما می دهد که از ناگواریها و از دست دادن نعمتها ناراحت نشویم، چراکه همه اینها متعلق به کسی است که خود ما نیز به او تعلق داریم، یک روز می بخشد و روزی دگر می گیرد و از همه مهم تر اینکه هر دو به صلاح ماست. توجه به این واقعیت که همه به سوی او باز می گردیم، به ما اعلام می کند که دنیا با تمام نعمتها و سختی هایش وسیله ای است برای پیمودن مراحل تکامل، توجه به این دو اصل اساسی، اثر عمیقی در ایجاد روحیه صبر و استقامت دارد.

سلام بر بانویی که به این معرفت رسید و تا ابد الگوی صبر پیشگان جهان بود و هست و خواهند بود.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز