title
کد خبر: 137600
01
رویای صادقه چیست و دیدگاه قرآن کریم و روایات درباره آن چگونه است؟

رویای صادقه گونه‌ای خبر یافتن از آینده است که به لطف خداوند مهربان در خواب به وقوع می‌پیوندد. چگونگی دیدن رویای صادقه، زمان دیدن آن و مسائل دیگری وجود دارد که دراین‌ باره باید بدانیم.

جالب است بدانید که از میان انواع رویا‌هایی که می‌بینیم، رویای صادقه احتمال تعبیر و وقوع بیشتری دارد. در این مقاله قصد داریم رویای صادقه و شرایط تحقق آن را بررسی کنیم.

انواع رویا

با توجه به احادیث اسلامی و روایاتی که از ائمه (علیهم‌السلام) بر جای مانده است، رویا به سه قسم تقسیم می‌شود:

۱. خواب‌های پریشان (اضعاث احلام)

این نوع از رویا، به سبب پرخوری، گرسنگی، درگیری‌های ذهنی، هوس و مسائل اینچنینی بروز می‌کنند. این خواب‌ها معمولا در ابتدای شب یا پس از طلوع آفتاب دیده می‌شوند. همچنین درباره تعبیر این خواب‌ها باید گفت که ارزش چندانی ندارند و در زندگی روزانه محقق نمی‌شوند.

۲. خواب‌های شیطانی

 رویا‌های تلخ و شومی هستند که به سبب استیلا و تسلط شیاطین بر انسان‌ها، دیده می‌شوند. مشهور است که شیطان برای آزار دادن مومنان، این خواب‌ها را به آن‌ها نشان می‌دهد. بهتر است برای پیشگیری از تعبیر این خواب‌ها، آن‌ها را برای هیچ‌کس تعریف نکنید.

۳. خواب‌های خوش (رویای صادقه)

خواب‌های نیکو یا صادقه، رویا‌هایی هستند که به فرمان خداوند بر مومنان و بندگان برگزیده خداوند فرود می‌آیند و معمولا بشارت‌دهنده اتفاقات فرخنده هستند. بهتر است برای تعبیر هرچه سریع‌تر این گونه خواب، آن را برای یک مومن خیرخواه تعریف کنید؛ همچنین صدقه دادن را فراموش نکنید.


انواع رویا از زبان امام صادق (ع)

در کتاب "الکافی" دو حدیث جالب‌ توجه از امام صادق (ع) درباره انواع رویا نقل شده است؛ امام در این احادیث انواع خواب را به خوبی تعریف کرده‌اند.

حدیث اول

امام صادق در حدیث اول می‌فرمایند: رویا دیدن به سه نوع تقسیم می‌شود

- بشارت خدا برای مومنان (رویای صادقه)

- ترسانیدن بندگان توسط شیطان

- خواب‌های پریشان


حدیث دوم

امام صادق در حدیث دوم درباره انواع خواب می‌فرمایند:

- خواب دروغ

خواب دروغ که اثر آن پدیدار نمی‌شود، خوابی است که در ابتدای شب دیده می‌شود، درست در همان زمانی‌که سلطه شیطان بر بندگان از بین نرفته است. این نوع از خواب خیالاتی است که شیاطین به انسان جلوه می‌دهند و ریشه‌ای ندارند.

- خواب راست

خواب راست همان رویا است که در یک‌ سوم انتهای شب، در هنگام فرود آمدن ملائکه بر زمین، دیده می‌شود. خواب راست همان است که آدمی در هنگام سحر می‌بیند و ان شاءالله به وقوع می‌پیوندد مگر اینکه شخص در حال جنابت باشد، بدون وضو به بستر خواب رفته باشد یا از ذکر خداوند آنچه که می‌بایست در ابتدای شب می‌گفت را نگفته باشد؛ در این صورت، یا خواب محقق نمی‌شود یا با تاخیر محقق می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید که امام صادق برای دیدن رویا‌های صادقه، شرایطی نیز ذکر کرده‌اند؛ به این معنا که در هر شرایط و با هر حالی، امکان دیدن رویا‌های صادقه وجود ندارد.

رویای صادقه چیست؟

رویای صادقه نوعی خبر یافتن از آینده است که توسط خداوند بر روان انسان‌ها فرود می‌آید.

حدیث امام صادق

امام صادق (ع) درباره رویای صادقه می‌فرمایند:

رویا‌های مومنان صحیح است؛ چراکه نفس مومن پاکیزه است و یقینش صحیح است. زمانی‌ که روح از بدنش خارج می‌شود، با ملائکه دیدار می‌کند؛ در نتیجه خواب او مانند وحی است.

البته توجه داشته باشید که منظور امام صادق از مومنان، اشخاصی است که در درجه والایی از ایمان قرار دارند.

حدیث پیامبر

همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره رویای صادقه فرموده‌اند:

در آخرالزمان، رویا‌های مومنان دروغ نیست و هر کس که راستگوتر باشد، رویایش صحیح‌تر خواهد بود.

 

رویای صادقه چه زمانی دیده می‌شود؟

یکی از بحث‌ برانگیزترین مسائلی که درباره رویای صادقه مطرح می‌شود، زمان دیدن رویای صادقه است. پیامبر (ص) دراین‌باره می‌فرمایند: صادق‌ترین رویا، رویایی است که در سحر دیده می‌شود. از این کلام پیامبر به خوبی استنباط می‌شود که رویا‌های ابتدای شب و رویا‌های پس از نماز صبح، صحت چندانی ندارند. در تعریف دقیق "سحر" باید گفت از نیمه‌های شب تا پیش از اذان صبح و طلوع آفتاب را در بر می‌گیرد.

علاوه‌ بر حدیث پیامبر، احادیث و روایات بسیار دیگری، مناسب‌ترین زمان برای دیدن رویای صادقه را سحر می‌دانند. در حدیثی که از امام صادق نقل کردیم نیز بهترین زمان برای دیدن رویای راست (رویای صادقه) یک‎سوم پایانی شب معرفی شده بود.

 

چه رویا‌هایی قابلیت تعبیر دارند؟

پیش از این، در قسمتی که انواع خواب‌ها را تشریح کردیم، گفتیم که خواب‌های شیطانی و رویا‌های صادقه امکان تعبیر دارند. درباره خواب‌های شیطانی گفتیم که با تعریف نکردن آن‌ها و صدقه دادن در راه خداوند، می‌توانیم خطرات و شرور چنین رویا‌هایی را از خود دور کنیم. درباره رویای صادقه و تعبیر آن باید گفت که

اولا رویای صادقه برای هرکسی محقق نخواهد شد و ممکن است انسان‌های بسیار اندکی در هنگام خواب رویای صادقه ببینند.

دوما مطابق با فرموده امام صادق (ع)، رویا‌های صادقه درصورتی به وقوع می‌پیوندند که شخصی که خواب دیده جنب نباشد با وضو به بستر خواب رفته باشد و پیش از خواب اذکار مخصوصی برای ستایش خداوند بر زمان آورده باشد.

 

چگونه مطمئن شویم که یک رویای صادقه دیده‌ایم؟

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد، که چگونه بتوانیم خواب‌های پریشان و دروغین را از رویا‌های صادقه تشخیص دهیم. ساده‌ترین روش برای تشخیص رویای صادقه، به وقوع پیوستن رویا است؛ یعنی اگر شما رویایی در خواب دیدید و چند روز پس از آن، رویایتان به وقوع پیوست، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آن خواب، یک رویای صادقه بوده است. راه‌های دیگری نیز برای تشخیص رویای صادقه وجود دارد:

۱. شفاف و روشن هستند

خواب‌های صادقه معمولا شفاف‌تر و روشن‌تر از خواب‌های دیگر هستند. همچنین انسان در چنین خواب‌هایی، حس بیداری می‌کند.

۲. سیر خطی دارند

خواب‌های صادقه معمولا یک سیر خطی دارند؛ به این معنا که از یک نقطه آغاز می‌شوند و به نقطه‌ای ختم می‌شوند. درحالی که خواب‌های پریشان، درهم و بی سر و ته هستند.

۳. پاسخ به سوالی در آن‌ها نهفته است

گاهی پیش می‌آید که شما سوالی در ذهن دارید و شب‌هنگام خوابی درباره جواب آن سوال می‌بینید؛ این گونه از خواب‌ها معمولا رویای صادقه هستند. مانند خواب‌هایی که خانواده شهدای گمنام درباره جا و مکان فرزندان خود می‌بینند.

۴. خواب پیامبر

پیامبر در حدیثی می‌فرمایند: اگر روزی مرا در خواب دیدید، بدانید که رویایتان صادقه است؛ چراکه شیطان توانایی آمدن در خواب‌ها با لباس پیامبران و ائمه را ندارد. پس اگر شما خوابی دیدید که یکی از ائمه یا بزرگان دین در آن حضور داشت، احتمالا رویای صادقه است.

سخن پایانی
مطابق با منابع اسلامی، خواب‌هایی که انسان‌ها می‌بینند به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. این سه دسته شامل خواب‌های پریشان، خواب‌های شیطانی و رویای صادقه هستند. از میان اقسام خواب، خواب‌های شیطانی و رویا‌های صادقه قابل‌تعبیرند.
منبع:الکوثر


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
میثم رفیعی
1399/06/04 - 22:170 9
سلام من اتفاق های آینده رو بعضی مواقع مو بمو تو خواب دیدم هم اتفاق خوب هم بد که اتفاق هم افتاده خدا تو خواب به من الهام میکنه به ساعت خواب هم بستگی نداشت
نیلوفر
1399/06/22 - 17:541 18
سلام و عرض ادب
من از ۱۸ سالگی خواب های میبینم که حداکثر ۲۰ روز بعد به واقعیت تبدیل میشه
یا خوابی که میبینم فرداش تعبیر میشه
خیلی اذیت میشم
یه وقتایی واقعیت هایی را متوجه میشم از اطرافیان که دروغ گفتن یا خیانت کردند
الان ۲۸ سالمه و نتونستم کسی رو برای کمک پیدا کنم
شما میتونید کمکم کنید؟
سارا
1399/09/03 - 13:341 9
بهداشت نیوز یه دونه ای
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز