title
کد خبر: 234506
00
آگهی/ ایمپلنت دیجیتال چیست؟ مزیت آن نسبت به کاشت دندان به روش سنتی چیست؟

ایمپلنت دیجیتال چیست؟ مزیت آن نسبت به کاشت دندان به روش سنتی چیست؟ در مقاله اصطلاحات متداول دندانپزشکی بسیاری از اصطلاحاتی که در این حیطه وجود دارد را توضیح دادیم، یکی از این اصطلاحات و به...

در مقاله اصطلاحات متداول دندانپزشکی بسیاری از اصطلاحاتی که در این حیطه وجود دارد را توضیح دادیم، یکی از این اصطلاحات و بهتره بگوییم تکنولوژی هایی که اخیرا در دندانپزشکی بسیار به گوش می خورد ایمپلنت دیجیتال است که در این مقاله می خواهیم کامل و به صورت اختصاصی در خصوص کاشت دندان به روش دیجیتال صحبت کنیم. مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال، قیمت ایمپلنت دیجیتال و محدودیت های سنی برای انجام ایمپلنت دیجیتال مهمترین موضوعاتی هستند که در این مقاله می خواهیم به آن ها بپردازیم.

 

ایمپلنت دیجیتال (Digital Implant)، یک پروتز دندانی هوشمند است که با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، به جای دندان طبیعی در محل بی  دندانی قرار می‌گیرد.
 این پروتز دندانی معمولاً از سه بخش تشکیل شده است:
بخش پایه که در زیر لثه قرار گرفته و با استفاده از یک مهره به استخوان فک پیوند می‌شود، بخش انتقال که برای اتصال پایه به بخش پروتز دندانی استفاده می‌شود، و بخش پروتز دندانی که برای جایگزینی دندان طبیعی به کار می‌رود
.

این پروتز دندانی با استفاده از سیستم‌های الکترونیکی و حسگرها، به طور هوشمندانه با اطلاعات از محیط و موقعیت دهان، عملکرد دندان طبیعی را در دهان بیمار ایجاد می‌کند.
به عنوان مثال، اگر فرد با این پروتز دندانی یک خوراکی سفت را میل کند، پروتز به طور خودکار با تشخیص فشار، تغییر شکل می‌دهد و از شکستن جلوگیری می‌کند
.

این تکنولوژی جدید در حال حاضر در دندانپزشکی در حال توسعه است و ممکن است بسته به کشور و منطقه متفاوت باشد.

 

هشت دلیل مهم که چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم

ایمپلنت دندان یکی از راه‌های مناسب جهت جایگزینی مناطق بی دندانی است. در زیر هشت دلیل برای انتخاب ایمپلنت دندان ارائه میگردد:

 1. بازگشت به حالت طبیعی: با نصب ایمپلنت دندان، شما می‌توانید به حالت طبیعی خود بازگردید و مانند قبل لذت غذا خوردن و گفتگو با دوستانتان را تجربه کنید.
 2. پایداری بیشتر: ایمپلنت دندان‌ها پایدارتر و بلندمدت‌تر از پل‌ها یا همان بریج ها و دندان مصنوعی‌های معمولی هستند.
 3. جلوگیری از تخریب دندان‌های کناری: نصب پل یا همان بریج بر روی دندان‌های کناری باعث ایجاد فشار روی آنها می‌شود و ممکن است باعث تخریب آنها شود. با استفاده از ایمپلنت دندان، این مشکل برطرف می‌شود.
 4. جلوگیری از جایگزینی مجدد دندان‌ها: نصب ایمپلنت دندان می‌تواند جلوی جایگزینی مجدد دندان‌های  از دست داده شده را بگیرد و شما نیازی به انجام این کار در آینده ندارید.
 5. تقویت استخوان: نصب ایمپلنت دندان باعث تقویت استخوان می‌شود و به پایداری ایمپلنت دندان در طولانی مدت کمک می‌کند.
 6. رفع مشکلات گوارشی: نبود دندان‌ها ممکن است مشکلات گوارشی را ایجاد کند، در حالی که نصب ایمپلنت دندان می‌تواند این مشکلات جویدن و بلع را برطرف کند.
 7. بهبود کیفیت زندگی: ایمپلنت دندان‌ها می‌توانند بهبود کیفیت زندگی شما را در این زمینه‌ها فراهم کنند: نیازی به خودمراقبتی ندارید، خوداعتمادی و جذابیت بیشتر
 8. راحتی در استفاده: دندان‌های مصنوعی و پل‌ها ممکن است برای برخی افراد نامطلوب یا ناراحت‌کننده باشند، اما با داشتن ایمپلنت دندان، شما می‌توانید راحتی و راحتی بیشتری در استفاده از دندان‌های خود داشته باشید.

 

با توجه به مزایای فوق، ایمپلنت دیجیتال دندان می‌تواند یکی از بهترین راه‌های جایگزینی برای دندان‌های گم شده باشد که ما در مرکز فوق  تحصصی ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ در شمال تهران ارائه می نماییم . با این حال، هرگز نباید تصمیم بگیرید که بدون مشاوره با دندان پزشک خود، اقدام به نصب ایمپلنت دندان کنید. برای تصمیم‌گیری مناسب، بهتر است با  متخصص ایمپلنت در تهران مشورت کنید و اطلاعات کامل در مورد گزینه‌های درمانی موجود را بدست آورید.

 

تفاوت بریج دندان با ایمپلنت دندان چیست؟

بریج دندان و ایمپلنت دندان هر دو به عنوان روش هایی برای جایگزینی دندان های گم شده استفاده می شوند، اما دارای تفاوت هایی هستند.

بریج دندان شامل تعدادی دندان مصنوعی است که بر روی دندان های موجود قرار می گیرد و با کمک پایه هایی که به دندان های مجاور متصل می شوند ثابت می شوند. برای نصب بریج دندان، دندان های مجاور به شدت ساییده می شوند تا بتوان پایه ها را به آن ها متصل کرد. بریج دندان ها عموماً برای جایگزینی دندان های دائمی استفاده می شوند و تنها در صورتی که دندان های مجاور سالم باشند، امکان نصب بریج دندان وجود دارد.

از طرفی، ایمپلنت دندان یک ساختار فلزی از جنس تیتانیوم است که در جایگاه دندان حذف شده قرار می گیرد. ایمپلنت دندان برای ایجاد پایداری به عمق استخوان فک متصل می شود و پس از گذشت چند ماه، دندان مصنوعی روی آن نصب می شود. ایمپلنت دندان ها معمولاً برای جایگزینی دندان های دائمی استفاده می شوند، اما در برخی موارد، می توان از آن ها برای جایگزینی دندان های شیری نیز استفاده کرد.

با وجود اینکه بریج دندان و ایمپلنت دندان هر دو برای جایگزینی دندان های گم شده استفاده می شوند، اما برای افرادی که دندان های مجاور دندان گم شده سالم هستند، بریج دندان گزینه مناسبی است. در مقابل، ایمپلنت دندان برای افرادی که دندان های مجاور دندان گم شده سالم نیستند یا مشکلاتی مانند عفونت، بیماری لثه، فرسایش استخوان و... دارند، بهترین گزینه است. همچنین، ایمپلنت دندان ها برای افرادی که به دنبال راحتی و ثبات بیشتر در جایگزینی دندان های گم شده هستند، مناسب هستند. با نصب ایمپلنت دندان، شما می توانید دندان جایگزین خود را مثل دندان های طبیعی استفاده کنید، به طوری که برای خوردن، جویدن و حتی شستشوی دهان، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

 

همچنین، در مقایسه با بریج دندان، ایمپلنت دندان ها دارای عمر طولانی تر و مقاومت بیشتری هستند. بریج دندان ها معمولاً بین 5 تا 15 سال طول عمر دارند، در حالی که ایمپلنت دندان ها می توانند تا 25 سال یا بیشتر هم باقی بمانند. همچنین، با نصب ایمپلنت دندان، احتمال بروز مشکلات دندانی مانند تسکین عصب، تسکین پریودنتال و بیماری لثه کمتر می شود.

در نهایت، باید توجه داشت که هر یک از روش های جایگزینی دندان ها دارای مزایا و معایب خود هستند و تصمیم نهایی باید بر اساس وضعیت دندان های شما و نیازهای شما اتخاذ شود. قبل از تصمیم گیری، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های گم شده خود را بر اساس وضعیت دندان هایتان و نیازهای شما پیدا کنید.

 

مزایای کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی یا همان "ایمپلنت دیجیتال"، یکی از جدیدترین تکنولوژی های مورد استفاده در زمینه جایگزینی دندان های از دست رفته است که با استفاده از تصاویر سه بعدی و نرم افزارهای کامپیوتری پیشرفته، امکان برنامه ریزی دقیق تری برای کاشت ایمپلنت دندان را فراهم می کند. مزایای کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی عبارتند از:

 1. دقت بالاتر: با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، برنامه ریزی کاشت ایمپلنت دقیق تر می شود. این به معنی کاهش خطرات و عوارض جانبی مربوط به نصب ایمپلنت دندان است.
 2. کاهش زمان درمان: با توجه به دقت بالای کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی، زمان درمان کوتاه تر خواهد بود. همچنین، با استفاده از این روش، فرآیند زمان برنامه ریزی کاشت ایمپلنت دندان کاهش می یابد.
 3. کاهش خطر عفونت: با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، برای کاشت ایمپلنت دندان نیاز به برش و تراش در لثه کاهش می یابد که باعث کاهش خطر عفونت مرتبط با این فرآیند می شود.
 4. کاهش احتمال خطا: با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، امکان دستکاری دقیق تری برای تعیین موقعیت و عمق ایمپلنت دندان وجود دارد.
 5.  پایداری: ایمپلنت های دیجیتال با توجه به دقت بالا در طراحی و برنامه ریزی، پایداری بیشتری در طولانی مدت دارند. این به معنی کاهش احتمال نیاز به تعویض ایمپلنت در آینده است.
 6.  بهبود تعامل بین دندان پزشک و بیمار: از آنجا که برنامه ریزی دیجیتال به نمایش گذاشتن دقیق فرآیند کاشت ایمپلنت می پردازد، بیماران می توانند بهتر و با اطمینان بیشتری از فرآیند خود آگاه شوند.
 7. کاهش هزینه ها: با توجه به دقت بالا در برنامه ریزی و طراحی، احتمال بروز مشکلات بعدی کاشت ایمپلنت دندان کاهش می یابد. این به معنی کاهش هزینه های مربوط به تعویض ایمپلنت یا تداخل های درمانی مرتبط با آن است.

 

 

کاشت ایمپلنت فوری، دیجیتال یا یک روزه برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه، یک روش کاشت ایمپلنت دندان است که در آن ایمپلنت دندان در همان جلسه کاشته شده و بعد از آن بلافاصله پروتز (کاور) بر روی آن قرار می گیرد. این روش در مقایسه با روش های سنتی کاشت ایمپلنت که به دو یا سه مرحله اجرا می شوند، بسیار سریع تر است و در برخی موارد مناسب تر می باشد.

به طور کلی، کاشت ایمپلنت فوری برای افرادی که برایشان زمان بسیار حیاتی است، مثل افرادی که برای شغلشان نیاز به داشتن دندان هست، مناسب است. همچنین این روش برای افرادی که دندان آنها در یک ناحیه خاص از دهان شان از دست رفته است، مثل دندان های جلو، مناسب است زیرا به دلیل قابلیت بالای زیبایی‌سازی، نیازی به استفاده از پروتز موقت نیست.

اگرچه کاشت ایمپلنت فوری در برخی موارد می‌تواند به خوبی اجرا شود، اما در مواردی نیز که شرایط بیمار یا جایگاه دندان‌های در دهان، اجرای آن را محدود کرده و نمی توان به صورت فوری ایمپلنت را کاشت. در نهایت برای تعیین اینکه کدام روش کاشت ایمپلنت بهترین گزینه برای شماست، باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوامل تعیین کننده هزینه ایمپلنت دندان چیست؟

هزینه کاشت ایمپلنت دندان ممکن است متفاوت باشد و به عوامل متعددی بستگی دارد. در زیر به برخی از عوامل تعیین کننده هزینه کاشت ایمپلنت دندان اشاره شده است:

 1. تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند: هرچه تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند بیشتر باشد، هزینه کاشت ایمپلنت نیز بیشتر می‌شود.
 2. جنس ایمپلنت و پروتز: برخی از ایمپلنت ها و پروتزها قیمت بالاتری دارند و انتخاب این نوع ایمپلنت ها و پروتزها نیز هزینه بیشتری دارد.
 3. مکان جغرافیایی: هزینه کاشت ایمپلنت در برخی مناطق بیشتر است تا مناطق دیگر.
 4. تجهیزات و فناوری: پزشکانی که از تجهیزات و فناوری بالا استفاده می‌کنند، هزینه بیشتری دارند و همینطور هزینه کاشت ایمپلنت نیز بیشتر است.
 5. تجربه و تخصص پزشک: پزشکان با تجربه و تخصص بالا معمولاً هزینه بیشتری دارند و این هزینه برای انجام کار با کیفیت بالاتر است.
 6. مشکلات دندانی قبلی: اگر بیمار قبلاً مشکلات دندانی داشته باشد و برای رفع این مشکلات اقداماتی مانند جراحی، پروتز یا تعویض دندان انجام شود، هزینه کاشت ایمپلنت ممکن است بیشتر شود.

 

 

 

 

آیا کاشت ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد؟

بله، کاشت ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد ولی به طور کلی هر فردی که برای جایگزینی دندان‌های خود از دندان مصنوعی استفاده می‌کند، می‌تواند از ایمپلنت دندان بهره‌مند شود.

در عمل، برای انجام کاشت ایمپلنت دندان مهم‌تر از سن فرد، وضعیت عمومی سلامت دهان و فک و صورت است. بنابراین، برای انجام کاشت ایمپلنت دندان، لازم است بیمار در وضعیت سلامتی خوبی باشد و به مشکلات دندانی، لثه‌ای و فکی خود برسد.

همچنین، برای انجام کاشت ایمپلنت دندان، استخوان مورد نیاز برای نصب ایمپلنت در فک باید کافی و سالم باشد. بنابراین، در صورتی که استخوان فک بیمار به دلیل نقص‌هایی مانند فرسایش استخوان، بیماری‌های لثه، بیماری‌های مزمن یا دیگر مشکلات دندانی، مناسب برای کاشت ایمپلنت نباشد، پزشک ممکن است از انجام عمل کاشت ایمپلنت دندان خودداری کند.

بنابراین، قبل از انجام کاشت ایمپلنت دندان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی کنید که آیا این روش جایگزین مناسبی برای شما است یا نه.

 

چرا ایمپلنت دندان ارزان قیمت می تواند گران تمام شود؟

قیمت ایمپلنت دندان به شدت وابسته به چندین عامل است و در نتیجه، ممکن است قیمت های مختلفی داشته باشد. در بعضی موارد، ارزان بودن ایمپلنت دندان ممکن است به معنای پایین بودن کیفیت آن باشد، به علاوه، قیمت ایمپلنت دندان همواره هزینه کلی جراحی را نمی‌تواند تعیین کند، به دلیل اینکه در هزینه‌های دیگری همچون هزینه ازدیاد استخوان و هزینه پروتز دندان، نیز شامل می‌شود.

عواملی که به تعیین قیمت ایمپلنت دندان کمک می کنند، شامل:

 

 • جنس ایمپلنت: ایمپلنت هایی با جنس‌های مختلف در دسترس هستند که قیمت هرکدام متفاوت است. در مرکز فوق تخصصی دکتر احسان بیرنک ، انواع برند های کره ای ، سوییسی ، آمریکایی مورد استفاده قرار میگیرد .
 • تجهیزات و تکنولوژی مورد استفاده: هزینه‌های مربوط به تجهیزات و تکنولوژی استفاده شده برای جراحی ایمپلنت دندان ممکن است متفاوت باشد و در نتیجه، قیمت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • سطح تجربه و تخصص پزشک: پزشکان با سابقه و تخصص بیشتر ممکن است به عنوان یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت در نظر گرفته شوند.

 

به طور کلی، تعیین قیمت ایمپلنت دندان پیچیده است و ممکن است تحت تأثیر چندین عامل قرار گیرد. اما اینکه چرا ایمپلنت دندان ارزان قیمت می تواند گران تمام شود، می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 • انجام جراحی در کشورهای خارج از کشور: برخی افراد برای انجام جراحی ایمپلنت دندان به کشورهایی سفر می کنند که هزینه های این جراحی در آنجا کمتر است. اما با توجه به هزینه های مربوط به مسافرت، اقامت، مراقبت های پس از عمل جراحی، ممکن است قیمت نهایی گران شود.
 • استفاده از مواد با کیفیت پایین: برخی افراد ممکن است برای کاهش هزینه ها، از ایمپلنت دندان هایی با کیفیت پایین و نامعتبر استفاده کنند که در طولانی مدت ممکن است مشکلات جدی ایجاد کنند و هزینه های بیشتری را به دنبال داشته باشد.
 • مشکلات پس از جراحی: در برخی موارد، ممکن است پس از جراحی ایمپلنت دندان، مشکلاتی مانند عفونت، نارسایی ایمپلنت یا عدم تطابق با بافت دهانی ایجاد شود که نیاز به درمان و تعویض ایمپلنت دندان دارد که با هزینه های بیشتری همراه است.

 

عوامل دیگری که می‌تواند هزینه کل کاشت ایمپلنت را افزایش دهد، شامل هزینه‌های قبل و بعد از عمل، جایگزینی دندان مصنوعی برای بیمار، هزینه‌های نگهداری و تعمیر ایمپلنت، هزینه‌های تصویربرداری، ارزش افزوده و هزینه‌های پزشکی بیماری‌های مرتبط با دندان‌ها می‌باشد. بنابراین، برای انتخاب یک پزشک و هزینه درست برای کاشت ایمپلنت دندان، لازم است توجه به تمامی عوامل مرتبط با این روش درمانی داشته باشید.

 

ایمپلنت دیجیتال ؛ تحولی باشکوه در دنیای ایمپلنت ها

بله، ایمپلنت دیجیتال یک تحول باشکوه در دنیای ایمپلنت‌ها به شمار می‌رود. این فناوری پزشکی جدید از روش‌هایی است که با استفاده از تصاویر دیجیتالی، طراحی و ساخت ایمپلنت دندان را به‌طور دقیق‌تر و بر اساس نیاز ویژه هر بیمار انجام می‌دهد.

با استفاده از این فناوری، پزشکان می‌توانند قبل از شروع هرگونه درمان، نمای دقیقی از دندان بیمار را ایجاد کنند و ایمپلنت دندان را بر اساس آن طراحی کنند. این روش به پزشکان این امکان را می‌دهد که ایمپلنت دندان را در محل مناسب قرار دهند و نیاز به عمل جراحی دوباره و نصب دوباره ایمپلنت دندان را کاهش دهند. همچنین، این روش باعث کاهش زمان نصب ایمپلنت و کاهش درد و ترس بیماران می‌شود.

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت دیجیتال، کاهش هزینه‌های درمان است. با توجه به اینکه این روش، به دلیل دقت بیشتر در طراحی و برنامه‌ریزی، احتمال خطا و عدم مطابقت بین ایمپلنت و دندان را کاهش می‌دهد، مشکلات و نیاز به درمان در آینده کاهش پیدا می‌کند. این مسئله می‌تواند هزینه‌های درمانی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

 

ایمپلنت دیجیتال یکی از مهم‌ترین تحولات اخیر در دنیای ایمپلنت دندان است که به دنبال ارائه روش‌های جدید تشخیص، برنامه‌ریزی و اجرای کاشت ایمپلنت دندان با استفاده از تکنولوژی دیجیتال است. با این روش، تصاویر دندان و بافت‌های پیرامونی با دقت و رزولوشن بالا تهیه و به رایانه وارد شده، سپس با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته، پلان درمان برای کاشت ایمپلنت تهیه می‌شود.

با استفاده از این تکنولوژی، دقت و کیفیت برنامه‌ریزی کاشت ایمپلنت دندان به شدت افزایش می‌یابد و احتمال وقوع خطاها و اشتباهات کاهش می‌یابد. همچنین، زمان برنامه‌ریزی و اجرای کاشت نیز به شدت کاهش می‌یابد و پروسه به سرعت پیش می‌رود. علاوه بر این، برای بسیاری از بیماران، احساس بی‌راهی و ترس از کاشت ایمپلنت دندان کاهش می‌یابد و اطمینان از موفقیت درمان افزایش می‌یابد.

در کل، ایمپلنت دیجیتال به عنوان یک تحول بزرگ در حوزه ایمپلنت دندان، تأثیر مهمی بر دقت، کیفیت و سرعت درمان دارد و بسیاری از بیماران و پزشکان به آن اعتماد وابسته‌اند.­­

 

معرفی یکی از بهترین متخصص های ایمپلنت دیجیتال

دندان پزشکان متعددی ماهر و توانمندی در کشور عزیزمان هستند که شما می توانید برای ایمپلنت دیجیتال فوری در تهران در یک جلسه، بدون درد و خون ریزی به ان ها مراجعه کنید. یکی از این پزشکان، دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت دیجیتال هستند که در مرکز فوق تخصصی  خود این خدمات را ارائه می کنند.

در این مرکز با استفاده از تکنولوژی‌های روز در حوزه کاشت ایمپلنت یا همان دیجیتال ایمپلنتولوژی و استفاده از دستگاه‌های روز دنیا از جمله اسکنرهای داخلی دهانی، پرینترهای سه‌بعدی و مدل‌سازی در نرم‌افزارهای روز دنیا در حوزه طراحی دیجیتال ایمپلنت، کل فرآیند کاشت ایمپلنت و قرار دادن روکش موقت یا همان PMMA را که دقیقاً مشابه روکش دائمی می‌باشد در یک جلسه فراهم کرده اند.

 

به‌طورکلی مراکزی که خدمات ایمپلنت دیجیتال ارائه می‌دهند باید حتماً دارای زیرساخت‌ها و تجهیزات لازم در زمینه این نوع درمان باشند؛ بعضاً مواردی مشاهده می‌شود که تبلیغ ایمپلنت دیجیتال را انجام می‌دهند ولی به دلیل عدم اطلاع مراجعین از نوع درمان و روند درمانی دقیق این نوع کاشت ایمپلنت سنتی را با نام ایمپلنت دیجیتال به مراجعه کننده پرزنت و ارائه می‌کنند.

 

در این مرکز کاشت ایمپلنت با استفاده از تکنیک های ALL ON 4 | ALL ON X | ALL ON6 به شما عزیزان هستند.

 

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس: 02126355429 – 02126355128 – 02126355227
 • ساعات پاسخگویی: ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
 • آدرس مطب: تهران ، زعفرانیه ، خیابان مقدس اردبیلی خیابان پسیان جنوبی پلاک ۱۴ واحد ۱۴

 

سایر متخصص های دندانپزشکی و متخصص های ایمپلنت دیجیتال

با توجه به تعداد زیاد استان ها و شهرهای کشور و همچنین متخصص های این حیطه امکان معرفی همه این عزیزان از  حوصله این مقاله خارج است شما می توانید به سایت های دایرکتوری مشاغل مختلف مراجعه کنید (دکتر ساینا، drdr، مطب ۳۶۵، دکتر تو،‌ پذیریش ۲۴، پزشک خوب و ... ) و بر اساس شهر مورد نظر به لیست متخصص های دندانپزشکی و دندانپزشکی دیجیتال دسترسی داشته باشید.

 

در مقاله اصطلاحات متداول دندانپزشکی بسیاری از اصطلاحاتی که در این حیطه وجود دارد را توضیح دادیم، یکی از این اصطلاحات و بهتره بگوییم تکنولوژی هایی که اخیرا در دندانپزشکی بسیار به گوش می خورد ایمپلنت دیجیتال است که در این مقاله می خواهیم کامل و به صورت اختصاصی در خصوص کاشت دندان به روش دیجیتال صحبت کنیم. مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال، قیمت ایمپلنت دیجیتال و محدودیت های سنی برای انجام ایمپلنت دیجیتال مهمترین موضوعاتی هستند که در این مقاله می خواهیم به آن ها بپردازیم.

 

ایمپلنت دیجیتال (Digital Implant)، یک پروتز دندانی هوشمند است که با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، به جای دندان طبیعی در محل بی  دندانی قرار می‌گیرد.
 این پروتز دندانی معمولاً از سه بخش تشکیل شده است:
بخش پایه که در زیر لثه قرار گرفته و با استفاده از یک مهره به استخوان فک پیوند می‌شود، بخش انتقال که برای اتصال پایه به بخش پروتز دندانی استفاده می‌شود، و بخش پروتز دندانی که برای جایگزینی دندان طبیعی به کار می‌رود
.

این پروتز دندانی با استفاده از سیستم‌های الکترونیکی و حسگرها، به طور هوشمندانه با اطلاعات از محیط و موقعیت دهان، عملکرد دندان طبیعی را در دهان بیمار ایجاد می‌کند.
به عنوان مثال، اگر فرد با این پروتز دندانی یک خوراکی سفت را میل کند، پروتز به طور خودکار با تشخیص فشار، تغییر شکل می‌دهد و از شکستن جلوگیری می‌کند
.

این تکنولوژی جدید در حال حاضر در دندانپزشکی در حال توسعه است و ممکن است بسته به کشور و منطقه متفاوت باشد.

 

هشت دلیل مهم که چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم

ایمپلنت دندان یکی از راه‌های مناسب جهت جایگزینی مناطق بی دندانی است. در زیر هشت دلیل برای انتخاب ایمپلنت دندان ارائه میگردد:

 1. بازگشت به حالت طبیعی: با نصب ایمپلنت دندان، شما می‌توانید به حالت طبیعی خود بازگردید و مانند قبل لذت غذا خوردن و گفتگو با دوستانتان را تجربه کنید.
 2. پایداری بیشتر: ایمپلنت دندان‌ها پایدارتر و بلندمدت‌تر از پل‌ها یا همان بریج ها و دندان مصنوعی‌های معمولی هستند.
 3. جلوگیری از تخریب دندان‌های کناری: نصب پل یا همان بریج بر روی دندان‌های کناری باعث ایجاد فشار روی آنها می‌شود و ممکن است باعث تخریب آنها شود. با استفاده از ایمپلنت دندان، این مشکل برطرف می‌شود.
 4. جلوگیری از جایگزینی مجدد دندان‌ها: نصب ایمپلنت دندان می‌تواند جلوی جایگزینی مجدد دندان‌های  از دست داده شده را بگیرد و شما نیازی به انجام این کار در آینده ندارید.
 5. تقویت استخوان: نصب ایمپلنت دندان باعث تقویت استخوان می‌شود و به پایداری ایمپلنت دندان در طولانی مدت کمک می‌کند.
 6. رفع مشکلات گوارشی: نبود دندان‌ها ممکن است مشکلات گوارشی را ایجاد کند، در حالی که نصب ایمپلنت دندان می‌تواند این مشکلات جویدن و بلع را برطرف کند.
 7. بهبود کیفیت زندگی: ایمپلنت دندان‌ها می‌توانند بهبود کیفیت زندگی شما را در این زمینه‌ها فراهم کنند: نیازی به خودمراقبتی ندارید، خوداعتمادی و جذابیت بیشتر
 8. راحتی در استفاده: دندان‌های مصنوعی و پل‌ها ممکن است برای برخی افراد نامطلوب یا ناراحت‌کننده باشند، اما با داشتن ایمپلنت دندان، شما می‌توانید راحتی و راحتی بیشتری در استفاده از دندان‌های خود داشته باشید.

 

با توجه به مزایای فوق، ایمپلنت دیجیتال دندان می‌تواند یکی از بهترین راه‌های جایگزینی برای دندان‌های گم شده باشد که ما در مرکز فوق  تحصصی ایمپلنت دکتر احسان بیرنگ در شمال تهران ارائه می نماییم . با این حال، هرگز نباید تصمیم بگیرید که بدون مشاوره با دندان پزشک خود، اقدام به نصب ایمپلنت دندان کنید. برای تصمیم‌گیری مناسب، بهتر است با  متخصص ایمپلنت در تهران مشورت کنید و اطلاعات کامل در مورد گزینه‌های درمانی موجود را بدست آورید.

 

تفاوت بریج دندان با ایمپلنت دندان چیست؟

بریج دندان و ایمپلنت دندان هر دو به عنوان روش هایی برای جایگزینی دندان های گم شده استفاده می شوند، اما دارای تفاوت هایی هستند.

بریج دندان شامل تعدادی دندان مصنوعی است که بر روی دندان های موجود قرار می گیرد و با کمک پایه هایی که به دندان های مجاور متصل می شوند ثابت می شوند. برای نصب بریج دندان، دندان های مجاور به شدت ساییده می شوند تا بتوان پایه ها را به آن ها متصل کرد. بریج دندان ها عموماً برای جایگزینی دندان های دائمی استفاده می شوند و تنها در صورتی که دندان های مجاور سالم باشند، امکان نصب بریج دندان وجود دارد.

از طرفی، ایمپلنت دندان یک ساختار فلزی از جنس تیتانیوم است که در جایگاه دندان حذف شده قرار می گیرد. ایمپلنت دندان برای ایجاد پایداری به عمق استخوان فک متصل می شود و پس از گذشت چند ماه، دندان مصنوعی روی آن نصب می شود. ایمپلنت دندان ها معمولاً برای جایگزینی دندان های دائمی استفاده می شوند، اما در برخی موارد، می توان از آن ها برای جایگزینی دندان های شیری نیز استفاده کرد.

با وجود اینکه بریج دندان و ایمپلنت دندان هر دو برای جایگزینی دندان های گم شده استفاده می شوند، اما برای افرادی که دندان های مجاور دندان گم شده سالم هستند، بریج دندان گزینه مناسبی است. در مقابل، ایمپلنت دندان برای افرادی که دندان های مجاور دندان گم شده سالم نیستند یا مشکلاتی مانند عفونت، بیماری لثه، فرسایش استخوان و... دارند، بهترین گزینه است. همچنین، ایمپلنت دندان ها برای افرادی که به دنبال راحتی و ثبات بیشتر در جایگزینی دندان های گم شده هستند، مناسب هستند. با نصب ایمپلنت دندان، شما می توانید دندان جایگزین خود را مثل دندان های طبیعی استفاده کنید، به طوری که برای خوردن، جویدن و حتی شستشوی دهان، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

 

همچنین، در مقایسه با بریج دندان، ایمپلنت دندان ها دارای عمر طولانی تر و مقاومت بیشتری هستند. بریج دندان ها معمولاً بین 5 تا 15 سال طول عمر دارند، در حالی که ایمپلنت دندان ها می توانند تا 25 سال یا بیشتر هم باقی بمانند. همچنین، با نصب ایمپلنت دندان، احتمال بروز مشکلات دندانی مانند تسکین عصب، تسکین پریودنتال و بیماری لثه کمتر می شود.

در نهایت، باید توجه داشت که هر یک از روش های جایگزینی دندان ها دارای مزایا و معایب خود هستند و تصمیم نهایی باید بر اساس وضعیت دندان های شما و نیازهای شما اتخاذ شود. قبل از تصمیم گیری، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های گم شده خود را بر اساس وضعیت دندان هایتان و نیازهای شما پیدا کنید.

 

مزایای کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی یا همان "ایمپلنت دیجیتال"، یکی از جدیدترین تکنولوژی های مورد استفاده در زمینه جایگزینی دندان های از دست رفته است که با استفاده از تصاویر سه بعدی و نرم افزارهای کامپیوتری پیشرفته، امکان برنامه ریزی دقیق تری برای کاشت ایمپلنت دندان را فراهم می کند. مزایای کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی عبارتند از:

 1. دقت بالاتر: با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، برنامه ریزی کاشت ایمپلنت دقیق تر می شود. این به معنی کاهش خطرات و عوارض جانبی مربوط به نصب ایمپلنت دندان است.
 2. کاهش زمان درمان: با توجه به دقت بالای کاشت ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی، زمان درمان کوتاه تر خواهد بود. همچنین، با استفاده از این روش، فرآیند زمان برنامه ریزی کاشت ایمپلنت دندان کاهش می یابد.
 3. کاهش خطر عفونت: با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، برای کاشت ایمپلنت دندان نیاز به برش و تراش در لثه کاهش می یابد که باعث کاهش خطر عفونت مرتبط با این فرآیند می شود.
 4. کاهش احتمال خطا: با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، امکان دستکاری دقیق تری برای تعیین موقعیت و عمق ایمپلنت دندان وجود دارد.
 5.  پایداری: ایمپلنت های دیجیتال با توجه به دقت بالا در طراحی و برنامه ریزی، پایداری بیشتری در طولانی مدت دارند. این به معنی کاهش احتمال نیاز به تعویض ایمپلنت در آینده است.
 6.  بهبود تعامل بین دندان پزشک و بیمار: از آنجا که برنامه ریزی دیجیتال به نمایش گذاشتن دقیق فرآیند کاشت ایمپلنت می پردازد، بیماران می توانند بهتر و با اطمینان بیشتری از فرآیند خود آگاه شوند.
 7. کاهش هزینه ها: با توجه به دقت بالا در برنامه ریزی و طراحی، احتمال بروز مشکلات بعدی کاشت ایمپلنت دندان کاهش می یابد. این به معنی کاهش هزینه های مربوط به تعویض ایمپلنت یا تداخل های درمانی مرتبط با آن است.

 

 

کاشت ایمپلنت فوری، دیجیتال یا یک روزه برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه، یک روش کاشت ایمپلنت دندان است که در آن ایمپلنت دندان در همان جلسه کاشته شده و بعد از آن بلافاصله پروتز (کاور) بر روی آن قرار می گیرد. این روش در مقایسه با روش های سنتی کاشت ایمپلنت که به دو یا سه مرحله اجرا می شوند، بسیار سریع تر است و در برخی موارد مناسب تر می باشد.

به طور کلی، کاشت ایمپلنت فوری برای افرادی که برایشان زمان بسیار حیاتی است، مثل افرادی که برای شغلشان نیاز به داشتن دندان هست، مناسب است. همچنین این روش برای افرادی که دندان آنها در یک ناحیه خاص از دهان شان از دست رفته است، مثل دندان های جلو، مناسب است زیرا به دلیل قابلیت بالای زیبایی‌سازی، نیازی به استفاده از پروتز موقت نیست.

اگرچه کاشت ایمپلنت فوری در برخی موارد می‌تواند به خوبی اجرا شود، اما در مواردی نیز که شرایط بیمار یا جایگاه دندان‌های در دهان، اجرای آن را محدود کرده و نمی توان به صورت فوری ایمپلنت را کاشت. در نهایت برای تعیین اینکه کدام روش کاشت ایمپلنت بهترین گزینه برای شماست، باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوامل تعیین کننده هزینه ایمپلنت دندان چیست؟

هزینه کاشت ایمپلنت دندان ممکن است متفاوت باشد و به عوامل متعددی بستگی دارد. در زیر به برخی از عوامل تعیین کننده هزینه کاشت ایمپلنت دندان اشاره شده است:

 1. تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند: هرچه تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند بیشتر باشد، هزینه کاشت ایمپلنت نیز بیشتر می‌شود.
 2. جنس ایمپلنت و پروتز: برخی از ایمپلنت ها و پروتزها قیمت بالاتری دارند و انتخاب این نوع ایمپلنت ها و پروتزها نیز هزینه بیشتری دارد.
 3. مکان جغرافیایی: هزینه کاشت ایمپلنت در برخی مناطق بیشتر است تا مناطق دیگر.
 4. تجهیزات و فناوری: پزشکانی که از تجهیزات و فناوری بالا استفاده می‌کنند، هزینه بیشتری دارند و همینطور هزینه کاشت ایمپلنت نیز بیشتر است.
 5. تجربه و تخصص پزشک: پزشکان با تجربه و تخصص بالا معمولاً هزینه بیشتری دارند و این هزینه برای انجام کار با کیفیت بالاتر است.
 6. مشکلات دندانی قبلی: اگر بیمار قبلاً مشکلات دندانی داشته باشد و برای رفع این مشکلات اقداماتی مانند جراحی، پروتز یا تعویض دندان انجام شود، هزینه کاشت ایمپلنت ممکن است بیشتر شود.

 

 

 

 

آیا کاشت ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد؟

بله، کاشت ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد ولی به طور کلی هر فردی که برای جایگزینی دندان‌های خود از دندان مصنوعی استفاده می‌کند، می‌تواند از ایمپلنت دندان بهره‌مند شود.

در عمل، برای انجام کاشت ایمپلنت دندان مهم‌تر از سن فرد، وضعیت عمومی سلامت دهان و فک و صورت است. بنابراین، برای انجام کاشت ایمپلنت دندان، لازم است بیمار در وضعیت سلامتی خوبی باشد و به مشکلات دندانی، لثه‌ای و فکی خود برسد.

همچنین، برای انجام کاشت ایمپلنت دندان، استخوان مورد نیاز برای نصب ایمپلنت در فک باید کافی و سالم باشد. بنابراین، در صورتی که استخوان فک بیمار به دلیل نقص‌هایی مانند فرسایش استخوان، بیماری‌های لثه، بیماری‌های مزمن یا دیگر مشکلات دندانی، مناسب برای کاشت ایمپلنت نباشد، پزشک ممکن است از انجام عمل کاشت ایمپلنت دندان خودداری کند.

بنابراین، قبل از انجام کاشت ایمپلنت دندان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی کنید که آیا این روش جایگزین مناسبی برای شما است یا نه.

 

چرا ایمپلنت دندان ارزان قیمت می تواند گران تمام شود؟

قیمت ایمپلنت دندان به شدت وابسته به چندین عامل است و در نتیجه، ممکن است قیمت های مختلفی داشته باشد. در بعضی موارد، ارزان بودن ایمپلنت دندان ممکن است به معنای پایین بودن کیفیت آن باشد، به علاوه، قیمت ایمپلنت دندان همواره هزینه کلی جراحی را نمی‌تواند تعیین کند، به دلیل اینکه در هزینه‌های دیگری همچون هزینه ازدیاد استخوان و هزینه پروتز دندان، نیز شامل می‌شود.

عواملی که به تعیین قیمت ایمپلنت دندان کمک می کنند، شامل:

 

 • جنس ایمپلنت: ایمپلنت هایی با جنس‌های مختلف در دسترس هستند که قیمت هرکدام متفاوت است. در مرکز فوق تخصصی دکتر احسان بیرنک ، انواع برند های کره ای ، سوییسی ، آمریکایی مورد استفاده قرار میگیرد .
 • تجهیزات و تکنولوژی مورد استفاده: هزینه‌های مربوط به تجهیزات و تکنولوژی استفاده شده برای جراحی ایمپلنت دندان ممکن است متفاوت باشد و در نتیجه، قیمت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • سطح تجربه و تخصص پزشک: پزشکان با سابقه و تخصص بیشتر ممکن است به عنوان یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت در نظر گرفته شوند.

 

به طور کلی، تعیین قیمت ایمپلنت دندان پیچیده است و ممکن است تحت تأثیر چندین عامل قرار گیرد. اما اینکه چرا ایمپلنت دندان ارزان قیمت می تواند گران تمام شود، می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 • انجام جراحی در کشورهای خارج از کشور: برخی افراد برای انجام جراحی ایمپلنت دندان به کشورهایی سفر می کنند که هزینه های این جراحی در آنجا کمتر است. اما با توجه به هزینه های مربوط به مسافرت، اقامت، مراقبت های پس از عمل جراحی، ممکن است قیمت نهایی گران شود.
 • استفاده از مواد با کیفیت پایین: برخی افراد ممکن است برای کاهش هزینه ها، از ایمپلنت دندان هایی با کیفیت پایین و نامعتبر استفاده کنند که در طولانی مدت ممکن است مشکلات جدی ایجاد کنند و هزینه های بیشتری را به دنبال داشته باشد.
 • مشکلات پس از جراحی: در برخی موارد، ممکن است پس از جراحی ایمپلنت دندان، مشکلاتی مانند عفونت، نارسایی ایمپلنت یا عدم تطابق با بافت دهانی ایجاد شود که نیاز به درمان و تعویض ایمپلنت دندان دارد که با هزینه های بیشتری همراه است.

 

عوامل دیگری که می‌تواند هزینه کل کاشت ایمپلنت را افزایش دهد، شامل هزینه‌های قبل و بعد از عمل، جایگزینی دندان مصنوعی برای بیمار، هزینه‌های نگهداری و تعمیر ایمپلنت، هزینه‌های تصویربرداری، ارزش افزوده و هزینه‌های پزشکی بیماری‌های مرتبط با دندان‌ها می‌باشد. بنابراین، برای انتخاب یک پزشک و هزینه درست برای کاشت ایمپلنت دندان، لازم است توجه به تمامی عوامل مرتبط با این روش درمانی داشته باشید.

 

ایمپلنت دیجیتال ؛ تحولی باشکوه در دنیای ایمپلنت ها

بله، ایمپلنت دیجیتال یک تحول باشکوه در دنیای ایمپلنت‌ها به شمار می‌رود. این فناوری پزشکی جدید از روش‌هایی است که با استفاده از تصاویر دیجیتالی، طراحی و ساخت ایمپلنت دندان را به‌طور دقیق‌تر و بر اساس نیاز ویژه هر بیمار انجام می‌دهد.

با استفاده از این فناوری، پزشکان می‌توانند قبل از شروع هرگونه درمان، نمای دقیقی از دندان بیمار را ایجاد کنند و ایمپلنت دندان را بر اساس آن طراحی کنند. این روش به پزشکان این امکان را می‌دهد که ایمپلنت دندان را در محل مناسب قرار دهند و نیاز به عمل جراحی دوباره و نصب دوباره ایمپلنت دندان را کاهش دهند. همچنین، این روش باعث کاهش زمان نصب ایمپلنت و کاهش درد و ترس بیماران می‌شود.

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت دیجیتال، کاهش هزینه‌های درمان است. با توجه به اینکه این روش، به دلیل دقت بیشتر در طراحی و برنامه‌ریزی، احتمال خطا و عدم مطابقت بین ایمپلنت و دندان را کاهش می‌دهد، مشکلات و نیاز به درمان در آینده کاهش پیدا می‌کند. این مسئله می‌تواند هزینه‌های درمانی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

 

ایمپلنت دیجیتال یکی از مهم‌ترین تحولات اخیر در دنیای ایمپلنت دندان است که به دنبال ارائه روش‌های جدید تشخیص، برنامه‌ریزی و اجرای کاشت ایمپلنت دندان با استفاده از تکنولوژی دیجیتال است. با این روش، تصاویر دندان و بافت‌های پیرامونی با دقت و رزولوشن بالا تهیه و به رایانه وارد شده، سپس با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته، پلان درمان برای کاشت ایمپلنت تهیه می‌شود.

با استفاده از این تکنولوژی، دقت و کیفیت برنامه‌ریزی کاشت ایمپلنت دندان به شدت افزایش می‌یابد و احتمال وقوع خطاها و اشتباهات کاهش می‌یابد. همچنین، زمان برنامه‌ریزی و اجرای کاشت نیز به شدت کاهش می‌یابد و پروسه به سرعت پیش می‌رود. علاوه بر این، برای بسیاری از بیماران، احساس بی‌راهی و ترس از کاشت ایمپلنت دندان کاهش می‌یابد و اطمینان از موفقیت درمان افزایش می‌یابد.

در کل، ایمپلنت دیجیتال به عنوان یک تحول بزرگ در حوزه ایمپلنت دندان، تأثیر مهمی بر دقت، کیفیت و سرعت درمان دارد و بسیاری از بیماران و پزشکان به آن اعتماد وابسته‌اند.­­

 

معرفی یکی از بهترین متخصص های ایمپلنت دیجیتال

دندان پزشکان متعددی ماهر و توانمندی در کشور عزیزمان هستند که شما می توانید برای ایمپلنت دیجیتال فوری در تهران در یک جلسه، بدون درد و خون ریزی به ان ها مراجعه کنید. یکی از این پزشکان، دکتر احسان بیرنگ متخصص ایمپلنت دیجیتال هستند که در مرکز فوق تخصصی  خود این خدمات را ارائه می کنند.

در این مرکز با استفاده از تکنولوژی‌های روز در حوزه کاشت ایمپلنت یا همان دیجیتال ایمپلنتولوژی و استفاده از دستگاه‌های روز دنیا از جمله اسکنرهای داخلی دهانی، پرینترهای سه‌بعدی و مدل‌سازی در نرم‌افزارهای روز دنیا در حوزه طراحی دیجیتال ایمپلنت، کل فرآیند کاشت ایمپلنت و قرار دادن روکش موقت یا همان PMMA را که دقیقاً مشابه روکش دائمی می‌باشد در یک جلسه فراهم کرده اند.

 

به‌طورکلی مراکزی که خدمات ایمپلنت دیجیتال ارائه می‌دهند باید حتماً دارای زیرساخت‌ها و تجهیزات لازم در زمینه این نوع درمان باشند؛ بعضاً مواردی مشاهده می‌شود که تبلیغ ایمپلنت دیجیتال را انجام می‌دهند ولی به دلیل عدم اطلاع مراجعین از نوع درمان و روند درمانی دقیق این نوع کاشت ایمپلنت سنتی را با نام ایمپلنت دیجیتال به مراجعه کننده پرزنت و ارائه می‌کنند.

 

در این مرکز کاشت ایمپلنت با استفاده از تکنیک های ALL ON 4 | ALL ON X | ALL ON6 به شما عزیزان هستند.

 

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس: 02126355429 – 02126355128 – 02126355227
 • ساعات پاسخگویی: ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
 • آدرس مطب: تهران ، زعفرانیه ، خیابان مقدس اردبیلی خیابان پسیان جنوبی پلاک ۱۴ واحد ۱۴

 

سایر متخصص های دندانپزشکی و متخصص های ایمپلنت دیجیتال

با توجه به تعداد زیاد استان ها و شهرهای کشور و همچنین متخصص های این حیطه امکان معرفی همه این عزیزان از  حوصله این مقاله خارج است شما می توانید به سایت های دایرکتوری مشاغل مختلف مراجعه کنید (دکتر ساینا، drdr، مطب ۳۶۵، دکتر تو،‌ پذیریش ۲۴، پزشک خوب و ... ) و بر اساس شهر مورد نظر به لیست متخصص های دندانپزشکی و دندانپزشکی دیجیتال دسترسی داشته باشید.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز