title
کد خبر: 234215
00
درمان موثر و تصویربرداری سرطان پستان با استفاده از نانوژل‌های کامپوزیتی فعال فلورسنت

عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان و محقق پسا دکتری وی با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاههای؛ علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، بریتانیا، ایتالیا و استرالیا موفق به چاپ مقاله‌ پژوهشی با عنوان ” نانوژل کامپوزیتی چند منظوره پاسخگو و فعال فلورسنت برای درمان سرطان پستان و تصویربرداری زیستی” شدند.

به گزارش بهداشت نیوز، این مقاله، مستخرج از طرح پژوهشی پسادکتری دکتر متینه قمی تحت راهنمایی دکتر احسان نظرزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان و با حمایت کامل فدراسیون سرآمدان علمی ایران است.

 نظرزاده درخصوص این پژوهش گفت: علی‌رغم پیشرفت‌های اخیر در درمان سرطان پستان، متاستاز ناشی از تومورهای سرطان پستان، عامل اصلی مرگ‌ومیر است و متاسفانه، تومورهای متاستاتیک به کمک جراحی یا پرتو درمانی از بین نمی‌روند. بنابراین استفاده از داروهای ضد سرطانی جدید برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان ضروری است.

وی گفت: هرسپتین یک داروی شیمی درمانی موثر در درمان سرطان پستان است. این دارو به طور خاص برای هدف قرار دادن گیرنده‌های سطحی یا درون سلولی ساخته شده است، بنابراین بر روی سلول‌های خاصی عمل می‌کند و در عین حال تأثیر بیشتری بر روی سلول‌های سرطانی و عوارض جانبی کمتری بر روی سلول‌های سالم دارد.

نظرزاده با اشاره به کارپژوهشی جدید خود گفت: یک نانوژل کامپوزیتی فعال فلورسنت قابل ردیابی و پاسخگوی زیستی از ادغام نقاط کربنی عامل‌دار شده با کراتینین در نانوژل لسیتین-اینولین تهیه کرده‌ایم که پس از پگیله شدن نانوژل، داروی ضدسرطان هرسپتین برای هدف قرار دادن سرطان پستان HER2 مثبت در آن بارگزاری می‌شود. ارزیابی جذب سلولی نشان داد که نانوژل به طور موثر در سلول‌های SK-BR-3 درونی شده و تولید گونه‌های اکسیژن فعال به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. جذب سلولی هرسپتین افزایش یافت، که این امر منجر به کاهش زنده ماندن سلولی در سلول‌های سرطانیSK-BR-3  در مقایسه با سلول‌هایMDA-MB-231 و همچنین مهار تکثیر شد.

وی گفت: نتایج مطالعه درون تنی در مدل حیوانی، مهار رشد تومورهای پستان را نشان داده‌ است و در مجموع، نانوژل کامپوزیتی لسیتین-اینولین پگیله شده می‌تواند یک گزینه امیدوار کننده برای هدف قرار دادن سرطان پستان HER-2 مثبت باشد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز