title
کد خبر: 233264
00
آگهی/ روش نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب

روش نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب کبد دومین عضو بزرگ در بدن انسان است. دلیل اهمیت نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب این است که این عضو به فرآوری مواد مغذی در نوشیدنی ها مانند فیلتر عمل ...

کبد دومین عضو بزرگ در بدن انسان است. دلیل اهمیت نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب این است که این عضو به فرآوری مواد مغذی در نوشیدنی ها مانند فیلتر عمل می کند و ترکیبات مضر را پاک سازی می کند. چنانچه چربی انباشته شده از مقدار مجاز بیشتر شود باعث التهاب و آسیب به کبد می شود و در نهایت شکافی در آن به وجود می آورد.

 

 در صورتی که به موقع درمان نشود باعث ناکارآمدی کبد خواهد شد. افرادی که بیش از حد مشروبات الکلی استفاده می کنند به کبد چرب دچار شده و این شرایط بیماری کبد چرب الکلی نامیده می شود. از طرف دیگر افرادی که مشروبات الکلی استفاده نمی کنند ولی به این بیماری مبتلا هستند با نام کلی کبد چرب غیر الکلی شناخته می شوند. یکی از بهترین راه حل های درمان این بیماری کاهش وزن است که نیاز به داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، دارد. در صورتی که پدر یا مادر سالمند شما به این بیماری دچار شد می توانید از خدمات پرستار سالمند در منزل آسایش ایده آل استفاده کرده و پرستاری آشنا به رژیم غذایی مناسب استخدام کرده و از مربی ورزش نیز کمک بگیرید.

 علائم کبد چرب

در بسیاری از مواقع هیچ علامت یا نشانه ای برای علائم کبد چرب وجود ندارد؛ اما ناراحتی یا خستگی در قسمت راست بالای شکمتان یک نشانه است. در برخی افراد دارای کبد چرب بیماری های دیگری نیز آشکار می شوند که بروز شکاف در این عضو از جمله نمونه های آن است. در این مواقع نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب مهم و حیاتی است. نام علمی شکاف در کبد فیبروز کبد است.

در بروز مواردی همچون سیروز کبدی و نارسایی کبدی شاهد علائم و نشانه های زیر هستیم:

 • بزرگ شدن شکم
 • زردی پوست و چشم ها
 • خونریزی داخلی

 درمان سیروز کبدی که منجر به سرطان کبد می شود

درمان معمولا با عمل جراحی صورت می گیرد که این عمل ها به دو صورت انجام می شوند:

 1. برداشتن بخشی از کبد
 2. برداشتن کامل کبد و پیوند زدن کبد جدید

جراح مشخص می کند کدام روش برای شما موثرتر است.

شرایط پیوند کبد جدید

شرایط بیمار برای پیوند کبد جدید خیلی باید مناسب باشد یک گروه پزشکی وضعیت شما را مرتب ارزیابی می کنند تا مطمئن شوند این درمان برای شما موثر است. همچنین پزشک باید مطمئن شود سلول های سرطانی گسترش پیدا نکرده باشند. نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب کمک خوبی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری است.

ممکن است ماه ها طول بکشد تا کبد مناسب برای پیوند زدن برای شما پیدا شود در این مدت از روش های کنترل پیشرفت سطان استفاده می شود و شما نیاز به مراقبت و خدمات پرستاری در منزل را دارید.

همچنین امکان دریافت بخشی از کبد یک فرد زنده را نیز دارید. این روش جدید تنها در برخی از مرکز درمانی در دنیا انجام می شود، اهداکننده یک عمل جراحی انجام می دهد تا یک قسمت از کبد او برداشته شود و سپس کبد فرد سرطانی برداشته می شود تا این تیکه کبد را به او پیوند دهند.

پس از پیوند بیمار باید تا آخر عمر از داروهای سرکوب کننده ایمنی استفاده کند تا مبادا بدن کبد جدید را پس بزند. افراد سالمند و معلول که بیشتر نیاز به مراقبت دارند می‌توانند از پرستار نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب کمک بگیرند.

شرایط و آمادگی قبل از عمل پیوند کبد چگونه است؟

اگر سیگاری هستید باید تا قبل از عمل سیگار را ترک کنید. نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب نیز مهم است چون: سیگار خطر عوارض مانند عفونت سینه را بیشتر می‌کند که این کار اختلال در التیام زخم به وجود می آورد. قبل از عمل معمولا آزمایشاتی از شما گرفته می‌ شود تا مطمئن شوند شما شرایط لازم برای پیوند کبد را دارید. این آزمایشات معمولا چند روز قبل از عمل صورت می گیرد. در این مدت استراحت می توانید از پرستار نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب کمک بگیرید.

 

 

 از جمله این آزمایشات بررسی عملکرد درست قلب و ریه می باشد. احتمالا متخصص بیهوشی شما را می بیند تا وضعیت شما را بررسی کند و توصیه های لازم و ضروری را به شما می گوید. در این جراحی باید صبح زود روز جراحی حاضر شوید. جوراب های تنگ و فشاری بپوشید که به آن آمبولی می گویند شما این جوراب ها را هم قبل و هم بعد عمل جراحی می پوشید که علت پوشیدن این جوراب ها جلوگیری از لخته شدن خون در پا ها است.

 

 

بهبودی پس از پیوند کبد چگونه است؟

مدت زمان زیادی طول می کشد تا شما دوباره بتوانبد بعد از پیوند کبد به زندگی روزمره تان برگردید در طول این زمان مخصوصا افراد سالمند که توانایی جسمی پایداری هم ندارند نیاز به مراقبت و کمک دارند که در این بخش از طول درمان نیز می توانید از پرستار نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب و حتی افرادی که در انجام کارهای روزمره در منزل به می توانند به شما کمک کنند درخواست همکاری کنید.

این دوره درمانی که در منزل صورت می گیرد می تواند بین 4 تا 6 هفته طول بکشد تا کبد رشد کرده و بزرگ تر شود و همانند گذشته کار کند که این دوره را همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد می توانید در منزل با نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب ادامه دهید.

طی روزهای اول نیز نیاز به مسکن دارید تا درد کنترل شود. در جراحی کبد گاها سه ماه طول می کشد تا به فعالیت های عادی برگردید. حداقل تا هشت هفته باید از برداشتن بارهای سنگین مانند کیسه خرید فروشگاه یا میوه یا برداشتن لباس از ماشین لباسشویی خودداری کنید. نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب مخصوصا سالمندان بسیار با اهمیت است.

راه رفتن پس از جراحی کبد چرب و مراقبت از زخم

معمولا در روز های اول پرستار شمار را تشویق می کند که هرچه سریع تر راه بروید این کار در روز پس از جراحی یا حتی سریع تر نیز انجام می شود حتی در موقعی که روی تخت دراز کشیده اید نیز به شما می گویند که پاهای خود را تکان دهید تا سرعت گردش خون بیشتر شود و از عفونت ریه و لخته شدن خون در پا ها جلوگیری شود در چند روز اول پانسمان روی زخم شما قرار دارد که پرستار به طور مرتب به آن سر می زند.

معمولا از بخیه های قابل جذب در این نوع جراحی استفاده می شود ولی اگر از بخیه های معمولی استفاده شود حدودا ده روز یا سه هفته بعد باید برای کشیدن آن اقدام کنید که در این مورد نیز می توانید از خدمات پرستاری در منزل و پرستار نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب کمک بگیرید.

در مواردی که عفونت دارید فورا با پزشک تماس بگیرید.

علائم هشداردهنده عفونت زخم:

 • گرمی پوست
 • درد
 • ورم
 • ترشح

توصیه برای بهبودی سریع تر پس از جراحی کبد و نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب

 • سیگار نکشید
 • حداقل تا سه ماه سعی کنید از مشروبات الکلی استفاده نکنید
 • برنامه غذایی خوب و سالم داشته باشد
 • استراحت کافی داشته باشید
 • هنگامی که احساس کردید آمادگی دارید می توانید رابطه جنسی داشته باشید ولی ممکن است میل جنسی شما کم شود که به مرور با بهبودی بدن به حالت اولیه برمی گردد.

 

رژیم غذایی و تغذیه پس از پیوند کبد

پس از پیوند کبد داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای حفظ و بهبودی کبد بسیار مهم است.

تیم پیوند شامل یک متخصص تغذیه است که شما را برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب راهنمایی می کند و شما می توانید سوالات خود را از او بپرسید.

به طور کلی غذای شما پس از پیوند باید کم نمک، کلسترول، چربی و قند باشد.

همانطور که قبلا نیز گفته شد برای جلوگیری از آسیب رساندن به کبد جدید باید از مصرف مشروبات الکلی یا استفاده از الکل در غذا خودداری کنید. می توانید از پرستاران نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب کمک بگیرید.

متخصص تغذیه همچنین ایده ها و گزینه های غذایی سالم را در اختیار شما قرار می دهد تا در برنامه غذایی خود از آن ها استفاده کنید. توصیه های متخصص تغذیه شامل موارد زیر است:

 • خوردن حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز
 • نخوردن گریپ فروت و آب گیرپ فروت به دلیل تاثیر منفی آن بر روی گروهی از داروهای سرکوب کننده ایمنی
 • مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی روزانه
 • انتخاب غذاهای سبوس دار به جای غذاهای فرآوری شده
 • مصرف لبنیات کم چرب یا بدون چربی که برای حفظ سطح مطلوب کلسیم و فسفر مهم است
 • خوردن گوشت بدون چربی، مرغ و ماهی
 • پیروی از مصرف دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی
 • همچنین با نوشیدن آب و مایعات روزانه هیدراته بمانید

 

 

نتیجه گیری

با توجه به موارد گفته شده در مورد کبد چرب و همچنین علت به وجود آمدن سیرز کبدی یا همان نارسایی کبدی که معمولا با استفاده از روش های عمل جراحی پیوند کامل کبد یا پیوند قسمتی از کبد فرد اهداکننده انجام می شود و همچنین با توجه به اهمیت مراقبت بعد از پیوند کبد وجود دارد که این اهمیت مراقبت در نگهداری از فرد مبتلا به کبد چرب در افراد سالمند دو چندان می شود. شما می توانید از خدمات پرستاری در منزل و حتی کمک برای انجام فعالیت های روزمره که شما از انجام آن ها معذورید از سایت خدماتی ایده آل آسایش کمک بگیرید. شما نه تنها برای نگهداری از بیمار مبتلا به کبد چرب و پیوند کبدی حتی برای سایر بیماران نیز می توانید از آن ها کمک بگیرید.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز