title
کد خبر: 233027
00
رتبه یک وضعیت مجوزهای وزارت بهداشت در درگاه ملی مجوزهای کشور

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: وضعیت اتصال و صدور مجوزهای وزارت بهداشت طی سه هفته اخیر رتبه یک را به خود اختصاص داد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر سید رضا مظهری، در گفت و گو با وبدا، درخصوص وضعیت اتصال و صدور مجوزهای وزارت بهداشت، بیان کرد: در راستای اجرای بند (ح) تبصره (۱۸) قانون بودجه ۱۴۰۱ و ماده (۷) قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، وضعیت مجوزهای این وزارتخانه در درگاه ملی مجوزهای کشورطی سه هفته  اخیر رتبه یک را به خود اختصاص داد که جا دارد از تلاش همه حوزه های متولی صدور مجوز طی 10 ماه گذشته به خصوص در طول سه هفته گذشته که با این مرکز همکاری لازم را داشتند، قدردانی کنیم.

 

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ضمن تشریح خلاصه اقدامات صورت گرفته که باعث ارتقای رتبه وزارتخانه در این مدت کوتاه شده است، تصریح کرد: وضعیت رتبه دستگاه ها درخصوص صدور مجوزها متاثر از تعداد مجوزهای تصویب شده در هیات مقررات زدایی و اتصال آنها به درگاه ملی مجوزها و نیز تعیین تکلیف به درخواست های ثبت شده از سوی افراد حقوقی و حقیقی است.

 

وی اظهار کرد: وضعیت رتبه وزارت بهداشت در بین دستگاه های اجرایی از ابتدای سال جاری تا ۱۱ آذرماه در انتهای لیست بوده و به تدریج با اقدامات صورت گرفته در طول ماه های اخیر این رتبه در ۲۵ آذر ماه به ۱۸ در بین ۳۰ دستگاه ارتقاء یافته است.

 

دکتر مظهری در ادامه بیان کرد: با توجه به تاکید مدیرکل دفتر وزارتی مبنی بر اهمیت موضوع و دستور اولویت دادن به این امر، آنالیز چرایی ایجاد این وضعیت صورت گرفت و مشخص شد که ۴۸ عنوان مجوز هنوز به درگاه ملی مجوزها متصل نشده و تعدادی از درخواست های صدور مجوز تعیین تکلیف نشده بود که روزانه به تعداد این درخواست ها اضافه می شود.

 

وی افزود: همچنین، بخش مهمی از اشکالات موجود ناشی از عدم انطباق فرآیندهای پیاده سازی شده در سامانه وزارت اقتصاد با فرآیندهایی است که رعایت آن توسط وزارت بهداشت ضروری و اجتناب ناپذیر است که توسط حوزه های متولی صدور مجوز و این مرکز به وزارت امور اقتصاد و دارایی اعلام شده است، اما هنوز اصلاح فرآیند صورت نپذیرفته است؛ به عنوان مثال، فردی که برای موافقت اصولی و یا بهره برداری از یک بیمارستان درخواست مجوز می کند باید در مراحل مختلف مدارک و مستنداتی را فراهم کند که آماده سازی آن بیش از بیست و چهار ساعت طول می کشد (مواردی مثل استعلام های کیفری، نظام پزشکی، تهیه نقشه ها و غیره).

 

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ادامه داد: اینکه چه مدارکی و با چه شرایطی باید بارگذاری شود نیز بر اساس فرآیند مشخص در طی تکمیل مدارک تعیین می شود و ممکن است اعلام آن مدارک در ابتدای فرآیند امکان پذیر نباشد. در نتیجه قریب به اتفاق موارد، متقاضی قادر به تکمیل مدارک طی ۲۴ ساعت و بر اساس قواعد و فرآیند ابلاغی از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی (فرآیند ابلاغی به پیوست) نبوده و تقاضای فرد تحت عنوان «عدم تکمیل مدارک» برگشت داده می شود.

 

دکتر مظهری عنوان کرد: پس از تحلیل نتایج به منظور برون رفت از این وضعیت یک سری اقدامات انجام شد که عبارت است از 1- تعیین مدیریت اختصاصی برای این مهم در مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات، 2- پیگیری های روزانه از شرکت های نرم افزاری طرف قرارداد با وزارت بهداشت که در فرآیند صدور مجوز نقش دارند به منظور اصلاح فرآیند پاسخگویی به درخواست متقاضیان و تعیین تکلیف درخواست و پیگیری و رفع کلیه خطاهای جهت برقراری اتصال درگاه ملی مجوزها با سامانه های تخصصی. 3- پیگیری اتصال 48 عنوان مجوز سامانه های تخصصی با درگاه ملی مجوزها مورد مطالبه قرار گرفت و به سرعت از سوی حوزه های متولی مشکل رفع شد. 4- بازنگری وضعیت مجوزها در درگاه ملی مجوزها و اصلاح عناوین و رفع خطاهای موجود صورت گرفت. 5- با ایجاد ارتباط مکرر روزانه و حتی ساعت به ساعت با کارشناسان مرتبط آن حوزه تلاش شد تا کلیه درخواست مجوزها موجود تعیین تکلیف شده و نتایج به درگاه ملی مجوزها انتقال داده شوند. از ابتدای سال تا ۱۹ دی ماه، بر اساس گزارش وزارت امور اقتصاد و دارایی درمجموع 1957 درخواست در درگاه ملی مجوزها ثبت شده است که با رصد و پیگیری صورت گرفته کلیه درخواست های که هنوز بلاتکلیف بودند توسط حوزه های متولی صدور مجوز پاسخ داده شد و طی هفته اخیر درخواست ها به روز شد (حوزه های متولی صدور مجوز درحال حاضر در پاسخگویی به مجوزها، معاونت های بهداشت، درمان و سازمان غذا و دارو). 6- درخواست جلسه فنی و فرآیندی با کارشناسان درگاه ملی صورت گرفته است تا فرآیندهای اصولی و درست مورد توجه قرارگرفته و پیاده سازی شود. 7- رتبه وزارت بهداشت با تمرکز ایجاد شده و پیگیری های روزانه طی روزهای اخیر به صورت جهشی رشد قابل توجهی داشته است.

 

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه الگوی مورد استفاده توسط وزارت اقتصاد تبعیت از یک نظام پویا است و ممکن است در زمان های آتی با تغییر این جایگاه مواجه شویم، تاکید کرد: با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع، تعیین تکلیف درخواست متقاضیان از درگاه ملی مجوزها و اصلاح فرآیند صدور مجوز باید در اولویت و به صورت مستمرتوسط حوزه های متولی صدور مجوز صورت پذیرد.

آمار

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز