title
کد خبر: 232231
00
اگر در شرف بازنشستگی یا بازنشسته هستید این مطلب را بخوانید

بازنشستگی یک دوره حیاتی در زندگی انسان است و اثرات آن بر سلامت و مغز به خوبی شناخته نشده است. نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: بازنشستگی زوال شناختی را تسریع می کند.

به گزارش بهداشت نیوز، پیری یک فرآیند اجتناب ناپذیر است. با گذشت زمان، بدن ما آسیب دیده و خسته می شود و توانایی های فیزیکی و شناختی ما کاهش می یابد. در این میان عوامل محیطی، اقتصادی و جامعه شناختی نیز بر چگونگی پیری ما تأثیر می گذارد.

تیمی از محققان چینی در مطالعات جدید خود به بررسی تاثیر بازنشستگی در زوال عقل پرداختند. گفتنی است هدف این مطالعه درک پدیده‌های بیولوژیکی مرتبط با زوال شناختی نبود، بلکه محققان قصد داشتند بررسی کنند که چگونه تصمیم ‌گیری ‌های سیاستی می ‌توانند پدیده زوال عقل را ترویج کرده یا محدود کنند. در سال ۲۰۰۹، دولت چین طرح بازنشستگی روستایی جدید را به عنوان یک بسته حمایتی مالی با هدف کاهش فقر در میان افراد مسن ساکن در مناطق روستایی کشور معرفی کرد،. بر اساس این طرح کمک هزینه هایی از سن ۶۰ سالگی صرف نظر از اینکه فرد واقعاً بازنشسته باشد یا خیر پرداخت می شود. تا سال ۲۰۲۱، چین ۲۶۱ میلیون نفر در دهه ۶۰ زندگی خود داشت.

برخی پیش بینی ها تخمین می زند: تا سال ۲۰۵۰ آمار افراد کهنسال به ۴۸۷ میلیون نفر یا ۳۵ درصد از جمعیت چین خواهد رسید.

اقتصاددانان خاطرنشان کرده اند:این روند سریع بازنشستگی به زوال شناختی آنها نیز به ویژه در میان زنان کمک کرده است. در این مهارت های حافظه (به یاد آوردن گذشته، کلمات و غیره) به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند و این بدتر شدن حدود چهار سال پس از شروع برنامه، یعنی حدود سن ۶۴ سالگی ظاهر می شود.

پژوهشگران این تیم مطالعاتی می گویند: ما دریافتیم که انزوای اجتماعی به شدت با کاهش سریعتر شناختی در میان افراد مسن مرتبط است. با این حال همچنین دریافتیم : این برنامه برخی از رفتارهای ارتقا دهنده سلامت را ترویج می کند.

همچنین شرکت کنندگان در این برنامه گزارش کردند: الکل کمتری نسبت به سال های گذشته می نوشند و به طور کلی، اثرات نامطلوب بازنشستگی پیش از موعد بر سلامت روان و مشارکت اجتماعی بیشتر از اثرات محافظتی بر سلامت است.

گفتنی است، یک بررسی سیستماتیک که در سال ۲۰۱۷ توسط محققان دانمارکی از مرکز تحقیقات ملی محیط کار منتشر شد، تنها توانست هفت مطالعه مرتبط با کیفیت های متفاوت را جمع آوری کند. برخی از مطالعات بررسی شده کاهش شناختی را در بین بازنشستگان نشان دادند، در حالی که برخی دیگر این کار را نکردند.

درخاتمه باید توجه داشت که یافته های این مطالعه به طور واضح و مشخص نشان می دهد، بازنشستگی منجر به تسریع روند زوال عقل شده و به همین دلیل توصیه می شود افراد پس از بازنشسته شدن، فعالیت فیزیکی، اجتماعی و فکری خود را حفظ کرده و سعی کنند همچنان فعال باشند.
منبع: سیناپرس


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز