title
کد خبر: 232166
00
آگهی/ آیا قوزبند طبی در درمان افتادگی شانه موثر است؟

آیا قوزبند طبی در درمان افتادگی شانه موثر است؟ ناهنجاری های گوناگونی در بدن انسان اتفاق می افتد که یکی از شایع ترین آنها افتادگی شانه است. افتادگی شانه عملکرد بدن فرد را مختل می کند. این ...

ناهنجاری های گوناگونی در بدن انسان اتفاق می افتد که یکی از شایع ترین آنها افتادگی شانه است. افتادگی شانه عملکرد بدن فرد را مختل می کند. این عارضه علاوه بر اختلال در عملکرد بدن، موجب نازیبایی اندام و در ادامه کاهش اعتماد به نفس نیز می شود. به همین جهت درمان افتادگی شانه باید در اولین فرصت و به درستی صورت گیرد. ناهنجاری افتادگی شانه در واقع خارج شدن شانه ها از حالت طبیعی به شکل غیرطبیعی و نامتقارن است. این ناهنجاری ممکن است نشانه های گوناگونی از قبیل: درد شانه، درد گردن و درد بازو داشته باشد؛ ولی از طرف دیگر هم شاید فرد مبتلا علائمی را تجربه نکند. 

عارضه شانه های نامتوازن به دلایل مختلفی از جمله: حمل وسایل از یک طرف بدن، قوز کردن، انحراف در ستون فقرات و آرتروزهای شانه به وجود می آید و در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود. ما هم در این مطلب به جهت اهمیت موضوع قصد داریم درباره علل بروز، عوارض، انواع و روش های درمان افتادگی شانه صحبت کنیم. اگر مبحث امروز را تا انتها بخوانید با اثر قوزبند در درمان این ناهنجاری نیز آشنا می شوید.

عملکرد اصلی شانه در بدن چیست؟

شانه در بدن پرتحرک ترین مفصل است که حرکاتی متنوع و در جهات مختلف دارد. این بخش از بدن دارای سه مفصل بازو (گلنوهومرال)، ترقوه و جناغ (استرنوکلاویکولار) و همچنین کتف و ترقوه (آکرومیوکلاویکولار) است. در شانه دو استخوان ترقوه و کتف نیز جای گرفته اند. هر فرد با کمک شانه خود حرکاتی مانند: چرخش داخلی، چرخش خارجی، خم شدن و حرکت چرخشی 360 درجه را انجام می دهد.

با مفصل شانه می توان کتف را بالا و عقب برده و با دامنه وسیع حرکات گوناگونی را انجام داد. به دلیل این دامنه حرکتی متنوع، ناپایداری شانه در بسیاری از افراد به وجود می آید. در مفصل مورد نظر کمترین پایداری و ثبات مشاهده می شود. در این ناحیه چندین رباط ، تماس استخوان روی استخوان و لابروم نیز وجود دارد. این بافت ها از حرکات اضافی مفصل جلوگیری می کنند؛ اما در برخی مواقع حرکات ورزشی یا فعالیت های شغلی و غیره موجب آسیب دیدگی در شانه می شوند. به همین دلیل درمان افتادگی شانه یکی از شایع ترین درمان ها در مراکز درمانی است.   

افتادگی شانه چیست؟

افتادگی شانه یک ناهنجاری با شیوع بالا است. در این ناهنجاری حالت عادی شانه ها از بین رفته و شکلی نامتقارن پیدا می کنند. در عارضه مذکور شانه های فرد حالت موازی و قرینه گی خود را از دست می دهند و یک یا هر دو شانه به سمت جلو متمایل می شوند. ناهنجاری افتادگی شانه در شخص، همراه با خم شدن گردن به جلو، افتادن شانه ها و همینطور خم شدن ترقوه است. به طور کلی می توان گفت که این عرضه به معنای بر هم خوردن تعادل عضلانی و نامتقارن بودن شانه ها است.

علل ایجاد افتادگی شانه

افتادگی شانه به دلایل مختلفی ایجاد می شود. این دلایل می تواند برنامه های تمرینی نامناسب، تمرین های خاص ورزشی و فعالیت های شغلی و روزمره باشد. با این فعالیت ها مفصل شانه از حالت طبیعی و نرمال خود خارج شده و به صورت ناموازی و رو به جلو در می آید. البته علل ایجاد افتادگی شانه ممکن است ناشی از یک عارضه ثانویه باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

عادات نادرست وضعیت قرارگیری بدن

برخی از افراد دارای عادات بدی در خصوص قرارگیری وضعیت بدن هستند. این افراد پیوسته به شکل نادرستی بدن خود را قرار می دهند. در این حالات نادرست، برخی از عضلات بدن سفت و برخی دیگر ضعیف می شوند و ناهنجاری های گوناگونی از جمله افتادگی شانه به وجود می آید. در ناهنجاری افتادگی شانه عضلات قفسه سینه سفت شده و شانه ها کشیده و افتاده می شوند. 

وضعیت ناصحیح تکیه کردن و قرار گرفتن وزن در یک سمت بدن

یکی از وضعیت های نادرست شایع در بین ورزشکاران، حالت تکیه دادن در یک سمت بدن است. این ورزشکاران با فعالیت هایی نظیر: بیس بال، تنیس و حرکات بالا سری، به یک طرف بدن می چرخند. چرخش دائم به یک طرف موجب بروز عوارض مختلفی مانند عدم تعادل عضلانی شانه می شود و به همین جهت این افراد باید در جهت درمان افتادگی شانه اقدام کنند.

مبتلایان به بیماری انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

بیماران مبتلا به اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات، به دلیل عدم تعادل در بدن خود دچار افتادگی شانه نیز هستند. این عارضه اغلب در میان افراد 10 تا 15 ساله بروز پیدا می کند. مبتلایان به اسکولیوز جهت درمان عارضه خود باید از کمربند طبی یا بریس استفاده کنند تا به مرور زمان انحراف ستون فقرات در آنها برطرف شود. البته عمل جراحی «فیوژن» نیز برای اصلاح این مشکل توسط برخی از پزشکان تجویز می شود.

ابتلا به بیماری های عصبی یا ایجاد آسیب های مربوط به اعصاب

درمان افتادگی شانه برای برخی از بیماران عصبی یا آسیب دیده عصب لازم است. این بیماران به سبب ابتلا به بیماری اعصاب (مخصوصا بیماری هایی که روی عصب جمجمه یا XI موثر هستند.)، عضلات شانه آنها دچار مشکل شده و یک شانه بالاتر از شانه دیگر قرار می گیرد.

برخی از بیماری های عصبی روی ستون فقرات شخص تأثیرگذار هستند و موجب اسکولیوز عضلانی می شوند. مبتلایان به این بیماری ها نیز دارای افتادگی شانه می شوند. برخی از شرایطی که در بروز این امراض موثرند عبارتند از: ضربه نخاعی، اسپینا بیفیدا، دیستروفی عضلانی، آتروفی عضلانی (SMA) و فلج مغزی. این افراد با توجه به تجویز پزشک باید با استفاده از روش های دارودرمانی، فیزیوتراپی و عمل جراحی نسبت به درمان افتادگی شانه اقدام کنند.

شانه های نامتقارن علاوه بر موارد ذکر شده به دلایل دیگری از جمله: عصب تحت فشار، عدم تقارن لگنی، پوکی استخوان، عضلات ضعیف یا گرفته، کف پای صاف و حمل و نقل وسایل سنگین از یک طرف بدن نیز ایجاد می شود.

انواع افتادگی شانه

افتادگی شانه به دو صورت یک طرفه و دو طرفه بروز می کند. در نوع یک طرفه آن، فرد شانه هایی نامتقارن و ناهمسان دارد و یکی از شانه ها بالاتر از دیگری قرار می گیرد. در افتادگی شانه دو طرفه، هر دو شانه به صورت گرد در آمده و به حالت پایین افتاده شکل می گیرند. برای درمان افتادگی شانه از هر نوع، حرکات اصلاحی ورزشی و فیزیوتراپی بر اساس نظر پزشک صورت می گیرد.

عوارض افتادگی شانه

افتادگی شانه عوارض و نشانه های گوناگونی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • فرد مبتلا به افتادگی شانه از درد اطراف شانه ها و گردن خود شکایت می کند.
 • افرادی که دارای عارضه نامتقارنی شانه هستند؛ عضلات شانه آنها ضعیف شده است.
 • اختلال و کم شدن دامنه حرکتی مفصل شانه یکی دیگر از عوارض نامتوازنی شانه ها است.
 • بی حسی، درد در بازو و همچنین آسیب به عصب نیز جزو علائم شانه های نامتقارن است.
 • مشکل در گوش، سردردهای میگرنی و گرفتگی عضلات چشم نیز از جمله عوارض ناهنجاری شانه های نامتقارن هستند.
 • با وجود عارضه مذکور عملکرد قلب و ریه کاهش یافته و دچار اختلال می شوند.
 • فرد با ابتلا به ناهنجاری افتادگی شانه ها، زیبایی اندام خود را از دست داده و دچار کاهش اعتماد به نفس می شود.
 • دامنه حرکتی مفصل شانه شخص مبتلا، کاهش یافته و ضعیف می شود.
 • مفاصل مرتبط با شانه ها به مرور زمان سفت و سخت می شوند.
 • برخی از مبتلایان به نامتقارنی شانه، دچار التهاب و تورم در ناحیه شانه ها می شوند.

روش های درمانی افتادگی شانه

درمان افتادگی شانه از طریق روش های مختلفی صورت می گیرد. افراد مبتلا به نامتقارنی شانه باید با مشاهده نشانه های مربوط به عارضه مذکور، سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنند. یکی از بهترین روش های برطرف کردن مشکل نامتقارنی شانه فیزیوتراپی است که توسط متخصصین صورت می گیرد.

ورزش ها و حرکات اصلاحی یکی دیگر از راه های درمان افتادگی شانه به شمار می روند. تمرین های اصلاحی با روزی 10 تا 20 دقیقه موجب کاهش یا برطرف شدن نامتقارنی شانه ها می شوند. در ادامه مطلب به برخی از حرکات اصلاحی در جهت درمان این ناهنجاری می پردازیم.

حرکت بالا آوردن شانه ها به طور همزمان

برای انجام این حرکت اصلاحی به این طریق عمل کنید:

 • به طور کاملا صاف بایستید.
 • دست ها را در طول تمرین کنار بدن خود قرار دهید.
 • عضلات شانه ها را به طور همزمان منقبض کنید و تا نزدیک گوش ها بالا بیاورید.
 • پس از گذشت چند ثانیه شانه هایتان را دوباره به حالت اولیه قرار دهید. اجرای این تمرین را به صورت پشت سر هم به مدت 30 ثانیه انجام دهید.

حرکت خم کردن سر به سمت شانه در درمان افتادگی شانه

برای اجرای این حرکت اصلاحی نشسته یا ایستاده به این روش عمل کنید:

 • سر و گردن خود را در یک راستا قرار داده و بدون حرکت شانه، سر را به سمت شانه خم کنید.
 • دست مخالف شانه را روی شانه قرار داده و به آرامی قسمت گردن و شانه را ماساژ دهید.
 • این تمرین را حداقل دو بار در هر شانه و هر بار به مدت 30 ثانیه انجام دهید.

حرکت اصلاحی خم کردن سر به سمت شانه

اجرای تمرین انقباض عضلات کتف و بالا و پایین آوردن آنها

برای انجام این ورزش و درمان افتادگی شانه به صورت صاف ایستاده و دست ها را در کنار بدن قرار دهید و به این طریق عمل کنید:

 • در این تمرین باید کتف و عضلات شانه خود را به طور همزمان منقبض کرده و به سمت بالا و پایین به آرامی حرکت دهید.
 • در این مرحله چند بار نفس عمیق کشیده و بدن خود را به همین حالت به طور ثابت نگه دارید.
 • در حین تمرین، صاف بودن شانه ها را بررسی کنید و پس از هر بار تمرین عضلات را کاملا آزاد کنید.
 • این ورزش را باید دو یا سه دفعه و هر دفعه 10 بار تمرین کنید.

اجرای حرکت اصلاحی عبادت معکوس

این حرکت به صورت برعکس عبادت افراد در معابد را جلوه گر می کند و به همین جهت به عبادت معکوس شهرت دارد.

 

 • در این حرکت به طور صاف بایستید و دست ها را به پشت برده و به هم برسانید. (به طوری که انگشتان به سمت پایین نگاه داشته شوند.)
 • فشردن دست ها به یکدیگر و به مدت 30 ثانیه نگاهداشتن در این مرحله از تمرین انجام می شود.
 • این تمرین جهت اثربخشی باید در طول روز چندین بار اجرا شود.

حرکت اصلاحی عبادت معکوس

حرکت اصلاحی کشش بازوها

برای اجرای این ورزش به طور کامل بایستید و دست ها را در کنار بدن به آرامی قرار دهید. در این هنگام شانه ها را شل نگه دارید.

 • یک بازو را به آرامی روی سینه آورده و با دست دیگر به مدت 30 ثانیه نگه دارید.
 • بعد از پایین آوردن بازو به مدت 30 ثانیه مکث کنید تا مفاصل بازو از حالت انقباض در بیاید.
 • اجرای این تمرین چهار بار برای هر طرف در روز لازم است. این حرکت اصلاحی را برای گرفتن نتیجه مناسب پنج یا شش بار در هفته انجام دهید.

آیا قوزبند طبی در درمان افتادگی شانه موثر است؟

 به نقل از سایت درمان مدیکال قوز بند طبی یکی از تجهیزات پزشکی است که در درمان برخی از بیماری های عضلانی و ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرد. قوزبندها با تراز کردن شانه ها و ستون فقرات افراد با عادات نادرست، ناهنجاری های بدن آنها را کاهش داده و به مرور از بین می برند. بنابراین می توان گفت که استفاده از قوزبند طبی در درمان افتادگی شانه موثر است.

و در آخر

افتادگی شانه یکی از ناهنجاری های شایع بدن است که در بسیاری از موارد به صورت دردهای موضعی، بی حسی، اسپاسم، تورم و ضعف اندام های مختلفی بدن خود را نشان می دهد. عارضه مذکور به صورت یک طرفه و دو طرفه بروز می کند و علاوه بر ایجاد درد و ضعف در قسمت شانه ها، به دلیل ظاهر ناخوشایند اندام های بدن موجب عدم اعتماد به نفس فرد نیز می شود. نامتقارنی شانه به دلایل مختلفی از جمله: عادات نادرست ایستادن و نشستن، قرار دادن وزن در یک سوی بدن، برخی از بیماری های عصبی و ناهنجاری اسکولیوز به وجود می آید.

درمان افتادگی شانه باید توسط پزشک صورت گیرد. عمل جراحی، فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی برخی از روش های درمانی ناهنجاری مورد نظر است. البته برای عارضه افتادگی شانه درمان های دیگری نیز تجویز می شود که برخی از آنها عبارتند از: طب سوزنی، سرما و گرما درمانی، تیپینگ یا استفاده از نوار چسب مخصوص، موبیلاسیون مفصل و استفاده از قوزبند طبی.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز