title
کد خبر: 231508
00
آگهی/ ابدومینوپلاستی برای زیبایی شکم چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی برای زیبایی شکم چیست؟ جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی عملی برای برداشتن پوست اضافی، اسکار، ترک‌های پوستی و چربی از شکم و گاهی سفت کردن عضلات شکم است. می توانید این عمل...

جراحی زیبایی شکم یا  ابدومینوپلاستی عملی برای برداشتن پوست اضافی، اسکار، ترک‌های پوستی و چربی از شکم و گاهی سفت کردن عضلات شکم است. می توانید این عمل را همزمان با لیپوساکشن نیز انجام دهید تا شکم خود را فرم بدهید.

اشخاص این جراحی را اغلب پس از بارداری یا افزایش و کاهش وزن، برای برداشتن پوست و چربی اضافی یا داشتن شکمی صاف‌تر، انجام می‌دهند. اگر ماهیچه‌های دیواره شکم از وسط جدا شده باشند، می‌تواند به پیوستن مجدد آن‌ها به دیواره شکم کمک کند. بهترین حالت زمانی است که وزن شما قبل از جراحی طبیعی باشد. جراحی شکم برای افرادی که اضافه وزن دارند یا به منظور کاهش وزن انجام می دهند مناسب نیست. برای یک فرد مناسب، عمل جراحی شکم می تواند تفاوت زیادی در اعتماد به نفس و کیفیت زندگی آنها ایجاد کند.

در عمل ابدومینوپلاستی Abdominoplasty، مقداری چربی اضافی در ناحیه شکم برداشته می‌شود، عضلات شکم که فاصله دارند؛ ترمیم می‌شوند و پوست شل و افتاده و ترک خورده هم برش داده می‌شود.

چه زمانی انجام عمل جراحی شکم ضروری است؟

افراد به دلایل مختلف عمل جراحی زیبایی شکم را انجام می دهند. ممکن است شما آن را به عنوان بخشی از عمل دیگری مانند ترمیم فتق انجام دهید. یا ممکن است به دلایل زیر نیاز به عمل ابدو داشته باشید:

 • شل شدن پوست بعد از کاهش وزن زیاد
 • شل شدن پوست وعضلات بعد از بارداری
 • باقی ماندن جای زخم بر روی شکم شما ناشی از جراحی قبلی یا جراحت
 • جراحی شکم ممکن است با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن عضلات شکم، شکل شکم شما را صاف و زیبا نشان دهد.

قبل از انجام عمل جراحی شکم باید تا حد امکان به وزن بدن ایده آل خود نزدیک شوید. کشیدن شکم نمی تواند به کاهش یا کنترل وزن شما کمک کند. همچنین مانع افزایش وزن شما در آینده نخواهد شد.

چه کسانی ممکن است نتوانند جراحی زیبایی شکم انجام دهند؟

ممکن است نتوانید عمل جراحی شکم را انجام دهید اگر:

 • قادر به ترک سیگاردر مدت زمانی که جراح تعیین میکند نباشند
 • خیلی اضافه وزن دارند
 • در گذشته لخته خون داشته اند
 • برای باردار شدن در آینده نزدیک برنامه دارند
 • بیماری قلبی یا دیابت دارند که به درستی کنترل نشده است

یک جراح پلاستیک می تواند به شما بگوید که آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر.

قبل از عمل ابدومینوپلاستی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

شما با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد اینکه چرا می خواهید جراحی کنید و چه می خواهید صحبت کنید. جراح هر گونه بیماری را که در گذشته داشته اید یا داشته اید یادداشت می کند. آنها همچنین هر دارویی را که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای گیاهی و داروهایی که توسط پزشک شما تجویز نشده است، ثبت می‌کنند.

جراح شما شکم شما را معاینه می کند و ممکن است چند عکس برای سوابق پزشکی شما بگیرد. آنها از شما می پرسند که آیا می خواهید شخصی را در طول معاینه همراه خود داشته باشید، و از شما می خواهند که یک فرم رضایت برای گرفتن، ذخیره و استفاده از عکس ها را امضا کنید.

جراح قد و وزن شما را اندازه گیری می کند تا مطمئن شود که انجام یک عمل بی خطر است. اگر اضافه وزن دارید، باردار هستید یا قصد بارداری دارید، جراح ممکن است به تعویق انداختن عمل جراحی شما را پیشنهاد دهد.

دریافت اطلاعات و مشاوره جراحی شکم

دریافت مشاوره صحیح قبل از انجام عمل جراحی شکم مهم است. شما باید به خوبی فکر کنید:

 • انتظارات شما از عمل ابدومینوپلاستی
 • خطرات موجود
 • مراقبت های بعد از عمل
 • زمان بهبودی پس از جراحی

اگر تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم دارید، مهم است که جراح خود را با دقت انتخاب کنید. شما باید مطمئن شوید که فردی را با دانش و تجربه مناسب انتخاب می کنید.

برای تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم انجام جراحی شکم زمان بگذارید و از جراح مشاوره بگیرید. زیرا این جراحی ضروری نیست، بنابراین باید به این فکر کنید که اگر عارضه ای وجود داشته باشد یا مشکلی پیش بیاید، با آن کنار خواهید آمد.

مهم است که مطمئن شوید که به درستی همه اطلاعات لازم را دارید. شما می توانید در هر زمانی قبل از عمل، نظر خود را تغییر دهید.

آماده شدن برای عمل جراحی شکم

جراح شما توضیح خواهد داد که چگونه برای عمل خود آماده شوید.

اگر سیگار می کشید، حداقل شش هفته قبل از جراحی باید سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به عفونت قفسه سینه و زخم را افزایش می دهد. همچنین ممکن است باعث شود زخم های شما دیرتر بهبود یابد. بنابراین، ممکن استدوران نقاهت سخت تر و طولانی تری داشته باشید.

جراح ممکن است به شما توصیه کند:

 • مقداری وزن کم کنید - قبل از عمل باید تا حد امکان به وزن ایده آل برای قد خود نزدیک شوید. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است احتمال بروز عوارض بعد از جراحی بیشتر از زمانی باشد که قبل از جراحی وزن مناسبی داشته باشید.
 • قرص های ضد بارداری را حدود چهار هفته قبل از عمل قطع کنید، بنابراین احتمال لخته شدن خون کمتر است - مطمئن شوید که از روش دیگری از پیشگیری از بارداری استفاده می کنید.

شما تحت بیهوشی عمومی عمل جراحی زیبایی شکم انجام می دهید. این بدان معنی است که شما در طول عملیات خواب خواهید بود. معمولاً چند ساعت قبل از جراحی باید خوردن یا نوشیدن را متوقف کنید. جراح یا متخصص بیهوشی به شما توصیه های روشنی در مورد اینکه چه کاری انجام دهید، می دهد.

جراح شما توضیح خواهد داد که قبل، حین و بعد از عمل شما چه اتفاقی خواهد افتاد. این فرصتی است که سؤالات باقی مانده در مورد جراحی خود را بپرسید. از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه را امضا کنید.

جراح شما ممکن است از شما بخواهد که از زمان عمل تا زمانی که بتوانید دوباره به درستی حرکت کنید، از جوراب های فشاری استفاده کنید. این به جلوگیری از تشکیل لخته های خون در سیاهرگ های پاهای شما کمک می کند.

جایگزین های جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

اگر به طور کلی اضافه وزن ندارید و می خواهید از شر برخی از چربی های قسمت های خاصی از بدن خود خلاص شوید، لیپوساکشن ممکن است مفید باشد. هنگامی که لیپوساکشن انجام می دهید، جراح شما از یک لوله برای مکیدن چربی اضافی زیر پوست شما استفاده می کند.

شما می توانید لیپوساکشن را به تنهایی انجام دهید یا می توانید آن را همزمان با عمل جراحی شکم انجام دهید. لیپوساکشن می تواند به تغییر شکل شکم شما کمک کند. اما فقط چربی های ناخواسته را از بین می برد. تامی تاک چربی و پوست ناخواسته را از بین می برد و می تواند عضلات شکم شما را سفت کند.

 

در حین انجام عمل جراحی شکم چه اتفاقی می افتد؟

انواع مختلفی از جراحی زیبایی شکم وجود دارد. جراح شما توضیح خواهد داد که کدام یک برای شما بهتر است. این ممکن است به میزان پوست اضافه و چربی شکمی شما بستگی داشته باشد. همچنین ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا می خواهید اسکار شکم کوچکتری داشته باشید یا نه.

اکثر جراحی های شکم حدود سه ساعت طول می کشد.

 

ابدومینوپلاستی استاندارد

جراح شما برشی از یک لگن به دیگری در امتداد ناحیه شرمگاهی شما ایجاد می کند. در زنان به این خط بیکینی می گویند. سپس آنها:

یک برش دیگر در اطراف ناف شما ایجاد میشود تا جراح آن را از پوست اطراف آزاد کند. عضلات شکم خود را ترمیم میشود و چربی و پوست اضافی حذف خواهند شد.

پوست باقیمانده به سمت پایین کشیده میشود و جراح یک سوراخ جدید ایجاد میکند تا ناف شما در جای مناسب قرار گیرد.

شما یک جای زخم در اطراف ناف خود و یک زخم بلند و منحنی روی شکم خود در بالای ناحیه شرمگاهی خود خواهید داشت.

مینی ابدومینوپلاستی شکم

اگر فقط به برداشتن مقدار کمی پوست یا چربی نیاز دارید، ممکن است بتوانید یک مینی تاک شکم انجام دهید. جراح شما هر گونه پوست و چربی ناخواسته را از قسمت تحتانی شکم شما خواهد برداشت.

پس از آن، یک اسکار منحنی در بالای ناحیه شرمگاهی خود خواهید داشت. این کمی کوتاهتر از یک تامی تاک استاندارد است. ناف شما در همان مکان باقی می ماند، اما ممکن است شکل آن کمی تغییر کند.

مراقبت پس از عمل ابدوی شکم

بعد از عمل، پانسمان هایی روی قسمت پایین شکم خود خواهید داشت. همچنین لوله های نازکی (درن) از زخم شما خارج میشود تا مایع درون شکم را خارج کند.

ممکن است بعد از عمل جراحی شکم کمی احساس درد کنید، بنابراین جراح یا متخصص بیهوشی مسکن‌ها را تجویز می‌کند.

شما با بخیه های خود به خانه می روید. بیشتر جراحان از بخیه هایی استفاده می کنند که خود به خود جذب می شوند. پرستار یا پزشک به شما خواهند گفت:

 • چه مدت طول می کشد
 • چگونه از زخم روی شکم خود مراقبت کنید
 • چه مدت و چطور گن بپوشید

شما به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند. سعی کنید زمانی که بعد از عمل جراحی شکم به خانه برگشتید، یک دوست یا اقوام حداقل 24 ساعت در کنار شما بماند.

همینطوربه عنوان عوارض بعد از ابدومینوپلاستی، ممکن است یکی از موارد زیر را داشته باشید:

درد، کبودی و تورم که پس از چند روز شروع به بهبود می کند. بیشتر تورم باید پس از چند هفته از بین برود.

اسکارهایی که در چند هفته اول بسیار محسوس خواهند بود. اما سپس آنها شروع به محو شدن می کنند و بیشتر با رنگ پوست معمولی شما ترکیب می شوند. زخم ها همیشه به طور کامل ناپدید نمی شوند. برخی از افراد به احتمال زیاد اسکارهای قابل توجه تری دارند.

بی حسی به این دلیل که ممکن است برخی از اعصاب شما در حین انجام عمل جراحی شکم بریده شوند. اعصاب بسیار آهسته ترمیم می شوند، بنابراین اغلب ماه ها طول می کشد تا بهتر شوند. بی حسی ممکن است به طور کامل از بین نرود.

نقاهت پس از جراحی شکم

مهم است که بعد از عمل جراحی شکم، به توصیه های جراح توجه کنید و در صورت هرگونه مشکل خیلی زود پیگیری کنید. از جمله موارد مراقبتی بعد از ابدومینوپلاستی:

 • معمولاً حدود شش هفته طول می کشد تا بهبودی حاصل شود، اما همه افراد متفاوت هستند. زمان بهبودی شما ممکن است بستگی به عمل جراحی داشته باشد، بنابراین مهم است که توصیه جراح خود را دنبال کنید. احتمالاً به حدود چهار هفته مرخصی از کار نیاز دارید.
 • از انجام هر کاری که عضلات شکم شما را تحت فشار قرار می دهد خودداری کنید برای بلند شدن از رختخواب، به پهلوی خود بغلتید.
 • در صورت نیاز، می توانید مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن مصرف کنید. همیشه بروشور همراه دارو را بخوانید و در صورت داشتن هر گونه سوال، از داروساز خود راهنمایی بخواهید.
 • جراح شما از شما می خواهد که بین 6 تا 8 هفته پس از جراحی گن بپوشید. این به کاهش درد و ناراحتی و کاهش تورم کمک می کند.

ورزش هایی که می توانید بعد از جراحی شکم انجام دهید

در بیمارستان باید به شما بگویند که چقدر ورزش کنید و چقدر طول می کشد تا به حالت عادی برگردید. جراح یا فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرینات مناسب و زمان شروع انجام آنها را توصیه کند.

کارها را به آرامی انجام دهید. حدود شش هفته دیگر باید به ورزش عادی برگردید. اگر کاری انجام می دهید که جای زخم را می کشد و احساس می کنید که در حال کشیده شدن است، آن را کمی آهسته تر انجام دهید. ماهیچه های شکم شما هنگام بلند کردن از پشت شما محافظت می کنند، بنابراین باید مراقب باشید تا زمانی که آنها خوب شوند.

 • با قدم زدن آرام در خانه شروع کنید.
 • اگر خیلی دردناک نیست از پله ها بالا و پایین بروید.
 • فعالیت های سبک مانند تهیه نوشیدنی یا وعده های غذایی سبک را شروع کنید.
 • هنگامی که در خانه راحت شدید، به تدریج پیاده روی های طولانی تری به مدت 5 تا 10 دقیقه انجام دهید.
 • تا 12 هفته از فعالیت شدید (از جمله ورزش) یا بلند کردن اجسام سنگین (از جمله خرید) خودداری کنید.
 • تا سه هفته بعد از جراحی رابطه جنسی نداشته باشید.
 • به مدت شش هفته یا تا زمانی که با بستن کمربند ایمنی، احساس راحتی نمی کند رانندگی نکنید.
 • حداقل شش هفته تمرینات دراز و نشست انجام ندهید و سپس آن را به آرامی انجام دهید.
 • هنگامی که جراح تأیید کرد، می توانید تمریناتی را برای تقویت عضلات شکم خود انجام دهید. اما قبل از مشورت با پزشک خود ورزش نکنید زیرا هر عمل و بیمار متفاوت است.

ابدومینوپلاستی چه عوارضی دارد؟

مانند تمام عمل‌ها، انجام عمل جراحی شکم با خطراتی همراه است. اگرچه خطرات آن بعید است، مهم است که آنها را در مقابل مزایای احتمالی جراحی سنجید. هر یک از آنها را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که عوارض و عواقب احتمالی آن را درک کرده اید.

این عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • یک واکنش غیرمنتظره به ماده بیهوشی، از جمله یک واکنش آلرژیک
 • خونریزی زیاد
 • ایجاد لخته خون، معمولاً در رگ پای شما (ترومبوز ورید عمقی، DVT)

سایر عوارض جراحی شکم عبارتند از:

 • عفونت - ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد
 • خونریزی زیر پوست (هماتوم) - ممکن است برای توقف خونریزی و تخلیه ناحیه به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید.
 • سروما - مجموعه ای از مایع در اطراف زخم شما که ممکن است نیاز به تخلیه با سوزن و سرنگ داشته باشد
 • اسکارهای قرمز یا برجسته غیرمعمول - ممکن است چند ماه طول بکشد تا محو شوند
 • لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه)
 • آسیب در داخل بدن شما - به عنوان مثال، به رگ های خونی، ماهیچه ها یا روده شما - ممکن است موقت یا دائمی باشد و ممکن است به این معنی باشد که به جراحی بیشتری نیاز دارید.
 • پوست شل و چربی بین جای زخم و ناف جدید
 • بدن شما از هر دو طرف یکسان به نظر نمی رسد - به این حالت نامتقارن می گویند
 • برآمدگی در انتهای اسکار شما - ممکن است برای رفع آن به جراحی بیشتری نیاز باشد
 • بخیه‌های عمیقی که در هفته‌های پس از جراحی از پوست شما بیرون می‌زند - این بخیه‌ها می‌توانند به راحتی توسط جراح برداشته شوند
 • مشکلات در بهبود زخم - اینها می توانند روند بهبودی شما را کند کرده و باعث ایجاد زخم های قابل توجه تری شوند
 • سوزن سوزن، احساس سوزش، بی حسی یا درد هنگام لمس پوست - این به این دلیل است که اعصاب در طول عمل آسیب می بینند. این ممکن است در برخی افراد دائمی باشد.

اگر سیگار می کشید، ممکن است احتمال بروز عوارض بعد از جراحی بیشتر باشد. همچنین در صورت ابتلا به دیابت، احتمال بروز عوارض بیشتر است. یک جراح با تجربه بعد از عمل مطمئن میشود که که دیابت شما تحت کنترل است.

جراح ابدومینوپلاستی

اگر تصمیم به انجام عمل جراحی زیبایی شکم دارید، فقط به جراحانی مراجعه کنید که به درستی آموزش دیده باشند. همینطور در سایت نظام پزشکی، کد نظام پزشکی آن ها را بررسی کنید تا از صحت اطلاعات مطمئن شوید. جراحی که مجرب و دلسوز باشد، تمام مسایل مربوط را با شما مطرح خواهد کرد و برای رسیدن شما به هدفتان بهترین گزینه را پیشنهاد میدهد.

دکتر حمید رضوانی، جراح ابدومینوپلاستی در تهران هستند که با سابقه طولانی و میزان رضایت بالای بیماران، گزینه مناسبی برای شماست تا تجربه خوبی در عمل پیکرتراشی و زیبایی اندام داشته باشید.

قبل از عمل باید با جراح خود در مورد زمان و نحوه پرداخت صحبت کنید. اگر فرصت فکر کردن به شما داده نمی شود، باید به دنبال جراح دیگری بگردید.

از آنجائیکه بعد از عمل هم نیاز به مراجعه به جراح برای معاینه محل عمل شده و خارج کردن درن را دارید، بهتر است در شهر یا بیمارستانی عمل کنید که رفت و آمد به آنجا برای شما سخت نباشد.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز