title
کد خبر: 229858
00
با کودک 2 تا 3 ساله اینگونه رفتار کنید

کودکی دوران حساس و همراه با کسب تجربه‌های بکر و تازه است. کودکان در سالهای نخستین زندگی و حیات خود سعی دارند دنیای ناشناخته و مبهم خود را بشناسند و برای شناخت آن دست به هر کاری می‌زنند.

به گزارش بهداشت نیوز، کودکی دوران حساس و همراه با کسب تجربه‌های بکر و تازه است. کودکان در سالهای نخستین زندگی و حیات خود سعی دارند دنیای ناشناخته و مبهم خود را بشناسند و برای شناخت آن دست به هر کاری می‌زنند.

رفتارها و واکنش‌های سنین مختلف در کودکان با یکدگیر متفاوت است؛ در نتیجه قصد داریم در سلسله گزارش‌هایی به بررسی ویژگی‌های رفتاری کودکان از سنین یک سالگی تا  7 سالگی بپردازیم.در گزارش پیشرو با ما همراه شوید تا با ویژگی کودکان 2 تا 3 ساله و نحو برخورد با این سنین آشنا شوید.

احساسات کودک دو تا سه سال 

این گروه سنی از مهمترین سنین برای رشد عاطفی کودک است. کودک دو تا سه سال احساسات بسیاری را مشاهده می‌کند و در عین حال در مورد احساسات دیگران نیز یاد می‌گیرد. کج خلقی کودک نوپا در این سنین طبیعی است، زیرا کودکان اغلب نمی‌دانند چگونه احساسات را با کلماتی مانند ناامیدی، خشم، خجالت، گناه و شرم بیان کنند.

 

فرزند نوپا همچنین شروع به درک اینکه چگونه رفتار او بر شما و رفتار شما بر او تأثیر می‌گذارد، می‌کند. زمانی که کودک دو تا سه سال را برای زمان کوتاهی ترک می‌کنید، مانند قبل ترها آنقدر احساس ناراحتی نمی‌کند و اضطراب جدایی کمتری دارد.

صحبت کردن کودک دو تا سه سال

در ۲ سالگی، کودکان نوپا ممکن است بتوانند از جملات ۲ تا ۳ کلمه‌ای استفاده کنند و بگویند«من» و «تو». کودک شما در حال یادگیری و استفاده از کلمات زیادی است و درک صحبت‌های کودک برای شما راحت تر است.

در 3 سالگی، کودکان نوپا معمولاً می‌توانند از جملات 3-5 کلمه‌ای یا حتی بیشتر استفاده کنند. کودک شما شروع به یادگیری نحوه صحبت کردن با حفظ نوبت می‌کند و ممکن است بتواند یک مکالمه کوتاه با شما داشته باشد.

کودک دو تا سه سال یاد می‌گیرد که چگونه در مورد چیزهایی که در طول روز اتفاق افتاده است صحبت کند. با کمک شما و ایجاد یک مکالمه دو طرفه، فرزندتان ممکن است بتواند یک داستان از اتفاقات افتاده در روز بسازد. مثلا داستان خرید کردن«امروز از مغازه چی خریدی؟» کودک ممکن است بتواند یک داستان ساده  ساخته ‌شده را بر اساس تجربیات خودش تعریف کند، اما احتمالاً بسیار کوتاه خواهد بود.

 

در این سن کودک نوپا همچنین درباره افراد و اشیایی که همراه او نیستند صحبت می‌کند. مثلا مادربزرگ در مغازه است یا توپ من روی درخته.

طرز فکر کودک دو تا سه سال

همه چیزهایی که کودکان نوپا تاکنون آموخته است، در تفکر او جای گرفته‌اند. کودک دو تا سه سال شروع به درک مفاهیمی مانند زمان و تفاوت‌ها می‌کند. مثلا بزرگ،کوچک و روز یا شب. کودک شما همچنین شروع به اشاره به اعضای بدن بر اساس کاری که انجام می‌دهند، می‌کند.

کودک نوپای شما شروع به تکرار اینکه برخی چیزها چگونه هستند می‌کند؛ مثلا سیب قرمز و گرد است. فرزند شما موضوعات را با آزمون و خطا حل می‌کند.

بازی مهم است؛ چراکه کودک در بازی یاد می‌گیرد. کودک دو تا سه ساله از بازی با دیگران، پوشیدن لباس شخصیت ها، برگزاری مهمانی‌، نقاشی با انگشتان یا قلم مو لذت می‌برد

 

بازی و آموزش کودک دو تا سه سال

بازی مهم است؛ چراکه کودک در بازی یاد می‌گیرد. کودک دو تا سه ساله از بازی با دیگران، پوشیدن لباس شخصیت ها، برگزاری مهمانی‌، نقاشی با انگشتان یا قلم مو لذت می‌برد. هنگامی که کودکتان با شما یا سایر کودکان بازی می‌کند، ممکن است متوجه شوید که کودک در رعایت نوبت بهتر شده است.

قصه گفتن و آواز خواندن نیز از کارهای سرگرم کننده‌ای است که فرزند شما در سنین دو تا سه سالگی انجام می‌دهد.

مهارت‌های روزمره  کودک دو تا سه سال

در این زمان، کودکان نوپا مشتاق انجام کارهای بیشتری بصورت مستقل هستند؛ مثلا فرزند شما احتمالاً می‌تواند دست‌هایش را بشوید و سعی کند هنگام لباس درآوردن یا پوشیدن کمی تلاش کند. او همچنان در حال یادگیری است؛ بنابراین ممکن است هنوز نیاز به کمک داشته باشد.

 

می‌توانید اعتماد به نفس و استقلال کودک دو تا سه سال را تقویت کنید؛ با اجازه دادن به او در انجام کارهایی مانند جارو کردن یا گردگیری. کودک شما وقتی بداند نقشی در خانه دارد، احساس غرور می‌کند.

 برخی از نشانه‌های آماده بودن کودک زمانی است که می‌تواند دستورالعمل‌های ساده‌ای مانند «توپ را به بابا بده» را دنبال کند.

مهارت‌های حرکتی کودک دو تا سه سال

در این سن کودک نوپا می‌تواند بدود و احتمالا کمتر زمین می‌خورد. فرزند دو تا سه ساله شما شروع به بالا و پایین رفتن از پله‌ها می‌کند. کودک شما اکنون در پرتاب کردن، لگد زدن و گرفتن توپ بهتر است و حتی ممکن است بتواند چند ثانیه روی یک پا بایستد.

اگر در حین کاوش‌های کودک در اطراف او باشید، او احساس اطمینان و امنیت می‌کند. این به کودک دو تا سه سال کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را برای امتحان کردن چیزهای جدید و کاوش، به تنهایی ایجاد کند.

در شرایطی که فرزندتان پر جنب و جوش است، باید در این سنین کودک خانه را ایمن کنید تا آسیبی حین دویدن به کودک نرسد.

می‌توانید اعتماد به نفس و استقلال کودک دو تا سه سال را تقویت کنید؛ با اجازه دادن به او در انجام کارهایی مانند جارو کردن یا گردگیری

 

در این سن، فرزند شما ممکن است:

درجا بپرد.

سه چرخه سواری کند.

اشیاء را بشناسد و نام گذاری کند.

هنگام بالا رفتن از پله‌ها از یک پا و سپس پای دیگر استفاده کند.

تربیت کودک نوپای 2 تا 3 سال

به عنوان یک والد، شما همیشه در حال یادگیری موضوعات جدید برای فرزندتان هستید. اشکالی ندارد نسبت به آنچه می‌دانید احساس اطمینان کنید و همچنین خوب است که بپذیرید موضوعاتی را نمی‌دانید و سؤال بپرسید یا کمک بگیرید.

وقتی روی مراقبت از کودک تمرکز می‌کنید، ممکن است فراموش کنید وقتی را برای مراقبت از خودتان درنظر بگیرید. اما مراقبت از خودتان از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی به رشد و شکوفایی فرزندتان کمک می‌کند.

گاهی اوقات ممکن است احساس ناامیدی، ناراحتی یا سرخوردگی کنید. اشکالی ندارد که کمی وقت صرف خودتان کنید تا زمانی که احساس آرامش کنید. فرزند خود را در مکانی امن قرار دهید یا از شخصی مطمئن بخواهید مدتی از کودک شما مراقبت کند.
منبع: خبرگزاری فارس


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
چاپ آبان
اینستاگرام بهداشت نیوز