title
کد خبر: 229736
00
آگهی/ کاپ قاعدگی چیست؟ نحوه استفاده، مزایا و معایب آن

شاید تعجب کنید، ولی از دهه 30 میلادی کاپ قاعدگی به عنوان یکی از روش‌های جمع آوری خون پریود وجود داشته است. اخیرا  هم زنان زیادی در سطح دنیا از این وسیله بهداشتی استفاده می‌کنند و میزان رضایت‌مندی آنها نیز بعد از یادگیری در مورد نحوه استفاده از آن هر روز بیشتر می‌شود.

به گزارش بهداشت نیوز، شاید تعجب کنید، ولی از دهه 30 میلادی کاپ قاعدگی به عنوان یکی از روش‌های جمع آوری خون پریود وجود داشته است. اخیرا  هم زنان زیادی در سطح دنیا از این وسیله بهداشتی استفاده می‌کنند و میزان رضایت‌مندی آنها نیز بعد از یادگیری در مورد نحوه استفاده از آن هر روز بیشتر می‌شود.

کاپ قاعدگی چیست؟

جنس این کاپ یا فنجان انعطاف پذیر معمولا از سیلیکون، لاستیک طبیعی، لاتکس یا الاستومرهای ترموپلاستیک ساخته شده است. کارکرد فنجان قاعدگی این است که در زمان خونریزی قاعدگی، درون واژن قرار بگیرد و جریان خون دفع شده قاعدگی را جمع آوری کند.
کاپ های قاعدگی در مدل و اندازه های مختلف ساخته و بسته به میزان خونریزی، سن، سابقه داشتن زایمان و ... دسته بندی می‌شوند.

مزایای کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی که این روزها آرام آرام در سراسر دنیا بیشتر شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، مزایای زیادی دارد. این کاپ ها در بازه زمانی 7 تا 10 سال پایداری دارند و می‌توانید بدون مشکل از آنها استفاده کنید. کافیست بعد از هربار استفاده در دوران پریود آن را ضد عفونی، خشک و در محفظه پارچه ای نگهداری کنید. مقایسه همین نکته با انبوه زباله‌ای که هر بار استفاده از پد و تامپون به جا می‌گذارد، اهمیت استفاده از آن را بیشتر مشخص می‌کند.

بوی کمتر

 استفاده از کاپ قاعدگی باعث می‌شود که بوی نامطبوع خون پریود به مشام نرسد. ترکیب بوی پدهای بهداشتی و خون دفع شده در دوران پریود، ترکیب بوی نامطبوعی است. با استفاده کاپ قاعدگی، این بو دیگر وجود نخواهد داشت.

عدم نشتی خون به لباس  

ساختار و جنس کاپ های قاعدگی به گونه‌ای است که در زمان استفاده از آنها کمترین میزان نشتی، کثیفی و لک شدن لباس را خواهید داشت. این مساله خصوصا برای خانم‌هایی که دارای خونریزی پریود سنگین هستند، بسیار نکته مهمی است. استفاده از انواع پد و نوار بهداشتی، همیشه این دلهره را برای آنها داشته که ممکن است هر بار رد یا نشتی خون روی لباس بماند. 

مجموع هزینه کمتر سالیانه

 شاید هزینه خرید اولیه به نظر گران باشد، اما این کاپ‌ها (بسته به نوع و برند شرکت سازنده) تا حدود 10 سال کارایی دارند. با یک جمع و ضرب ساده متوجه خواهید شد که خرید کاپ قاعدگی، در مجموع حرکت اقتصادی و به صرفه است.

استفاده از کاپ قاعدگی

کمک به محیط زیست

 تعداد زنان دنیا در رده سنی که هر ماه پریود می‌شوند، به علاوه تعداد پدهایی که مصرف می‌شود، ... حتی فکر کردن به انبوه زباله تولید شده  غیر قابل بازیافت، هم عدد و رقم ترسناکی است. به این مقدار، حجم پلاستیک استفاده شده در بسته بندی پدها را هم اضافه کنید. به همین دلیل کمک گرفتن از کاپ قاعدگی در دوران پریود، کمک قابل توجهی به وضعیت شکننده و آسیب پذیر محیط زیست خواهد بود.

سوزش و خارش کمتر ناحیه ژنیتال

در صورتی که کاپ قاعدگی به درستی استفاده شود و برای جای گذاری از آن مشکلی نداشته باشید، سوزش و خارش ناشی از استفاده از انواع نوار بهداشتی برای همیشه تمام می‌شود. حساسیت‌های پوستی متداول به انواع پد، تامپون و نوار بهداشتی مشکل بسیاری از خانم‌ها در سراسر دنیاست.

علاوه بر مواردی که گفته شد، ساعات طولانی‌تری برای انجام فعالیت‌های روزانه، ورزش، سرکار رفتن و پیاده روی راحت هستید.

معایب کاپ قاعدگی

به همان اندازه که برای دسته‌ای از خانم‌ها استفاده از کاپ قاعدگی جذاب و آسان است، برای گروهی دیگر حتی فکر استفاده از آن هم امری عذاب‌آور تلقی می‌شود. چاره کار افزایش اطلاعات و دانسته‌ها و کمک گرفتن از تجربه کسانی است که خودشان از این وسیله استفاده کرده‌اند و کاپ قاعدگی در حال حاضر اولین و آخرین وسیله‌ایست که در دوره پریود استفاده می‌کنند.

استفاده از آن مقداری زمان گیر است 

جاگذاری کاپ قاعدگی نیاز به تمرین دارد و ممکن است در اوایل استفاده هم برایتان سخت باشد و هم زمان زیادی صرف انجام دادن این کار کنید. البته بعد از چند بار استفاده، در سریعترین زمان ممکن کار جایگذاری و بیرون آوردن کاپ قاعدگی را به سادگی انجام خواهید داد. 

سوزش در هنگام استفاده های اولیه

اگر مرحله جایگذاری اولیه کاپ را به درستی انجام ندهید، نشستن و راه رفتن برایتان بسیار ناخوشایند و سخت و بر طبق گفته کاربران همراه با سوزش خواهد بود. به همین دلیل مهم است که اندازه کاپ را درست انتخاب کنید.

ممکن است سایز مورد نظرتان بار اول پیدا نشود

این مورد هم یکی از مشکلات کسانی است که تجربه استفاده از کاپ قاعدگی را دارند. به دلیل ناآگاهی از وضعیت بدن و ساختار آناتومی دستگاه تناسلی زنانه، ممکن است سایز کاپ، اشتباه انتخاب شود. به همین دلیل بهتر است از پزشک متخصص زنان در این زمینه کمک بگیرید.

حساسیت به لاتکس

هرچند جنس کاپ قاعدگی از موادی ساخته شده که بدن به آن حساسیتی نداشته باشد، ولی در مواردی گزارش‌هایی مبنی بر حساسیت و بروز آلرژی نسبت به مواد لاتکس و سیلیکون گزارش شده است.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی

التهاب دستگاه تناسلی

مساله شستشو و ضدعفونی کاپ‌های قاعدگی نکته بسیار مهمی است. در صورتی که کاپ قاعدگی به خوبی ضدعفونی و استریل نشود، امکان ابتلا به انواع عفونت‌های متداول زنانه وجود دارد.  

 استفاده سخت بارهای اول، نداشتن کنترل برای بیرون کشیدن و تخلیه کاپ،  ناآشنا بودن با انواع تا زدن برای استفاده بهتر و ... همگی از مواردی هستند که ممکن است تجربه استفاده از کاپ قاعدگی را برای هر خانمی با مشکل مواجه کند؛ البته این موارد با کمی صبر، آرامش  و آموزش همگی به راحتی حل خواهد شد.

چه طور از کاپ قاعدگی استفاده کنیم؟

 1.   ابتدا و حتماً قبل از قراردادن و برداشتن کاپ قاعدگی دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 2.   برای بار اول کمی ژل روان کننده یا لوبریکانت دم دست داشته باشید. برای سهولت قرار دادن کاپ مقداری ژل روی لبه کاپ بزنید.
 3.   کاپ را به شکل حرف c انگلیسی تا کنید. آن را با یک دست بگیرید. لبه کاپ باید رو به بالا باشد.
 4.   بهتر است ایستاده باشید و یک پای خود را به لبه وان یا دستشویی تکیه بدهید تا بتوانید بهتر کار جایگذاری کاپ را انجام دهید.
 5. حالا به آرامی کاپ را وارد مجرای واژن کنید.
 6.   در این مرحله کاپ را به آرامی بچرخانید.
 7.   با باز شدن کاپ، هوا حبس می‌شود و دیگر لازم نیست نگران نشتی خون باشید.
 8.   استفاده از کاپ برای بار اول، ممکن است حس نامطلوبی داشته باشد؛ ولی اگر درست کاپ را وارد کرده باشید نباید احساس درد و سوزش شما را آزار دهد.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی

بیرون آوردن کاپ قاعدگی هم مانند جایگذاری و استفاده از آن نیاز به تمرین دارد. بهتر است برای بارهای اول بدون استرس و در فضای منزل این کار را انجام دهید تا کاملا مسلط شوید.

 1.     شستشوی دست ها اولین اقدام برای برداشتن کاپ به شمار می‌آید.
 2.     در همان حالتی که کاپ را درون واژن قرار دادید، بایستید و با انگشت شست و اشاره کاپ را لمس کنید.
 3.     ساقه انتهایی کاپ را آرام بگیرید. ساقه را به زور نکشید.
 4.     با فشار آرام به ساقه، هوا از بالای کاپ خارج شده و کاپ آزاد می‌شود.
 5.     حالا به راحتی می‌توانید کاپ را بیرون بیاورید.
 6.     محتویات کاپ را خالی کنید و کاپ را بشویید.
 7.     اگر دیگر نیازی به استفاده از کاپ نداشتید، آن را ضدعفونی کنید و در کیف پارچه‌ای مخصوص به خودش نگهداری نمایید.

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز