title
کد خبر: 226371
00
حداکثر سن برای ارتودنسی چقدر است؟

حداکثر سن برای ارتودنسی یکی از سوالات و چالش‌های افرادی است که قصد دارند از این روش درمانی استفاده کنند. ارتودنسی از بهترین روش‌های درمان برای برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری‌های دهان و دندان است. این روش به صورت‌های مختلفی با توجه به وضعیت بیمار انجام می‌شود.

حداکثر سن برای ارتودنسی یکی از سوالات و چالش‌های افرادی است که قصد دارند از این روش درمانی استفاده کنند. ارتودنسی از بهترین روش‌های درمان برای برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری‌های دهان و دندان است. این روش به صورت‌های مختلفی با توجه به وضعیت بیمار انجام می‌شود.

معمولا ارتودنسی در سنین پایین‌تر نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت، اما در کل این روش درمانی هیچ محدودیت سنی ندارد و افراد در هر سنی می‌توانند از آن استفاده کنند. برای دریافت نتیجه بهتر لازم است به متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید تا پس از بررسی کامل وضعیت دندان‌ها و توضیح درباره قیمت ارتودنسی، درمان ارتودنسی روی دندان هایتان انجام شود.

 حداکثر سن برای ارتودنسی

چه افرادی گزینه مناسب ارتودنسی هستند؟

معمولا از ارتودنسی دندان برای برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری‌های دندان استفاده می‌شود. این روش درمانی فواید بسیار بی نظیری دارد. حال باید ببینیم چه افرادی کاندید این درمان هستند.

افراد با دندان‌های شلوغ

اگر فردی در سن کودکی یا بزرگسالی دارای دندان‌های شلوغ باشد، می‌تواند از ارتودنسی استفاده کند. برای این درمان، دندانپزشک می‌تواند تعدادی از دندان‌های اضافه را از دهان خارج کرده و با انجام ارتودنسی سایر دندان‌ها را مرتب می‌کند.

وجود فاصله میان دندان‌ها

وجود فاصله میان دو یا چند دندان می‌توان ظاهر ناخوشایندی برای فرد به همراه داشته باشد. به همین دلیل ارتودنسی در این مورد توصیه شده و فرد در هر سنی می‌تواند از آن استفاده کند.

دندان‌های به هم ریخته

بهم ریختگی دندان‌ها به دلیل مشکلات مختلفی رخ می‌دهد. درمان این عارضه نیز با کمک ارتودنسی دندان امکان پذیر است. برای این مشکل نیز در هر سنی می‌توان از ارتودنسی استفاده کرد.

ناهنجاری در فک

برای برطرف کردن ناهنجاری‌های فک معمولا از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌شود. اما اگر فرد در سنین بالا برای درمان این عارضه مراجعه کند، نمی‌تواند به تنهایی از دستگاه ارتودنسی استفاده کند. بهتر است قبل از سن بلوغ و بین 10 تا 12 سالگی برای درمان این ناهنجاری‌ها به کمک ارتودنسی اقدام کنید. در غیر این صورت تنها راه درمان انجام جراحی فک به همراه ارتودنسی است.

وجود دندان‌های نامتقارن

گاهی اوقات به دلیل ناهماهنگی موقعیت فک، دندان‌های فرد نامتقارن می‌شوند. برای درمان این مشکل نیز می‌توان از ارتودنسی استفاده نمود. بهترین سن برای انجام این درمان حدود 10 تا 12 سال است.

 بیشترین سن برای ارتودنسی

حداکثر سن برای ارتودنسی

همان‌طور که گفته شد از ارتودنسی برای درمان مشکلات مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از این مشکلات ممکن است در سن‌های مختلفی قابل درمان باشند یا ارتودنسی تأثیر بهتری بر آن‌ها داشته باشد. اما باید ببینیم حداکثر سن برای ارتودنسی چه سنی است؟

معمولا نمی‌توان از روی سن فرد برای انجام دادن یا ندادن ارتودنسی تصمیم گیری کرد. انجام ارتودنسی و دریافت نتیجه مثبت درمان به پایه فک قوی و لثه‌های کاملا سالم احتیاج دارد. اگر فرد در سنین بالا هیچ گونه مشکلی در این زمینه نداشته و دارای دندان‌ها، لثه و استخوان فک سالم و قوی باشد، می‌تواند از ارتودنسی استفاده کند. انجام ارتودنسی می‌تواند دندان‌هایی مرتب و زیبا برای شما به همراه داشته و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

در کودکان سیستم رشد دندان‌ها به سه بخش رشد دندان‌های شیری، دوره دندانی مختلف و دوره دندان‌های دائمی تقسیم می‌شود. بهترین زمان انجام ارتودنسی در کودکان، دوره دندانی مختلف است. پس از آن و با رشد دندان‌های اصلی در سنین بالاتر و بزرگسالی تنها موضوع مدنظر برای انجام ارتودنسی سلامت دندان‌ها و بافت‌های نگهدارنده است.

بهترین زمان شروع ارتودنسی

بهترین زمان شروع ارتودنسی

با توجه به نظر اکثر دندانپزشکان، بهتر است اولین معاینات برای شروع درمان ارتودنسی در سن 7 سالگی انجام شود. در این سن متخصص ارتودنسی در تهران شرایط دندان‌های کودک را به طور کامل بررسی کرده و در صورت بروز ناهنجاری برای درمان هرچه سریع‌تر آن‌ها اقدام می‌کند. علاوه بر آن از بروز ناهنجاری‌های شدیدتر و درمان پیچیده‌تر جلوگیری می‌شود. اگر در سنین پایین از بروز این مشکلات جلوگیری کنید، هزینه درمان کمتری نیز پرداخت می‌کنید.

البته متخصص ارتودنسی پس از بررسی‌های کامل بهترین زمان برای انجام ارتودنسی را تعیین می‌کند. این موضوع نیز با توجه به شدن و نوع ناهنجاری تعیین می‌شود. برخی از مشکلات و ناهنجاری موجود در فک باید قبل از سن بلوغ درمان شوند. دلیل این امر این است که استخوان فک قبل از سن بلوغ به کمک دستگاه ارتودنسی جابجا می‌شود. پس از سفت شدن اتخوان‌ها درمان تنها از طریق جراحی امکان پذیر است.

سن مناسب ارتودنسی

هزینه ارتودنسی بزرگسالان

هزینه ارتودنسی دندان با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود و قبل از بررسی توسط متخصص ارتودنسی نمی‌توان درباره هزینه نهایی صحبت کرد. دندانپزشک ابتدا به بررسی کامل شرایط دندان‌ها و ناهنجاری‌ها پرداخته و با توجه به آن بهترین نوع ارتودنسی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

عوامل مختلفی مانند طول درمان، میزان ناهنجاری، نیاز به جراحی‌های جانبی، دستمزد متخصص، هزینه‌های کلینیک، میزان پیچیدگی کار، نوع ارتودنسی و تعداد جلسات مراجعه در هزینه نهایی تأثیر دارد. هرچه در سنین پایین‌تر برای انجام ارتودنسی اقدام کنید، ممکن است با توجه به سلامت بیشتر لثه، دندان‌ها و استخوان‌های فک هزینه ارتودنسی کمتر شود.

 

عوامل موثر در روند ارتودنسی بزرگسالان

برخی از مشکلات در روند انجام صحیح ارتودنسی اختلالاتی ایجاد می‌کنند. این مشکلات ممکن است در تمام افراد با سنین مختلف وجود داشته باشد، اما گاهی در سنین بالا بیشتر هستند و اختلالاتی در روند درمانی ایجاد می‌کنند.

برخی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، خونریزی‌های داخلی، کم خونی شدید، فشار خون و ... ازجمله این بیماری‌ها هستند. برخی از افراد در سنین بالا به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و آرتروز مبتلا می‌شوند و مجبور به استفاده از دارو هستند. این داروها می‌توانند بر روی حرکت استخوان‌ها تأثیر داشته و باعث درمان دیرتر شوند.

استعمال دخانیات نیز باعث خشکی دهان شده و روند ارتودنسی را با مشکل روبرو می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود.

مطب ارتودنسی

سخن آخر

حداکثر سن برای ارتودنسی با توجه به موارد مختلفی تعیین می‌شود. در واقع هیچ محدودیتی برای انجام درمان ارتودنسی وجود ندارد و فرد می‌تواند در هر زمان برای انجام آن اقدام کند. موضوع مهم برای تعیین زمان این است که فرد باید دارای لثه و استخوان‌های فک سالم باشد، در غیر این صورت درمان به خوبی انجام نمی‌شود.

بهترین کار قبل از انجام ارتودنسی این است که به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده تا او پس از بررسی‌های لازم بهترین زمان برای انجام ارتودنسی را تعیین کند. دکتر سعید قریشی از بهترین و باتجربه‌ترین متخصصان ارتودنسی در تهران است که ارتودنسی را با بهترین روش‌ها برای شما انجام می‌دهد. برای مراجعه به مطب دکتر قریشی در 3 نقطه در تهران و یک مطب در قم میتوانید از طریق وب سایت ایشان، نوبت آنلاین رزرو کنید.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز