title
کد خبر: 223282
01
چرا برخی افراد دندان عقل ندارند؟/ مشکلات شایع درنیامدن دندان عقل

دندان عقل معروف‌ترین دندان است. اکثر افراد با کشیدن، جراحی، نهفتگی یا حتی نکشیدن آن درگیر شده‌اند.

به گزارش بهداشت نیوز، این دندان پر دردسر معمولاً با افزایش سن رشد می‌کند. حتماً برای شما هم این سؤال پیش آمده که چرا همه دندان عقل ندارند؟ آیا در آمدن یا در نیامدن دندان عقل خللی در سلامت دندان‌ها ایجاد می‌کند؟

دندان عقل

آیا می‌دانید چرا دندان عقل را به این اسم، نام‌گذاری کردند؟ سن رشد این دندان بین ۱۷ تا ۲۵ سالگی می‌باشد به همین علت هم دندان عقل نام گرفته است. این دندان که سومین دندان آسیا در دهان است در قوس فکی قرار می‌گیرد و آخرین دندان دائمی است که در دهان انسان رشد می‌کند. دندان عقل ۴ عدد است که ۲ عدد آن در فک پایین و ۲ عدد آن در فک بالا رشد می‌کنند.

گاهی اوقات افراد مجبور می‌شوند هنگام ارتودنسی برای مرتب کردن و حرکت دادن دندان‌ها، دندان عقل را بکشند. در حال حاضر به دلیل تغییر شرایط محیطی، کوچک شدن فک‌ها و تغییر رژیمهای غذایی ما جا برای ۲۳ دندان خود هم نداریم به همین علت هم در شرایطی مانند ارتودنسی مجبور می‌شویم دندان عقل را جراحی کنیم تا فضای کافی برای مابقی دندان‌ها به وجود آید. جالب است که بدانید دندان‌های عقل معمولاً ۸۱ سالگی به بعد رشد می‌کنند.

 

چرا بعضی از افراد دندان عقل ندارند؟

دندان عقل معمولاً به‌صورت نهفته، نیمه نهفته یا روییده است حتی امکان دارد اصلاً وجود نداشته باشد یا در هر طرف دهان بیش از یک عدد دندان عقل رشد کند. برای رویش این دندان فک باید فضای خالی کافی داشته باشد. اگر دندان فضای مناسبی را پیدا نکند به‌صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی می‌ماند.

اگر دندان عقل به‌طور کامل و در جای خود رشد کند به کشیدن احتیاج ندارد اما معمولاً به‌صورت نهفته یا نیمه نهفته در می‌آید و شخص دچار التهاب و تورم می‌شود، احساس می‌کند بوی دهان بدی دارد یا هنگام خوردن غذا دندان‌هایش درد می‌گیرند؛ در این شرایط دندان عقل باید کشیده یا جراحی شود.

 معمولاً دندان‌های نیمه نهفته مشکلات بیشتری را برای افراد ایجاد می‌کنند.

 دندان‌های نهفته هم به دلیل راشیتیسم، کم خونی، بیماری‌های دوران کودکی یا دلایل ارثی ایجاد می‌شوند حتی می‌تواند در طولانی مدت مشکلات حادتری را به وجود آورند به همین علت هم باید جراحی شوند.