title
کد خبر: 222694
10
کودکانی که محبت مادر نمی بینند دچار این چالش ها می شوند

روانشناس گفت:‌فرزندانی که محبت مادر را کسب نکرده‌اند تا آخر عمر با خود درگیر هستند و از چالش‌ها به سلامت عبور نمی‌کنند و در دام غرایز منفی اسیر خواهند بود.

به گزارش بهداشت نیوز، کامران شیوندی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه درباره دلبستگی ایمن در روابط خانوادگی،گفت:دلبستگی را یک رابطه عمیق عاطفی، مکانی، اجتماعی و انسانی دانست که انسانها با اولین مراقبت کننده خود که مادر است آن را درک می‌کنند که باعث ثبات روانی آنها تا آخر عمر خواهد بود.

وی ادامه داد:‌دلبستگی سرچشمه تمام ناکامی‌ها،کامیابی‌ها و دلگرمی‌ها در سراسر عمر بشر است.

شیوندی با بیان فرازهایی از کتاب تصویر خوشبختی، نوشته برتراند راسل فیلسوف انگلیسی،گفت:فرزندانی که علاقه پدر مادر را درک و کسب کرده باشند این علاقه و محبت را یک قانون کاملاً طبیعی می‌دانند و غیر از آن را در عالم هستی تصور نمی‌کنند.

وی ابراز کرد:‌این فرزندان در سراسر عمر قوی و با عزت نفس بالا خواهند بود و در تمام چالش‌ها و فراز نشیب‌های زندگی موفق عمل خواهند کرد. فرزندانی که محبت مادر را کسب نکرده‌اند تا آخر عمر با خود درگیر هستند و از چالش‌ها به سلامت عبور نمی‌کنند و در دام غرایز منفی اسیر خواهند بود.

این روانشناس گفت: انسانها به محض تولد یک نیاز فطری سرشتی به نام دلبستگی دارند که با اولین مراقبت کننده خود؛ یعنی مادر انس شدیدی می‌گیرند.

 وی تصریح کرد:دلبستگی ایمن، تمام روابط انسان را مانند یک نقشه از پیش تعیین شده پیش‌بینی می‌کند و چشم‌اندازی از زندگی ما به به دیگران نشان می‌دهد.

شیوندی متذکر شد:امنیت روانی کودک به دست مادر و امنیت روانی مادر به دست پدر خانواده تامین می شود.همچنین مادری که از امنیت روانی کامل برخوردار باشد سه ویژگی دارد؛ با کودکان خود وقت می‌گذارد، به فرزندانش توجه می‌کند و تا سه سالگی به نیازهای کودک به فوریت پاسخ می‌دهد. این شرایط در کودک دلبستگی ایمن ایجاد می‌کند.

این روانشناس گفت:خوشبخت ترین حالت انسان زمانی است که انسان خود را مسافری بداند که در طول زندگی سفرهای زیادی دارد و پس از پایان هر سفر دوباره به خانه امن خود باز می‌گردد و این خانه امن، همان دلبستگی ایمن است که والدین به خصوص مادر در سه سال اول زندگی برای او تامین کرده است.

وی با معرفی کتاب «بازی‌های دلبستگی» که شامل انواع متنوعی از بازیهای والدین با کودکان است،خانواده‌ها را تشویق به بازی با کودک و کمک به ایجاد دلبستگی  ایمن در آنها کرد. 

شیوندی اضافه کرد: این بازی‌ها به برون ریزی تنش‌های روانی کودک کمک می‌کند و فرصت طلایی دلبستگی بین مادر و کودک را مهیا می‌گرداند.

این روانشناس گفت:۷ نوع  امنیت داریم که  امنیت اجتماعی نیز محصول شکل گیری صحیح دلبستگی ایمن است؛دلبستگی ایمن به حدی اهمیت دارد که تغذیه نوزاد و کودک در مرحله دوم بعد از آن قرار دارد. مهرورزی و محبت، اصلی ترین نیاز هر موجود زنده است.

وی گفت: اگر مادری شاد، سرحال و با انرژی و خوشرو باشد، بچه‌ها در دام احساس دلبستگی نایمن نخواهند افتاد. پدر تکانشی و تندخو پایگاه امن کودک را از بین می‌برد و اولین اثر آن ایجاد دلبستگی ناایمن در کودک است.

شیوندی متذکر شد:در سه سال اول زندگی هرگونه تجربه مثبت و منفی در شکل گیری دلبستگی ایمن کودک و همچنین نوع زندگی آینده او نقش بسیار مؤثری خواهد داشت.

عضو هیأت علمی دانشگاه گفت: آموزش مهارت‌های ارتباطی همدلی و خویشتن داری یکی از راه‌های غلبه بر دلبستگی ناایمن است.

وی گفت یکی از محصولات دلبستگی ایمن اعتماد و اطمینان است؛ اگر ریشه بی اعتمادی حاصل از دلبستگی ناایمن باشد، حتما نیاز به درمان دارد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز