title
کد خبر: 221419
00
کودکانی که زودتر از موعد متولد شده اند در این دوران عملکرد بدی دارند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: کودکانی که نارس به دنیا می آیند، در دوره ابتدایی نرخ بالاتری از ضعف پیشرفت تحصیلی را تجربه می کنند، اما خطر این مشکل به جز در آن هایی که بسیار زودرس متولد می شوند، معمولا در دوره متوسطه برطرف می گردد.

به گزارش بهداشت نیوز، طبق مطالعه جدیدی که با هدایت مرکز بهداشت جمعیت آکسفورد در بریتانیا انجام شده است، همه کودکانی که زودرس یا به قول پزشکان، پری ترم به دنیا می آیند، در مقایسه با کودکانی که دوره حاملگی مادر آن ها به صورت تمام و کمال یعنی بین 39 تا 41 هفته طی می شود، احتمال بیشتری دارد که در دوران دبستان پیشرفت ضعیف تری نسبت به بقیه داشته باشند.

البته بر اساس این تحقیق، چنین مشکلی معمولا در دوره دبیرستان رفع می شود، مگر در کودکان بسیار نارس، یعنی آن هایی که قبل از هفته 32 بارداری متولد می شوند. چنین افرادی، مشکل فوق یعنی ضعف در پیشرفت تحصیلی را تا پایان دبیرستان با خود خواهند داشت.

زایمان زودرس که به عنوان تولد قبل از هفته 37 بارداری تعریف می شود، تقریباً 11 درصد از تولدها در سراسر جهان را تشکیل می دهد. به گزارش سیناپرس، مطالعات قبلی نشان داده‌اند کودکانی که نارس به دنیا می‌آیند در مقایسه با کودکانی که با طی دوره کامل به دنیا می‌آیند، بیشتر در معرض خطر پیشرفت تحصیلی ضعیف‌تر در مدارس ابتدایی هستند. با این حال، مطالعات کمی این کودکان را تا دوران دبیرستان دنبال کرده اند.

در مطالعه جدید، محققان از داده های مربوط به کودکان متولد شده در انگلستان از سال 2000 تا 2001 استفاده کردند. آن ها داده های مربوط به پیشرفت تحصیلی در مدرسه ابتدایی و متوسطه را برای حدود 12 هزار کودک و نوجوان دانش آموز تجزیه و تحلیل کردند.

نتایج نشان داد: در پایان دوره ابتدایی، حدود 20 درصد از کودکان به سطح مورد انتظار در هر دو زبان انگلیسی و ریاضی دست نیافته بودند. همچنین در مقایسه با کودکان دارای دوره کامل حاملگی مادر، کودکانی که قبل از 32 هفتگی یا در هفته های 32-33 متولد شده بودند، بیش از دو برابر احتمال داشت که این معیارها را برآورده نکنند.

اما در پایان دوره متوسطه، تنها افرادی که تولد بسیار زودرس داشتند موفق به برآورده کردن استانداردهای پیشرفت تحصیلی نشدند و دیگران بر این مشکل فائق آمدند.

محققان از این بررسی ها نتیجه گرفته اند کودکانی که خیلی زودتر از موعد متولد می‌شوند را می توان از طریق غربالگری مشکلات شناختی و زبانی قبل از ورود به مدرسه راهنمایی حمایت کرد و در ادامه نیز آن ها را مورد حمایت‌های اضافی در طول تحصیل قرار داد.

این یافته ها در مجله بین المللی و دسترسی آزاد PLOS ONE منتشر شده اند
منبع: سیناپرس


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز