title
کد خبر: 220295
00
حمایت نمایندگان مجلس از طرح دارویار

طرح دارویار علاوه بر استقبال گسترده از سوی شرکت های دانش بنیان دارو و تجهیزات پزشکی سبب حمایت نمایندگان مجلس نیز شد و آنان بر این اقدام شجاعانه دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان دادن به رویه ناعادلانه یارانه دارو صحه گذاشتند.

به گزارش بهداشت نیوز، طرح دارویار 23 تیرماه امسال در راستای سیاست‌های کلی نظام سلامت مبنی بر مدیریت منابع از طریق نظام بیمه‌ای در سراسر کشور اجرا شد که علاوه بر تمرکز بر شکوفایی تولید داخل بر جلوگیری از قاچاق دارو نیز تاکید دارد.

این طرح با استقبال گسترده شرکت های دانش بنیان دارو و تجهیزات پزشکی روبه رو شد و نمایندگان مجلس هم بر این اقدام شجاعانه دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان دادن به رویه ناعادلانه یارانه دارو صحه گذاشتند.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس: تامین منابع مالی برای اجرای طرح «دارویار» ضروریست

دکتر حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح دارویار اگر با دقت اجرایی شود، طرح خوبی است، گفت: سازمان برنامه و بودجه باید منابع مالی طرح دارویار را تامین کند و با اجرای دقیق طرح، هزینه داروی مردم کاهش می یابد.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبه مجلس، قیمت دارو در سال جاری نباید افزایش پیدا می‌کرد و پرداختی از جیب مردم باید همچون شهریور سال گذشته باشد.

دکتر شهریاری افزود: با توجه به تورم، افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران، افزایش قیمت آب، برق، گاز و غیره طبیعی بود که قیمت دارو هم افزایش پیدا کند اما مقرر  شده بود که با این افزایش قیمت ها، قیمت دارو از جیب مردم پرداخت نشود و این اضافه پرداختی از طریق بیمه جبران شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزارت بهداشت در حال حاضر با اجرای طرح دارویار تصمیم دارد تا هزینه دارو از طریق بیمه ها جبران شود.

دکتر شهریاری تصریح کرد: امسال ۸۰ هزار میلیارد تومان برای جبران هزینه داروی مردم بودجه پیش بینی شد. گرچه معتقدم که این رقم باید به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید.

وی گفت: اکنون سازمان برنامه و بودجه چهار هزار میلیارد تومان به سازمانهای بیمه‌گر پرداخت کرد تا این طرح اجرایی شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: بر اساس این طرح ۳۶۰ قلم دارو که در لیست بیمه نبوده جز بیمه قرار گرفت و همچنین ۱۱۹ قلم داروی دیگر هم به لیست بیمه ها اضافه می شود.

دکتر شهریاری با تاکید بر اینکه برای اجرای این طرح منابع مالی کافی مورد نیاز است، گفت: اگر این طرح اجرایی شود اما سازمان برنامه بودجه منابع مالی آن را تامین نکند، فضای بدی به وجود خواهد آمد.

وی افزود: اکنون اجرای این طرح را رصد می‌کنیم و امیدواریم منابع مالی آن به موقع تامین شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: این طرح، طرح خوبی است و اگر به صورت دقیق اجرا شود بطور قطع از آن حمایت خواهیم کرد.

دکتر شهریاری تاکید کرد: با اجرای دقیق این طرح، هزینه دارو کاهش می‌یابد و پرداختی از جیب مردم صورت نخواهد گرفت.

وی گفت: در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصمیم گرفته شد تا مسئولان اجرایی این طرح هر هفته و یا هر دو هفته یکبار در کمیسیون حاضر شده و گزارش روند اجرای آن را ارائه کنند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این طرح با تاخیر چهار ماهه اجرا شد و مردم چهار ماه هزینه دارو را از جیب خود پرداخت کردند.

عضو هیات رئیسه مجلس: ما از طرح دارویار حمایت و استقبال می کنیم

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به اجرای طرح دارویار از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قرار بود در بحث حمایت دارویی اتفاقاتی بیفتد و به جای اینکه افراد و واسطه ها ارز دولتی و ارزان برای واردات دارو دریافت کنند، یارانه دارو در اختیار مردم و بیمه ها قرار گیرد.

وی با اشاره به وجود فساد در بخش دارو گفت: باید زمینه فساد از دارو حذف شود و در همین راستا طرح دارویار طراحی و در حال اجراست.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه ما از طرح دارویار حمایت و استقبال می کنیم، افزود: حمایت از این طرح به معنای قبول اشکالات احتمالی آن نیست.

حاجی دلیگانی گفت: از مسئولین وزارت بهداشت می خواهیم که این طرح را به گونه ای اجرا کنند تا مردم با خاطره آسوده از خدمات دارویی و درمانی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: هدف از این طرح کاهش هزینه دارو از جیب مردم و پرداخت این هزینه از سوی بیمه هاست.

عضو هیات رئیسه مجلس اضافه کرد: در عمل باید ببینیم که چقدر این طرح دقیق اجرا و اجرای آن باعث ارزانی دارو و کاهش هزینه مردم می شود.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: امیدواریم با اجرای دقیق این طرح شاهد ارزانی دارو بوده و دارو نه تنها در دسترس مردم باشد بلکه قیمت آن کاهش یابد و آنچه مسئولین در این زمینه وعده دادند، محقق شود.

عضو هیات رئیسه مجلس: تغییر قیمت دارو فقط برای دولت و بیمه ها اعمال می شود

علی کریمی فیروزجایی عضو هیات رئیسه مجلس، با اشاره به اجرای طرح دارویار در کشور گفت: تغییر قیمت دارو در قالب این طرح، فقط برای دولت و بیمه ها اعمال می شود.

وی افزود: اصلاح الگوی مصرف دارو، رفع کمبودهای دارویی، بهره مندی همه اقشار مردم از یارانه دارو، بیمه افراد فاقد بیمه، جلوگیری از قاچاق دارو و نیز حذف واسطه‌ها و دلالان از مزایای اجرای طرح دارویار است.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه بالغ بر ۶ میلیون نفر از افراد فاقد بیمه در قالب طرح دارویار رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار می‌گیرند، ادامه داد: توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران فارغ از سطح درآمد آنها و بهره مندی همه دهک‌های درآمدی جامعه از یارانه دارو، از مزایای مهم این طرح است.

فیروزجایی با اشاره به تغییر قیمت برخی اقلام دارویی در اجرای این طرح، گفت: در قالب این طرح تغییر قیمت دارو از جیب مردم پرداخت نمی‌شود بلکه این تغییر قیمت فقط برای دولت و بیمه‌ها اعمال می‌شود و بیمه‌ها پول افزایش قیمت داروها را پرداخت می‌کنند.

وی با بیان اینکه میزان پرداختی بیمار برای دارو نسبت به سال قبل تغییری نمی‌کند، افزود: در حال حاضر ۳۶۶ قلم داروی ضروری و پرمصرف تحت پوشش بیمه قرار گرفت. همچنین قرار است تا ۱۱۹ قلم داروی دیگر با تأیید شورای عالی بیمه تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر لزوم ایفای تعهد مسئولین وزارت بهداشت در قبال بیمه‌ها، گفت: در صورت اجرای دقیق این طرح و تأمین منابع مالی آن از سوی سازمان برنامه و بودجه، حتی شاهد کاهش پرداخت از جیب مردم خواهیم بود.

فیروزجایی تصریح کرد: مجلس بر روند اجرای بهینه این طرح نظارت و در صورت لزوم با تصویب قوانین، نواقص احتمالی آن را رفع خواهد کرد.

دکتر میرمحمدی میبدی: ١١٩ قلم داروی پر مصرف به زودی بیمه می‌شوند

سید جلیل میرمحمدی میبدی نایب رییس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آنچه که مجریان این طرح از جمله وزارت بهداشت، سازمان غذا دارو، سازمان‌های بیمه گر و سازمان برنامه و بودجه برای اجرای این طرح برنامه ریزی و قبول مسئولیت کردند، اگر به صورت کامل اجرا شود، قیمت دارو ارزان‌تر از حد فعلی به دست مردم خواهد رسید.این طرح وزارت بهداشت اقدام خوبی است و امیدواریم به صورت دقیق اجرایی گردد.

نایب ریس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به رایگان بیمه شدن سه دهک پایین جامعه گفت: بر اساس این آحاد مردم می‌توانند از خدمات بیمه استفاده کنند و سه دهک پایین جامعه رایگان بیمه می‌شوند.

میرمحمدی میبدی گفت: ۳۶۶ قلم داروی که بیمه نبوده با این طرح بیمه شدند، همچنین ۱۱۹ قلم دارو پر مصرف در روز‌های آینده با مصوبه شورای عالی بیمه تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

وی با حمایت از این طرح افزود: مجلس شورای اسلامی تاکنون برای رفع مشکلات بیماران و بیمه شدن آحاد مردم مصوبات خوبی داشته، از جمله اینکه ۶ هزار میلیارد تومان برای بیمه شدن سه دهک پایین جامعه اختصاص داد و پنج هزار میلیارد تومان نیز برای بیماران صعب العلاج تخصیص داده است.مجلس قطعاً در خصوص اجرای کامل این طرح نظارت‌هایی را خواهد داشت.

دکتر محسنی بندپی: دارویار افزایش قیمتی را به مردم تحمیل نمی کند

محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به مزایای طرح دارویار گفت: با طرح دارویار داروهای که تحت پوشش سازمان های بیمه، هستند، افزایش قیمتی را به مردم تحمیل نمی کنند، ضمن اینکه از قاچاق دارو جلوگیری می شود.

وی با اشاره به طرح دارویار که از سوی وزارت بهداشت در حال اجراست، گفت: با اجرای طرح دارویار داروهایی که تحت پوشش بیمه هستند، به هیچ وجه هزینه اضافی بر مردم تحمیل نمی کنند.

محسنی بندپی با بیان اینکه دارویار مزایایی برای تولید کنندگان دارو، فروشندگان و داروخانه ها و همچنین مردم دارد، افزود: مابه التفاوت قیمت ایجاد شده دارو، از سوی بیمه گر پرداخت می شود نه مردم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه دارو یار طرح خوبی است، افزود: هدف از این طرح کاهش فشار مالی به مردم و بیماران برای خرید دارو است و امیدواریم به خوبی اجرا گردد.

محسنی بندپی جلوگیری از قاچاق دارو را از دیگر مزایای این طرح دانست و افزود: از آنجا که با اجرای این طرح قیمت دارو تقریباً با کشورهای همسایه برابر می شود، دیگر دارو قاچاق نخواهد شد.

وی گفت: انتظار ما از دولت و وزارت بهداشت این است که در اجرای این طرح سرعت عمل بیشتری داشته باشند و با تامین منابع مالی، اهداف ترسیم شده این طرح را محقق کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی همچنین دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس می توانند با نظارت بر روند اجرایی این طرح نقاط ضعف آن را بررسی و در جهت رفع مشکلات احتمالی گام بردارند.

محسنی بندپی گفت: به دنبال اختلاف قیمت دارو بین قبل و بعد از حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمتی که داروها با حذف ارز ترجیحی به‌دنبال داشتند، مجلس دولت را مکلف کرد که قیمت کالاهای اساسی از جمله دارو نباید افزایش یابد و قیمت ها باید مطابق شهریور ۱۴۰۰ باشد.

وی افزود: در همین راستا قیمت دارو نیز نباید افزایش داشته باشند و باید مردم همچون قیمت شهریور ۱۴۰۰ پرداختی داشته باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمتی که داروها داشتند هفته گذشته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور مسئولین مختلف از جمله مسئولین وزارت بهداشت جلساتی در این زمینه داشت و پیشنهاداتی مطرح شد تا میزان پرداختی بیمه مردم برای داروها افزایش پیدا نکند.

محسنی بندپی گفت: به عنوان مثال اگر یک دارویی ۱۰۰ هزار تومان قیمت آن بود و بیمه 70 درصد و مردم تنها ۳۰ درصد را پرداخت می کردند، با اجرای طرح دارویار سهم بیمار باید حتی از ۳۰ درصد کاهش یافته و به زیر 10 درصد و حتی به ۵ درصد برسد.

ولی اسماعیلی: طرح دارویار هزینه ای به مردم تحمیل نمی کند/ مجلس نظارت می کند

ولی اسماعیلی نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس با عنوان این مطلب که طرح دارویار هزینه ای به مردم تحمیل نمی کند، گفت: اجرای این طرح موجب کاهش هزینه دارو می شود.

وی با اشاره به مزایای اجرای طرح دارویار، افزود: اصلاح الگوی مصرف دارو، رفع کمبودهای دارویی، بهره مندی همه اقشار مردم از یارانه دارو، بیمه افراد فاقد بیمه، جلوگیری از قاچاق و حذف واسطه‌ها و دلالان از مزایای این طرح است.

وی با بیان اینکه افراد فاقد بیمه که بیش از ۶ میلیون نفر هستند، در قالب این طرح به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار می‌گیرند، ادامه داد: همچنین توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران فارغ از سطح درآمد آنها و بهره مندی همه دهک‌های درآمدی جامع از یارانه دارو، با اجرای این طرح محقق می‌شود.

نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تغییر قیمت برخی اقلام دارو، گفت: در قالب این طرح تغییر قیمت دارو از جیب مردم پرداخت نمی‌شود بلکه این تغییر قیمت فقط برای دولت و بیمه‌ها اعمال می‌شود و بیمه‌ها پول افزایش قیمت داروها را پرداخت می‌کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه میزان پرداختی یک بیمار برای دارو نسبت به سال قبل تغییری نمی‌کند، افزود: در حال حاضر ۳۶۶ قلم داروی ضروری و پرمصرف تحت پوشش بیمه قرار گرفت. همچنین قرار است تا ۱۱۹ قلم داروی دیگر با تأیید شورای عالی بیمه، تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه مسئولین وزارت بهداشت باید به تعهدات و وعده‌های خود در قالب این طرح عمل کنند، افزود: در صورت اجرای دقیق این طرح و تأمین منابع مالی آن از سوی سازمان برنامه و بودجه، حتی شاهد کاهش پرداخت از جیب مردم برای این داروها خواهیم بود.

نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: مجلس هم می‌تواند در روند اجرای درست این طرح نظارت داشته باشد و در صورت نیاز به تصویب قوانین و یا کمک‌های دیگر، آمادگی لازم وجود دارد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز