title
کد خبر: 218756
00
آگهی| چه زمانی باید از مشاوره روان درمانی گروهی استفاده کنیم؟

همه ما به یک فضای امن برای صحبت کردن در مورد مسائل مختلف نیاز داریم. مشاوره گروه درمانی می تواند برای افرادی مفید باشد که به دنبال مدیریت و تغییر وضعیت سلامت روان خود یا تغییر عمده زندگی هستند.

همه ما به یک فضای امن برای صحبت کردن در مورد مسائل مختلف نیاز داریم. مشاوره گروه درمانی می تواند برای افرادی مفید باشد که به دنبال مدیریت و تغییر وضعیت سلامت روان خود یا تغییر عمده زندگی هستند.

ممکن است درباره برخی از فواید گروه شنیده باشید و از خود بپرسید که آیا این چیزی است که می تواند برایتان مفید باشد؟ ما این جا به این سوالات پاسخ می دهیم.

گروه درمانی شامل یک یا چند مشاور درمانگر می شود که با گروه کوچکی از افراد، از 5 تا 15 نفر کار می کنند، که همگی مشکلات مشابهی دارند و به دنبال بهبود و تغییر در زندگی شان هستند.

وقتی صحبت از روان درمانی گروهی به میان می‌آید، یک روش یکسان برای همه وجود ندارد. روش های مختلفی از مشاوره و گروه ها وجود دارد که متناسب با شرایط انتخاب می شود.

اگر قصد دارید مشاوره گروهی را برای ایجاد یک تغییر در زندگی تان امتحان کنید، در این مقاله نکات مهمی در مورد فواید استفاده از مشاوره روان‌ درمانی گروهی و اینکه چگونه گروه می تواند به روش هایی فراتر از تشخیص برای شما مفید باشد، آورده شده است. با ما همراه باشید.

مزایای روان درمانی گروهی

در اینجا چند روش وجود دارد که گروه درمانی ممکن است به شما کمک کند تا از یک مشکل سلامت روان یا شرایط سخت زندگی عبور کنید.

1. گروه درمانی به شما کمک می کند تا متوجه شوید که تنها نیستید

دکتر آلیسون چیس ، متخصص مشاوره روان درمانی گروهی می گوید: "بخش بزرگی از تجربه گروه درمانی، تشخیص این است که دیگران با احساسات و شرایط بسیار مشابه دست و پنجه نرم می کنند، بنابراین داشتن چنین حمایتی می تواند بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال، وقتی اعضا در زمان‌های مختلف به گروه ملحق می‌شوند، توانایی به اشتراک گذاشتن پیشرفت خود می‌تواند باعث تشویق اعضای جدید شود.

2. گروه درمانی ارائه و دریافت حمایت را تسهیل می کند

مشاورین اعتقاد دارند که اگر شما از دیگران حمایت دریافت کنید، می تواند سلامت کلی شما را تقویت کند .

هنگامی که به دیگران کمک میکنید، مغز شما دوپامین، پیام رسان شیمیایی "احساس خوب" را در بدن شما آزاد می کند. بنابراین اگر از دیگران حمایت نیز دریافت کنید، می تواند برای بالا بردن سطح دوپامین کافی باشد.

گروه‌درمانی می‌تواند برای قرار دادن دیگران در معرض ناراحتی‌های زیادی با داشتن تعاملات و حتی صحبت کردن در مورد احساسات و عواطفشان واقعا مفید باشد.

یک محیط گروه می تواند مکانی باشد که در آن اعضا می توانند حمایت مورد نیاز خود را دریافت کنند، و حتی شما را ترغیب کند که در مورد احساسات خود صحبت کنید، با دانستن اینکه دیگران برای انجام همین کار در آنجا هستند.

3. گروه درمانی به شما صدایی می دهد

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به راحتی نمی توانند احساسات، افکار و نیازهای خودشان را ابراز کنند، این نوع مشاوره به صورتی گروهی می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

وقتی با سایر اعضای گروه ارتباط برقرار می کنید، می تواند به بیان احساسات خود در حین وقوع آنها کمک کند. همانطور که یک مطالعه در سال 2018 نشان داد ، مشاوره روان درمانی به صورت گروهی می تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند و به شما قدرت دهد تا در جهت تغییرات مثبت تلاش کنید.

اینجا جایی است که می توانید همان طور که هستید فکر و احساس کنید. نیازی نیست ارتباط خود را بسته به شخص تغییر دهید، که شاید این همان کاری است که در زندگی شخصی خود انجام داده اید. ابراز وجود می تواند شفابخش باشد.

درمان به صورت گروهی، همچنین به شما این امکان را می دهد که راه های مختلف برقراری ارتباط را امتحان کنید. بیان نگرانی های خود بدون فیلتر چه حسی دارد؟ حرف زدن بدون وقفه؟ آیا احساس می کنید همه افراد در زندگی، شما را خجالتی می بینند؟

در گروه، شما این آزادی را دارید که راه های جدیدی برای صحبت با دیگران پیدا کنید. این فوق العاده نیست؟

4. مشاوره به شما کمک می کند تا با دیگران (و خودتان) به روش های سالم تری ارتباط برقرار کنید

گاهی اوقات هنگامی که شما یک مشکل روانشناختی یا رویداد آسیب زا را تجربه می کنید، چه متوجه شوید و یا نشوید، ممکن است روابط شما تحت تاثیر قرار گیرد.

روان درمانی گروهی می تواند به شما کمک کند تا تعامل با افراد دیگر را در یک فضای امن تمرین کنید و یاد بگیرید که نحوه ارتباط افراد بر دیگران تأثیر می گذارد.

شما می توانید این را با صحبت با سایر اعضای گروه، چه در جلسه و چه در زمان استراحت، یاد بگیرید.

5. گروه درمانی یک شبکه ایمنی را فراهم می کند

ممکن است در صحبت کردن و حمایت از خود احساس ناراحتی کنید، که ممکن است در هنگام مواجهه با اضطراب و افسردگی رایج باشد .

در موقعیت گروه درمانی، شما این فرصت را دارید که احساس کنید توسط دیگران پذیرفته شده اید و خود را در بیان نیازهای خود به چالش بکشید.

این کار می تواند شامل انگیزه دادن به خود برای خارج شدن از منطقه راحتی برای صحبت در یک گروه یا اعتبار بخشیدن به خودتان باشد که شنیده شده اید.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مشاوره روان درمانی گروهی می تواند به ویژه زمانی مفید باشد که شما سعی می کنید از طریق اضطراب اجتماعی کار کنید.

هنگامی که در گروه خود نیستید، دانستن اینکه می توانید در مورد پیشرفت خود به آنها گزارش دهید و موفقیت خود را جشن بگیرید نیز می تواند مفید باشد. یا شاید موقعیت‌ها را از آن‌ها دور می‌زنید تا دیدگاهی عینی در مورد آنچه که می‌توانستید متفاوت انجام دهید، اگر کاری را آنطور که دوست داشتید انجام نمی‌دادید، کنار می‌زنید.

مشاوره گروهی در مقابل مشاوره فردی

بارزترین تفاوت بین مشاوره به صورت گروهی و فردی، تعداد افرادی است که در یک زمان در جلسه شرکت می کنند.

در مشاوره فردی، فقط شما و یک درمانگر و یا مشاور هستید. تمرکز روی شما و موقعیت خودتان است.

در مشاوره گروهی، یک مشاور درمانگر، گروهی از افراد را با تجربیات یا تشخیص های مشابه هدایت می کند.

اهداف و مزایای جانبی مشاوره گروهی

مشاوره روان درمانی گروهی، در ابتدا می تواند ترسناک باشد، اما همین که در گروه قرار بگیرید و مزایای آن را از نزدیک احساس کنید، هر لحظه از زندگی خود را دوست دارید که در این جمع باشید!

همچنین می تواند به شما کمک کند وضعیت روانشناختی خود را مدیریت کنید یا تجربیات دشواری را با گروهی از افرادی که در حال انجام مشکلات مشابه و اهداف مشابه هستند، انجام دهید.

حتی اگر برای مهارت‌های اجتماعی در گروه درمانی شرکت نمی‌کنید، این نوع درمان همچنان می‌تواند مزایای جانبی مانند:

  • الگوسازی و راهنمایی
  • تجربه عملی با گوش دادن فعال
  • امید

به‌علاوه، ایده ذهنیت گروهی وجود دارد که در آن شما و سایر اعضای گروه به‌عنوان یک جمع می‌توانید بر یکدیگر تأثیر مثبتی داشته باشید.

علاوه بر این، حتی ممکن است با یک یا چند عضو ارتباط برقرار کنید که می‌توانند هنگام تمرین مهارت‌های جدید یا یادگیری راه‌های جدید برای مقابله ، یکدیگر را مسئول بدانند .

دیدگاه‌های زیادی توسط اعضای گروه مطرح می‌شود و این کار می‌تواند به شما کمک کند نه‌تنها درباره خودتان اطلاعات بیشتری کسب کنید، بلکه ممکن است با ایده‌ها و دیدگاه‌های جدیدی آشنا شوید که قبلاً به آنها فکر نکرده‌اید.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی یکی از روش های رایج درمان مشکلات روانشناختی افراد، یعنی مشاوره روان درمانی به صورت گروهی پرداختیم. مزایای فوق العاده آن را برشمردیم و اهداف و انگیزه هایی که افراد در مشاوره های گروهی شرکت میکنند را ذکر کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
یاسین
1401/04/25 - 12:080 1
مطلب خوبی بود. سپاس از بهداشت نیوز
اینستاگرام بهداشت نیوز