title
کد خبر: 218157
10
آگهی/بهترین آزمایشگاه تست غربالگری تهران

تست های قبل از تولد، از جمله تست های غربالگری قبل از تولد (Prenatal screening tests) و تست های تشخیصی قبل از تولد (Prenatal diagnostic tests) می توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت مادر یا جنین در اختیار ما بگذارد. این آزمایش‌ها می‌توانند به ما در انجام بررسی‌های بیشتر، مراقبت یا درمان در دوران بارداری یا پس از تولد کمک کنند.

 

تست های غربالگری قبل از تولد چیست؟

به گزارش بهداشت نیوز، تست های قبل از تولد، از جمله تست های غربالگری قبل از تولد (Prenatal screening tests) و تست های تشخیصی قبل از تولد (Prenatal diagnostic tests) می توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت مادر یا جنین در اختیار ما بگذارد. این آزمایش‌ها می‌توانند به ما در انجام بررسی‌های بیشتر، مراقبت یا درمان در دوران بارداری یا پس از تولد کمک کنند.

 

 • تست های غربالگری قبل از تولد (Prenatal screening tests): این تست ها می توانند احتمال ابتلای جنین شما به آنئوپلوئیدی (سندروم داون، سندروم ادوارد و سندروم پاتائو) و چند اختلال دیگر شامل اختلال کروموزوم های جنسی X و Y را به شما نشان دهند. این پرسش‌های متداول بر روی این تست‌ها تمرکز دارد.
 • تست های تشخیصی قبل از تولد (Prenatal diagnostic tests): این آزمایشات می تواند به شما بگوید که آیا جنین شما واقعاً دارای اختلالات خاصی است یا خیر. این آزمایش ها بر روی سلول های جنین یا جفت که از طریق آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) به دست آمده اند، انجام می شود.

 

اختلالات ژنتیکی چیست؟

اختلالات ژنتیکی در اثر تغییرات در ژن ها (در سطح DNA) یا در سطح کروموزوم های فرد ایجاد می شود. به عنوان مثال آنیوپلوئیدی وضعیتی است که در آن کروموزوم های از دست رفته یا اضافی در فرد وجود دارد. در تریزومی، یک کروموزوم اضافی وجود دارد. در مونوزومی، یک کروموزوم از دست رفته است.

از سوی دیگر اختلالات ارثی در سطح DNA بر اثر تغییرات ژنی به نام جهش ایجاد می شود. به عنوان مثال اختلالات ارثی شامل بیماری سلول داسی شکل، فیبروز کیستیک، بیماری تالاسمی، سرطان های ارثی، بیماری های قلبی ارثی و بسیاری دیگر از بیماری ها است.

 

چه زمانی باید آزمایش غربالگری قبل از تولد انجام دهم؟

تست های غربالگری قبل از تولد در مراحل مختلف بارداری شما، در سه ماهه اول و سه ماهه دوم، توصیه می شود.

 • غربالگری سه ماهه اول بارداری (9 هفته تا 13 هفته)
 • غربالگری سه ماهه دوم (هفته 14 تا 18 بارداری)

بسیاری از خانم ها آزمایش سه ماهه اول بارداری را انتخاب می کنند، بنابراین زمان بیشتری برای تصمیم گیری در صورت وجود مشکل وجود دارند. با این حال، برخی آزمایش‌های غربالگری را دیرتر انجام می‌دهند.

تست های غربالگری قبل از تولد معمولا در سه ماهه اول یا دوم بارداری انجام می شود.

 

تست های غربالگری شامل چه مواردی می شود؟

 

آزمایشات غربالگری قبل از تولد

آزمایش‌های غربالگری قبل از تولد می‌تواند مشخص کند که نوزاد شما چقدر احتمال دارد نقایص مادرزادی که بسیاری از آنها اختلالات ژنتیکی هستند، داشته باشد. این آزمایشات شامل آزمایش خون، انواع خاصی از سونوگرافی و غربالگری Cell free DNA قبل از تولد است که در بهترین آزمایشگاه های تست غربالگری قابل انجام است.

 

تست های غربالگری سه ماهه اول:

در طول سه ماهه اول بارداری، پزشک یک آزمایش خون و یک سونوگرافی NT برای اندازه گیری ضخامت شفافیت پشت گردن نوزاد تجویز میکند. آزمایش خون سطح دو ماده را در خون مادر اندازه گیری می کند. معاینه اولتراسوند که غربالگری شفافیت نوکال (سونوگرافی NT) نامیده می شود، ضخامت فضای پشت گردن جنین را اندازه گیری می کند. اندازه غیر طبیعی به این معنی است که خطر ابتلای جنین به سندرم داون (تریزومی ۲۱) یا نوع دیگری از آنیوپلوئیدی افزایش می یابد. همچنین افزایش NT با نقایص قلب، دیواره شکم و اسکلت مرتبط است.

 • سونوگرافی NT:

این اندازه گیری می تواند به پزشک شما کمک کند تا خطر ابتلای کودک شما به ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون را تخمین بزند.

 

آیا باید سونوگرافی را انجام دهم؟

هر چه سن شما در زمان بارداری بیشتر باشد احتمال داشتن نوزادی با ناهنجاری های کروموزومی بیشتر است. با این حال، هر کسی می‌تواند نوزادی با ناهنجاری‌های کروموزومی داشته باشد، بنابراین غربالگری سونوگرافی به همه پیشنهاد می‌شود.

 

به اکثر زنان غربالگری ترکیبی سه ماهه اول برای سندرم داون پیشنهاد می شود. نتایج حاصل از آزمایش خون، سن مادر و اسکن اولتراسوند نشان می دهد که آیا کودک در معرض خطر ابتلا به سندرم داون است یا خیر.

مزیت این نوع غربالگری این است که می تواند سایر مشکلات بارداری را تشخیص دهد و سن جنین را تخمین بزند. همانطور که می تواند به شما اطمینان دهد که کودک شما به طور طبیعی رشد می کند، ممکن است متوجه شوید که کودک شما یک ناهنجاری دارد.

 

سونوگرافی NT چه زمانی انجام می شود؟

سونوگرافی بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود.

سونوگرافی به شما یا جنین شما آسیبی نمی رساند و خطر سقط جنین را افزایش نمی دهد.

 

در نظر داشته باشید که این یک آزمایش غربالگری است، بنابراین نتایج نمی تواند به طور قطعی به شما بگوید که آیا کودک شما ناهنجاری کروموزومی دارد یا خیر. اگر آزمایش شما نتیجه پرخطری را نشان داد، پزشک یک روش تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز برای شما تجویز می کند که می تواند نتیجه قطعی را به شما بدهد.

 

تست های غربالگری سه ماهه دوم بارداری:

در طول سه ماهه دوم بارداری، پزشک آزمایش خون دیگری به نام تست چهارگانه را توصیه میکند. این آزمایش خون، سطح چهار هورمون در خون مادر را که در طول بارداری تغییر می‌کند، اندازه میگیرد. نتایج این آزمایش خطر داشتن نوزادی که دارای شرایط کروموزومی خاص مانند سندرم داون هستند را نشان می دهد. همچنین می تواند به تشخیص نقایص لوله عصبی - ناهنجاری های مغز یا نخاع کمک کند.

 

 • غربالگری چهارگانه دوران بارداری:

آزمایش چهارگانه قبل از تولد نوزاد برای تشخیص سندرم داون و نقایص لوله عصبی در بین هفته های 15 تا 18 بارداری در بهترین آزمایشگاه های تست غربالگری، انجام می شود. در این غربالگری، گنادوتروپین جفتی انسان β-HCG))، هورمون استریول غیر کونژوگه (UE3)، آلفافیتوپروتئین (AFP) و اینهیبین A (inhibin- A) در خون مادر اندازه گیری می شود. اگر سطح سرمی ß-HCG و InhibinA بالا و سطح سرمی آلفا فیتو پروتئین و استریول غیر کونژگونه پایین باشد، جنین به احتمال زیاد مبتلا به سندروم داون است.

 

تست غیر تهاجمی قبل از تولدNIPT)):

غربالگری Cell free DNA یا تست غیر تهاجمی قبل از تولد، یکی از بهترین آزمایشات غربالگری قبل از تولد است که در آزمایشگاه های ژنتیک انجام میشود. در دوران بارداری مقداری از DNA نوزاد وارد جریان خون مادر می شود، اطلاعات ژنتیکی موجود در این DNA برای غربالگری تعدادی از ناهنجاری ها تجزیه و تحلیل می شود.

NIPT یک روش ایمن و بسیار موثر برای غربالگری سندرم داون (تریزومی 21)- سندرم ادواردز (تریزومی 18)- سندرم پاتائو (تریزومی 13) و سندرم ترنر است. برخی از آزمایشگاه های ژنتیک جنسیت نوزاد و مشکلات کروموزوم های جنسی را نیز بررسی می کنند.

این آزمایش بسیاری از ناهنجاری های کروموزومی را تشخیص می دهد، اما به اندازه یک آزمایش تشخیصی نمی تواند اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک، تالاسمی یا کم خونی داسی شکل را غربالگری کند.

 

چرا تست NIPT را انتخاب کنم؟

NIPT آزمایش بسیار حساس است که تقریبا بیش از 99٪ موارد سندرم داون را تشخیص می دهد. اما یک آزمایش غربالگری است نه یک آزمایش تشخیصی! در واقع به جای اینکه به شما پاسخ قطعی بدهد، فقط می تواند به شما بگوید که آیا احتمال خطر بچه دار شدن با یک ناهنجاری را دارید یا نه...

 

در نظر داشته باشید که هیچ یک از آزمایش های غربالگری نمی تواند تشخیص قطعی بدهد.

 

تنها راه برای اطمینان از اینکه کودک شما مبتلا به سندرم داون است یا خیر، انجام یک آزمایش تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز در بهترین آزمایشگاه های ژنتیک است.

 

نتیجه NIPT ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد تا آماده شود. اگر نتیجه "منفی"، "طبیعی" یا "کم خطر" باشد، بعید است که کودک شما هیچ یک از اختلالات کروموزومی را داشته باشد اما اگر نتیجه "مثبت"، "غیر طبیعی" یا "خطر زیاد" باشد، نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به یک اختلال ژنتیکی برای کودک شماست .

 

اگر نتیجه NIPT غیرطبیعی داشتید، یک آزمایش تشخیصی مانند CVS یا آمنیوسنتز می تواند نتیجه را تأیید کند. توصیه میکنیم در این شرایط حتما با یک پزشک مشاور ژنتیک صحبت کنید و در بهترین آزمایشگاه ژنتیک تست خود را انجام دهید.

 

 • سونوگرافی یا اسکن مورفولوژی:

اسکن مورفولوژی یک آزمایش معمول قبل از زایمان است که معمولاً در هفته 18 تا 20 بارداری انجام می شود. این سونوگرافی اندازه و اندام های بدن کودک شما را بررسی می کند.

 

احتمالاً پزشک شما انجام این آزمایش را به شما توصیه می کند، اما تصمیم برای انجام این کار با شماست. اسکن مورفولوژی گاهی اوقات اسکن "ناهنجاری جنینی" هم نامیده می شود زیرا یکی از راه هایی است که پزشک، نوزاد شما را برای نقایص مادرزادی بررسی می کند.

 

اسکن مورفولوژی در مورد نوزاد چه چیزی می تواند به من بگوید؟

اسکن مورفولوژی یک اسکن اولتراسوند است که بسیاری از نواحی کودک شما مانند سر و مغز، ستون فقرات، دیواره شکم، ضربان قلب، معده، کلیه و مثانه، وضعیت جفت، میزان مایع آمنیوتیک و... را بررسی می کند.

 

اسکن اولتراسوند می تواند به شما اطمینان دهد که کودک شما به طور طبیعی رشد می کند، یا اینکه ممکن است متوجه شوید که کودک شما دارای یک ناهنجاری ساختاری است.

این سونوگرافی در مورد مشکلات ژنتیکی (مانند سندرم داون) که ممکن است کودک شما داشته باشد، به شما اطلاعاتی نمی دهد. اگر در مورد شرایط ژنتیکی نگران هستید، می توانید با پزشک خود در مورد آزمایشات غربالگری یا تشخیصی مشورت کنید و برای انجام آن ها به بهترین آزمایشگاه تست غربالگری مراجعه کنید.

 

 

آیا آزمایشات غربالگری خطری برای من و فرزندم دارد؟

آزمایش های غربالگری نمی تواند به شما یا جنین آسیب برساند، اما مهم است بدانید که کدام آزمایش ها را باید انجام دهید. برای انجام تست های غربالگری و تشخیصی حتما بهترین آزمایشگاه ژنتیک را انتخاب کنید. نتایج برخی از تست های غربالگری در بارداری می تواند به تصمیم گیری های مهمی برای شما منجر شود.

برای مثال آزمایش‌های غربالگری برای سندرم داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتائو می‌تواند منجر به انجام یک آزمایش تشخیصی مانند آمنیوسنتز شود. یک آزمایش تشخیصی به شما می گوید که آیا شما یا نوزادتان به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. اگر آزمایشات تشخیصی نشان دهد که کودک شما دارای یک بیماری است، این می تواند به تصمیم گیری در مورد ادامه یا پایان بارداری منجر شود.

 

آیا آزمایش های غربالگری به من پاسخ قطعی می دهد؟

این بستگی دارد که در آزمایش های غربالگری به دنبال چه چیزی هستید!

•آزمایش های غربالگری HIV، هپاتیت B و سیفلیس بسیار دقیق هستند و به طور قطع نشان می دهد که آیا شما این عفونت ها را دارید یا خیر. در صورت مثبت بودن آزمایش، آزمایشات و معاینات بیشتر توسط پزشکان متخصص برای یافتن درمان مورد نیاز برای شما انجام می شود.

•غربالگری برای سندروم داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتائو نمی تواند به طور قطعی بگوید که آیا کودک شما این بیماری را دارد یا خیر. نتایج این آزمایش این به شما می گوید که آیا کودک شما ریسک خطر برای ابتلا به این بیماری را دارد یا نه.

اگر جنین ریسک بالایی برای ابتلا به این بیماری داشته باشد، یک آزمایش تشخیصی به شما توصیه می شود که نتایج قطعی تری می دهد. این آزمایشات را می توانید در یکی از بهترین آزمایشگاه های ژنتیک انجام دهید.

•آزمایشات غربالگری سلول داسی و تالاسمی به طور قطع به شما می گوید که آیا ناقل یا مبتلا به بیماری هستید. بنابراین شما میتوانید قبل از اقدام به بارداری با دریافت مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش در بهترین آزمایشگاه ژنتیک برای غربالگری، از تولد فرزند مبتلا جلوگیری کنید.

اما اگر در زمان بارداری متوجه شدید که شما یا پدر نوزاد ناقل این بیماری هستید یا این بیماری را دارید، آزمایش‌های تشخیصی به شما توصیه می‌شود تا مطمین شوید نوزادتان تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

اینکه شما آزمایشات غربالگری را انجام دهید یا خیر یک انتخاب شخصی است اما به شما پیشنهاد میکنیم حتما با یک پزشک مشاور ژنتیک صحبت کنید.

 

بهترین تست های غربالگری دوران بارداری که به شما توصیه می شود:

 • غربالگری بیماری های عفونی (هپاتیت B، HIV و سیفلیس)
 • غربالگری برای شرایط ارثی ( سلول داسی شکل، تالاسمی و سایر اختلالات هموگلوبین)
 • غربالگری برای سندروم های شایع ژنتیکی (سندروم داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتائو)
 • نقایص لوله عصبی (اسپینا بیفیدا یا آننسفالی)
 • نقایص مادرزادی (بیماری مادرزادی قلبی یا کلیه)
 • غربالگری وضعیت فیزیکی (سونوگرافی هفته 20 بارداری)
 • و ...

 

بهترین آزمایشات غربالگری که پس از تولد نوزاد شما توصیه می شود:

 • معاینه فیزیکی نوزاد
 • غربالگری شنوایی نوزاد
 • غربالگری لکه خون نوزاد

 

نتایج حاصل از این آزمایش‌ها می‌تواند به شما یا کودکتان کمک کند تا از سلامت تان مطمئن شوید و در صورت لزوم یک پلن درمانی صحیح و به موقع را شروع کنید.

 

بعد از تست غربالگری چه اتفاقی می افتد؟

اگر آزمایشات غربالگری نشان دهد که کودک شما در معرض خطر بالاتر از حد طبیعی برای یک بیماری است، به شما مشاوره ژنتیک داده می شود تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و آگاهانه آزمایشات تشخیصی برای تایید آن بیماری را در بهترین آزمایشگاه ژنتیک انجام دهید.

تست های تشخیصی موجود عبارتند از: نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) و آمنیوسنتز

در هر دو آزمایش با استفاده از سونوگرافی و هدایت یک سوزن به داخل شکم مادر برای نمونه برداری از جفت یا مایع آمنیوتیک انجام می شود. CVS معمولاً در هفته 11 تا 14 و آمنیوسنتز در هفته 15 تا 18 انجام می شود. این تست ها خطر کمتری برای سقط جنین دارند.

آزمایشات تشخیصی تنها راه برای اطمینان از تشخیص و تایید بیماری است.

 

شاید تصمیم برای انجام این آزمایش ها که تهاجمی هستند و خطر سقط جنین کمی وجود دارد برای شما سخت باشد اما مهم است که به این فکر کنید که اگر آزمایش با نتیجه مثبت باشد چه کاری انجام می دهید؟ آیا شما تصمیم به خاتمه بارداری می گیرید یا تربیت فرزند معلول؟

قبل از اقدام، حتما با پزشک مشاور ژنتیک خود صحبت کنید و اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش های غربالگری و تشخیصی قبل از تولد دریافت کنید. سپس بهترین آزمایشگاه ژنتیک را برای تست های غربالگری و تشخیصی انتخاب کنید.

 

هزینه آزمایشات در بهترین آزمایشگاه آزمایش غربالگری چقدر است؟

هزینه آزمایشات غربالگری قبل از تولد بسته به بیمه و نوع آزمایشی که انجام می دهید در بهترین آزمایشگاه های تست غربالگری متفاوت است. برخی از آزمایش‌ها، مانند آزمایش‌ غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT)، تحت پوشش بیمه پایه نیستند، تنها توسط بیمه تکمیلی پوشش داده می شوند، که در آزمایشگاه های ژنتیک قابل انجام است و هزینه ای در حدود ۴ میلیون تومان دارد.

در آزمایشگاه ژنتیک ساواژنوم آزمایشات غربالگری پیش از تولد با بالاترین استانداردها و قیمت های مناسب انجام می شود که شما می توانید برای اطلاع دقیق از هزینه تست ها با ما تماس بگیرید.

 

آیا انجام آزمایش‌های غربالگری اجباری است؟

متاسفانه خیر، این به شما بستگی دارد که تمایل به انجام آزمایشات غربالگری داشته باشید یا نه! اما اگر در تصمیم خود مردد هستید یک مشاور ژنتیک می تواند به شما کمک کند.

در صورت داشتن علائم یا سابقه خانوادگی یک بیماری ژنتیکی، پزشک شما آزمایشاتی را انجام می دهد که می تواند به شما در مورد احتمال و خطر انتقال یک بیماری ژنتیکی به فرزندتان، کمک کند.

 

 • اگر یک بیماری ارثی دارید یا احتمال ابتلا به بیماری ارثی در خانواده شما وجود دارد
 • اگر باردار هستید و میخواهید در مورد احتمال ابتلای کودکتان به اختلالات مادرزادی بدانید
 • اگر آزمایشات غربالگری قبل از تولد یک ناهنجاری یا خطر ناهنجاری در جنین شما را نشان می دهد
 • اگر در دوران بارداری در معرض یک عامل شیمیایی یا محیطی قرار گرفته اید و می خواهید بدانید که آیا ممکن است باعث نقص مادرزادی شود

 

یک مشاور ژنتیک با تجربه می تواند اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری ها را در اختیار شما قرار دهد و آزمایشات غربالگری و تشخیصی مناسب را برای شما تجویز کند.

 

بهترین آزمایشگاه برای تست غربالگری ژنتیک کجاست؟

انتخاب بهترین آزمایشگاه ژنتیک برای تست های غربالگری همیشه دغدغه مادران باردار بوده است؛ ما در آزمایشگاه و کلینیک ژنتیک ساواژنوم مشاوره ژنتیک و آزمایشات غربالگری را تحت نظر پزشکان متخصص ژنتیک بسیار با تجربه به شما ارائه می دهیم.

در کلینیک چند تخصصی ژنتیک ساواژنوم، پزشک متخصص پس از بررسی سابقه پزشکی و خانوادگی شما آزمایشات غربالگری و تشخیصی لازم را برایتان تجویز می کند و اطلاعات لازم برای تصمیم گیری آگاهانه را به شما می دهد.

شما می توانید برای دریافت نوبت مشاوره با ما تماس بگیرید.

راه های ارتباطی با کلینیک و آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ساواژنوم:

تلفن تماس:

۰۲۱-۸۸۶۶۲۸۲۰

۰۲۱-۸۸۶۶۲۸۲۱

 

شماره واتساپ:

۰۹۱۹۵۱۱۷۲۶۴

 

آدرس:

میدان ونک، خیابان گاندی جنوبی، خیابان خالد اسلامبولی، نرسیده به بیمارستان گاندی، پلاک ۱۳۲، طبقه اول، واحد ۶، کلینیک و ازمایشگاه ساواژنوم


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
عسل
1401/04/18 - 15:090 1
عالی ممنون
اینستاگرام بهداشت نیوز