title
کد خبر: 217721
00
خیانت؛ روابط فرازناشویی

خیانت یا روابط فرازناشویی می‌تواند برای هر فردی بدون توجه به شرایط زندگی و اقتصادی به وجود آید. برخی مواقع مشاهده می‌کنید یک نفر بدون داشتن هیچ‌گونه مشکل در زندگی خود گرفتار خیانت شده است.

خیانت یا روابط فرازناشویی می‌تواند برای هر فردی بدون توجه به شرایط زندگی و اقتصادی به وجود آید. برخی مواقع مشاهده می‌کنید یک نفر بدون داشتن هیچ‌گونه مشکل در زندگی خود گرفتار خیانت شده است. فردی که در رابطه خود دچار خیانت می‌شود، این سؤال برایش مطرح می‌شود که با خیانت چه کنم؟ برای پاسخ باید دلایل آن را شناسایی کرد.

معنای خیانت چیست؟

از جمله خطر‌ها و مشکلاتی که زندگی زناشویی افراد را تهدید می‌کند، خیانت و داشتن روابط فرازناشویی است. معنای خیانت برای افراد متفاوت می‌تواند به صورت‌های مختلفی باشد. برخی از افراد گمان می‌کنند خیانت یعنی داشتن روابط جنسی با نفر سوم، در برخی دیگر داشتن یک رابطه صمیمی و دوستانه با شخص دیگری به غیر از همسر می‌تواند پاسخ به سؤال خیانت یعنی چه باشد.

در واقع بر اساس علوم روانشناسی و شناخت رابطه، معنای خیانت، گام نهادن در مسیری خارج از رابطه زناشویی و ایجاد یک ارتباط جنسی، عاطفی و صمیمی با فردی خارج از زندگی زناشویی است. چنانچه نیاز‌های عاطفی، امنیتی و میزان توجه لازم در خانواده بین زوجین برقرار نباشد، موجب می‌شود تا افراد دچار رابطه فرازناشویی با نفر سوم شوند.

دلایل خیانت

عوامل متعددی می‌توانند در ایجاد خیانت تأثیر‌گذار باشند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

ازدواج زود هنگام

یکی از دلایل خیانت، ازدواج در سن کم است. اغلب افرادی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، در سنین بالاتر می‌توانند به یک ثبات رفاهی و اجتماعی خوب دست پیدا کنند. در همین لحظه فکر می‌کنند که لذت کافی در زندگی خود نداشته‌اند و از جوانی استفاده کافی نکرده‌اند. همین عامل موجب می‌شود تا به روابط فرازناشویی روی آورند.

ازدواج بر اساس انتخاب اشتباه

در برخی افراد ممکن است به خاطر داشتن اشتباه در انتخاب همسر و به عدم دستیابی به معیار‌های خود در ازدواج به فکر خیانت افتاده و وارد رابطه فرازناشویی می‌شوند. داشتن ملاک‌های اشتباه زندگی مانند پول، موقعیت اجتماعی طرف مقابل، بالا رفتن سن به خصوص در دختران، اصرار خانواده و داشتن ازدواج سنتی، در نظر گرفتن معیار‌های ظاهری و... موجب می‌شود تا افراد به یکدیگر خیانت کنند.

عدم توانایی مقابله با مشکلات

زندگی زناشویی همیشه در آرامش و بدون مشکل نخواهد بود. مشکلات زیادی مانند ورشکستگی، ایجاد اختلاف زوجین، مشکلات خانواده با همسر، وجود بیماری‌های خاص برای یکی از طرفین و... موجب می‌شود تا مسیر زندگی تغییر پیدا کند. در این حالت شخص با استرس و دغدغه‌هایی در زندگی مواجه می‌شود که تنها می‌خواهد خود را به آرامش برساند. به همین منظور درگیر یک رابطه دیگر شده و نوعی خیانت را منجر می‌شود.

بچه‌دار شدن

هرچند بچه‌دار شدن یکی از شیرینی‌های زندگی است که می‌تواند موجب ایجاد لحظات خوش در خانواده شود، اما در بسیاری از مواقع موجب می‌شود تا با وارد شدن بچه به زندگی، زن و شوهر نسبت به وظایف خود در قبال یکدیگر کم‌وکاستی‌هایی داشته باشند. فراموش کردن وظایف زناشویی و اهمیت ندادن به روابط دونفره که بیشتر از جانب خانم‌ها دیده می‌شود از جمله علت خیانت مردان در روابط به شمار می‌رود.

عدم رضایت از روابط جنسی

یکی از اهداف مهم ازدواج تأمین نیاز‌های جنسی طرفین در زندگی است تا با کمک آن بتوانند به یک آرامش خیال برسند. چنانچه در زندگی نارضایتی جنسی بین زوجین وجود داشته باشد، منجر به پیمان‌شکنی در تعهد و وفاداری افراد به یکدیگر شده و در نهایت خیانت را به وجود می‌آورد.

طلاق عاطفی

در بسیاری از ازدواج‌های صورت گرفته پس از گذشت مدت زمانی صرفاً دو طرف با یکدیگر و زیر یک سقف زندگی می‌کنند بدون اینکه هیچ ارتباطی با یکدیگر داشته باشند. یکی از مهم‌ترین دلایل خیانت، طلاق عاطفی بین زن و شوهر است که در اثر وقت نگذاشتن برای یکدیگر به وجود می‌آید. کمبود توجه، برقراری محبت و نداشتن توجه از جانب مردان از جمله علت خیانت زنان در این مورد است.

در برخی موارد همسرانی که هر دو شاغل بوده و به سختی کار می‌کنند به آهستگی دچار کمبود عاطفه و محبت شده و در نهایت خیانت عاطفی بین آن‌ها تشکیل می‌شود.

نبود علایق مشترک

یکی از ملاک‌های مهم در ازدواج، توجه به علایق مشترک است. چنانچه افرادی که با هم زندگی می‌کنند علایق مشترک با یکدیگر نداشته باشند به مرور زمان هر کدام برای انجام کار دلخواه خود به صورت جداگانه وقت گذاشته و آن را انجام می‌دهند. در این میان می‌تواند با افراد جدید آشنا شده و مرتکب خیانت شود.

نقش طرحواره‌ها در خیانت

یکی دیگر از دلایل خیانت، افرادی هستند که مبتلا به طرحواره رهاشدگی هستند. این افراد نمی‌توانند مشاهده‌گر تنهایی خود، قهر طرف مقابل و فقدان و نبودن همسر خود باشند از این رو برای پر کردن جای خالی طرف مقابل به سمت روابط فرازناشویی روی می‌آورند. مثال دیگر برای نقش طرحواره در خیانت می‌تواند به افرادی اشاره کرد که در شخصیت خود دچار کمبود و نقص هستند.

روش‌های پیشگیری از خیانت

بالا بردن سطح کیفی رابطه و میزان رضایت طرفین از زندگی از جمله بهترین راهکار مقابله با خیانت است. هر چه زن و شوهر در ارتباط با یکدیگر از درک متقابل برخوردار بوده و بتوانند نیاز‌ها و خواسته‌های همسر خود را شناخته و برطرف کنند در نهایت موجب کیفیت بخشیدن به رابطه شده و این خود منجر به افزایش میزان رضایتمندی زوجین از زندگی می‌شود.

یکی دیگر از راه‌کارهای پیشگیری از خیانت، داشتن رضایت کافی از رابطه جنسی و حفظ تعهد و وفاداری نسبت به یکدیگر است. برای این منظور افراد می‌توانند با افزایش مطالعات خود در زمینه برقراری رابطه جنسی با کیفیت و شناخت نیاز‌های جنسی طرف مقابل و هم چنین تأمین آن‌ها موجب ایجاد صمیمیت فیزیکی بین یکدیگر شوند.

داشتن تعهد و از بین بردن سوءتفاهم‌ها موجب می‌شود تا زوجین با ارزش‌های هم آشنا شده و شناختشان نسبت به هم بیشتر شود. وفاداری یکی از عوامل ایجاد رضایت زناشویی و نقش آن در خیانت است.

نقش روانشناس در حل خیانت می‌تواند با انجام جلسات مشاوره قبل از ازدواج بین دختر و پسر و هم چنین روانشناسی و مشاوره پس از ازدواج به صورت مؤثری در پیشگیری از انجام آن تأثیر داشته باشد.

جمع‌بندی

افراد به دلایل مختلف اقدام به خیانت و وارد شدن به روابط فرازناشویی می‌کنند. در حالت کلی نداشتن رضایت کافی در مسائل مختلف جنسی، ارتباطی و عاطفی منجر به خیانت می‌شود. از جمله راه‌های شناسایی و مقابله با خیانت، انتخاب مرکز مشاوره معتبر و مراجعه به روانشناس متخصص است.

چنانچه شما هم در روابط زناشویی خود با مشکل خیانت مواجه هستید می‌توانید با مراجعه به کلینیک پیروز از خدمات بهترین روانشناس در درمان خیانت، محمد پیروزی و سمیرا ابراهیمی بهره‌مند شوید و روابط خود را بهبود ببخشید. می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در کلینیک پیروز در ارتباط باشید.

سایت: www.clinicpiroozi.com

شماره‌های تماس:

021-77431523

021-77431649

0920-3855016

 


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز